Chorwacja czy Bałtyk? Wakacje w Chorwacji, czy nad polskim morzem.

1. Na wstępie.

Dywagowanie na temat tego czy lepsza będzie Chorwacja czy Bałtyk nie ma większego sensu, gdyż są to całkowicie odmienne miejsca. To czy spodoba nam się bardziej polskie morze, czy może Chorwacja w znacznej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji i oczekiwań od wypoczynku. Jako, że mam przyjemność mieszkać nad Bałtykiem, a przy okazji jeździć w celach wypoczynkowych do Chorwacji, postaram się o krótką charakterystykę obu lokalizacji.

plac zabaw na plaży w Gdańsku Brzeźnie
fajny plac zabaw na plaży w Brzeźnie

2. Plaże.

Jeżdżąc trochę po świecie mogę przyznać, że plaże Bałtyku należą do światowej czołówki, gdyż są przeważnie duże, długie i piaszczyste. Przede wszystkim największym atutem plaż Bałtyku jest fantastyczny piasek. Piasek z nadbałtyckich plaż przeważnie nie brudzi i świetnie nadaje się do budowy zamków i innych piaskowych budowli. Parę foremek, wiaderko i dzieciaki będą jak w raju. Po drugie, aby położyć się na piaszczystej plaży wystarczy ręcznik bądź koc. Wprawdzie minusem piaszczystego charakteru bałtyckich plaż jest piasek, który potrafi się dosłownie wszędzie dostać, ale to taki jedyny mały minusik. Za sprawą wspomnianego wyżej piasku, chodzić można na bosaka, gdyż przeważnie nie trzeba przejmować się kamykami. W Chorwacji też występują fajne piaszczyste plaże, jednakże plaże nad polskim morzem to klasa światowa i basta.

Adriatyk czy Bałtyk
skąpane w słońcu miasto Poreč na Istrii

3. Pogoda.

Tu już tak słodzić nie będziemy. Przede wszystkim wybierając się na wakacyjny wypoczynek, nad morze do miejscowości o charakterze typowo wypoczynkowym, bardzo ważnym kryterium jest pogoda. Gdyby ktoś zagwarantował pół roku wcześniej, że od lipca do sierpnia będzie idealna, słoneczna, plażowa pogoda to z pewnością polskie plaże przeżywałyby totalne oblężenie. Cały rok oszczędzamy na wakacyjny wypoczynek, często z półrocznym wyprzedzeniem rezerwujemy dwa tygodnie urlopu, a tu pogoda płata figla. Jeżeli jedziemy tylko we dwoje, zawsze zagospodarujemy sobie czas, nawet przy wietrznej i deszczowej aurze. Schody zaczynają się gdy jadą z nami dzieci, gdyż trzeba im znaleźć jakieś zajęcie. Pogoda nad Bałtykiem zmienną jest.

Bywają piękne lata takie jak to w 2014r, 2015r jaki i 2018r, gdy nad polskim morzem było rzeczywiście ciepło, słonecznie i pięknie. Zdarzają się też mniej fortunne lata, takie chociażby jak to z 2016r i 2017r, gdy pogoda nie rozpieszczała. Chorwacja ma inny klimat niż Bałtyk. W Chorwacji pogoda w wakacje jest bardziej przewidywalna, co jest atutem dla osób, które lubią, bądź muszą planować wypoczynek z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli mam zamiar spędzić urlop na plażowaniu i chcę mieć pewność dobrej pogody, pewniejszym wyborem będzie Chorwacja.

wakacje w Chorwacji czy nad polskim morzem
przydrożne palmy na Istrii

4. Co jeśli pogoda nie dopisuje.

Planując z dużym wyprzedzeniem urlop nad Bałtykiem, dobrze jest wybierać lokalizacje z urozmaiconymi atrakcjami. Ze swojej strony jeśli idzie o Bałtyk mogę polecić wypoczynek w trójmieście. W przypadku niepogody można alternatywnie odwiedzić atrakcje pokroju gdańskiego ZOO (jedno z lepszych w Polsce), zwiedzić stare miasto w Gdańsku, wejść na molo w Sopocie. W okolicy działają dwa Aquaparki, jeden w Sopocie z dziką rzeką, podgrzewanym zewnętrznym basenem oraz ogrodem z zimniejszym basenem.

aqua spinner w Redzie

Drugi z aquaparków znajdujący się w Redzie, na chwilę obecną nie posiada basenu zewnętrznego, jednakże ma sporo fajnych atrakcji wewnątrz (w tym rekiny) oraz możliwość zakupu biletów online. Trójmiasto jest przede wszystkim dobrze skomunikowane z autostradą A1 oraz drogą ekspresową S7, co jest ważne ponieważ zapewnia sporą mobilność. Fajną opcją w przypadku dobrej prognozy pogody, jest spontaniczny przyjazd na parę dni nad polskie morze. 

piaszczysta plaża w Nin, koło Zadaru

Tak więc jeśli idzie o pogodę, Chorwacja moim zdaniem na dłuższy pobyt, rezerwowany z większym wyprzedzeniem, będzie pewniejszym rozwiązaniem. Chorwacja ma do zaoferowania temperatury w wakacje oscylujące za dnia w granicach 30ºC oraz dla pasjonatów wieczornego przesiadywania na werandzie ciepłe noce. Pogoda jest raczej stabilna, klimat śródziemnomorski,  palmy, gaje oliwne i te sprawy, dla wielbicieli słońca i chcących się wygrzać raczej pewniejszy kierunek. Jeśli idzie o pogodę, to ze wskazaniem na Chorwację.

plaża w Povljana na wyspie Pag

Ponadto w okresie letnim w Chorwacji możemy liczyć na stosunkowo ciepłe noce, co przekłada się na życie nocne w czołowych kurortach.

na wakacje Chorwacja czy Bałtyk
plaża w Chorwacji

5. Morze.

Nie ma co ukrywać ,że Adriatyk jest przede wszystkim cieplejszym morzem od Bałtyku. Wybrzeże Chorwacji jest z pewnością urozmaicone i malownicze. W wielu miejscach Chorwacji można spotkać się z pasmami górskimi wyrastającymi niemalże z wody. Chorwacja słynie z licznych wysp oraz z przejrzystej, by nie powiedzieć krystalicznej wody. Wybrzeże chorwackiego Adriatyku może się pochwalić bogatą florą dna morskiego. W wodach Adriatyku można spotkać kraby, rozgwiazdy, liczne skorupiaki. Chorwacki Adriatyk jest to bardzo popularne miejsce do nurkowania. W Chorwacji, szczególnie w płytkich zatoczkach o charakterze szelfowym, za sprawą intensywnego nasłonecznienia, woda może dość dobrze się nagrzewać. Basen morza śródziemnego jest jednym z najbardziej zasolonych akwenów na świecie, stąd Adriatyk jest znacznie bardziej zasolony niż  Bałtyk. Zdarza się, że w sezonie wakacyjnym na bałtyckich kąpieliskach występują sinice, obowiązuje wtedy zakaz kąpieli. Reasumując jeśli idzie o warunki do kąpieli, to z mojej perspektywy lepiej wypada Adriatyk.

malownicze Rovinj, na Istrii

6. Podsumowując, Chorwacja czy Bałtyk?

Dywagowanie czy lepsza Chorwacja czy Bałtyk nie ma większego sensu, gdyż obie lokalizacje są całkowicie różne. Pytanie powinno brzmieć czy Chorwacja, bądź Bałtyk spełniają nasze oczekiwania pod względem charakteru wypoczynku. Są osoby dla, których na przełomie sierpnia i lipca w Chorwacji będzie za ciepło, więc lepszy będzie polski Bałtyk. Są też osoby, które będą szukać miejsca z większą gwarancji słońca oraz wyższych temperatur, więc tu moim zdaniem zapewne bardziej będzie Chorwacja niż Bałtyk.

Chorwacja życie nocne
Chorwacja wieczór

Nie mam zamiaru rozpisywać się na temat zabytków pokroju pałacu Dioklecjana w Splicie, rzymskie „Koloseum” w Puli, stare miasto Dubrownika czy wypadów z Istrii do Wenecji. Chorwacja ma swoje zabytki i atrakcje, nad polskim morzem też można spotkać zabytki i atrakcje.

Krótko podsumowując atutem, wypoczynku nad polskim morzem są piękne piaszczyste plaże, odrobinę niższe ceny i to ,że jesteśmy u siebie i nie musimy wyjeżdżać z kraju (przeważnie jest bliżej). Kolejnym ważnym atutem wypoczynku nad Polskim morzem jest brak konieczności wykonywania testów. W przypadku wjazdu do Chorwacji wszystkie osoby powyżej 7 roku życia zobowiązane są do wykonania testu. Ponownie test wykonać musimy przy powrocie do Polski. Z testu zwolnieni są m.in, ozdrowieńcy (max sprzed 6miesięcy) oraz osoby zaszczepione (14 dni od ostatniej dawki). Niepodważalnym atutem wypoczynku w Chorwacji jest piękna, w miarę stabilna pogoda, klimat śródziemnomorski oraz krystalicznie przejrzysta woda w Adriatyku. Chorwacja ma do zaoferowania niezwykle zróżnicowane krajobrazy, począwszy od lazurowego morza, po wyłaniające się z niego pasma górskie. Gdybym musiał planować sztywno urlop z dużym wyprzedzeniem i zależałoby mi na większej gwarancji pogody, zapewne wybrałbym Chorwację.

Zobacz:

Istria pogoda w maju. Czy warto w maju jechać na Istrię?

7 najlepszych wysp Chorwacji – piaszczyste plaże wysp Kvarneru i Dalmacji

top 10 najładniejszych piaszczystych i kamienistych plaż w Chorwacji

Top 10 najciekawszych miejsc na Istrii

2 myśli na temat “Chorwacja czy Bałtyk? Wakacje w Chorwacji, czy nad polskim morzem.

 • 18 października, 2019 o 8:39 pm
  Permalink

  Do tego dochodzi jeszcze aspekt finansowy. Przy podobnym standardzie pobytu Chorwacja jest niestety o 100 procent droższa niż Polska.

  Odpowiedz
 • 25 listopada, 2019 o 11:51 am
  Permalink

  Ja osobiście zawsze wolę wybrać zagraniczną miejscówkę, bo jest wtedy gwarancja dobrej pogody, a w Chorwacji dobra pogoda jest prawie cały czas. Polecam każdemu spędzić chociaż jedna wakacje w Chorwacji.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook