Rovinj piaszczyste plaże, co zobaczyć i zwiedzić – atrakcje Istrii.

1. Wstęp.

Rovinj, atrakcje, co zobaczyć,
Rovinj, jedno z najpiękniejszych nadmorskim miast Adriatyku

Na zachodnim wybrzeżu Istrii znajduje się jeden z najcenniejszych klejnotów chorwackiego Adriatyku, a mianowicie nadmorskie miasteczko Rovinj. Miasto to potocznie nazywane jest chorwacką Wenecją, ponieważ na jego rozwój istotny wpływ wywarła włoska kultura. Stare miasto architektonicznie bardzo mocno nawiązuje do stylu włoskiego, zaś elementy zabudowy momentami do złudzenia przypominają te, które możemy podziwiać w Wenecji.

panorama Rovinj
panorama Rovinj

Obecnie, zaś wielu mieszkańców Istrii, biegle włada językiem włoskim. Odwiedzając miasto Rovinj można spotkać się z włoską nazwą Rovigno, gdyż w regionie często występuje dwujęzyczne nazewnictwo.

Rovinj, Istria
stare miasto – ul. Iza kasarne

2. Dojazd.

Miasto Rovinj powstało na zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Nieopodal przebiega autostrada A9 od, której będziemy mieli do pokonania ok. 16km do centrum Rovinj. W północnej części miasta znajdują się duże parkingi dla przyjezdnych, zaś na południu zlokalizowane są hotele i kompleksy wypoczynkowe.

Rovinj, spore parkingi znajdują się przed wjazdem do miasta

Ze względu na znaczne zagęszczenie zabudowy, lepiej zostawić auto kawałek dalej, niż pchać się bezpośrednio do centrum.

Polecamy również KALKULATOR KOSZTU DOJAZDU do ROVINJ.

Rovinj, Istria co warto zobaczyć
Rovinj, Istria

3. O mieście, co zobaczyć.

Największą atrakcją miasteczka, jest przede wszystkim malownicza starówka, skupiona w dość ciasnej zabudowie, na wysuniętym na zachód półwyspie. Pisząc o półwyspie mijamy się trochę z prawdą, gdyż stare miasto przez większą część swojego istnienia, zlokalizowane było na położonej w pobliżu wybrzeża wyspie, która połączona została z lądem po zasypaniu przesmyku dopiero w XVIII wieku.

Rovinj co warto zobaczyć
malownicze uliczki starego miasta

Ale zacznijmy od początku… dzieje miasta sięgają VII w p.n.e. , gdy funkcjonowało jako nadmorska osada plemienia Ilirów. W II w p.n.e. panowanie nad miastem przejęli, zaś rzymianie. Miasto przeszło po rozpadzie Imperium Rzymskiego w skład Bizancjum, aby poprzez epokę panowania Franków, zostać przyłączonym do Republiki Weneckiej. Rovinj przez wieki stawiało dzielnie odpór Saracenom oraz piratom. Za czasów weneckich wzbogaciła się o porządne fortyfikacje, by po okresie napoleońskim przejść pod panowanie Cesarstwa Austriackiego.

Rovinj, Wenecja Chorwacji
Rovinj, zejście do morza

Jeżeli idzie zaś o atrakcje, to tak jak na wstępie wspominaliśmy, prym wiedzie skupione wokół kościoła św.Eufemii stare miasto. Starówka jest przede wszystkim bardzo klimatycznym miejscem, z ciasną typowo włoską zabudową i wąskimi, brukowanymi uliczkami wiodącymi ku górującemu nad miastem kościołowi św.Eufemii. 

Rovinj
starówka, ul. Montalbano

4. Największe atrakcje – Rovinj co zobaczyć:

  1. Kościół św. Eufemii
  2. Klasztor Franciszkanów
  3. Łuk Balbiego (czyli dawniej brama miejska)
  4. urokliwe uliczki starego miasta, w tym prowadząca do kościoła św.Eufemii, popularna przede wszystkim wśród artystów ul.Grisia,
  5. Park Zlatni Rt – czyli malowniczy leśny park i rezerwat przyrody zlokalizowany na półwyspie w południowo zachodniej części miasta
Rovinj, kościół św. Eufemii
kościół św. Eufemii, górujący nad starym miastem

5. Zwiedzanie z dziećmi.

U podnóża starego miasta jest przyzwoicie wyposażony plac zabaw, czyli gratka dla najmłodszych, w pobliżu zlokalizowana jest też płatna toaleta.

Przemieszczając się po starym mieście z wózkiem, musimy uwzględnić pewne utrudnienia, gdyż prowadzące nim uliczki w przeważającym stopniu mają brukowy charakter.

perła Istrii
Rovinj, starówka – co warto zobaczyć,
Wenecja Chorwacji
w drodze do kościoła św. Eufemii

6. Rovinj piaszczyste plaże.

Ponadto ok 5km na południe od Rovinj, przy kempingu Veštar, znajduje się piaszczysta plaża Veštar Beach. Jest to bardzo fajna piaszczysta plaża szczególnie dla rodzin z dziećmi, gdyż ma łagodne zejście. Piaszczysta plaża Veštar została ponadto uhonorowana Błękitną Flagą. Za wejście na plażę pobierana jest dzienna opłata w wysokości 3€ od osoby. Aby dostać się na piaszczystą plażę Veštar musimy kierować się drogą regionalną z Rovinj w kierunku Puli. W pobliżu plaży dostępne są miejsca parkingowe.

Rovinj piaszczyste plaże
Rovinj plaże

7. Kąpiel w morzu z widokiem na stare miasto.

Podziwianie starego miasta z perspektywy pięknego, lazurowego Adriatyku… czyli pluskanie że zwiedzaniem. W tym celu odwiedzając magiczne Rovinj, warto przede wszystkim zaopatrzyć się w strój kąpielowy oraz olejek do opalania z dobrym filtrem. Przy skalistym podnóżu starówki, można spotkać liczne grono wielbicieli zarówno słonecznych jak i morskich kąpieli.

perła Istrii
Rovinj, z perspektywy oddalonego parkingu – co warto zobaczyć

Podsumowując.

Miasto Rovinj jest miejscem do, którego chce się wracać, gdyż szczególnie w starej części posiada uroczy, typowo włoski klimat. Pełne kameralnych knajpek uliczki, są przede wszystkim wymarzonym miejscem na romantyczną kolację tylko we dwoje. W pobliżu znajduje się bogata baza hotelowa, z licznymi atrakcjami dla najmłodszych, zaś w okolicy można liczyć na sporo fajnych plaż i miejsc do spacerów. Miejscowość jest bardzo dobrze skomunikowana za sprawą przebiegającej w okolicy autostrady, portu oraz mariny. Rovinj zlokalizowane jest w centralnej części zachodniego wybrzeża Istrii, czyli jest fantastyczną bazą wypadową do zwiedzania najciekawszych atrakcji regionu.

Zobacz też:

Istria pogoda w maju.

Istria czy Dalmacja.

3 myśli na temat “Rovinj piaszczyste plaże, co zobaczyć i zwiedzić – atrakcje Istrii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook