Bałtyk pogoda lipiec, sierpień. Jakie będzie lato, czy będzie ciepło?
Spis treści:
1. Bałtyk pogoda lipiec, sierpień.
Jeśli idzie o Bałtyk, pogoda lipiec, sierpień potrafi być zmienna, choć jest parę czynników na, które warto zwrócić uwagę, aby móc ocenić jaką pogodę możemy spotkać nad morzem. W minionym roku 2019 mieliśmy dość nietypową pogodę nad Bałtykiem gdyż, maj był bardzo zimny, zaś czerwiec był ekstremalnie ciepły. W czerwcu na bałtyckich plażach temperatury powietrza dochodziły do 38’C. Upały były do 31.06.2019r., zaś od początku lipca temperatura miała problem aby przez dwa pierwsze tygodnie unieść się ponad 20’C.
zestawienie lipiec 2018 vs lipiec 2019
W drugiej połowie lipca pogoda uległa poprawie, zaś w późniejszym okresie sierpień nie notował już takich dołów. W ostatni weekend sierpnia 2019 na pożegnanie lata, ponownie zagościły na trójmiejskich plażach 30sto stopniowe upały.
drugie zestawienie sierpień 2018 vs sierpień 2019
Trzeba przyznać, że lato 2019 było bardzo nietypowe. Z kolei w 2018r nad Bałtykiem mieliśmy piękne słoneczne, by nie powiedzieć upalne lato, począwszy od maja, aż po wrzesień. W kwietniu 2018r biegłem w Gdańsku maraton i temperatura na mecie była w okolicach 24’C, czyli znacznie wyżej jak średnia. Sezony 2016 oraz 2017, możemy pogodowo zaliczyć jako niespecjalnie udane nad Bałtykiem, w obu przypadkach cechą charakterystyczną był przeszywająco zimny maj oraz znaczna dominacja ośrodków niżowych. Lata 2014 oraz 2015 można zaliczyć jako bardzo gorące nad Bałtykiem, pamiętam, że były na przełomie lipca i sierpnia gorące tropikalne noce. Jaka pogoda będzie w lato 2020? Oto jest pytanie? W maju i kwietniu już parę razy plażowaliśmy i generalnie było całkiem sporo słońca, czyli tendencja jest dobra. Nawet w zimnych ogrodników pogoda była w miarę.
2. Temperatura wody Zatoka Gdańska, Bałtyk.
Zimy nie było, wiosna w miarę ciepła, czyli można powiedzieć, że Bałtyk nie jest jakoś specjalnie wychłodzony po okresie zimowym. Generalnie Bałtyk, jest stosunkowo płytkim, wewnętrznym morzem i w okresie letnim potrafi się dość szybko nagrzewać. Pamiętam, jak w 2015 w ostatnich dniach września temperatura wody na plaży w Jelitkowie potrafiła sięgać 22’C. Jeśli idzie o temperaturę na wybrzeżu to w sezonie przeważnie cieplej jest w południowej części Zatoki Gdańskiej, aniżeli na półwyspie Helskim. Rozbieżności temperatur potrafią być znaczne.
Cechą charakterystyczną, która odróżnia Bałtyk od Adriatyku, jest fakt, że Adriatyk jest położony na zachód od lądu, zaś Bałtyk na północ, czyli zachody słońca mają odmienny charakter. Ponadto samo położenie słońca względem horyzontu jest inne na obu akwenach. W przypadku Bałtyku wiatr od lądu przeważnie jest cieplejszy, zaś na Adriatyku odwrotnie. Mamy tam nawet takie zjawisko na wysokości parku Paklenica, które można przyrównać do górskiego Halnego.
Przeważnie gdy wieje od strony Bałtyku trzeba posiłkować się popularnym parawanem. Generalnie przy dużym nasłonecznieniu na nadbałtyckich plażach, piasek potrafi się nagrzać, że trudno przemieszczać się po nim. W takich sytuacjach wiaterek w rozsądnych ilościach potrafi być zbawienny.
3. Podsumowując.
Generalnie jeśli idzie o pogodę nad Bałtykiem, mimo, że to nie tropiki potrafi mega pozytywnie zaskoczyć. Istotnym jest aby dominowały ośrodki wyżowe, morze było nagrzane i żeby w jak największym stopniu działała cyrkulacja powietrza z południowego wschodu. Przy odrobinie szczęścia, możemy spędzić z ładną pogodą, naprawdę udane wakacje nad polskim morzem.
Zobacz też: