Albania z Chorwacji, dojazd, atrakcje, plaże, co zobaczyć – król z Durrës.

1. O Albanii – waluta atrakcje, co warto zobaczyć.

Jak nie trudno się domyślić Albania atrakcje ma praktycznie na każdym kroku, począwszy od wspaniałych plaż, przez nowo powstałe adriatyckie kurorty, po starożytne rzymskie ruiny. Do Albanii mogliśmy wjechać na podstawie ważnego dowodu osobistego, ponadto nie potrzebowaliśmy też Wiz. Walutą w Albanii jest 1Lek, czyli równowartość 3gr. W Albanii zdarzało się, że płaciliśmy zarówno Lekami, jak i w euro.

Durrës, czyli dawna tymczasowa stolica Albanii

Albania, co warto zobaczyć:

 1. Durrës, czyli największy port oraz drugie co do wielkości miasto kraju, ponadto w sezonie kurort turystyczny.
 2. Tirana, stolica i największe miasto Albanii,
 3. Saranda, czyli jeden z największych kurortów turystycznych Albanii, miejsce idealne dla osób odwiedzających pierwszy raz Albanię,
 4. Ksamil, czyli kurort na południe od Sarandy znany też potocznie jako Albańskie Karaiby. W sezonie Ksamil jest miejscem bardzo popularnym wśród turystów z Polski.
 5. Butrint, a właściwie Park Narodowy Butrint, czyli ruiny starożytnego miasta wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
 6. Dhermi, miasteczko z jednymi z piękniejszych plaż Albańskiej Riwiery, czyli raj dla plażowiczów i wielbicieli romantycznych zachodów słońca.

2. Durrës – największy port, dawna stolica i miasto króla Albanii.

Durrës jest to ponadto największy port Albanii

Przede wszystkim Durrës jest to największy port oraz drugie co do wielkości miasto Albanii. Jak nie trudno się domyśleć miasto cechuje wielkomiejski charakter. W Durrës możemy ponadto spotkać liczne piaszczyste plaże. Historia Durrës sięga VII w p.n.e., gdy w jego miejscu została założona grecka kolonia. W III w p.n.e. miasto przeszło pod panowanie rzymskie, zaś jego nazwa została przemianowana na Dyrrachium.

zachowana wieża Wenecka, w Durrës, Albania – atrakcje

Z ciekawostek warto dodać, iż od 1913r do 1920r, miasto pełniło rolę tymczasowej stolicy kraju. Do głównych atrakcji Durrës należą rzymski amfiteatr, forum i termy rzymskie oraz wieża Wenecka z elementami fortyfikacji. Będąc w Durrës warto ponadto odwiedzić Muzeum Archeologiczne.

3. Saranda – kurort Albanii pod palmami – Albania atrakcje.

Saranda jest to całkiem fajnie urządzony kurort turystyczny, z bodajże największą baza hotelową w Albanii. Miasto jest dedykowane wszelakiej maści wielbicielom plaż, oraz osobom mającym ochotę skorzystać z życia nocnego na miejskiej promenadzie. W centralnej części miasta zlokalizowana jest plaża miejska, oraz ciągnący się na ponad kilometr deptak.

Albania atrakcje, Saranda promenada
Saranda, czyli jeden z najważniejszych kurortów w Albanii

Saranda liczy obecnie ponad 30tyś mieszkańców, z czego około 10% stanowią etniczni Grecy. Miasto położone jest nad morzem Jońskim naprzeciwko Greckiej wyspy Korfu. Historia miasta sięga VI wieku, kiedy to funkcjonując pod Iliryjska nazwą Onchesmos, była ważnym portem dla Epirów, Fenicjan oraz Rzymian.

Albania atrakcje, Saranda, kościół prawosławny św. Charalambosa
widok na grecki kościół prawosławny św. Charalambosa – Saranda, Albania atrakcje

Współczesna nazwa Saranda wywodzi się od historii 40 świętych męczenników. Cesarz rzymski Licyniusz skazał na męczeńską śmierć 40 rzymskich legionistów, którzy w imię wiary chrześcijańskiej odmówili złożenia ofiar pogańskim bogom. Rzymski cesarz świetnie zdawał sobie sprawę z tego, iż w XII legionie służy grupa chrześcijan.

Saranda jest ponadto położona na przeciw greckiej wyspy Korfu, Albania atrakcje

Licyniusz aby zyskać przychylność pogańskich bóstw przed nadchodząca wojną oczekiwał, iż wszyscy jego żołnierze złożą ofiarę pogańskim bogom. Cesarz liczył, iż chrześcijańscy legioniści w skutek napiętnowania ostatecznie się ukorzą.

marina w Sarandzie

Niemniej jednak chrześcijanie trwali przy wierze, zaś cesarz by zachować twarz zmuszony był do skazania 40 legionistów na męczeńską śmierć. Ku czci męczenników na pobliskim wzgórzu wzniesiono Klasztor 40stu Świętych (Santa Quaranta), stąd też wzieła się nazwa miasta Saranda.

promenada oraz plaża miejska w Sarandzie

Idąc wzdłuż promenady można spotkać liczne restauracje mające w swojej ofercie m.in. owoce morza, klimatyczne knajpki, oraz zlokalizowane przy plaży kluby. Do najbardziej popularnych klubów należą Mango Beach Club, Difi Live Music oraz African Beach Club.

Saranda pobrzeże promowe, Albania atrakcje

Saranda atrakcje, czyli to co najbardziej warto zobaczyć:

 1. dominujący z ponad okolicznego wzgórza Zamek Lekuresi, czyli twierdza wzniesiona w XVI wieku przez sułtana Sulejmaniego,
 2. posadowiony na wzgórzu klasztor 40 świętych,
 3. Blue Eye, czyli głębokie na ponad 50m, źródło rzeki Bistricë,
 4. ruiny starej synagogi z VI wieku,
 5. promenada wraz z plażą miejską,
 6. plażę w Ksamil,
 7. wycieczkę promem na grecką wyspę Korfu,
 8. cukiernie Kalimera z najlepszymi lodami w mieście,
 9. bar i restaurację Limani, z fenomenalnym widokiem na Adriatyk,
z Sarandy możemy stosunkowo szybko dostać się na grecką wyspę Korfu

Wycieczka promem na grecką wyspę Korfu – Albania atrakcje.

Będąc w Sarandzie możemy pokusić się na odwiedziny greckiej wyspy Korfu. Do wyboru mamy trwającą około 30min podróż wodolotem, bądź trwającą około 1,5h przeprawę promem samochodowym. Atutem wyboru drugiej opcji jest możliwość pozwiedzania wyspy Korfu swoim własnym autem. Bilet normalny w Finikas to koszt rzędu około 23,8€ , ulgowy (5-12) 13€, zaś ulgowy (0-5) to koszt rzędu 4€. Koszt przewozu auta to 42€.

w Sarandzie możemy spotkać całkiem fajne plaże z dostępem do klubów oraz restauracji

Saranda -plaże:

Najbardziej popularną plażą Sarandy jest plaża miejska położona wzdłuż głównego deptaka. Plaża w sezonie potrafi być dość tłoczna, stąd dla osób ceniących sobie spokój polecamy położone na południe od ścisłego centrum, plaże w Ksamil. Ze względu na bajeczne odcienie morza Jońskiego, plaże w Ksamil potocznie określane są jako Albańskie Karaiby. Plaże w Ksamil są szczególnie wyjątkowe ze względu na piaszczysty charakter, co jest rzadką cechą, gdyż większość plaż w Albanii jest kamienisto żwirowa.

4. Butrint – Rzymska osada, założona przez uciekinierów z Troi – Albania atrakcje.

Butrint, czyli ruiny antycznego miasta, zdaniem The Guardian znalazły się w 10 najlepszych Parków Narodowych w Europie. Ponadto od 1997r Butrint wpisany jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Butrint znajduje się około 30km na południe od Sarandy.

Albania atrakcje, Butrint mury obronne, cytadela
Butrint – w oddali miejska cytadela, Albania atrakcje

Historia głosi, że Butrint jako osadę założyli uciekinierzy z Troi, zaś od VII w p.n.e. miasto funkcjonowało jako kolonia grecka. Legenda głosi, że miejsce powstania Sarandy wiąże się z Helenosem synem Priama (króla Troi), który dokładnie tam nad brzegiem morza złożył w ofierze woła. Stąd też ma wywodzić się nazwa Buthrotum, czyli raniony wół. W istocie najprawdopodobniej osadę założyły plemiona Ilirów, zaś w późniejszym czasie przekształciła się ona w grecką kolonię.

Albania atrakcje, Saranda plan
plan starożytnego miasta Butrint

Historia Butrintu

W II w p.n.e. miasto znalazło się pod władaniem rzymian. Miasto będąc pod rzymskimi rządami było ważnym portem, aż do VI w n.e., gdy parokrotnie padło ofiarą grabieży.

Albania atrakcje, jezioro Butrint,
widok na otaczające miasto jezioro Butrint

Do głównych atrakcji antycznego miasta należą ruiny amfiteatru z III w p.n.e., pozostałości murów obronnych, zabudowań oraz starożytnych łaźni. Butrint w starożytności był związany z kultem pogańskiego boga Asklepiosa, stąd po dziś dzień przetrwały ruiny jego świątyni.

Albania atrakcje, Saranda, co zobaczyć
Średniowieczna cytadela znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie Akropolu

W sezonie Narodowy Park Butrint czynny jest w godzinach od 9:00 do 20:00, zaś normalny bilet wstępu to koszt rzędu 5€. Ponadto przed wejściem do parku mieliśmy do dyspozycji bezpłatny parking.

Na zwiedzanie starożytnego miasta Butrint trzeba przeznaczyć w granicach 2h. Całość trasy wkomponowana jest w bujną śródziemnomorską zieleń, zaś antyczne ruiny otoczone są z trzech stron wodą, stąd można liczyć na w miarę komfortowe warunki zwiedzania.

Albania, Saranda, co zobaczyć
wieża Wenecka

Podczas planowania zwiedzania należy uwzględnić fakt, iż trasa nie jest dostosowana dla potrzeb wózków. Na wejściu możemy otrzymać mapkę z rozpisanym planem zwiedzania miedzy innymi w języku polskim.

Albania atrakcje, Saranda plan
Butrint – plan świątyni Asklepiosa

Szybszy rozwój miasta

Dynamiczny rozwój miasta nastąpił po wybudowaniu w IV w p.n.e. świątyni Asklepiosa, czyli greckiego boga medycyny. Sanktuarium oraz kult starożytnego boga Asklepiosa, złożyły się na popularność Butrintu. W świątynnym teatrze odbywały się liczne występy związane z oddawaniem czci greckiemu bogowi medycyny.

Albania atrakcje, wieża Wenecka w Sarandzie
wieża Wenecka, zwana też zamkiem Aliego Paszy, potocznie nazywanego muzłumańskim Bonaparte, który w XVIII wieku podbił grecką wyspę Korfu

Ponadto świątynia Asklepiosa uchodziła za starożytne centrum medyczno-lecznicznicze. Do świątyni przybywali pielgrzymi, którzy szukając kuracji dla siebie bądź najbliższych, byli w stanie dawać sowite ofiary za wstawiennictwo u boga Asklepiosa.

widownia antycznego teatru z III w p.n.e.

Teatr na terenach świątynnych powstał najprawdopodobniej z darów od przybywających do Butrintu pielgrzymów. Przemierzając Butrintu widzimy mieszanie się kultur, począwszy od zabudowań związanych z kulturą helleńską, przez starożytny Rzym, aż po wpływy kultury Osmańskiej.

Albania atrakcje, cytadela Butrint
Butrint- cytadela

Po dotarciu w VI w Chrześcijaństwa Butrint nie utracił na religijnym znaczeniu. W Butrińcie nie dość, że pojawiło się parę kościołów z bazyliką na czele, to jeszcze miasto zyskało rangę biskupstwa. To właśnie w Butrint znajdowała się druga co do wielkości świątynia Cesarstwa Bizantyjskiego, po świątyni Hagia Sofia w Konstantynopolu.

Ruiny bazyliki wczesnochrześcijańskiej z VI w n.e.

Schyłek Butrintu

Butrint po upadku Bizancjum przeszedł pod panowanie weneckie, aby potem na kilkaset lat znaleźć się w strefie wpływów Imperium Osmańskiego. Z czasów nowożytnej Albanii, okolica wzbogaciła się o kilka bunkrów i stanowisk ogniowych, które obecnie służą za punkty widokowe, zaś samo miasto po części ze względu na bagienne położenie utraciło na znaczeniu.

cytadela, oraz elementy fortyfikacji Butrintu, Albania atrakcje

Miasto z trzech stron oblewane jest wodami jeziora Butrint. W czasach greckich powstały cztery bramy miejskie, czyli brama Jeziora, brama Wołu, brama Byka oraz brama Lwa.

w oddali widok na Zamek Wenecki, Albania atrakcje

Po ukończonym zwiedzaniu warto skorzystać z oferty kulinarnej znajdującej się zaraz przy wejściu restauracji. Lokalna restauracja oferuje między innymi owoce morza, w tym małże z hodowli prowadzonych w okolicach Sarandy.

jezioro Butrint,widziane z perspektywy murów obronnych

5. Hodowle owoców morza w Albanii.

Jezioro Butrint słynie z hodowli owoców morza, w tym małż. Małże ze słodkowodnego jeziora Butrint uchodzą zdaniem koneserów za jedne z najpyszniejszych małż na świecie. Hodowla małż jest jednym z kluczowych źródeł dochodu albańskiej gospodarki. Na początku lat 90′ ubiegłego wieku, produkcja małż oscylowała w granicach 6000 ton rocznie.

jezioro Butrint – hodowla małż

Przejeżdżając wzdłuż linii brzegowej jeziora Butrint możemy podziwiać infrastrukturę przygotowaną do prowadzenia hodowli owoców morza. Pysznych dań z lokalnych małż można skosztować w restauracji Hotelu Livia, w pobliżu ruin Butrintu, w tawernie Laberia w Sarandzie oraz w Mussels House na północ od centrum Ksamil.

hodowla owoców morza na jeziorze Butrint

6. Albania plaże.

6.1 Plaża w Durres:

Jedną z najbardziej popularnych plaż w Albanii jest ciągnąca się na prawie 6km plaża w Durres. Plaża posiada piaszczysty charakter, łagodne zejście do morza oraz dobre zaplecze, czyli jest to wymarzone miejsce dla rodzin z dziećmi.

6.2 Plaża w Sarandzie:

Popularnym miejscem na plażowy wypoczynek jest wspominana już żwirowo-kamienista plaża miejska w Sarandzie. Plaża miejska w szczycie sezonu potrafi być mocno oblegana, stąd dla osób szukających odrobiny mniejszych tłumów polecamy plaże w Ksamil.

plaża w Dehrmi

6.3. Plaża w Ksamil:

Plaże w Ksamil często określane są mianem bałkańskich Karaibów ze względu na bajeczny turkus morza Jońskiego. Z plaż Ksamil, a szczególnie z plaży Pema e Thate rozpościera się fantastyczna panorama na grecką wyspę Korfu. Ksamil posiada plaże piaszczyste, z łagodnym zejściem do morza, stąd jest to fajne miejsce dla rodzin z dziećmi. Ponadto Ksamil jest niezwykle popularną lokalizacją wśród turystów z Polski.

plaża w Dehrmi

6.4. Plaża Dhermi:

W Dhremi mamy przede wszystkim ładne, duże, żwirowe i niesamowicie fotogeniczne plaże. Są góry, jest morze oraz duża plaża, czy można chcieć czegoś więcej.

7. Egipcjanie Bałkańscy.

Egipcjanie Bałkańscy są grupą etniczną, która korzeni swojego pochodzenia dopatruje się w Starożytnym Egipcie. Przekonani są, iż wywędrowali z Egiptu za panowania Ramzesa II. Egipcjanom Bałkańskim przypisuje się pochodzenie z narodu Romskiego. Co do zasady Egipcjanie Bałkańscy są wyznawcami Islamu, zaś ich liczbę na Bałkanach szacuje się na około 400tyś.

8. Wojna domowa w Albanii – 1997r.

ruiny pamiętające wojnę domową w Albanii

Na początek wojny domowej w Albanii w 1997r miały istotny wpływ piramidy finansowe, których upadek doprowadził do utraty przez mieszkańców kraju łącznie około 1,2 miliarda dolarów. Efektem niepokojów społecznych doszło do konfliktu między Północą a Południem kraju. Podczas wojny domowej doszło do splądrowania składów broni, w skutek, czego wyniesiono około 1,5 miliarda sztuk amunicji. Życie za sprawą konfliktu straciło blisko 2000 osób.

9. Dojazd samochodem lub samolotem – Albania ceny autostrad.

Do Albanii możemy dolecieć samolotem, bądź dojechać autem. W Albanii mamy w sumie trzy autostrady, czyli A1, A2 oraz A3. Za przejazd najdłuższym, gdyż 130km odcinkiem autostrady A1 musimy zapłacić za auto 5€, zaś za motor 2,5€. Jako ciekawostkę dodam, że opłata została wprowadzona w 2018r, zaś niezadowoleni z jej powodu mieszkańcy, postanowili spalić nowo powstałe punkty poboru opłat. Podróżując autem przez Albanię należy posiadać Zieloną Kartę. W przypadku chęci podróży samolotem dostępne są bezpośrednie połączenia lotnicze LOTem między Warszawą a Tiraną w cenie już od 335 zł w jedną stronę.

tranzyt do Albanii przez Słowację, Węgry i Serbię:

🇸🇰Słowacja winieta 10€ (ok 45zł) 🇭🇺Węgry winieta 4780Ft (ok 62,14zł) 🇷🇸Serbia odcinek Subotica-Presevo (~12€ (ok 54zł) – płatność za przejechane odcinki na bramkach), czyli w sumie 161

oraz tranzyt do Albanii przez Słowację, Węgry, Chorwację i Czarnogórę:

🇸🇰 Słowacja winieta 10€ (ok 45zł) 🇭🇺 Węgry winieta 4780Ft (ok 62,14zł), 🇭🇷 Chorwacja magistrala 267HRK ( ~160zł), czyli w sumie ~267zł

lotnisko w Tiranie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook