Split Pałac Dioklecjana, co zobaczyć, atrakcje, plaże, promy – ceny 2021 !

Split, Riva

1. Split, czyli stolica i największe miasto Dalmacji.

Split jest przede wszystkim stolicą oraz największym miastem Dalmacji. Na początku możemy poczuć się odrobinę przytłoczeni za sprawą wielkomiejskiego charakteru, gdyż Split jest w końcu drugim co do wielkości miastem Chorwacji. Gdy jednakże wejdziemy na obsadzony pięknymi palmami deptak Riva, przy pysznej kawie, niemal od razu poczujemy się jak u siebie w domu. Ponadto miasto Split znane jest jako ważny ośrodek komunikacji promowej kraju. We wpisie postaramy się przedstawić siatkę połączeń, ceny oraz rozkład promów na chorwackie wyspy. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem jaki posiada Split jest Pałac Dioklecjana, czyli okazała rezydencja rzymskiego cesarza. Ponadto opowiemy trochę o innych atrakcjach oraz przedstawimy co jeszcze warto zobaczyć. Dla wielbicieli plażowania mamy dobrą wiadomość, gdyż w Splicie spotkamy piaszczyste plaże.

promenada Riva w Splicie, z widokiem na port
promenada Riva, czyli miejsce pełne kameralnych knajpek

Ponadto Split uznawany jest za jedno z najbardziej słonecznych i najcieplejszych miejsc w Chorwacji. Odwiedzając Split możemy przede wszystkim zobaczyć, jak to często w dużych miastach bywa, kawałek prawdziwej Chorwacji. Split dla nas Polaków ma także wyjątkowe znaczenie, gdyż właśnie tu funkcjonuje Polska Szkoła oraz prężnie działają organizacje polonijne.

2. Historia Splitu.

Split Pałac Dioklecjana
Split, czyli miasto, które rozwijało się wokół Pałacu Dioklecjana

Historia Splitu sięga VI w. p.n.e., czyli czasów gdy pod nazwą Aspálathos (od porastającego okolicę zioła) zaistniał w formie greckiej kolonii. Aspálathos został założony, jako kolonia greckiej wyspy Issa (obecnie wyspa Vis). Mieszkańcy greckiej kolonii parali się przede wszystkim handlem z plemionami Illirów. Pod koniec III w.p.n.e. w skutek trwających wojen Iliryjskich, grecka kolonia Aspálathos, została podbita przez Rzymian. Najeźdźcy nazwę Aspálathos przemianowali na Spalatum, czyli można uznać, że właśnie stąd pośrednio wywodzi się nazwa Split. Nieopodal Splitu znajduje się Salona, czyli dawna stolica rzymskiej prowincji Dalmacja. Salona w czasach świetności liczyła ok 60 000 mieszkańców, czyli była jednym z większych miast imperium rzymskiego. Ponadto Salona była także rodzinnym miastem Dioklecjana.

Split promenada Riva oraz Pałac Dioklecjana

Czemu zatem imponujący pałac Cesarza Dioklecjana powstał w Splicie, nie zaś w stolicy Dalmacji, którą była Salona? Ponieważ pałac Dioklecjana miał być nadmorską rezydencją, położoną poza zurbanizowaną częścią miasta, z dala od zgiełku cywilizacji. Na początku VII w n.e. stolica Dalmacji, Salona została zniszczona w skutek najazdu Słowian i Awarów, zaś uchodźcy znaleźli schronienie w pobliżu Pałacu Dioklecjana. Pałac Dioklecjana formą przypominał obóz warowny, co dawało poczucie bezpieczeństwa, stąd właśnie wokół niego zaczęło dynamicznie rozwijać się nowe miasto Split.

3. Split, Pałac Dioklecjana.

Split Płac Dioklecjana, czyli wizualizacja obiektu z czasów świetności

Pałac Dioklecjana powstał na przełomie III oraz IV wieku, jako rezydencja rzymskiego cesarza. Formą Pałac Cesarza Dioklecjana przypominał castrum romanum, czyli obóz warowny. Przez pałac przebiegały dwie prostopadłe względem siebie ulice, zaś jego imponujące wymiary zamykały się w prostokącie 214x175m. Drogi krzyżowały się na okazałym dziedzińcu i zwieńczone były charakterystycznym ciągiem kolumn.

katedra św. Dujma wraz z dzwonnicą, na terenie Pałacu Dioklecjana

W centralnym punkcie pałacu znajduje się mauzoleum cesarza Dioklecjana nad, którym obecnie góruje katedra św. Dujma, dawnego biskupa. Jest to swoisty paradoks gdyż, Cesarz Dioklecjan był zagorzałym wrogiem Chrześcijaństwa i to właśnie on odpowiada za męczeńską śmierć biskupa Dujma.

plan Split oraz Pałac Dioklecjana
plan Splitu oraz Pałacu Dioklecjana w formie rzeźby

co warto zobaczyć w pałacu Dioklecjana:

 1. Świątynię, która powstała na dawnym mauzoleum Cesarza Dioklecjana, czyli katedra św. Dujma wraz z dzwonnicą. Zwiedzanie katedry jest płatne (całość 45kun, tylko wieża 20kun).
 2. Perystyl, czyli otoczony kolumnami wewnętrzny dziedziniec, wykonany z granitu z ozdobnymi egipskimi Sfinksami.
 3. Baptysterium, czyli dawną świątynię Jowisza.
 4. Podziemia Pałacu Dioklecjana, które odzwierciedlają dawny układ komnat w pałacu. Jest to atrakcja dodatkowo płatna, zaś wejście i kasy biletowe znajdziemy naprzeciwko perystylu (Normalny 42kuny, Ulgowy 22kuny).
 5. Niezwykłe wrażenie robią cztery pałacowe bramy, które wyprowadzają wewnętrzne ciągi piesze na zewnątrz pałacu.
Split Pałac Dioklecjana - Złota, czyli północna brama
Split Pałac Dioklecjana – Złota, czyli północna brama

Jak już wspominaliśmy, Pałac Dioklecjana posiada cztery bramy wychodzące na Split:

 1. złotą czyli, północna bramę pałacową;
 2. żelazną, czyli zachodnią bramę pałacową;
 3. srebrną, czyli wschodnią bramę pałacową;
 4. brązową, czyli południową bramę pałacową.
pomnik Grgur Nińskiego na przeciwko Złotej Bramy

Na wyjściu z północnej, czyli Złotej Bramy znajduje się posąg Grgur Nińskiego, czyli Grzegorza z Ninu. Biskup Grzegorz był wielkim promotorem wprowadzenia języka głagolicy w liturgii katolickiej. Ponadto mniejszą replikę pomnika ze Splitu, możemy podziwiać w Nin. Legenda głosi, że dotknięcie wielkiego palca posągu daje szczęście w życiu, stąd jest on mocno wyślizgany.

Split Pałac Dioklecjana, podziemia
Split Pałac Dioklecjana – podziemia

Podziemia pałacu Dioklecjana wykorzystywane były przy kręceniu kultowego serialu Gra o Tron.

Perystyl Pałacu Dioklecjana

Bezpośrednio w podziemiach nie funkcjonuje żadna spektakularna wystawa stała, stąd przed zwiedzaniem warto zapoznać się z historią miejsca, chociażby z faktem, że istniejące podziemia były odwzorowaniem, nie istniejących już, nadziemnych komnat pałacu Cesarza Dioklecjana.

4. Split, co warto zobaczyć, główne atrakcje:

Promenada Riva, czyli charakterystyczny nadmorski deptak, obsadzony palmami

Split, co zobaczyć:

 1. Pałac Cesarza Dioklecjana, czyli wpisaną na listę światowego dziedzictw UNESCO, dawną rezydencję rzymskiego cesarza, która formą przypomina obóz warowny (wstęp na teren pałacu bezpłatny, zwiedzanie podziemi 42kuny Normalny, 22kuny Ulgowy).
 2. Promenadę Riva, czyli obsadzony pięknymi palmami deptak, który częściowo ciągnie się wzdłuż Pałacu Dioklecjana.
 3. Muzeum Archeologiczne, czyli zbiory poświęcone tematyce sztuki greckiej oraz rzymskiej (30kun Normalny, 15 kun Ulgowy).
 4. Muzeum Zabytków Archeologicznych, czyli tematyka wystawy bardziej osadzona w średniowieczu.
 5. Galerię Mestrović, czyli bardzo popularną galerię rzeźby (40kun Normalny, 20kun Ulgowy).
 6. Ruiny starożytnego miasta Salony, czyli dawnej stolicy Dalmacji.
 7. Rekonstrukcje dawnego rzymskiego akweduktu, czyli źródła zasilania pałacu Dioklecjana w wodę.
 8. Wycieczkę promem na, którąś z malowniczych wysp Dalmacji (cennik na końcu).

5. Dojazd oraz Parkingi w Splicie.

kościół św. Franciszka w Splicie
kościół św. Franciszka

Do Splitu możemy podróżować zarówno samolotem jak i własnym autem. W pobliżu miasta, w pół drogi między Splitem a Trogirem, znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Split jest przede wszystkim dobrze skomunikowany z krajem, za sprawą przebiegającej w pobliżu autostrady. Ponadto miasto posiada jedną z największych w kraju siatek połączeń promowych, czyli jest swego rodzaju punktem centralnym jeśli idzie o tranzyt na chorwackie wyspy. Split w pobliżu ścisłego centrum posiada określoną ilość płatnych miejsc parkingowych. Ruch w mieście jest spory, gdyż jak już wspominaliśmy jest to drugie co do wielkości miasto Chorwacji.

6. Najlepsza lodziarnia w Splicie.

jedna z najlepszych lodziarni w Splicie, Luka Ice Cream & Cakes

Jedna z najlepszych lodziarni w Splicie, czyli Luka Ice Cream & Cakes, jest dziełem Polaka, a mianowicie Pana Łukasza. Lody bardzo dobre, przyrządzane są na bazie tradycyjnej receptury tak, że polecamy. Poza lodami furorę robią również dostępne na miejscu ciasta.

7. Split – polska szkoła oraz Polonia w Chorwacji.

Promenada Rvia, widok w kierunku Pałacu Dioklecjana

Od 2014 roku w Splicie funkcjonuje Szkoła Kultury i Języka Polskiego, czyli Polska Szkoła. Zajęcia odbywają się w soboty, zaś oferta edukacyjna skierowana jest zarówno do dzieci chcących doskonalić znajomość języka polskiego, jak i dla tych, które chciałyby się go uczyć od postaw.

budynek Prokurative w Splicie
budynek Prokurative

Ponadto Polska Szkoła w Splicie ma na celu krzewić kulturę, znajomość tradycji, tożsamości oraz historii Polski, wśród zainteresowanych dzieci.

Promenada Riva w Splicie Palmy
Riva, czyli nadmorski deptak, który przebiega wzdłuż Pałacu Dioklecjana

Organizacje polonijne działają dość prężnie w Chorwacji, gdyż widoczny jest ich udział w krzewieniu kultury polskiej. Pod honorowym patronatem Ambasadora RP 13.05.2019r, odbył się 2 FESTIWAL FILMÓW POLSKICH W SPLICIE.

8. Najlepsze piaszczyste plaże w Splicie.

palmowa promenada Riva w Splicie
Aby poczuć śródziemnomorski klimat miasta, warto przespacerować się palmową promenadą Riva.

W odległości około 800m od historycznej części miasta, znajduje się jedna z najbardziej popularnych plaż w Splicie, czyli plaża Bačvice. Ponadto Bačvice jest plażą piaszczystą, co nie jest częstym widokiem nad Adriatykiem. Piaszczysta plaża w Splicie, usytuowana jest na południowy wschód od Pałacu Dioklecjana.

9. Split – rozkład oraz ceny promów na wyspy.

Split rozkład oraz cennik promów na wyspy
Split jest zdecydowanie główny portem, komunikacji promowej kraju.

Przedstawione poniżej zestawienie prezentuje ceny oraz rozkład promów od 01.01.2021. Ponadto w zestawieniu ujęte zostały wyłącznie promy samochodowe linii Jadrolinija, które kursują ze Splitu na wybrane wyspy. Może się zdarzyć, że promy nie będą pływać według wcześniej określonego rozkładu.

9.1 Promy ze Splitu na wyspę Hvar, ceny 2021, czyli:

RozkładPełen cennik 2021CENY (od 04.06-03.10.2021)
Split – Hvar

(Stari Grad)
Cennik Split – Hvar

(Stari Grad)
Bilet Normalny: 47 HKR
Bilet (3-12): 23,50 HKR
Auto od: 310 HKR

9.2 Promy ze Splitu na wyspę Brač, ceny 2021 czyli:

RozkładPełen cennik 2021CENY (od 04.06-03.10.2021)
Split – Brač

(Supetar)
Cennik Split – Brač

(Supetar)
Bilet Normalny: 33 HKR
Bilet (3-12): 16,50 HKR
Auto od: 154 HKR

9.3 Promy ze Splitu na wyspę Korčula, ceny 2021 czyli:

RozkładPełen cennik 2021CENY (od 04.06-03.10.2021)
Split – Korčula

(Vela Luka)
Cennik Split – Korčula

(Vela Luka)
Bilet Normalny: 60 HKR
Bilet (3-12): 30 HKR
Auto od: 470 HKR

9.4 Promy ze Splitu na wyspę Vis, ceny 2021 czyli:

RozkładPełen cennik 2021CENY (od 04.06-03.10.2021)
Split – VisCennik Split – VisBilet Normalny: 54 HKR
Bilet (3-12): 27 HKR
Auto od: 340 HKR

źródło: https://www.jadrolinija.hr/

2 myśli na temat “Split Pałac Dioklecjana, co zobaczyć, atrakcje, plaże, promy – ceny 2021 !

 • 24 czerwca, 2021 o 11:19 am
  Permalink

  Dzień dobry,
  czy bilet na prom jest w obie strony, np.: Split-Brać-Split?
  Jeśli w aucie jest 5 osób, to trzeba kupić bilety : dla osób i na auto?

  Dzięki za info,
  Morticia

  Odpowiedz
  • 15 lipca, 2021 o 11:44 am
   Permalink

   bilet na prom jest w jedną stronę, jeżeli chce się z powrotem trzeba kupić bilet na powrót, cena to auto plus ilość podróżujących nim osób

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook