MiastaŚrodkowa DalmacjaTribunj

Tribunj, koło Vodic w Dalmacji – atrakcje, plaże, co warto zobaczyć.

Tribunj
stare miasto jest na wysepce

1. Podstawowe informacje.

Tribunj położone jest w odległości około 3km od Vodic. Jest to niewielkie miasteczko, które zamieszkuje aktualnie około 1600 mieszkańców. Stara część miasta położona jest na niewielkiej wysepce połączonej z lądem za pomocą kamiennego mostu.

Tribunj plan miasta
plan miasta

Tribunj jest lokalizacją szczególnie cenioną wśród żeglarzy. W marinie Tribunj znajduje się około 260 miejsc do cumowania. Cechą charakterystyczną Tribunj jest urzekający widok na staromiejską wysepkę z perspektywy położonego na szczycie wzgórza kościoła św. Mikołaja.

2. Historia miasta.

Tribunj restaruracje
ponadto wzdłuż promenady mamy liczne knajpki i restauracje

Historia osadnictwa w okolicach Tribunj sięga XIII wieku, zaś sama nazwa miasta wielokrotnie się zmieniała. Początkowo od nazwy fortecy położonej na wzgórzu św. Mikołaja miasto nosiło nazwę Jurjevgrad. Dodatkowo w XVwiecznych zapiskach pojawia się nazwa Tribohunj i Tribohum (co kojarzy się z włoską nazwą Trebocconi oznaczającą 3 części). Ostatecznie z powyższych nazw wyłoniła się nazwa Tribunj.

Na skutek Tureckich najazdów okoliczni mieszkańcy przenieśli się na otoczoną murem wysepkę, która połączona była z lądem za sprawą kamiennego mostu. Mieszkańcy żyli głównie z rolnictwa (produkcji wina i oliwy), oraz rybołówstwa, zaś od XVIII wieku Tribunj stało się też kurortem wypoczynkowym dla miejscowej arystokracji.

3. Tribunj atrakcje.

Tribunj kościół św. Mikołaja
kościół Najświętszej Marii Panny z 1435

co warto zobaczyć:

  1. Warto zobaczyć położony na wzgórzu XV wieczny kościół św. Mikołaja z 1475r,
  2. Ponadto godny uwagi jest położony przy wjeździe na wyspę kościół Najświętszej Marii Panny z 1435r,
  3. Warto odwiedzić punkt widokowy na wzgórzu Krizina,
  4. Godnym uwagi jest rezerwat osłów na wyspie Logorun,
  5. Przede wszystkim warto odwiedzić położone na wyspie stare miasto,
  6. Będąc w okolicy warto udać się na wycieczkę do PN Kornati.
Tribunj most
stare miasto połączone jest z lądem za pomocą kamiennego mostu

4. Tribunj plaże.

Najbardziej popularną plażą jest plaża Bristak, którą potocznie nazywają też plażą Tribunj. Plaża Bristak patrząc od strony mariny jest we wschodniej części miasta.

Tribunj plac zabaw
plac zabaw przy parkingu koło mariny

Ponadto na północny zachód od miejskiej starówki mamy plażę Zamalin. Na miejscu jest toaleta, są przebieralnie, prysznice, oraz osłona drzew przed słońcem, stąd czego chcieć więcej.

Tribunj marina
miejska marina

5. Tribunj dojazd i parking.

Miasteczko jest blisko Szybenika, stąd mamy dobre połączenie z autostradą A1. Ponadto w pobliżu przebiega „stara Jadranka„.

Tribunj most
most na stare miasto

Na miejscu jest ponadto sporej wielkości parking w pobliżu mariny, oraz parking przed wjazdem na wyspę.

marina, zaś w oddali zabudowa starego miasta

Podsumowanie.

Tribunj jest to przede wszystkim fajna baza wypadowa do zwiedzania Dalmacji. Miejscowość może poszczycić się kapitalną mariną, stąd jest to miejsce cenione przez wszelakiej maści żeglarzy. Cechą charakterystyczną miasteczka jest urokliwa starówka która, położona jest na wysepce połączonej z lądem za pomocą kamiennego mostu. Na miejscu spotkamy też kilka bardzo fajnych plaż.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *