Zadar Morskie Organy i Pozdrowienie Słońca, co zobaczyć, atrakcje, plaże

Zadar Morskie Organy oraz Pozdrowienie Słońca
Zadar instalacja Pozdrowienie Słońca

1. O Zadar.

Zadar kościół św Donata
kościół św. Donata, czyli najbardziej charakterystyczny budynek Zadaru

Najbardziej charakterystyczna atrakcja miasta Zadar, Morskie Ograny, czyli ogromny, wbudowany w promenadę, muzyczny instrument na, którym gra nie kto inny jak samo morze. W pobliżu Morskich Organów, znajduje się Pozdrowienie Słońca, czyli emitująca wielobarwne światło instalacja z płyt solarnych.

Zadar parking
Zadar – zaparkowaliśmy i w drogę

Ponadto jeśli idzie o atrakcje, co warto zobaczyć to na pewno ruiny rzymskiego forum, starówka oraz całkiem fajne plaże. Zadar często nazywany jest chorwackim Rzymem.

Zadar Forum Romanum
Zadar, droga od nadmorskiej promenady, w kierunku Forum Romanum.

Zamieszkały przez bagatela 80tyś mieszkańców, Zadar jest przede wszystkim największym miastem północnej Dalmacji oraz najważniejszym ośrodkiem kulturowo-administracyjnym regionu. Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy, port morski oraz jest znakomicie skomunikowane autostradą z resztą kraju. Zadar jest miastem dość różnorodnym, gdyż już na pierwszy rzut oka, widać, że nie żyje się tu wyłącznie z turystki. Będący ponadto piątym co do wielkości miastem Chorwacji Zadar, jest ważnym ośrodkiem akademickim, usługowym, przemysłowym oraz rozrywkowym regionu. Ponadto w pobliżu Zadaru znajduje się chorwacki odpowiednik Energylandii. Mury obronne oraz bramy Zadaru wpisane są na listę UNESCO.

2. Historia Zadaru.

Brama Lądowa w Zadarze
Brama Lądowa w Zadarze

Historia Zadaru sięga VII w p.n.e., czyli jest on najstarszym nieprzerwanie zamieszkałym miastem Chorwacji. Miasto w owych czasach zamieszkane było przez około 2000 mieszkańców.

Zadar rzymskie ruiny
Zadar Forum Romanum, czyli rzymskie ruiny

Początkowo obszar obecnego Zadaru zasiedlały plemiona Ilirów, które parały się handlem, żeglarstwem oraz częściowo też piractwem. Miejscowi znani byli przede wszystkim, z biegłości w sztuce żeglarskiej.

kościół św. Marii w Zadarze
kościół św. Marii w Zadarze

Ponadto ówczesny Zadar utrzymywał stosunki handlowe z ludami Etrusków, Fenicjan oraz Greków. W 59 r p.ne. pod nazwą Jadera, znalazł się pod panowaniem Juliusza Cezara, jako stolica rzymskiej prowincji Illiricum.

kościół św. Marii w Zadarze
widok kościół św. Marii

Miasto Jadera rozwijane było jako typowe rzymskie, czyli powstawały ulice na typowo rzymskim planie, akwedukt, forum, amfiteatr, świątynie, bramy, baszty oraz mury obronne.

Narodni trg, Ratusz w Zadarze
Narodni trg, Ratusz w Zadarze

Miasto Jadera rozwijane było bardzo intensywnie za panowania Juliusza Cezara oraz Oktawiana Augusta. Po unicestwieniu Salony, to właśnie do Jadery przeniesiona została stolica administracyjna Dalmacji.

kościół św. Donata, czyli obiekt do budowy, którego wykorzystano elementy rzymskiego forum.

Wenecjanie w przejęciu miasta skorzystali z pomocy prowadzonej w XIII wieku Wyprawy Krzyżowej. Po zdobyciu przez Wenecjan nazwa miasta Jadera, została przemianowana na Zara, by w 1947r przyjąć ostateczną nazwę Zadar.

Forum Romanum w Zadarze
Forum Romanum w Zadarze

Ponadto z ciekawostek warto dodać, że w XVI wieku Zadar oblegany był przez Imperium Otomańskie. Co ciekawe Wenecjanie postanowili poświęcić Nin, aby bronić schowanego za masywnymi murami Zadaru.

3. Zadar, co warto zobaczyć, atrakcje.

Brama Lądowa, w Zadarze
Brama Lądowa, w Zadarze

co, zobaczyć:

 1. Morskie Organy, czyli ogromny instrument muzyczny w którym, muzyka płynie za sprawą pracy fal morskich.
 2. Powitanie Słońca, czyli okrągła instalacja na promenadzie, wykonana z płyt solarnych z, których wieczorami emituje się wielobarwne światło.
 3. Bramy oraz mury miejskie Zadaru, wpisane na listę UNESCO.
 4. Rzymskie forum, czyli mające ponad 2000 lat starożytne ruin.
 5. Starówkę Zadaru, która powstała na planie ulic klasycznego rzymskiego miasta, w tym ulicę Siroką oraz Narodni Trg.
 6. Muzeum Archeologiczne, czyli między innymi spora ekspozycja z okresu rzymskiego.
 7. Muzeum Narodowe w Zadarze, czyli zbiory sztuki poświęcone tematyce miasta.
 8. Kościół św. Donata, czyli IX wieczny budynek postawiony na dawnym Forum Romanum, najbardziej charakterystyczny obiekt Zadaru do budowy, którego użyto kamieni z rzymskiego forum.
 9. Katedra św. Anastazji i kościół św. Anny.
 10. Rejs na wyspy Pašman i Ugljan.
 11. Farma magaraca Ranč Dar-Mar, czyli oddalona o jakieś 9km od Zadaru, farma osłów.
 12. Fun park Mirnovec, czyli taki chorwacki odpowiednik Energylandii.

4. Zadar, Morskie Organy.

Zadar Morskie Organy
Zadar Morskie Organy, promenada nadmorska

Morskie Organy powstały w 2005r, jako element nadmorskiej promenady Zadaru. Twórcą Morskich Organów jest chorwacki architekt, Nikola Bašić. Z zewnątrz Morskie Organy łudząco przypominają schody, bądź siedziska nadmorskiej widowni.

Zadar Morskie Organy
Morskie Organy

Nieprzypadkowo, gdyż w tym wypadku koncert zagra dla nas morze. Po bliższym przyjrzeniu możemy dostrzec charakterystyczne otwory, umiejscowione w kamiennych blokach. Morskie Organy są schowane wewnątrz konstrukcji promenady.

Zadar Morskie Organy
Zadar, Morskie Organy

Morskie Organy jest to przede wszystkim system ponad trzydziestu rur o zróżnicowanych wymiarach, wykonanych z elementów nierdzewnych, z dolotem ukrytym pod powierzchnią wody. W rurach są specjalne gwizdki, które w skutek podnoszenia wody za sprawą fali, wygrywają odpowiednią intonację. W zależności od wysokości fali dostępna jest 7 stopniowa intonacja. Dźwięk wydobywa się poprzez otwory znajdujące się na powierzchni promenady. Ponadto w 2006r Morskie Organy nagrodzone zostały prestiżową nagrodą European Prize for Urban Public Space, dla najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej w Europie.

5. Pozdrowienie Słońca w Zadar.

Zadar Morskie Organy oraz Powitanie Słońca
Powitanie Słońca w Zadarze

W pobliżu Morskich Organów, znajduje się Powitanie Słońca, czyli wykonana z paneli solarnych instalacja w kształcie okręgu o promieniu 11m. Każda z ponad 300 płyt solarnych w ciągu dnia ładuje się, aby wieczorem zapewnić odwiedzającym spektakularny, wielobarwny pokaz świetlny. Instalacja Powitanie Słońca znajduje się na końcu staromiejskiego cypla, w miejscu słynącym z najlepszych zachodów słońca nad Adriatykiem.

6. Zadar z dzieckiem, czyli plac zabaw i toaleta.

Zadar, plac zabaw
Zadar, plac zabaw

W pobliżu Morskich Organów, przy promenadzie, na wysokości klasztoru franciszkanów znajduje się kameralny plac zabaw. Jest to przede wszystkim kapitalne miejsce dla rodzin z dziećmi na przerwę w zwiedzaniu między rzymskimi ruinami a Morskimi Organami.

toaleta Morskie Organy
toaleta w pobliżu placu zabaw, nieopodal Morskich Organów

Ponadto w pobliżu placu zabaw znajduje się płatna toaleta, z automatyczną bramką. Co ciekawe, przed bramkami znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych oraz przewijak dla dzieci, czyli z dzieckiem można było wejść za darmo.

7. Zadar, plaże.

Zadar palmy
palmy w Zadarze, w części kontynentalnej za mostem łączącym półwysep

Jedną z lepszych plaż w Zadar jest Borik beach, czyli piaszczysto-żwirowa plaża, zlokalizowana w północnej części miasta. Jest to ponadto plaża o charakterze rodzinnym, z bogatą ofertą usługową.

Zadar Morskie Organy, marina, port wzdłuż starego miasta
Zadar, marina, czyli port wzdłuż starego miasta

W pobliżu Zadaru, w miejscowości Nin jest jedna z najlepszych w Chorwacji piaszczystych plaża, a mianowicie Ninska Laguna. Jest to także plaża dostosowana do potrzeb rodzin z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook