Trogir i wyspa Čiovo, co zobaczyć i zwiedzić, atrakcje, piaszczyste plaże.

Trogir co zobaczyc, Twierdza Kamerlego
Trogir, Twierdza Kamerlego

1. Trogir, miasto, które warto zobaczyć.

Trogir jest nie za dużym, nie za małym, czyli idealnym do zwiedzania, nadmorskim miastem, zlokalizowane w środkowej Dalmacji, nieopodal Splitu. Jednym z charakterystycznych punktów miasta jest malownicza promenada palmowa, która ciągnie się wzdłuż nabrzeża przeciwległego do wyspy Čiovo. Postaramy się w skrócie przekazać co w mieście Trogir koniecznie warto zobaczyć. Stare miasto Trogir leży na wyspie, czyli już na pierwszy rzut oka widać walor obronny. Miasto Trogir w XII wieku napadane było przez Saracenów. Skupiona na wyspie zabudowa oraz widoczne fortyfikacje w obecnych czasach stanowią przede wszystkim wspaniałą atrakcję turystyczną. Starówka Trogiru pełni także funkcję łącznika pomiędzy kontynentem, a pobliską wyspą Čiovo, gdyż łączy się z nią za pomocą podnoszonego mostu. Ponadto stare miasto Trogir od 1997r wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Trogir co warto zobaczyć, deptak Riva promenada palmowa i wyspa Čiovo
Trogir, deptak Riva, czyli piękna promenada palmowa

Skupiona na wyspie zabudowa starego miasta, oprócz wyspiarskiego klimatu, daje zamknięty obszar zwiedzania, czyli mimo gąszczu uliczek raczej ciężko będzie się nam zgubić. Ponadto za sprawą oblewającego ze wszystkich stron Adriatyku, miasto Trogir jest jednym z bardziej lubianych miejsc żeglarzy.

Trogir co trzeba zobzaczyć katedra
starówka Katedra św Wawrzyńca

2. Historia Trogir.

Trogir ma bogatą historię, gdyż początki greckiego osadnictwa na obszarze dzisiejszego Trogir sięgają III w.p.n.e. Obszar kolonizowali Greccy osadnicy z wyspy Issa (obecnie Vis). Początkowo Trogir funkcjonował pod nazwą Tragurion, czyli „Kozia Wieś”. W 1123r Trogir uległ poważnym zniszczeniom w skutek najazdu Saracenów, zaś od XV wieku znajdował się pod panowaniem Weneckim. Obecnie Trogir zamieszkuje około 10tyś mieszkańców.

3. Trogir, co warto zobaczyć:

Trogir stare miasto

Co warto zobaczyć w Trogir:

  1. Skupione na wyspie stare miasto Trogir, czyli miejsce wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.
  2. Deptak Riva, czyli bajeczną promenadę palmową, która ciągnie się wzdłuż nabrzeża przeciwległego do wyspy Čiovo.
  3. Katedrę św Wawrzyńca z XIII w, czyli III nawową bazylikę, która powstała na ruinach kościoła zniszczonego w 1123r przez Saracenów.
  4. Górująca nad miastem Twierdzę Kamerlego, czyli dawną siedzibę weneckiego gubernatora. Twierdza posiada dziedziniec oraz wieżę obserwacyjną od strony morza.
  5. Renesansowy Pałac Cipiko z XV wieku, czyli siedziba rodziny Cipiko, ówcześnie najbogatszego rodu w Trogirze.
  6. Przede wszystkim warto odwiedzić XVIwieczną Bramę Lądową oraz Basztę św Marka.
  7. Ponadto warto zobaczyć Wieżę Zegarową z Loggią Miejską, przy placu Jana Pawła II.
katedra św Wawrzyńca

4. Wyspa Čiovo a Trogir.

Wyspa Čiovo jest fantastyczną bazą wypoczynkową dla osób odwiedzających Trogir, gdyż łączy w sobie wyspiarski klimat, przestrzeń z bliskością pięknej zabytkowej starówki. Ponadto połączenie z lądem mostem pozostawia poczucie niezależności i mobilności. Na wyspie Čiovo funkcjonuje bogata baza hotelowa, tak ,że każdy coś dla siebie znajdzie.

wieża zegarowa, loggia miejska przy placu Jana Pawła II

5. Trogir, piaszczyste plaże?

Jakieś 2km na północny-wschód od Trogiru znajduje się plaża Pantan, której podłoże można określić jako żwirkowo piaszczyste. Żwirkowo piaszczysta plaża Pantan rozciąga się na długości 0,5 km, zaś w pobliskim lasku możemy znaleźć schronienie przed upałem. Na wyspie Čiovo znajduje się plaża Okrug o podłożu żwirowym. Plaża fajna dla rodzin, ze względu na dobre zaplecze usługowe oraz pobliski lasek, który daje schronienie od słońca.

Kalkulator trogir
Polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *