Chorwacja opłaty za autostrady, ceny autostrad. Winiety?

Chorwacja autostrady
bramki wjazdowe na chorwacką autostradę

1. Czy w Chorwacji są Winiety?

Nie. W Chorwacji nie ma winiet. Chorwacja pobiera opłaty na bramkach, za konkretnie pokonany odcinek autostrady (czyli tak jak w Polsce). Co do zasady wjeżdżając na autostradę przy bramce wjazdowej pobieramy bilecik. Bilecik mamy przy sobie przez cały czas przejazdu autostradą. Przy bramce wyjazdowej bilecik przekazujemy kasjerowi w budce, tudzież wkładamy do automatu w celu uiszczenia płatności za pokonany odcinek trasy. Wyjątek stanowią osobno płatne przejazdy takie jak Tunel Učka czy też Krčki most, gdyż tam za przejazd płacimy przy wjeździe na bramce wjazdowej. Podyktowane zaś jest to zapewne względami bezpieczeństwa.

Na bramkach autostradowych można było płacić za przejazd w euro, zaś reszta wydawana była w kunach. Był to dla nas przede wszystkim dobry sposób na wymianę euro na kuny, bez konieczności korzystania z kantoru.

Na autostradach w Chorwacji i we Włoszech mamy system opłat analogiczny do polskiego, czyli płacimy na bramkach za konkretny odcinek trasy!

2. Czy w Chorwacji mogę płacić kartą na bramkach za przejazd autostradą?

W Chorwacji przede wszystkim najczęściej płaciliśmy kartą za przejazd autostradami. Jednakże w razie nieprzewidzianych sytuacji, zawsze mieliśmy przy sobie odpowiednią sumę w lokalnej walucie bądź w euro, umożliwiającą uiszczenie należności gotówką. Ponadto w przypadku płatności w euro, resztę otrzymywaliśmy w kunach. W celu sprawdzenia przybliżonego kosztu przejazdu do Chorwacji zachęcamy do skorzystania z poniższego KALKULATORA KOSZTU DOJAZDU DO CHORWACJI.

3. Opłaty autostradowe w Chorwacji a winiety w innych krajach tranzytowych.

Ponadto winiety powinny być odpowiednio dobrane do rodzaju pojazdu, którym będziemy się poruszać. Opłaty autostradowe w Chorwacji naliczane są za pokonany odcinek, zaś w Czechach, Austrii czy Słowenii występują winiety wystawiane na konkretny okres. Winiety powinniśmy nakleić na szybę według instrukcji. Ponadto przeważnie winiety mają dołączony kupon kontrolny, który powinniśmy zachować do ewentualnej kontroli. W czeskich winietach jest miejsce aby wpisać numer rejestracyjny auta.

CZECHY
Winieta dla Auta <3,5T na 10 dni,czyli 310Kč
Winieta dla Auta <3,5T na miesiąc, czyli 440Kč
AUSTRIA
Winieta dla Auta <3,5T na 10 dni, czyli 9,20€
Winieta na motor na 10 dni, czyli 5,30€
SŁOWENIA
Winieta dla Auta <3,5T (2A) tydzień, czyli 15€
Winieta dla Auta <3,5T (2A) miesiąc, czyli 30€
Winieta dla Auta <3,5T (2B) tydzień, czyli 30€
Winieta dla Auta <3,5T (2B) miesiąc, czyli 60€
Winieta motor na tydzień, czyli 7,5€

Dobór odpowiedniej winiety jest szczególnie istotny w przypadku Słowenii, gdyż mamy tam do czynienia z podziałem na winiety dla pojazdów do 3,5t kategorii 2A oraz 2B (w zależności czy maksymalna wysokość nad pierwszą osią jest powyżej czy poniżej 1,3m). Czyli warto zgłębić ten temat przed zakupem.

Opłaty za pokonane odcinki autostrady w Chorwacji uzależniamy od rodzaju pojazdu, którym będziemy się przemieszczać, czyli m.in. mowa tu o kategorii IA, I, II, III oraz IV. Najbardziej aktualne informacje jeśli idzie o opłaty za autostrady dla kraju Chorwacja, możemy znaleźć przede wszystkim na stronie hak.hr oraz w oficjalnych serwisach zarządców autostrad (hac.hr itp).

4. Ceny autostrad – Istria, Chorwacja A9 dla auta osobowego (kat I).

Do: z UMAG
Poreč ( czyli węzeł Visnjan)22 HRK
Rovinj (czyli węzeł Kanfar)36HRK
Pula (czyli węzeł Pula)51 HRK

5. Zadar – Makarska, Ceny autostrad Chorwacja dla auta osobowego (kat I).

Do:z ZADAR
Szybernik (czyli węzeł Sibernik) 31 HRK
Trogir (czyli węzeł Vrpolje)38 HRK
Split (czyli węzeł Dugopolje)60 HRK
Makarska (czyli węzeł Zagvozd)83 HRK

6. Chorwacja, ceny autostrad.

Ceny autostrad w Chorwacji można sprawdzić na stronie Hrvatski autoklub https://www.hak.hr/info/cestarine/. Ponadto ceny autostrad można sprawdzić na stronie Hrvatske autoceste d.o.o. czyli http://hac.hr/hr/cestarina/cjenik.

Polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *