Chorwacja opłaty za autostrady. Winiety?

Chorwacja autostrady
bramki wjazdowe na chorwacką autostradę

1. Czy w Chorwacji są Winiety?

Nie. W Chorwacji nie ma winiet. Chorwacja pobiera opłaty za autostrady na bramkach, za konkretnie pokonany odcinek autostrady (czyli tak jak w Polsce). Co do zasady wjeżdżając na autostradę przy bramce wjazdowej pobieramy bilecik. Bilecik mamy przy sobie przez cały czas przejazdu autostradą. Przy bramce wyjazdowej bilecik przekazujemy kasjerowi w budce, tudzież wkładamy do automatu w celu uiszczenia płatności za pokonany odcinek trasy. Wyjątek stanowią osobno płatne przejazdy takie jak Tunel Učka czy też Krčki most, gdyż w ich wypadku za przejazd płacimy przy wjeździe na bramce wjazdowej. Podyktowane jest to zapewne względami bezpieczeństwa.

2. Czy w Chorwacji mogę płacić kartą na bramkach za przejazd autostradą?

W Chorwacji najczęściej płaciliśmy kartą za przejazd autostradami. Jednakże w razie nieprzewidzianych sytuacji, zawsze mieliśmy przy sobie odpowiednią sumę w lokalnej walucie, umożliwiającą uiszczenie należności gotówką. W celu sprawdzenia przybliżonego kosztu przejazdu do Chorwacji zachęcamy do skorzystania z poniższego KALKULATORA KOSZTU DOJAZDU DO CHORWACJI.

3. Opłaty autostradowe w Chorwacji a winiety w innych krajach tranzytowych.

Opłaty autostradowe w Chorwacji są za pokonany odcinek, zaś w Czechach, Austrii czy Słowenii występują winiety wystawiane na konkretny okres. Winiety powinniśmy nakleić na szybę według instrukcji. Przeważnie winiety mają dołączony kupon kontrolny, który powinniśmy zachować do ewentualnej kontroli. W czeskich winietach jest miejsce w, którym powinno się wpisać numer rejestracyjny auta. Winiety powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju pojazdu, którym będziemy się poruszać. Dobór odpowiedniej winiety jest szczególnie istotny w przypadku Słowenii, gdyż mamy tam do czynienia z podziałem na winiety dla pojazdów do 3,5t kategorii 2A oraz 2B (w zależności czy maksymalna wysokość nad pierwszą osią jest powyżej czy poniżej 1,3m). Warto zgłębić ten temat przed zakupem.

Opłaty za pokonane odcinki autostrady w Chorwacji uzależniamy od rodzaju pojazdu, którym będziemy się przemieszczać m.in. mowa tu o kategorii IA, I, II, III oraz IV. Najbardziej aktualne informacje jeśli idzie o opłaty za autostrady dla kraju Chorwacja, możemy znaleźć przede wszystkim na stronie hak.hr oraz w oficjalnych serwisach zarządców autostrad.

5.0
16
Polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *