Trogir koło Splitu – co zobaczyć, plan, atrakcje, piaszczyste plaże.
Spis treści:
1. Trogir, miasto, które warto zobaczyć.
Malowniczy Trogir jest nie za dużym i nie za małym, czyli idealnym do zwiedzania, nadmorskim miastem zlokalizowane w środkowej Dalmacji nieopodal Splitu. Postaramy się pokrótce przybliżyć to co najbardziej warto zobaczyć w Trogirze, czyli główne atrakcje miasta.
Jednym z charakterystycznych punktów miasta jest malownicza palmowa promenada, która ciągnie się wzdłuż nabrzeża przeciwległego do wyspy Čiovo. Jest to wymarzone miejsce na typowo wakacyjny spacer z elementami beztroskiego zwiedzania.
2. Zwiedzanie Trogiru.
Postaramy się w skrócie przekazać to co w mieście Trogir koniecznie warto zobaczyć. Stare miasto Trogir leży na wyspie, czyli już na pierwszy rzut oka uwidacznia się walor obronny. Z dawnych czasów przetrwały twierdza, dwie baszty, brama lądowa i morska, oraz elementy murów obronnych.
Miasto Trogir w XII wieku wielokroć było napadane przez Saracenów. Skupiona na wyspie zabudowa, oraz widoczne fortyfikacje w obecnych czasach stanowią przede wszystkim wspaniałą atrakcję turystyczną i gratkę dla amatorów fotografii.
Starówka Trogiru za sprawa podnoszonego mostu pełni funkcję łącznika pomiędzy kontynentem, a pobliską wyspą Čiovo.
Ponadto w pobliżu promenady Riva pomiędzy Basztą św Marka a Twierdzą Kamerlengo położony jest kameralny plac zabaw.
Najbliższa toaleta znajduje się w Twierdzy Kamerlengo oraz na parkingu za mostkiem łączącym stare miasto z kontynentem.
Ponadto starówka Trogiru od 1997r wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Szczerze mówiąc Trogir jest na tyle kompaktowym miastem, że można go zwiedzić nawet w 2h.
Skupiona na wyspie zabudowa starego miasta oprócz wyspiarskiego klimatu daje zamknięty obszar zwiedzania, czyli mimo gąszczu uliczek raczej ciężko będzie nam się zgubić. Trogir jest położony na małej wyspie, stąd jak nie trudno się domyślić spotkamy w pobliżu mnogość łodzi, jachtów i żaglówek.
3. Trogir dojazd i parking. Czyli jak dojechać i gdzie zaparkowac w Trogirze.
2.1. Trogir i wyspa Ciovo – dojazd.
2.1.1. Trogir i wyspa Ciovo dojazd autem.
Odwiedzając Trogir z dalszych zakątków niż pobliski Split zapewne skorzystamy z najszybszej możliwie drogi, czyli autostrady. Autostrada ze względu na topografię terenu nie przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie Trogiru, czyli trzeba będzie kawałek przejechać drogą jednopasmową przez tereny o charakterze górzystym. W nagrodę przy zjeździe z okalających wybrzeże gór możemy podziwiać piękną panoramę Trogiru, oraz znajdującej się w oddali wyspy Ciovo.
Dla osób odwiedzających Trogir ze Splitu nie będzie konieczności korzystania z autostrady, gdyż oba miasta łączy ciągnąca się wzdłuż wybrzeża droga.
Poza centrum Trogiru dobrą bazą wypadową do zwiedzania miasta będzie pobliska wyspa Ciovo.
2.2.2. Trogir oraz wyspa Ciovo – samolotem.
Pomiędzy Splitem a Trogirem znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Z Polski do Splitu operują tanie linie lotnicze, czyli samolotem jak najbardziej też się da.
2.2 Trogi i Parking, czyli gdzie zaparkować w Trogirze.
Jak już wspominaliśmy stare miasto znajduje się na wyspie, czyli liczba miejsc parkingowych siłą rzeczy będzie ograniczona. Parkingi ciągną się po kontynentalnej stronie, czyli od północnej strony starego miasta. W dominującej mierze parkingi działają w formie placów ograniczonych szlabanami, czyli pobieramy bilecik i w drogę na stare miasto.
4. Historia Trogir.
Miasto ma bogatą historię, gdyż początki greckiego osadnictwa na obszarze dzisiejszego Trogir sięgają III w.p.n.e. Obszar kolonizowali Greccy osadnicy z wyspy Issa (obecnie Vis).
Początkowo Trogir funkcjonował pod nazwą Tragurion, czyli „Kozia Wieś”. Nazwa została nadana przez greckich osadników, którzy zakładając osadę spotkali na miejscu stada kóz.
Na początku IV wieku z nakazu rzymskiego Cesarza Dioklecjana stracony został biskup Splitu Domnion. W 1123r Trogir uległ poważnym zniszczeniom w skutek najazdu Saracenów, zaś od XV wieku wszedł pod panowanie Weneckie.
Miasto Trogir przez wieki funkcjonowało w Dalmacji jako prężny ośrodek rzemiosła, kultury i handlu. Jest prawdziwą perełką, gdyż łączy w sobie style architektoniczne od starożytnej Grecji, przez Imperium Rzymskie po czasy z pogranicza panowania Wenecjan. Obecnie miasto zamieszkuje około 10tyś mieszkańców.
5. Trogir, co warto zobaczyć i zwiedzić, główne atrakcje:
Co warto zobaczyć w Trogirze:
- Skupione na wyspie stare miasto, czyli miejsce wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.
- Deptak Riva, czyli bajeczną promenadę palmową, która ciągnie się wzdłuż nabrzeża przeciwległego do wyspy Čiovo i pobliski kościół, oraz klasztor św. Dominika.
- Katedrę św Wawrzyńca z XIII w, czyli III nawową bazylikę, która powstała na ruinach kościoła zniszczonego w 1123r przez Saracenów.
- Górującą nad miastem Twierdzę Kamerlengo, czyli dawną siedzibę weneckiego gubernatora. Twierdza posiada dziedziniec, oraz wieżę obserwacyjną od strony morza.
- Renesansowy Pałac Cipiko z XV wieku, czyli siedziba rodziny Cipiko ówcześnie najbogatszego rodu w Trogirze.
- Pochodzący z XV wieku pałac Stafileo oraz pałac Garagnin pełniący obecnie funkcję biblioteki.
- Przede wszystkim warto odwiedzić XVIwieczną Bramę Lądową (na gzymsie umieszczony jest lew św. Marka), Bramę Morską oraz Basztę św Marka.
- Ponadto warto zobaczyć Wieżę Zegarową z Loggią Miejską przy placu Jana Pawła II (główny plac miejski).
6. Wyspa Čiovo połączona mostem z Trogir.
Wyspa Čiovo jest fantastyczną bazą wypoczynkową dla osób odwiedzających Trogir, gdyż łączy w sobie wyspiarski klimat, oraz przestrzeń z bliskością pięknej zabytkowej starówki.
Ponadto połączenie mostem z kontynentem pozostawia poczucie niezależności i mobilności. Więcej informacji na temat znajdziemy we WPISIE O WYSPIE CIOVO.
Na wyspie Čiovo funkcjonuje bogata baza hotelowa.
7. Trogir, piaszczyste plaże?
Jakieś 2km na północny-wschód od Trogiru znajduje się plaża Pantan, której podłoże można określić jako żwirkowo-piaszczyste.
Żwirkowo-piaszczysta plaża Pantan rozciąga się na długości 0,5 km, zaś w sąsiadującym z nią lasku możemy znaleźć schronienie przed upałem.
Na wyspie Čiovo znajduje się plaża Okrug o podłożu żwirowym. Jest to plaża fajna dla rodzin ze względu na dobre zaplecze usługowe.
Więcej na temat plaż Okrug dowiecie się bezpośrednia z wpisu o wyspie Ciovo.