Szybenik i Primosten. Co zobaczyć, atrakcje, statua Lady of Loretto, plaże!

Primosten co zobaczyć
perła Dalmacji, czyli Primosten

1. Primosten, miasto w Dalmacji podobne do Rovinj.

popularny osiołek przy wejściu do Primosten

Primosten w Dalmacji często mylone/kojarzone jest z Rovinj na Istrii, ponieważ z lotu ptaka oba miasta mają zbliżony zarys linii brzegowej.

atrakcje, stare miasto Primosten
Starówka miejska, plac po przekroczeniu bramy

Podobnie, oba posadowione są na gęsto zabudowanej, skalistej wyspie, która połączona jest z lądem za pomocą grobli.

co warto zwiedzić w Primosten
klimatyczne uliczki oraz zabudowania

Ponadto nad oboma miastami, w centralnym punkcie, góruje budynek sakralny, czyli kościół św. Eufemii w Rovinj oraz kościół św. Jerzego w Primosten.

plan miasta Primosten
plan miasta Primosten

W obu miastach zwiedzający mogą podziwiać pozostałości murów obronnych oraz marinę. Ponadto zarówno w Primosten, jak i w Rovinj, czuć unikatowy klimat śródziemnomorskiego miasteczka.

Na tym podobieństwa się kończą, gdyż zarówno Primosten jak i Rovinj z architektonicznego punktu widzenia są to całkowicie odmienne miejsca. Rovinj stylistyką bardziej nawiązuje do Wenecji, zaś Primosten już niekoniecznie.

2. O Primosten, co zobaczyć.

Primosten scena
scena miejska na placu za bramą

Historia Primosten sięga XVI wieku. Primosten podobnie jak Rovinj początkowo umiejscowione było na wyspie, czyli był to swojego rodzaju walor obronny. Położona blisko lądu wyspa dawała poczucie bezpieczeństwa, stąd miejscowa ludność coraz liczniej ją zasiedlała.

mury miejskie Primosten
brama oraz mury miejskie Primosten

Wyspa za sprawą coraz gęstszej zabudowy zaczęła przybierać zurbanizowaną formę, zaś nowo powstałe mury obronne wzmocniły ten efekt. Była to osada warowna, która miała za zadanie bronić miejscową ludność, przed najazdami Turków. Początkowo wyspa połączona była z lądem drewnianym, podnoszonym mostem.

Primosten marina, port
marina Primosten

Nazwa Primosten wywodzi się właśnie pośrednio od przedmiotowego, podnoszonego, drewnianego mostu, gdyż „premostiti” oznacza przerzucać most. Z czasem most został zastąpiony groblą, zaś wyspa zamieniła się w półwysep. Obecnie Primosten liczy około 3000 mieszkańców.

Primosten pomnik osiołka
pomnik osiołka przed bramą do Primosten

Primosten, co zobaczyć:

 1. Warto zobaczyć XVIIwieczny kościół św. Jerzego,
 2. Przede wszystkim górującą nad miastem statuę Our Lady of Loretto (a właściwie niesamowity widok z punktu widokowego),
 3. Ponadto warto zobaczyć kościół św. Roka,
 4. Pozostałości murów obronnych, czyli między innymi bramę miejską,
 5. Plażę Velika Raduca Beach, czyli malowniczą, żwirową plażę, nad pięknym lazurowym wybrzeżem, z niesamowitym widokiem na starówkę Primosten,
 6. Jedną z największych dyskotek w Chorwacji, czyli legendarną dyskotekę Aurorę.

3. Primosten plaże i toalety.

Primosten plaże
co zobaczyć -plaże Primosten

W Primosten zaraz przy starówce mamy długą, żwirową plażę Velika Raduca Beach, czyli zwiedzając stare miasto, atrakcje wodne są praktycznie na wyciągnięcie ręki.

lazurowa woda miejscowych plaż

Lazurowo czysta woda zachęca do kąpieli. Plaża Velika Raduca Beach ciągnie się wzdłuż linii półwyspu, zaś pobliski lasek oferuje dający wytchnienie od skwaru cień.

Primosten toaleta
toaleta przy plaży miejskiej

W połowie długości półwyspu, na wysokości hotelu, dostępna jest ponadto płatna toaleta na żetony. Toaleta jest czysta, jednakże trochę ciasna (mieliśmy problem z zamykaniem drzwi kabiny). W pobliżu znajdują się liczne knajpki, lodziarnie, restauracje oraz sklepy.

okrążając starówkę, widok na Velika Raduca Beach

Druga bardzo fajna plaża Rossi Beach położona jest u podnóża skał na, których posadowione jest Primosten, czyli ze starówki musimy zejść po schodkach. Plaża jest mega klimatyczna oraz oferuje magicznie turkusową wodę, czyli cudo!

klimatyczna restauracja, z widokiem na plażę Velika Raduca Beach

Ponadto w pobliżu portu, na południe od starego miasta, znajduje się żwirowa plaża Luka. Jak widać, Primosten w bezpośrednim sąsiedztwie starego miasta, ma do zaoferowania naprawdę sporo fajnych plaż.

4. Dojazd na punkt widokowy, pod statuę Our Lady of Loretto.

punkt widokowy Primosten statua Our Lady of Loretto dojazd
szutrowa droga na punkt widokowy pod statuą Our Lady of Loretto

Jedną z bardziej spektakularnych atrakcji Primosten jest statua Our Lady of Loretto, czyli właściwie cudowny widok z górującego nad miastem wzgórza. Aby dojechać do statuy Our Lady of Loretto należy kierować się główną trasą z Primosten w stronę Trogiru.

Statua Our Lady of Loretto Chorwacja
statua Our Lady of Loretto, co w Primosten koniecznie trzeba zobaczyć

Odbijamy w prawo w terenową drogę. Zaraz za zjazdem znajduje się parking i mamy opcję dojścia pieszo szutrową szosą na punkt widokowy (trzeba trochę iść pod górę).

szczyt wzgórza, ponadto punkt widokowy na okoliczne wyspy

Możemy też zdecydować się jechać bezpośrednio pod statuę autem, czyli czeka nas podjazd (typowy offroad) nieutwardzoną drogą. Ze 100m pod szczytem znajduje się parking na max 5-6 aut.

punkt widokowy Our Lady of Loretto
widok na punkt widokowy z perspektywy starego miasta

Ponadto na szczycie oprócz statuy Our Lady of Loretto, znajduje się niewielki sklepik i kawiarnia. Z punktu widokowego rozpościera się przede wszystkim niesamowity widok na miasto Primosten oraz otaczające wyspy.

punkt widokowy Our Lady of Loretto, Dalmacja
stare miasto, spod statuy Our Lady of Loretto

5. Primosten parking.

Bezpośrednio pod główną trasą przelotową przebiegającą przez Primosten, znajdują się płatne parkingi w formie placu, czyli z wydzielonymi miejscami parkingowymi. Na miejscu jest też ponadto stacja benzynowa.

Szybenik katedra św. Jakuba
katedra św. Jakuba w Szybeniku

1. O Šibenik .

Około 28km od Primosten znajduje się Szybenik, czyli miasto znane ze wspaniałych zabytków oraz produkcji popularnego serialu Gra o Tron. Historia miasta Šibenik (pol Szybenik), sięga XI wieku. Miasto ponadto widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO, za sprawą katedry św. Jakuba.

Szybenik muzeum św. Barbary
muzeum św Barbary

Szybenik liczy około 50tyś mieszkańców i jest stolicą okręgu Szybenicko-Knińskiego. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim, niezwykle klimatyczna miejska starówka oraz strzegące miasta twierdze. Co ciekawe Szybenik jest miastem z najbardziej chorwackim rodowodem, gdyż w przeciwieństwie do wielu innych zakładanych przez Greków, Ilirów czy Rzymian, był on miastem zakładanym przez Słowian. Ponadto pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą z XI wieku.

2. Šibenik, co zobaczyć – stare miasto, twierdza i katedra.

Sibenik katedra św. Jakuba
Szybenik katedra św Jakuba

Starówka Szybenik jest dość charakterystyczna, gdyż od promenady pnie się do góry, czyli osoby z wózkami mogą mieć problem z przemieszczaniem.

katedra św Jakuba w Szybeniku

Patrząc od strony nadmorskiego deptaku, kierując się w głąb miasta, napotkamy liczne ciągi schodów.

pomnik Ivana Mestrovica w Szybeniku
pomnik Ivana Mestrovica w Szybeniku

Z drugiej strony, stromy charakter uliczek dodaje starówce niepowtarzalnego uroku, gdyż nawiązuje do włoskich miasteczek wkomponowanych w zbocza wzgórz.

Szybenik GoT
rzeźbione głowy mieszczan, na elewacji katedry św. Jakuba (w sumie jest ich 71)

Jedną z głównych atrakcji Szybenik jest znana z kadrów serialu Gra o Tron, wpisana na listę UNESCO, XVIwieczna katedra św. Jakuba. Katedra św Jakuba, wykonana jest w całości z kamienia, co jest fenomenem na skalę światową. Ponadto katedra łączy w sobie antagonistyczne style gotyku i renesansu.

Sibenik kościół św. Barbary
widok na kościół św Barbary

Szybenik, co zobaczyć, arakcje:

 1. Będąc w Szybenik przede wszystkim warto zobaczyć kamienną Katedrę św. Jakuba, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 2. Ponadto warto odwiedzić klasztor franciszkański oraz sąsiadujący z nim ogród,
 3. W Szybeniku zlokalizowane są imponujące twierdze, czyli twierdza św. Michała, twierdza św. Jana oraz twierdzę św. Mikołaja,
 4. Warto zwiedzić Muzeum Archeologiczne w pochodzącym z XIII wieku Pałacu Książęcym, który stanowi element miejskich murów.
 5. Ponadto warto odwiedzić Plac Republiki oraz Pałac Rektorów, zlokalizowany naprzeciwko katedry św Jakuba.
klasztor Franciszkanów w Sibeniku
klasztor franciszkanów w Sibeniku

Do głównych atrakcji miasta Szybenik należą ponadto górująca nad miastem Twierdza św Michała oraz klasztor franciszkański wraz z ogrodem.

pomnik króla Kresimira IV przy kościele Franciszkanów w Szybeniku
pomnik króla Kresimira IV przy kościele franciszkańskim w Szybeniku, czyli domniemanego założyciela miasta.

Twierdza św Mikołaja strzeże wejścia do zatoki, zaś twierdza św Jana osłania miasto od strony lądu. Miasto w przeszłości uchodziło za bardzo dobrze obwarowane. Twierdza św Michała położona jest w pobliżu katedry św Jakuba, czyli w centralnym punkcie starówki.

ceny biletów wstępu do twierdzy św. Michała:
 • 1. Bilet Normalny, czyli 50 Kun
 • 2. Bilet Ulgowy, czyli 30 Kun
 • 3. Bilet Rodzinny, czyli 110 Kun

3. Starówka Szybenik plac zabaw.

plac zabaw Szybenik
plac zabaw w pobliżu katedry św. Jakuba

Ponadto u podnóża katedry św. Jakuba od strony promenady znajduje się bardzo fajny plac zabaw dla dzieci. Jest to miejsce w, którym możemy dać się wyszaleć najmłodszym oraz zrobić przerwę przed wspinaczką na stare miasto.

4. Plaże oraz atrakcje wodne w okolicach Szybenik.

W okolicach miasta Szybenik znajduje się Aquapark Solaris, czyli miejsce w, którym mamy do dyspozycji kompleks basenów, zjeżdżalni oraz dziką rzekę. Okolica jest bogata w fajne plaże oraz urozmaicone atrakcje wodne. Szybenik zlokalizowany jest przy wewnętrznej zatoce do, której wejścia strzeże Twierdza św. Mikołaja. Aby mieć dostęp do szerszego spektrum plaż należy udać się bezpośrednio nad otwarte morze.

auta parkują wzdłuż promenady w pobliżu katedry

5. Parking w Szybenik.

Płatne parkingi w formie zamkniętych za szlabanami placów znajdują się przed starym miastem, czyli na wysokości dworca autobusowego.

Sibenik klasztor Franciszkanów
klasztor franciszkanów

W stronę starego miasta można kierować się promenadą, bądź uliczkami starówki od strony szkoły i klasztoru franciszkańskiego.

6. Wodospady KRKa z Szybenik – ceny 2021.

Ponadto w pobliżu Szybenika, znajdują się popularne wodospady Parku Narodowego KRKa. Aby dotrzeć do Parku Narodowego KRKa, należy kierować się ok 16km na północny wschód od Szybenika.

Park Narodowy KRKa ceny biletów 2021
wodospady w Parku Narodowym Krk

Park Narodowy KRKa – ceny biletów wstępu 2021 od czerwca do września:

 • Bilet Normalny, czyli 200 Kun (po 16:00 – 150 Kun);
 • Bilet Ulgowy (7-18lat), czyli 120 Kun (po 16:00 – 90 Kun);
 • Dzieci do lat 7 za darmo.

Park Narodowy KRKa – ceny biletów wstępu 2021 kwiecień, maj, pażdziernik:

 • Bilet Normalny, czyli 100 Kun;
 • Bilet Ulgowy (7-18lat), czyli 80 Kun;
 • Dzieci do lat 7 za darmo.

6. Podsumowanie.

Podsumowując Szybenik i Primosten to przede wszystkim fajna opcja pobytu dla osób, które zarówno chcą trochę pozwiedzać, jak i spędzić błogo czas na plaży. Primosten to mała, stricte wypoczynkowa miejscowość, zaś Szybenik to bardziej wielkomiejski ośrodek z imponującymi zabytkami. Są to miejsca formą całkowicie różne, uzupełniające się, czyli każdy coś dla siebie znajdzie. Ponadto w pobliżu znajduje się malowniczy park Krk oraz legendarne miasto Trogir. Chyba lepszej rekomendacji nie trzeba. Dobrodošli u Dalmaciju…!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook