Chorwacja dzikie plaże – odludne, ukryte, trudno dostępne, mało turystów.

1. Plaża Lojena na wyspie Levernaka, w archipelagu Kornati, Chorwacja – dzikie plaże.

Chorwacja dzikie plaże i piękne wyspy, wstępują tu stosunkowo często. Jedną z ciekawszych pozycji jeśli idzie o ukryte, odludne, trudno dostępne plaże oferuje archipelag wysp Kornati. Na wyspie Levernaka znajduje się piaszczysto-kamienista plaża Lojena. Plaża posiada ponadto fenomenalnie przejrzystą, turkusową wodę, czyli jest to wymarzone miejsce do snurkowania. W pobliżu plaży cumują liczne jachty i łódeczki, zaś samo dno jest piaszczyste.

Chorwacja dzikie plaże
plaża Lojena na wyspie Levernaka, w archipelagu wysp Kronati

Na wyspie ponadto występują dwie restauracje. Aby dotrzeć do plaży Lojena na wyspie Levernaka można skorzystać ze zorganizowanych wycieczek statkiem płynących z wysp Dugi otok oraz Murter. Zorganizowana całodniowa wycieczka objazdowa po kluczowych wyspach, z przerwą na jedzenie i kąpiel to kosz rzędu 36€ od osoby dorosłej.

2. Plaża Pasjača koło Dubrownika, Chorwacja – dzikie plaże.

ukryta w skałach plaża Pasjača koło Dubrownika, PixelRaw

Na południe od Dubrownika, nieopodal granicy z Czarnogórą w miejscowości Popovici znajduje się niezwykła, gdyż otoczona przez skaliste klify plaża. Mowa tu o plaży Pasjača, czyli o piaszczysto-żwirowej dzikiej plaży do, której prowadzi droga częściowo drążona w skale. Plażę otaczają wysokie średnio na 150m klify Konavale. Droga prowadząca na plaże początkowo prowadzi przez lasek, aby po dotarciu do klifu zaoferować majestatyczny widok, ze ścieżki wkomponowanej w skarpę. Pasjača jest trudno dostępna ze względu na zejście z klifu, oraz nie za bardzo posiada warunki do cumowania, stąd można liczyć na względną kameralność miejsca. Plaża Pasjača oprócz tego, że znajduje się na uboczu, jest ponadto wymarzonym miejscem dla par i romantyków.

3. Plaża Stiniva na wyspie Vis, Chorwacja – dzikie plaże.

znana z filmu „Mamma Mia 2” plaża Stiniva na wyspie Vis

Plaża Stiniva na wyspie Vis znana jest przede wszystkim z kultowej Hollywoodzkiej produkcji „Mamma Mia 2”. Podobnie jak plaża Pasjača, Stiniva jest wymarzonym miejscem dla romantyków i zakochanych. Dojście do plaży od strony lądu jest mocno utrudnione stromym zejściem, stąd część osób dopływa na plażę taksówką wodną. Miejsce ze względu na utrudnione dojście jest w miarę kameralne, a otaczające plaże klify dają lokalizacji niesamowity klimat zacisznego odosobnienia.

4. Plaże przylądka Kamenjak na Istrii.

Chorwacja dzikie plaże, mało turystów
dzikie plaże przylądek Kamenjak na Istrii

Przylądek Kamenjak położony jest na południowym cyplu półwyspu Istria, nieopodal Puli. Kamenjak wchodzi w głąb Adriatyku na odległość 3,4km zaś, jego szerokość waha się między 0,5-1,6 km. Wjazd do rezerwatu przyrody Kamenjak to koszt rzędu 50 kun za motor, 80 kun od auta oraz 150 kun za kamper. Drogi w obrębie przylądka z zasady są nieutwardzone, stąd w okresie letnim mycie auta po wizycie jest niemal gwarantowane. Na terenie przylądka Kamenjak możemy spotkać mnogość wszelakiej maści dzikich plaż, oraz zatoczek. Przylądek Kamenjak jest miejscem na tyle rozległym, iż każdy znajdzie dla siebie kameralną zatoczkę, bądź odludną, dziką plażę.

5. Plaża Bertnica na wyspie Pag, Chorwacja.

Chorwacja dzikie plaże, odludne, mało turystów
dzika plaża Bertnica na wyspie Pag

Plaża Beretnica położona jest na wyspie Pag w pobliżu miejscowości Metajna. Aby dostać się na plażę Bertnica czeka nas od parkingu około godzinna wędrówka szlakiem Life on Mars Trail. Widoki na szlaku są iście księżycowe, niczym z innego świata, stąd trasa sama w sobie jest już nie lada atrakcją. Na trasie nie uświadczymy cienia, zaś w miesiącach letnich wędrówce towarzyszyć będą warunki iście pustynne. Jest to stosunkowo wymagająca trasa, czyli raczej nie zalecana dla rodzin z małymi dziećmi (dla nich polecam ograniczyć się do położonej nieopodal parkingu plaży Ručica). W nagrodę oprócz nieziemskich widoków, będziemy mogli wypocząć w zaciszu pięknej, kameralnej plaży, z klimatem nie z tej planety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook