Czy Chorwacja jest droga? Ceny w restauracjach, sklepach, wstępów 2020

Czy Chorwacja jest droga?

1. Chorwacja ceny w restauracjach.

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi tego czy z roku na rok jest coraz drożej, oraz odnośnie tego czy Chorwacja jest droga, postanowiliśmy przyjrzeć się tematowi bliżej. Poniżej przedstawiamy ceny przykładowych potraw w odwiedzonych restauracjach:

Pizza 50HRK, czyli ok 28,50zł
Spagetti 60HRK, czyli ok 34,20zł
Filet z kurczaka 75 HRK, czyli ok 42,75zł
Grilowane kalmary 90 HRK, czyli ok 51,30zł

Co do zasady podczas naszych urlopowo – wakacyjnych pobytów w Chorwacji, stosunkowo uniwersalnym i przeważnie przystępnym cenowo daniem była pizza. Ile jednakże jeść można tylko i wyłącznie pizzę. Niezbędne jest przede wszystkim urozmaicenie i tu powstają schody. Na pojedynczy obiad dla rodziny 2+2 lekką ręką potrafi pójść 160zł, czyli przez dwa tygodnie może ładna suma się uzbierać, na samych tylko obiadach.

2 Ceny w chorwackich sklepach.

Baza noclegowa w Chorwacji bardzo często opiera się na apartamentach, domkach holenderskich wyposażonych w prostą kuchnię. Wyjazdy do Chorwacji z założenia są trochę tematem na zasadzie zrób to sam, czyli samemu planuje się dojazd, nocleg, zwiedzanie to i pewnie o posiłki można zadbać. Nie jest to z założenia typowy kierunek Allinclusive. Gotując sami posiłki jesteśmy w stanie przyoszczędzić na wyżywieniu, a przy okazji możemy przyrządzić danie bardziej pod siebie.

Z naszego ostatniego pobytu udało się nam odnotować następujące ceny produktów:

woda 1,5l – 6HKR, czyli 3,42zł
banany 1kg – 9HKR, czyli 5,18zł
mleko 1l – 5HKR, czyli 2,88zł
kurczak cały – 20HKR, czyli 11,50zł
cukier 1kg – 5HKR, czyli 2,88zł
makaron spagetti 500g – 5HKR, czyli 2,88zł
masło 250g – 18HKR, czyli 10,35zł
jogurt 200g – 4HKR, czyli 2,30zł
piwo 500ml – 8HKR, czyli 4,60zł
10 jajek – 19HKR, czyli 10,93zł
chleb – 11 HKR, czyli 6,33zł
bułka – 4HKR, czyli 2,30zł
cola 2l – 11HKR, czyli 6,33zł
ser w plastrach – 19HKR, czyli 10,93zł
parówki 800g – 16HKR, czyli 9,20zł
schab 1kg – 30HRK, czyli 17,25zł
pierś z kurczaka 1kg – 30HRK, czyli 17,25zł
ziemniaki 1kg – 4HRK, czyli 2,30zł

Jak widać ceny produktów są odrobinę wyższe niż w Polsce, jednakże w perspektywie wakacyjnego wypoczynku jest to do przyjęcia. Naszą uwagę zwróciły skądinąd wysokie ceny wody.

Czy Chorwacja jest droga? Ceny hoteli.

3. Ceny noclegów w sezonie oraz poza sezonem.

W przypadku ceny noclegów w Chorwacji, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na stawki panujące w tzw wysokim oraz niskim sezonie. Jako wysoki sezon rozumiemy miesiące wakacyjne, czyli lipiec i sierpień. Wtedy też ceny pobytu co do zasady są najwyższe. W czerwcu oraz w pierwszej połowie września przy wciąż względnie wakacyjnej pogodzie możemy liczyć na relatywnie niższe ceny. Obserwując oferty hoteli, znaczący spadek cen obserwujemy na wiosnę, czyli kwiecień, maj oraz w drugiej połowie września i październik. Na wyższe ceny w wysokim sezonie, czyli od lipca do sierpnia na pewno wpływ mają urlopy wakacyjne. W tym wypadku rynek kształtuje cenę, a ,że w związku z koniecznością zapewnienia najmłodszym wakacyjnego wypoczynku popyt rośnie to i można zaoferować wyższe ceny. Aby nie patrzeć jednostronnie, warto jednakże dodać, że płacąc więcej w okresie wakacyjnym, otrzymujemy w zamian więcej, czyli:

1. Animacje – często w wysokim sezonie kompleksy wypoczynkowe oferują gościom bogatszy program animacyjny. Z jednej strony więcej płacisz to i więcej dostajesz, zaś z drugiej strony poza sezonem wieczory mogą być chłodniejsze, więc i zapotrzebowanie na wieczorną rozrywkę może być relatywnie mniejsze.

2. Pogoda – kiedyś czytałem ciekawy artykuł na temat tego ile jest warta godzina słońca na urlopie. Pogody nie da się zagwarantować, gdyż nawet w lipcu potrafi się popsuć, jednakże co do zasady okres wakacyjny cechuje najlepsza pogoda.

Nie bez znaczenia jest tu też sezonowość branży turystycznej w Chorwacji. Spora część bazy hotelowej funkcjonuje przez około pół roku, od kwietnia do października, czyli przekłada się to też na rentowność. Dla porównania kierunki takie jak Wyspy Kanaryjskie czy Egipt są całoroczne.

Chorwacja ceny paliwa.

4. Chorwacja ceny paliwa.

Do głównych sieci stacji paliwowych działających na terenie Chorwacji należą INA, Crodux, LUKOIL, Petrol i Tifon. Poniżej przedstawiamy zakresy cenowe paliw na stacjach INA, na dzień 20.02.2020r. Aby zapoznać się z aktualnymi cenami paliw zapraszamy na stronę CENNIKA HAK.HR.

4.1 Ceny benzyny 95 w Chorwacji:

Cena Eurosuper 95 Class Plus na stacjach INA na dzień 01.08.2020r. waha się w przedziale 7:93-9:56 HRK, czyli 4:68-5:64zł.

4.2 Ceny Diesla w Chorwacji:

Cena Diesla na stacjach INA na dzień 01.08.2020r. waha się w przedziale 7:64-9:04 HRK, czyli 4:51-5:33zł.

4.3 Ceny LPG w Chorwacji:

Cena AUTOPLIN na stacjach INA na dzień 01.08.2020r. waha się w przedziale 3:78-4:59 HRK, czyli 2:23-2:70zł.

5. Ile kosztują lody w Chorwacji.

Ceny lodów nad Adriatykiem wahają się w zależności od miejsca, co do zasady należy liczyć się z wydatkiem rzędu 7-12 HRK, czyli ok 4-7zł za gałkę lodów.

6. Chorwacja ceny biletów wstępu.

1. Mury Dubrownika: Dorośli 200HRK, czyli 114zł i Dzieci 50HRK, czyli 28,50zł
2. Jeziora Plitvickie: Dorośli 250HRK, czyli 142,50zł i Dzieci(7-12) 70HRK, czyli 41,30zł
3. Park Narodowy KRK: Dorośli 200HRK, czyli 114zł i Dzieci(7-18) 120HRK, czyli 68,40zł

Bilety wstępu do najbardziej popularnych miejsc, jak nie trudno zauważyć wychodzą drogo. Ceny mogą być trochę za wysokie, szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi. Są to miejsca szczególne, często odwiedzane przez turystów, stąd i ceny wyższe. Nie mniej jednak Chorwacja ma do zaoferowania masę wspaniałych lokalizacji, które możemy odwiedzać i podziwiać za darmo.

Czy Chorwacja jest droga?

7. Podsumowując, czy Chorwacja zrobiła się droga?

Czy Chorwacja zrobiła się droga? Moim zdaniem jest drożej, gdyż Chorwacja stała się modna, bardziej popularna, więcej osób chce ją odwiedzić, szczególnie z krajów Europy Zachodniej. Myślę, że cenowo powoli zaczyna być porównywalnie z Włochami. Nie mniej jednak wciąż nawet w szczycie sezonu można znaleźć oferty noclegowe w przystępnych cenach. Myślę, że cenowo dostosowuje się pod portfel klienta z Włoch, Niemiec, czy Austrii, który ponadto ma do Chorwacji po prostu bliżej.

Sytuacja ma też swoje plusy, gdyż konkurencja bazy turystycznej pobliskich Włoch nie pozwoli za bardzo windować cen. Po drugie więcej płacę, więcej wymagam, czyli ma to też przełożenie na wyższy standard i wymagania. Większa rentowność to większy kapitał, a co za tym idzie liczniejsza i lepiej rozwinięta baza hotelowa. Najmocniej skorzystają na tym osoby jadące poza wysokim sezonem, gdyż mogą dostać świetną ofertę pobytową za bardzo przyzwoite pieniądze.

Podstawowe pytanie, czy tylko cena jest wyznacznikiem udanego wypoczynku w Chorwacji. Dla nas największe atuty to elastyczność wyjazdu, możliwość zabrania ze sobą dużej ilości bagaży jadąc własnym autem. Forma spędzania wolnego czasu, czyli możemy pojeździć po okolicy, pozwiedzać, zrobić zakupy tam gdzie miejscowi, poczuć atmosferę, tak jakbyśmy byli u siebie w domu, z tą różnicą ,że w koło rosną palmy i czuć śródziemnomorski klimat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook