Chorwacja Koloseum. Rzymska arena w starożytnej Puli.

1. Chorwacja i rzymska arena, czyli parę słów wstępu o bliźniaku Koloseum.

uliczki starego miasta w Puli

Wielokrotnie przeglądając zdjęcia czy broszury na temat wczasów, w kraju takim jak Chorwacja, mogliśmy natknąć się na wizerunek budowli do złudzenia przypominającej Koloseum.

Jak wszem i wobec wiadomo Koloseum czyli Amfiteatr Flawiuszów zlokalizowane jest w Rzymie. Nie chodzi tu ani o wycieczkę objazdową z Chorwacji po Włoszech , ani o błąd edytorski czy drukarski, gdyż Chorwacja ma swoje Koloseum w mieście Pula na Istrii.

UWAGA! W wybrane dni można podziwiać pokazy walk gladiatorów.

pokazy walk gladiatorów Pula
pokazy walk gladiatorów

Mimo, iż Chorwacja posiada rzymski Amfiteatr, to używanie określenia Koloseum, jest w tym wypadku trochę nie na miejscu, gdyż takowe znajduje się w Rzymie, zaś ta dawna arena zmagań gladiatorów nazywana jest Amfiteatrem w Puli.

Chorwacja colloseum
„kuzyn” rzymskiego Koloseum w Puli na Istrii w Chorwacji

Arena w Puli dla wielbicieli starożytności, jest nie lada atrakcją, gdyż znajduje się w gronie trzech najlepiej zachowanych tego typu obiektów na świecie! Po minionych czasach świetności, chorwacki odpowiednik Koloseum, podobnie do swojego kuzyna w Rzymie, służył jako kamieniołom, gdyż jego elementy wykorzystywano do wznoszenia innych budowli. Amfiteatr zlokalizowany w Chorwacji miał trochę więcej szczęścia od rzymskiego Koloseum, ponieważ jego rozbiórkę rozpoczęto od środka, oszczędzając zewnętrzne ściany.

2. Jak dojechać i gdzie zaparkować.

Kuzyn Koloseum znajduje się w mieście Pula – półwysep Istria, północno-zachodnia Chorwacja. Pula jest miastem dość dobrze skomunikowanym, ponieważ posiada międzynarodowy port lotniczy, spory port morski oraz połączona jest autostradą.

Chorwacja Koloseum w Puli
parkowanie przy rzymskiej Arenie w Puli

Zwiedzając Arenę w Puli do dyspozycji mamy duży parking ze szlabanami, poniżej naszego „Koloseum” oraz miejsca parkingowe na przyległych ulicach. Warto jest mieć przy sobie trochę drobnych, gdyż w okolicach Areny, parkomaty przyjmowały opłatę tylko w monetach. W przypadku osób, które nie mają przy sobie drobnych na znajdującym się poniżej Areny dużym parkingu, jest maszyna do rozmieniania banknotów na drobne.

W pobliżu dużego parkingu pod Amfiteatrem dostępna jest toaleta. Zaraz obok znajduje się kameralny park Titov, z fajnym placem zabaw oraz makietą miasta Pula. Przede wszystkim, jest to niezłe miejsce na przerwę, gdy decydujemy się na zwiedzanie razem z dziećmi.

W starożytności rzymianie wznieśli Arenę na obrzeżach miasta Pula, gdyż podyktowane było to kwestiami bezpieczeństwa. Zdarzało się, iż w ferworze zmagań gladiatorów, walki przenosiły się na trybuny a stamtąd nie trudno byłoby o zamieszki w mieście, stąd Amfiteatr znajdował się poza jego obrębem. W starożytnych czasach zapewne nie było problemu z zaparkowaniem rydwanu, jednakże wraz z postępującą urbanizacją miasto nie dość ,że dotarło do Areny to ją jeszcze otoczyło. Dodatkowe miejsca parkingowe zlokalizowane są w okolicach portu oraz po drugiej stronie starego miasta.

3. Krótka, historia powstania Amfiteatru w Puli – Chorwacja i kuzyn Koloseum.

Jak już na wstępie wspominaliśmy, Amfiteatr w Puli powstał ze względów bezpieczeństwa, poza obrębem miasta. Areny zmagań gladiatorów były, ze względów społeczno – politycznych, bardzo ważnymi miejscami, gdyż pozwalały kontrolować społeczeństwo, dawać upust emocjom, nie przenosząc niepokojów na ulice. „Chleba i Igrzysk” szybko stało się symbolem funkcjonowania, prężnego rzymskiego społeczeństwa. Amfiteatr służył też jako lokalizacja agitacji politycznej, jako punkt w, którym można było podkreślać bogactwo oraz w hierarchii swój stan społeczny, jak również jako miejsce w, którym władza mogła spotkać się z ludem.

Chorwacja Koloseum
Amfiteatr w Puli – dawne miejsce zmagań gladiatorów

Pula jako prężnie rozwijająca się kolonia rzymska, zgodnie z szeroko pojętym zwyczajem, też potrzebowała takiego miejsca spotkań. W ok. 14 r.n.e. za sprawą rzymskiego Cesarza Oktawiana Augusta w Puli powstał pierwszy rzymski Amfiteatr. Formą nie przypominał obecnie znanego Amfiteatru, gdyż był drewniany. Przebudowa Areny w Puli do postaci znanej w obecnych czasach, rozpoczęła się za panowania cesarza Wespazjana (podobno na życzenie kochanki), zaś ukończona została w 82 r.n.e. za rządów jego syna Tytusa Flawiusza. Amfiteatr powstał z białego wapienia na stoku wzgórza, stąd od strony morza posiada trzy kondygnacje, a od lądu dwie. Arena w Puli mogła pomieścić ok. 23.000 widzów, których obsługiwało 15 bram wejściowych.

4. Gladiatorzy niczym starożytne gwiazdy sportu.

Aby stać się gladiatorem trzeba było być przestępcą, niewolnikiem bądź wolnym człowiekiem, który zdecydował się na podpisanie stosownego kontraktu. Nie każdy nadawał się na gladiatora, gdyż trzeba było mieć ku temu umiejętności i predyspozycje fizyczne. Szkolenie gladiatorów traktowało się niczym inwestycję. Mitem jest, że każdego dnia na Arenie przelewano krew najlepszych gladiatorów. Śmierć wyszkolonego gladiatora była całkowicie nieopłacalna, gdyż koszty selekcji, szkolenia, były bardzo duże. Zdarzało się ,że życie na arenie tracili przede wszystkim słabo przeszkoleni w orężu niewolnicy. Pojedynki gladiatorów często odbywały się według określonych zasad, przepisów i nie zawsze kończyły się śmiercią przegranego.

Arena w Puli na Istrii

Wyszkoleni gladiatorzy mogli liczyć na świetną jak na ówczesne czasy opiekę medyczną oraz dostatnie życie, ponieważ byli obiektem uwielbienia mas. Profesja gladiatora okraszona była dużym ryzykiem zawodowy, w konsekwencji skutkowało to nie najwyższą średnią wieku w zawodzie. Niemniej jednak będąc niewolnikiem lub plebejuszem, był to jeden z lepszych sposobów na dorobienie się majątku oraz pozycji społecznej.

5. Amfiteatr w  Puli dzisiaj

Dawna arena zmagań gladiatorów obecnie wykorzystywana jest przede wszystkim jako symbol, wizytówka miasta oraz miejsce koncertów, spotkań kulturowych i imprez sportowych. Widownia Amfiteatru w Puli dysponuje 5000 miejsc siedzących. Wizerunek Areny w Puli znajduje się na Banknotach o nominale 10 Kun. W podziemiach Amfiteatru znajduje się wystawa poświęcona produkcji wina i oliwy.

Pula Arena dzisiaj

i jego zwiedzanie…

Bilet wstępu dla osoby dorosłej to równowartość 50 Kun, zaś studenci i dzieci płacą 25 Kun. Arena w Puli od listopada do marca czynna jest w godzinach od 900-1700, w kwietniu od 800 do 2000, w maju i we wrześniu od 800 do 2100, w czerwcu od 800 do 2200, w lipcu i w sierpniu od 800 do 2300, zaś w październiku od 0800 do 2000. W przypadku, gdyby godziny wstępu bądź ceny biletów nam nie podpasowały możemy przespacerować się malowniczą ścieżką wokół Areny, gdyż wtedy jest bezpłatnie.

Chorwacja Koloseum, Amfiteatr w Puli na Istrii
rzymski Amfiteatr w planie miasta Pula

6. Stare miasto w Puli.

Chorwacja, Pula to nie tylko wspomniany kuzyn Koloseum, ale także wspaniałe starożytne zabytki. Nieopodal Areny znajduje się ponadto stare miasto z zabytkami takimi jak rzymska świątynia Oktawiana Augusta, brama Herkulesa, Łuk Sergiusza, czy górująca nad starym miastem Wenecka Forteca.

świątynia Oktawiana Augusta w Puli

Świątynia Oktawiana Augusta, jest przede wszystkim drugim pod względem popularności zabytkiem Puli. Poświęcona rzymskiemu cesarzowi świątynia po II wojnie światowej została zrekonstruowana, gdyż w skutek działań wojennych uległa dość mocnym zniszczeniom.

7. Piaszczyste plaże nieopodal Puli – Medulin.

piaszczysta plaża Bijeca w Medulin Pula
piaszczysta plaża Bijeca w miasteczku Medulin koło Puli,

Pula to nie tylko starożytne zabytki, lecz także dobre miejsce na wypoczynek, gdyż w pobliżu znajdują się wspaniałe, piaszczyste plaże.

wiatrak w Medulin

Ponadto piaszczysta plaża Bijeca w mieście Medulin znalazła się w naszym rankingu top 10 plaż Chorwacji.

marina w Medulin nieopodal miasta Pula

Plaża ta jest idealnym miejscem dla rodzin, ze względu na piaszczysty charakter.

8. Dzikie plaże na przylądku Kamenjak.

W pobliżu Puli znajduje się przylądek Kamenjak, czyli dziewiczy obszar wybrzeża Istrii z masą kameralnych zatoczek i dzikich plaż. Przylądek ma ok. 3,5km długości, zaś jego szerokość oscyluje między 0,5 a 1,5km.

przylądek Kamenjak – zatoczki

Z lotu ptaka przylądek jest dość charakterystyczny, więc często gości na pocztówkach z Istrii. W 2019 roku za wjazd trzeba było zapłacić 80kun, czyli jakieś 50zł. Na przylądek Kamenjak można wjechać od 07:00 do 21:00. Drogi na przylądku Kamenjak są nieutwardzone, więc po eskapadzie warto odwiedzić myjnię.

przylądek Kamenjak – skalista linia brzegowa

Ponadto w pobliżu Puli znajdują się wyspy Brijuni, z parkiem Safari na, które możemy dotrzeć przede wszystkim kursującym statkiem. Więcej o atrakcjach Istrii można dowiedzieć się z naszego zestawienia Istria top 10.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook