EuropaWłochy

Toskania – krzywa wieża w Pizie, plaże i toskańskie „Karaiby”.

1. Toskania – krzywa wieża w Pizie.

Piza, plac cudów, Toskania
Piza – Plac Cudów

Toskania plaże, zabytki, czyli idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Piza, a właściwie krzywa wieża w Pizie jest przede wszystkim jednym z najpopularniejszych zabytków Włoch, by nie powiedzieć, że swoistym symbolem Italii.

Krzywa Wieża w Pizie, Toskania
Krzywa Wieża w Pizie

To trochę paradoks, że w kraju który jest kolebką światowej inżynierii, architektury jednym z głównych zabytków stała się wadliwie wykonana dzwonnica katedralna z XII wieku. Mowa tu oczywiście o Krzywej Wieży w Pizie.

Baptysterium w Pizie
Babtysterium San Giovanni na terenie placu cudów w Pizie

Krzywa wieża położona jest na tzw. „Placu Cudów”, czyli na placu na, którym oprócz Krzywej Wieży jest jeszcze Baptysterium z 1152r, oraz Katedra z 1064r.

Piza, Plac Cudów
wejście na plac cudów w Pizie

Poza wspomnianym placem cudów w Pizie na tle np. Florencji nie ma jakoś specjalnie wielkiej ilości zabytków. Z jednej to trochę słabo, ale z drugiej strony ma to swój urok, gdyż wszystko skupione jest w jednym miejscu, zaś same zabytki są zachowane w świetnym stanie.

krzywa wieża w  Pizie, Toskania
krzywa wieża w Pizie

W Pizie mamy nie daleko Port Lotniczy, jest stacja kolejowa. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie Placu Cudów mamy płatny parking tak, że jest to miejsce bardzo wdzięczne do zwiedzania co ma też swój urok.

2. Toskania plaże – Cecina, Mazzanta.

deptak wzdłuż plaży w Cecinie

Cecina jest to jeden z ciekawszych Toskańskich kurortów Riwiery Etruskiej .

Cecina nadmorska promenada

Jeżeli poszukujemy pięknego morza, fajnych plaż, oraz życia nocnego to znajdziemy je właśnie w Cecinie.

Mazzanta, Włochy, Toskania
nadmorska miejscowość Mazzanta

W przypadku gdybyśmy byli zainteresowani spokojniejszym miejscem to ciekawą opcją jest położona na uboczu Mazzanta. Minusem miejsca były komary, które wieczorami cięły niemiłosiernie. Byliśmy w połowie października więc mimo ciepłych dni 22-26’C i dużej ilości słoneczka, wieczorami bywało już zimno. Może też latem tych komarów jest mniej.

3. Toskańskie „Karaiby”, czyli biała plaża w Vadzie.

Włochy, Toskania plaże, biała plaża, Toskańskie Karaiby, Rosignano Solvay
biała plaża w Rosignano Solvay (Vada)

Dość kontrowersyjną plażą nad toskańskim wybrzeżem jest legendarna Spiagge Bianche, czyli biała plaża w Rosignano Solvay koło Vady. Znana jest ona też jako „Toskańskie Karaiby”. Iście „karaibski” kolor wody Spiagge Bianche nie jest naturalny lecz jest wynikiem wyrzutu odpadów z pobliskiego zakładu przemysłowego. Z uzyskanych informacji na wyrzucane odpady składa się w 10% chlorek wapnia, oraz w 90% węglan wapnia, czyli popularna kreda. Plaża zawdzięcza swój iście „Karaibski” wygląd węglanowi wapnia (kredzie), gdyż w przeciwieństwie do chlorku wapnia jest on ciężko rozpuszczalny w wodzie.

Włochy biała plaża, Toskania plaże, Karaiby, Rosignano Solvay
Spiagge Bianche, czyli biała plaża w Rosignano Solvay

Plażę odwiedziliśmy w połowie października, stąd względne pustki. Nie kąpaliśmy się w wodzie, gdyż mimo, iż węglan wapnia i chlorek wapnia nie uchodzą za jakoś specjalnie niebezpieczne substancje to nigdy nie mamy pewności co jest wyrzucane kanałem technologicznym. Ponadto na wybrzeżu Riwiery Etruskiej mamy tak wiele innych ładnych plaż, że naprawdę jest w czym wybierać.

Włoachy, Toskania plaże, biała plaża , Vada, Rosignano Solvay, Karaiby
Toskania plaże – biała plaża „Spiagge Bianche

Decyzję kąpać się czy nie każdy musi podjąć indywidualnie. Osobiście uważam, że jest to fajne miejsce, aby zrobić sesję zdjęciową i tyle.

4. Podsumowanie.

Mazzanta, Włochy, Toskania
Mazzanta koło Ceciny

Reasumując wybrzeże Toskanii jest to przede wszystkim mega fajne miejsce spędzenie wolnego czasu. Możemy poplażować na plażach riwiery etruskiej, zrobić sesję zdjęciową na przypominającej Karaiby „Spiagge Bianche” i zobaczyć krzywą wieżę w Pizie. Jest to ciekawa opcja zarówno dla osób, które przyjadą autem, jak i dla osób, które przylecą samolotem na, krótki city break. Odległości między atrakcjami nie są wielkie stąd niskim nakładem kosztów można nieźle wypocząć. Ponadto dodatkowym atutem są tanie połączenia lotnicze do Portu Lotniczego w Pizie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *