MiastaPakostanePółnocna Dalmacja

Pakostane w Dalmacji – atrakcje, piaszczyste plaże, co zobaczyć.

1. Pakostane – podstawowe informacje.

promenada nadmorska w Pakoštane

Pakostane jest to malownicza miejscowość turystyczna położona w odległości 38km od Zadaru. W miasteczku mieszka około 4000 mieszkańców, czyli jest to miejsce w miarę kameralne. Cechą charakterystyczną, która czyni je przede wszystkim unikatem na tle innych nadmorskich miejscowości jest to, że Pakoštane położone jest na mierzei.

Pakos atrakcje, kościół
Pakoštane -kościół Wniebowstąpienia Pana

Miejscowość od północy otoczona jest słodkimi wodami jeziora Vransko, zaś od południa Adriatykiem. Ponadto warto dodać, iż jezioro Vransko jest największym słodkowodnym jeziorem w Chorwacji. Sąsiedztwo Parku Narodowego Vranskie Jezero, oraz Adriatyku wpływa na wyjątkowy mikroklimat kurortu.

Pakostane starówka
stare miasto w Pakostane

W Pakoštane znajdziemy wszystko czego będziemy potrzebować począwszy od dużego marketu Plodine, obok stacji paliwowej, przez mniejsze sklepy typu Konzum, aż po knajpki, lodziarnie i restauracje. Ponadto w Pakoštane spotkamy pocztę, przychodnię lekarską, apteki, agencje turystyczne, oraz liczne bankomaty.

Pakostane plan miasta
Pakostane plan miasta

W pobliżu Pakoštane znajduje się Dalmalad, czyli taki trochę mniejszy chorwacki odpowiednik Energylandii. Ponadto Pakoštane położone jest około 8km od Biograd na Moru.

2. Historia Pakoštane.

Pakostane stare miasto
Pakoštane stare miasto

Początki osadnictwa na obszarze obecnego Pakoštane sięga czasów prehistorycznych. W okolicy z czasów starożytnych można podziwiać pozostałości falochronów, oraz zabudowań należących do rzymskich patrycjuszy.

Bužak Pakostane, stare miasto
dzielnica Bužak, czyli stare miasto w Pakoštane

W obecnej formie miejscowość zaczęła rozwijać się w XV wieku i początkowo nosiła nazwę Pakosene. Historia Pakoštane była żywo związana z pobliską miejscowością Vrana w, której znajdowała się twierdza Templariuszy, oraz z wyspą Vrgada. Pierwsze informacje o wyspie Vrgada pochodzą z zapisków bizantyjskiego Cesarza Porifrogeneta.

3. Pakostane atrakcje.

Pakostane restauracje, konoby
Pakoštane jest pełne kameralnych knajpek przy nadmorskiej promenadzie

atrakcje, czyli co warto zobaczyć:

  1. Przede wszystkim będąc w Pakoštane warto odwiedzić kameralną starówkę, która skupiona jest wokół XVIIwiecznego kościoła Wniebowstąpienia Pana.
  2. Na pewno każdy z nas kojarzy chorwacką wysepkę Galešnjak, czyli wyspę w kształcie serca. Będąc w okolicy możemy popłynąć tam na wycieczkę.
  3. W pobliskim mieście Vrana znajduje się twierdza z okresu XI-XIV wieku.
  4. Ponadto będąc w pobliżu twierdzy we Vrana możemy odwiedzić Mašković Han, czyli dawną rezydencję dowódcy armii tureckiej, a obecnie odrestaurowany hotel.
  5. Będąc w okolicy warto zobaczyć Park Krajobrazowy Vransko Jezero, czyli największe na terenie Chorwacji jezioro słodkowodne.
  6. Pozycją obowiązkową jest rejs promem na wyspę Vrgada (bilet normalny 2,65€)
  7. Ponadto warto odwiedzić PN Kornati, oraz PN Krka.
  8. Wspaniałą atrakcją dla najmłodszych będą odwiedziny w Dalmaland, czyli chorwackim odpowiedniku Energylandii.
  9. Atrakcją dla wielbicieli podwodnego zwiedzania Adriatyku będzie Nadji Laguna, czyli miejscowe centrum nurkowania.
Pakostane pomnik Franjo Tudmana
pomnik prezydenta Chorwacji Franjo Tudjmana w Pakoštane

Ponadto z ciekawostek warto dodać, iż obszar na, którym znajduje się obecnie największe chorwackie jezioro pierwotnie był terenem błot. Błota te kilkaset lat temu za sprawą możnego rodu Borrelli zostały przekształcone w malownicze jezioro.

Pakostane atrakcje
nadmorska promenada w Pakoštane

Ze swojej strony polecamy rejs promem na wyspę Vrgada, gdyż prom kursuje trochę tak jak taki autobus, zaś sam rejs trwa około 25minut.

Pakostane atrakcje
kościół Wniebowstąpienia Pana na starym mieście w Pakoštane

Na wyspie Vrgada znajduje się jedna z fajniejszych piaszczystych plaż w Chorwacji, a mianowicie Złota Plaża (znana też wśród miejscowych jako plaża Pobrizi).

Pakostane atrakcje
Pakoštane atrakcje w pobliżu mariny

atrakcje dla dzieci

Ponadto w pobliżu Pakoštane znajduje się Dalmaland, czyli taki chorwacki odpowiednik Energylandii.

nadmorska promenada w Pakoštane

Na terenie Dalmalandu znajduje się park rozrywki, oraz aquapark. Będąc na miejscu możemy wybrać czy chcemy kupić bilet tylko do aquaparku, tylko do parku rozrywki, czy do obu.

pomnik Franjo Tudmana

Z atrakcji oferowanych przez miejscowe biura turystyczne były oferty safari na delfiny, oraz zwiedzania Parku Narodowego Kornati.

4. Pakostane plaże.

Pakostane plaża
plaża w Pakostane

Do głównych plaż Pakoštane należą plaże Pilatuša, Janice 1 i 2, Punta oraz Bužakovina. Jeżeli szukamy plaży odpowiedniej dla rodzin z dziećmi to ze względu na płycizny, oraz piasek optymalnym wyborem będzie plaża Bužakovina. Dodatkowo ze względu na piaszczyste dno fajnym wyborem dla rodzin z dziećmi będzie żwirowa plaża Janice 1.

Pakostane plaża
Pakostane plaża Janice

W przypadku jeżeli do końca sami nie wiemy jakiej plaży byśmy chcieli to odpowiednim wyborem będzie plaża Pilatuša, gdyż znajdziemy tam zarówno piach, żwir i skały.

5. Pakostane prom na wyspę Vrgada

Pakostane Vrgada prom
prom kursujący z Pakostane na wyspę Vrgada

Z Pakoštane na wyspę Vrgada kursuje prom pasażerski. Bilet Normalny to koszt rzędu 2,65€, zaś Ulgowy 1,33€. Promy średnio od poniedziałku do soboty kursują 8 razy dziennie, zaś w niedzielę 6 razy dziennie.

w oddali widoczna wysepka z kościołem św. Justina

Prom na swój pokład może zabrać 130 pasażerów.

prom z Pakostane na wyspę Vrgada

6. Pakoštane dojazd i parkingi.

Pakostane parking
parking w Pakostane

Przy nadmorskiej promenadzie znajdują się parkingi w formie ograniczonych szlabanami placów, miejsca było pod dostatkiem.

Pakostane parking
parking w pobliżu centrum Pakostane

7. Restauracje w Pakostane, czyli gdzie warto zjeść.

Pakostane restauracje
restauracje w pobliżu nadmorskiej Rivy, oraz starego miasta

Jeżeli szukacie miejsc w, których podawane są dania kuchni włoskiej to polecamy Restoran Pizzeria Pjaca, oraz Pizzerię Victoria.

na pierwszym planie mural upamiętniający obronę Vukovaru, zaś w oddali widać kościół Wniebowstąpienia Pana

W przypadku gdybyście chcieli zjeść pyszne spaghetti to polecamy Spaghetteria & Pizzeria Sicilia.

plac w pobliżu starego miasta

W przypadku gdybyście chcieli skosztować pysznych ryb to możemy polecić Konoba Pakoštanac.

Podsumowanie.

Pakoštane jest to idealna baza wypadowa do zwiedzania Dalmacji, gdyż jest stąd zarówno względnie blisko do Zadaru jak i Szybenika. Ponadto w zasięgu zwiedzania są zarówno Parki Narodowe Krka, jak i Kornati.

w oddali widok na wysepkę Veli Školj

Pakoštane jest to spokojna, malownicza, nadmorska miejscowość z mega fajnymi plażami. Za sprawą pobliskiego jeziora słodkowodnego miejscowość ma unikalny mikroklimat. W Pakoštane znajdziemy wszystko co jest niezbędne do spędzenia cudownego urlopu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *