Makarska atrakcje, co zobaczyć i zwiedzić, plaże, Skywalk Biokovo.

Makarska atrakcje
Makarska

O Makarskiej.

Tak jak Murter zdominowany jest przez turystów z Niemiec, tak Makarska jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez Polaków miejscowości w Chorwacji. Zdania na temat Makarskiej są podzielone. Część osób nie wyobraża sobie innego miejsca na spędzenie urlopu, zaś dla części odwiedzających jest tu w sezonie zbyt tłoczno. Czyli jakie Makarska atrakcje ma do zaoferowania? Na pewno widoki oraz lokalizacja, czyli jest to już ta prawdziwa „egzotyczna Dalmacja”, a z drugiej strony dojedziemy autostradą, no i odległość z Polski jest do zaakceptowania. W pobliżu są znakomite plaże pokroju Punta Rata w Breli, czy też Zlatni Rat na wyspie Brać.

Makarska atrakcje
Makarska – kłódki zakochanych

Dal wielbicieli zapierających w piersiach widoków polecamy wycieczkę na sv Jure, czy też na nowo otwarty przeszklony taras widokowy Skywalk Biokovo, czyli do malowniczego Parku Przyrody Biokovo. Ponadto imponujące masywy górskie można podziwiać również z perspektywy plaży.

Makarska atrakcje, co zobaczyć
Makarska, widok na masyw Biokovo

W dawnych czasach Makarska funkcjonowała jako rzymska osada, która w VIw. została podbita i zniszczona przez Gotów. W kolejnych wiekach osada ponadto przechodziła z rąk Tureckich, przez Wenecjan, aż po panowanie Habsburgów. Makarska została dotkliwie zniszczona wskutek działań zbrojnych podczas drugiej wojny światowej, jak i trzęsienia ziemi, które nawiedziło miejscowość w 1962r. Rozkwit miejscowości nastąpił w czasach powojennej Jugosławii. Obecnie Makarska jest przede wszystkim jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w kraju.

2. Makarska co warto zobaczyć:

 1. Park przyrody Biokovo oraz nowo otwarty szklany taras Skywalk Biokovo,
 2. Plac poety oraz zakonnika Andrija Kačića Miošića,
 3. Klasztor Franciszkanów oraz kościół św. Marka,
 4. Półwysep św. Piotra, z wieńczącą go dawną latarnią,
 5. Plażę Puenta Rata w miejscowości Brela,
 6. Popłynąć promem na wyspę Brać,

3. Makarska plaże.

Plaża Miejska w Makarskiej położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji oraz wszelakiej maści lokali usługowych, co dla jednych będzie minusem, zaś dla innych atutem. W sezonie jest to miejsce szczególnie oblegane. Jest to 2km plaża żwirowa, zaś w pobliżu występują dające schronienie przed słońcem drzewa.

4. Makarska atrakcje – Skywalk Biokovo.

W ostatnich tygodniach Park Narodowy Biokovo zyskał na popularności przede wszystkim za sprawą przeszklonego tarasu widokowego. Mowa tu o popularnym Skywalk Biokovo, czyli konstrukcji oferującej spacer w chmurach na wysokości 1228 m n.p.m. Z tarasu widokowego rozpościera się zniewalający widok na Riwierę Makarską. Zwiedzanie Skywalk Biokovo samo w sobie jest bezpłatne, jednakże aby dotrzeć do tarasu trzeba opłacić wejściówkę za wjazd do Parku Przyrody Biokovo.

Skywalk Biokovo, przeszklony taras w parku Biokovo
przeszklony taras Skywalk Biokovo

Skywalk Biokovo, podstawowe informacje:

 • Maksymalna ładowność – 30 osób,
 • Maksymalny czas przebywania – 5min,
 • Koszt budowy – 8 000 000 kun, czyli ok 4 720 000 zł,
 • czas budowy – ponad rok
 • wstęp na sam taras bezpłatny, jednakże obowiązuje opłata za wstęp do Parku Przyrody Bjokovo: Normalny 60 kun/os, Ulgowy 30kun/os, Dzieci do lat 7 – BEZPŁATNIE
 • Taras Widokowy czynny jest od 8:00 do 20:00 (Park Przyrody Biokovo 6:00 do 20:00)
 • Trasa na Skywalk Biokovo, od kasy zajmuje ok 30min autem i jest wymagająca (auta mijają się w zatoczkach)
przeszklony taras Skywalk Biokovo
przeszklony taras Skywalk Biokovo

Na podziwianie panoramy z tarasu widokowego najlepiej udać się z rana. Skywalk Biokovo jest na 14km drogi prowadzącej na sv Jure 1762 m n.p.m. W celu uniknięcia korków warto o 6:00 ustawić się na parkingu w kolejce przed szlabanem. Auta puszczane są co godzinę, zaś liczba wjeżdżających aut jest ograniczona.

parking Skywalk Biokovo
parking przed wjazdem do PN Biokovo

W praktyce najważniejsze, aby zaparkować na parkingu przed wjazdem. Jeśli parking się zapełni, obsługa nas nie wpuści.

parking Skywalk Biokovo
tabliczka informująca o pełnym parkingu przed wjazdu do PN Biokovo

W przypadku pełnego parkingu warto podjechać, gdy kolejna tura aut będzie wpuszczana, gdyż jednocześnie zwolnią się miejsca na parkingu przed wjazdem do PN Biokovo.

prom samochodowy Jadrolinija Makarska - Sumartin (wyspa Brać)
prom samochodowy na trasie Makarska- Sumartin (wyspa Brać)

5. Promy Makarska – Wyspa Brać (Sumartin), ceny, rozkład 2020.

RozkładPełen cennik 2020CENY (29.05-27.09.2020)
Makarska – W.BraćcennikBilet Normalny: 24 HKR
Bilet (3-12): 14 HKR
Auto od: 120 HKR

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook