Trogir i wyspa Čiovo, co zobaczyć, zwiedzić, atrakcje, piaszczyste plaże

ostatnia aktualizacja:

Trogir , deptak Riva, Twierdza Kamerlengo
Trogir, deptak Riva, ponadto w oddali Twierdza Kamerlengo

1. Trogir, miasto, które warto zobaczyć.

Malowniczy Trogir jest nie za dużym, nie za małym, czyli idealnym do zwiedzania, nadmorskim miastem, zlokalizowane w środkowej Dalmacji, nieopodal Splitu.

Trogir i wyspa Ciovo co zobaczyć
Trogir panorama starego miasta, z twierdzy Kamerlengo.

Jednym z charakterystycznych punktów miasta jest malownicza promenada palmowa, która ciągnie się wzdłuż nabrzeża przeciwległego do wyspy Čiovo. Chyba nie można sobie wyobrazić lepszego miejsca na typowo wakacyjny spacer, z elementami beztroskiego zwiedzania.

Trogir kościół i klasztor św. Dominika
uliczka odbijająca przy kościele św Dominika, od deptaku Riva, w głąb starówki

2. Zwiedzanie Trogiru.

Postaramy się w skrócie przekazać co w mieście Trogir koniecznie warto zobaczyć. Stare miasto Trogir leży na wyspie, czyli już na pierwszy rzut oka widać walor obronny. Z dawnych czasów przetrwały twierdza, dwie baszty, brama lądowa i morska oraz elementy murów obronnych.

Trogir, stare miasto od strony wyspy Ciovo
Trogir, panorama starego miasta od strony wyspy Ciovo, w oddali Brama Morska

Miasto Trogir w XII wieku często napadane było przez Saracenów. Skupiona na wyspie zabudowa oraz widoczne fortyfikacje w obecnych czasach stanowią przede wszystkim wspaniałą atrakcję turystyczną oraz gratkę dla fotografów.

brama lądowa w Trogirze
Brama Lądowa w Trogirze znana też jako Brama Północna

Starówka Trogiru pełni funkcję łącznika pomiędzy kontynentem, a pobliską wyspą Čiovo, gdyż połączone są podnoszonym mostem.

Trogir plac zabaw
plac zabaw w pobliżu Twierdzy Kamerlengo

Ponadto w pobliżu promenady Riva pomiędzy Basztą św Marka, a Twierdzą Kamerlengo, znajduje się kameralny plac zabaw. Najbliższa toaleta znajduje się w Twierdzy Kamerlengo oraz na parkingu za mostkiem łączącym stare miasto z kontynentem.

klimatyczne uliczki w Trogirze
ciasne, malownicze uliczki Trogiru w, których czas się zatrzymuje

Stare miasto Trogir od 1997r wpisane jest ponadto na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Szczerze mówiąc Trogir jest na tyle kameralnym miastem, że można je na szybko zwiedzić nawet w 2h.

deptak Riva
Trogir co zobaczyć – deptak Riva

Skupiona na wyspie zabudowa starego miasta, oprócz wyspiarskiego klimatu, daje zamknięty obszar zwiedzania, czyli mimo gąszczu uliczek raczej ciężko będzie się zgubić. Ponadto za sprawą oblewającego ze wszystkich stron Adriatyku, miasto Trogir jest jedną z bardziej lubianych lokalizacji wśród żeglarzy.

3. Trogir dojazd i parking. Czyli jak dojechać i gdzie zaparkowac w Trogirze.

Trogir gdzie zaparkować?
jak dojechać i gdzie zaparkować?

2.1. Trogir i wyspa Ciovo – dojazd.

2.1.1. Trogir i wyspa Ciovo dojazd autem.

Odwiedzając Trogir z dalszych zakątków niż pobliski Split zapewne skorzystamy z najszybszej możliwie drogi czyli autostrady. Autostrada ze względu chociażby na topografię terenu nie przebiega bezpośrednio przy Trogirze, czyli trzeba będzie kawałek przejechać drogą jednopasmową przez tereny o charakterze górzystym. W nagrodę możemy podziwiać przy zjeździe z góry, piękną panoramę Trogiru oraz znajdującej się w oddali wyspy Ciovo.

Dla osób odwiedzających Trogir ze Splitu, nie będzie konieczności korzystania z autostrady, gdyż oba miasta łączy droga im Jana Pawła II, która przebiega w pobliżu lotniska i ciągnie się wzdłuż wybrzeża.

Pomijając osoby przebywające w samym Trogirze, w najlepszej sytuacji będą osoby zamieszkałe na pobliskiej wyspie Ciovo, gdyż można powiedzieć ,że będą miały naprawdę blisko.

2.2.2. Trogir oraz wyspa Ciovo – samolotem.

Jak już wspominaliśmy pomiędzy Splitem a Trogirem znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Z tego co ostatnio patrzyliśmy, z Polski do Splitu operowały tanie linie lotnicze, czyli samolotem też się da.

2.2 Trogi i Parking, czyli gdzie zaparkować w Trogirze.

Jak już wspominaliśmy stare miasto znajduje się na wyspie, czyli liczba miejsc parkingowych siłą rzeczy będzie ograniczona. Parkingi ciągną się po kontynentalnej stronie, czyli od północnej strony starego miasta. W dominującej mierze parkingi działają w formie placów ograniczonych szlabanami, czyli pobieramy bilecik i w drogę na stare miasto.

4. Historia Trogir.

Twierdza Kamerlengo Trogir
Trogir Twierdza Kamerlengo

Miasto ma bogatą historię, gdyż początki greckiego osadnictwa na obszarze dzisiejszego Trogir sięgają III w.p.n.e. Obszar kolonizowali Greccy osadnicy z wyspy Issa (obecnie Vis).

Twierdza Kamerlengo, dziedziniec
dziedziniec Twierdzy Kamerlengo

Początkowo Trogir funkcjonował pod nazwą Tragurion, czyli „Kozia Wieś”. Nazwa została nadana przez greckich osadników, którzy zakładając osadę spotkali na miejscu sporo kóz.

Trogir posąg św. Wawrzyńca
posąg św. Wawrzyńska

Na początku IV wieku z nakazu rzymskiego Cesarza Dioklecjana, stracony został Domnion, biskup Splitu. W 1123r Trogir uległ poważnym zniszczeniom w skutek najazdu Saracenów, zaś od XV wieku znajdował się pod panowaniem Weneckim.

baszta św. Marka w Trogirze
w oddali Baszta św Marka, ponadto kameralny park wzdłuż północno-wschodniej części wyspy,

Miasto Trogir przez wieki funkcjonowało w Dalmacji jako prężny ośrodek rzemiosła, kultury i handlu. Jest prawdziwą perełką, gdyż łączy w sobie style architektoniczne od starożytnej Grecji, przez Imperium Rzymskie po czasy z pogranicza panowania Wenecjan. Obecnie miasto zamieszkuje około 10tyś mieszkańców.

5. Trogir, co warto zobaczyć i zwiedzić, główne atrakcje:

plac Jana Pawła II w Trogirze, wieża zegarowa i loggia miejska
wieża zegarowa oraz loggia miejska przy placu Jana Pawła II w Trogirze

Co warto zobaczyć w Trogirze:

  1. Skupione na wyspie stare miasto, czyli miejsce wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO.
  2. Deptak Riva, czyli bajeczną promenadę palmową, która ciągnie się wzdłuż nabrzeża przeciwległego do wyspy Čiovo oraz pobliski kościół oraz klasztor św. Dominika.
  3. Katedrę św Wawrzyńca z XIII w, czyli III nawową bazylikę, która powstała na ruinach kościoła zniszczonego w 1123r przez Saracenów.
  4. Górującą nad miastem Twierdzę Kamerlengo, czyli dawną siedzibę weneckiego gubernatora. Twierdza posiada dziedziniec oraz wieżę obserwacyjną od strony morza.
  5. Renesansowy Pałac Cipiko z XV wieku, czyli siedziba rodziny Cipiko, ówcześnie najbogatszego rodu w Trogirze.
  6. Pochodzący z XV wieku pałac Stafileo oraz pałac Garagnin, pełniący obecnie funkcję biblioteki.
  7. Przede wszystkim warto odwiedzić XVIwieczną Bramę Lądową (na gzymsie umieszczony jest lew św. Marka), Bramę Morską oraz Basztę św Marka.
  8. Ponadto warto zobaczyć Wieżę Zegarową z Loggią Miejską, przy placu Jana Pawła II (główny plac miejski).
Trogir, katedra św. Wawrzyńca
Trogir, katedra św. Wawrzyńca

6. Wyspa Čiovo połączona mostem z Trogir.

Wyspa Čiovo jest fantastyczną bazą wypoczynkową dla osób odwiedzających Trogir, gdyż łączy w sobie wyspiarski klimat, przestrzeń z bliskością pięknej zabytkowej starówki.

wyspa Ciovo most
most łączący Trogir z wyspą Ciovo, w oddali drugi most łączący wyspę Ciovo z kontynentem

Ponadto połączenie mostem z kontynentem pozostawia poczucie niezależności i mobilności. Na wyspie Čiovo funkcjonuje bogata baza hotelowa.

boisko w Trogirze
rozgrywki piłkarskie w Trogirze, czyli widok z murów Twierdzy Kamerlego

7. Trogir, piaszczyste plaże?

Jakieś 2km na północny-wschód od Trogiru znajduje się plaża Pantan, której podłoże można określić jako żwirkowo piaszczyste.

wyspa Ciovo oraz most łączący ją z Trogirem
wyspa Ciovo oraz łączący ją z Trogirem most

Żwirkowo piaszczysta plaża Pantan rozciąga się na długości 0,5 km, zaś w pobliskim lasku możemy znaleźć schronienie przed upałem.

wyspa Ciovo
wyspa Ciovo od strony kontynentu

Na wyspie Čiovo znajduje się plaża Okrug o podłożu żwirowym. Plaża fajna dla rodzin, ze względu na dobre zaplecze usługowe oraz pobliski lasek, który daje schronienie od słońca.

Kalkulator trogir
Polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *