ChorwacjaDalmacja TOP 10

Chorwacja top 10 atrakcji – miejsca, które trzeba zobaczyć.

Chorwacja top 10 atrakcji:

1. Dubrownik, czyli najbardziej popularne miasto Chorwacji.

Gdybyśmy mieli wskazać w kraju takim jak Chorwacja top 10 atrakcji to zestawienie z pewnością otwierałby piękny Dubrownik. Miasto Dubrownik przede wszystkim za sprawą pięknej starówki i majestatycznych murów obronnych trzeba choć raz podczas pobytu w Chorwacji zobaczyć. Dubrownik położony jest na południowym skraju Chorwacji, stąd bywa, że nie wszyscy dojeżdżają do tego niesamowitego miasta. Dubrownik bywał tłem dla wielu kinematograficznych produkcji, stąd nie może dziwić, iże właśnie tu kręcono kultowy serial Gra o Tron. Więcej na temat Dubrownika możecie przeczytać TUTAJ.

2. Trogir, czyli najpiękniejsza starówka w Dalmacji.

Trogir, Chorwacja top 10 atrakcji
Riva w Trogirze

Trogir znany jest przede wszystkim za sprawą jednej z najpiękniejszych starówek w całej Chorwacji. Stare miasto Trogiru znajduje się na niewielkiej wyspie pomiędzy stałym lądem a wyspą Ciovo połączonej z kontynentem mostem.

Trogir znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwem Splitu, stąd pomiędzy oboma miastami kursuje regularna komunikacja miejska. Więcej na temat malowniczego Trogiru możemy przeczytać TUTAJ.

3. Split, czyli największe miasto i niepisana stolica Dalmacji.

Split, Chorwacja top 10 atrakcji
Riva w Splicie

Split jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji, stąd nie ma się co dziwić, iż jest uznawany za nieoficjalną stolicę Dalmacji. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym kraju, stąd turystyka w przeciwieństwie do reszty chorwackich miast nad Adriatykiem jest tylko jedną z gałęzi życia miasta.

Split znany jest przede wszystkim za sprawą pozostałości pałacu rzymskiego cesarza Dioklecjana. Więcej na temat Splitu przeczytamy TUTAJ.

4. Korcula, czyli mały Dubrownik.

Korcula, Chorwacja top 10 atrakcji
stare miasto w Korculi, zaś w oddali półwysep Peljesac

Za sprawą cudownej architektury Korcula potocznie nazywana jest małym Dubrownikiem. Miasto Korcula uchodzi za miejsce urodzenia legendarnego podróżnika Marco Polo, stąd po dziś dzień w centralnej części starówki można podziwiać jego dom.

Malownicze położenie w pobliżu półwyspu Peljesac czyni piękną Korcule jednym z najbardziej malowniczych miast nad Adriatykiem. Więcej na temat pięknej Korculi możemy przeczytać TUTAJ.

5. Rovinj, czyli mała Wenecja na Istrii.

Rovinj, Chorwacja top 10 atrakcji
stare miasto w Rovinj

Rovinj nieprzypadkowo jest nazywany Wenecją Chorwacji, gdyż to położone na Istrii miasto przez wieki było pod silnym wpływem kultury weneckiej. Więcej na temat chorwackiego Sait-Tropez możemy przeczytać TUTAJ.

6. Zadar, czyli Morskie Organy i najpiękniejsze zachody słońca w Chorwacji.

Zadar, miejsca, które warto zobaczyć
instalacja Powitanie Słońca w Zadarze

Zadar jest to malownicze miasto w północnej Dalmacji. Miasto znane jest przede wszystkim za sprawą wspaniałych rzymskich zabytków, oraz paru nowszych atrakcji pokroju Morskich Organów, oraz instalacji Powitanie Słońca.

Zadar jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Chorwacji. Więcej na temat malowniczego Zadaru możemy przeczytać TUTAJ.

7. Pag, czyli pustynna wyspa na, którą dojedziemy mostem.

Pag, Chorwacja top 10 atrakcji
forteca Pag, zaś w oddali widok na Paski Most

Jeżeli są wśród nas wielbiciele iście pustynnych krajobrazów rodem z egipskiego Synaju to możemy polecić zwiedzanie pustynnej wyspy Pag.

Wyspa połączona jest z lądem za pomocą bezpłatnego mostu, stąd jest ona bardzo dobrze skomunikowana z resztą Chorwacji. Więcej na temat pustynnej wyspy Pag możemy przeczytać TUTAJ.

8. Primosten, czyli miasto z najpiękniejszym morzem w Chorwacji.

Primosten, Chorwacja top 10 atrakcji
plaża miejska w Primosten

Primosten znane jest przede wszystkim za sprawą pięknego, krystalicznie czystego morza. Wiele osób przyrównuje Primosten do Rovinj.

Więcej na temat Primosten możemy przeczytać TUTAJ.

9. Szybenik, czyli miasto twierdza.

Szybenik,
katedra św. Jakuba w Szybeniku

Szybenik położony jest w pobliżu Primosten. Jest to miasto znane przede wszystkim za sprawą wspaniałych twierdz, oraz malowniczego starego miasta. Więcej na temat Szybenika przeczytasz TUTAJ.

10. Makarska, czyli najważniejszy kurort Chorwacji.

Makarska top
Riva w Makarskiej

Makarska jest największym i najważniejszym kurortem Chorwacji. Popularność zawdzięcza nieziemskim widokom, gdzie masywy górskie łączą się z morzem, oraz świetnej lokalizacji na turystycznej mapie Chorwacji. W sezonie letnim miejsce to jest dość mocno oblegane, stąd ma zarówno spore grono zwolenników jak i przeciwników.

Dla osób ceniących sobie spokój polecam odwiedziny Makarskiej poza ścisłym sezonem. Więcej na temat Makarskiej możecie przeczytać TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *