Bieszczady atrakcje dla dzieci, TOP 10 – Podkarpacie, co zobaczyć.

1. Zamek niczym z bajki – Krasiczyn

Zamek Krasiczyn, Bieszczady atrakcje dla dzieci
Krasiczyn, czyli zamek niczym z bajki

Bieszczady, Podkarpacie atrakcje dla dzieci czyli, co warto zobaczyć będąc z pociechami w tym niezwykłym zakątku Polski. Wyobraźmy sobie wieś, wokoło góry, lasy, a tu w otoczeniu wspaniałego parku wyrasta piękny niczym z bajki zamek. Mowa tu o wspaniale odrestaurowanym Zamku Krasiczyn, czyli XVI wiecznej renesansowo manierystycznej perełce włoskiego architekta Galezzo Apianiego. Zamek należał do arystokratycznych rodów Krasickich oraz Sapiechów.

Zamek Krasiczyn, Bieszczady atrakcje dla dzieci - Podkarpacie
plan zamku oraz ponadto zamkowych ogrodów

Zamek znajduje się na zamkniętym terenie otoczonym przez malowniczy park, czyli stanowi swoisty zespół zamkowo parkowy. Bilet Normalny za wejście do parku oraz zwiedzanie zamku z przewodnikiem to 14zł + 4zł, zaś Ulgowy 10zł + 2zł.

Zamek Krasiczyn baszta szlachecka, zaś w oddali baszta królewska

W opcji jest zwiedzanie zamku z przewodnikiem. Zwiedzanie trwa kilkadziesiąt minut, przewodnik w ciekawy sposób opisuje perypetie dawnych mieszkańców zamku, tak ,że oprowadzanie zaciekawiło nawet 4 i 6latkę, co przyznam nie jest łatwym zadaniem.

Zamek Krasiczyn
Zamek Krasiczyn od lewej baszta papieska, zaś od prawej baszta boska.

zwiedzanie parku

W należącym do zamku zespole parkowym, można spotkać liczne lipy i dęby. Gdy w rodzie przychodziła na świat córka sadzono lipę, zaś gdy syn sadzono dąb. Stąd w zamkowym parku spotkać można liczne drzewa z tabliczkami, które są swoistym świadkiem historii narodzin potomków szlacheckich rodów.

ponadto na zamku były też armaty

Aktualnie zamek poza walorem historycznym, pełni także funkcję hotelu. W zamku ponadto organizowane są wesela. Zamek należy do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Na miejscu dostępne są bezpłatne toalety, kawiarnia oraz zamkowa restauracja. Ponadto w zamku można się pokusić na udział w degustacji wina z lokalnych winnic.

Restauracja zamkowa oferuje za przystępną cenę, przyzwoite porcje obiadowe. Na szczególną uwagę zasługuje zestaw dnia na, który składa się zupa, pyszny kompocik oraz drugie danie, całość 35zł.

Zamek Krasiczyn, plac zabaw, Bieszczady atrakcje dla dzieci
zamkowy plac zabaw przy zamku Krasiczyn

Dla najmłodszych na terenie zamku znajduje się bardzo fajnie urządzony plac zabaw. Ponadto wygospodarowany jest spory obszar ze ścieżkami spacerowymi, w sam raz pod wózek. W pobliżu zamku znajdują się liczne parkingi. Będąc w okolicy polecam każdemu spędzenie dnia w zamku Krasiczyn.

2. Połoniny, co zobaczyć i gdzie zjeść.

Połonina Wetlińska, Bieszczady atrakcje dla dzieci
restauracja przy parkingu przy wejściu na szlak na połoninę Wetlińską, zaś w oddali widok na Połoninę Caryńską oraz Tarnicę,

Połoniny, czyli inaczej tzw murawy alpejskie lub subalpejskie, są flagową atrakcją Bieszczad. Trudno wyobrazić sobie odwiedziny w Bieszczadach, bez wizyty na wierchu jednej z Połonin.

Do najbardziej znanych bieszczadzkich Połonin zaliczamy:

 1. Połonina Wetlińska 1231 m n.p.m. z legendarną Chatką Puchatka (od maja 2020 chatka w trakcie przebudowy),
 2. Połonina Caryńska 1297 m n.p.m.
 3. Tarnica 1346 m n.p.m. (najwyższy szczyt Bieszczad),
Połonina Wetlińska, trasa, Bieszczady atrakcje dla dzieci
wejście na szlak prowadzący na połoninę Wetlińską, zaś po prawej ekologiczna toaleta

Jeśli idzie o wejście z dziećmi najlepszą opcją jest połonina Wetlińska. Wspinając się na połoninę warto mieć świadomość, że jest to trasa, której nie pokonamy z wózkiem, czyli muszą być to dzieci samodzielnie chodzące. Zaraz za wejściem dostępna jest bezpłatna toaleta.

Opłata za wejście na szlak wynosi 8zł Normalny oraz 4zł Ulgowy i jest uiszczana w budce na początku szlaku. Dla posiadaczy ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny wejście na szlak jest bezpłatne.

U podnóża wejścia na szlak znajduje się duży, płatny 25zł za dzień parking. Przy parkingu położona jest restauracja z ładnym tarasem widokowym na otaczające połoniny. Ponadto warto dodać, że jedzenie w wyżej wymienionej restauracji było w miarę dobre oraz przystępne cenowo.

restauracja połonina Wetlińska, Bieszczady atrakcje dla dzieci
parking oraz restauracja w pobliżu wejścia na szlak na połoninę Wetlińską

najlepsze jedzenie w Bieszczadach, w restauracji „PAWEŁ NIE CAŁKIEM ŚWIĘTY”…

Wracając po zdobyciu Połoniny, w miejscowości Smerek warto odwiedzić restaurację „PAWEŁ NIE CAŁKIEM ŚWIĘTY”, czyli kultową pozycję na kulinarnym szlaku Bieszczad.

restauracja „Paweł nie całkiem święty”

Jest to bardzo popularna restauracja, więc musimy się liczyć z koniecznością oczekiwania na stolik przy wejściu. Ale spokojnie, tytułowy Paweł osobiście dopilnował, abyśmy za długo na stolik nie czekali. Dostępne są zarówno miejsca wewnątrz jak i na zewnątrz. Obsługa była bardzo sprawna, jedzenie bardzo dobre i w miarę szybko podane, zaś cenowo wyszło przystępnie.

restauracja „Paweł nie całkiem święty”

Przed restauracją znajduje się parking, jednakże ze względu na popularność, może zdarzyć się problem ze znalezieniem miejsca bezpośrednio pod restauracją.

3. Skansen Sanok – Bieszczady atrakcje dla dzieci,

skansen Sanok,
Skansen Sanok, rynek Galicyjski

Będąc w Sanoku polecam odwiedzić Muzeum Budownictwa Ludowego, czyli popularny sanocki Skansen. Ekspozycja położona jest na powierzchniowo sporym obszarze, więc można śmiało potraktować zwiedzanie jako konkretny spacer.

skansen w Sanoku,
skansen Sanok, rynek Galicyjski

Skansen podzielony jest na parę obszarów w tym na Galicyjski Rynek, Sektor Pasterski, osady Bojków, Łemków, Pogórzan Zachodnich oraz Wschodnich, Dolinian, Sektor Naftowy oraz Sektor Archeologiczny. Jak już na pierwszy rzut oka widać jest to przede wszystkim potężny obszar do zwiedzania.

Na miejscu istnieje możliwość zakupu rękodzieła, można podziwiać piekarzy przy pracy, bądź skosztować lokalnych potraw.

Bilet normalny to kosz rzędu 18zł, zaś ulgowy 13zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo, zaś z Kartą Dużej Rodziny dostępna jest 25% zniżki.

owieczki w skansenie Sanok, Bieszczady atrakcje dla dzieci
owieczki w Sanockim skansenie

W obszarze skansenu występują zwierzęta zagrodowe. Całość skansenu jest malowniczo wpasowana w lokalny krajobraz, co znacząco uprzyjemnia spacer.

rynek galicyjski, skansen Sanok, Bieszczady atrakcje dla dzieci
rynek Galicyjski w skansenie Sanok

Zwiedzanie z przewodnikiem jest dodatkowo płatne. W obszarze ryneczku Galicyjskiego możemy spotkać wiele punktów o charakterze usługowym.

Dworek w sanockim skansenie, Bieszczady atrakcje dla dzieci
dworek ziemiański w Sanockim Skansenie

Na miejscu możemy zwiedzić klimatyczny dworek ziemiański oraz bogatą wystawę przemysłu naftowego. Nie wiem czy wiecie, ale na Podkarpaciu powstawały pierwsze na świecie szyby naftowe. W 1854r w Bóbrce, za sprawą Ignacego Łukasiewicza powstał pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Dopiero 4 lata później pierwsze szyby naftowe zaczęły powstawać w USA.

szyb naftowy

W pieszej kopalni ropy naftowej wydobycie odbywało się ręcznie, zaś ropę przechowywano w drewnianych zbiornikach. Przy wejściu, w budynku głównym oraz na terenie skansenu dostępne są bezpłatne toalety.

Bezpośrednio przed wejściem do skansenu znajduje się spory parking. W pobliżu przepływa rzeka San. Po zwiedzeniu skansenu warto udać się na stare miasto w Sanoku, aby zwiedzić klimatyczny rynek oraz Zamek.

4. Bieszczady atrakcje dla dzieci – Zapora w Solinie.

Zapora na Zalewie Solińskim nocą, Bieszczady atrakcje dla dzieci
zapora na Zalewie Solińskim, nocną porą

Zapora Solińska mierzy ponad pół kilometra długości, czyli jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce. Budowla powstała ponad 50 lat temu, przy jej budowie brało udział ok 2000 robotników, zaś prace budowlane trwały przez ok dekadę. W skutek budowy zapory, na miejscu paru zatopionych wiosek powstał Zbiornik Soliński.

Zapora Solina, Bieszczady atrakcje dla dzieci
Zapora Solina, czyli największa zapora w Polsce

O ile nie ma burzy można bezpłatnie wejść na koronę zapory, aby przespacerować się z jednego końca na drugi. Przy obu przyczółkach zlokalizowane są punkty z pamiątkami i gastronomia, czyli generalnie to co w typowym kurorcie. Zarówno pod zaporą, jak i zaraz przy wejściu na zaporę znajdują się parkingi. W pobliżu korony zapory położone są plaża oraz marina z, której odpływają statki turystyczne. Istnieje możliwość zwiedzania zapory od środka, zaś koszt takiej atrakcji to 18 zł bilet Normalny oraz 13 zł bilet Ulgowy.

5. Rejs i wypoczynek nad Zalewem Solińskim – Bieszczady atrakcje dla dzieci.

Zalew Soliński, Bieszczady atrakcje dla dzieci
Zalew Soliński, czyli raj dla wielbicieli sportów wodnych

Zalew Soliński obfituje w liczne mariny na, których można wypożyczać łódki, kajaki, rowery wodne, czy też łódki elektryczne. Rower wodny można wypożyczyć od 15-30 zł za godzinę lub 95-180 zł za dobę.

na Zalewie Solińskim, można ponadto wypożyczyć rowery wodne

Zalew Soliński posiada kilka fajnych wysp, czyli m.in. wyspa Duża, wyspa Zajęcza oraz wyspa Okresowa. Na wyspę Dużą kursuje prom samochodowy, wyspa Okresowa jak sama nazwa wskazuje pojawia się przy niskich stanach wód. Ciekawym miejscem jest wyspa Zajęcza na, któryej możemy spotkać leniwie przemieszczające się Pawie oraz figurę wielkiego dinozaura.

Rejs po Zalewie Solińskim, Bieszczady atrakcje dla dzieci
rejs statkiem to przede wszystkim frajda dla dzieciaków

Ciekawą opcją jest rejs statkiem po Zalewie Solińskim. W trakcie trwania rejsu dowiemy się trochę o historii zapory, zalewu, zobaczyć z bliska wyspy. Jeśli kapitan się zgodzi możemy też posterować trochę statkiem. Generalnie jest to fajna atrakcja. Przy rejsie 50min bilet normalny to koszt rzędu 20zł, zaś ulgowy 15 zł.

Zalew Soliński rowery wodne, Bieszczady atrakcje dla dzieci

W pobliżu przyczółka w Solinie oraz na cyplu w Polańczyku znajduje się plaże. Woda przy brzegu może jest trochę mętna ale też fajnie jest się popluskać.

Zalew Soliński, plaża, Bieszczady atrakcje dla dzieci
okolice plaży w pobliżu zapory Solińskiej

Dla osób, które chcą skorzystać z zewnętrznego basenu, w miejscowości Lesko funkcjonuje aquapark Aquarius. Za pierwszą godzinę pobytu bilet normalny 10zł, zaś ulgowy 8zł.

panorama zalewu Solińskiego, Bieszczady atrakcje dla dzieci
panorama Zalewu Solińskiego

6. Dodatkowe Atrakcje Bieszczad:

Wrzucam te atrakcje razem w jeden punkt, gdyż ze względu na to, że są w pobliżu i są w miarę małe warto je wszystkie na raz po drodze zwiedzać. Moim zdaniem dla żadnej z tych atrakcji z osobna nie warto specjalnie z daleka jechać, jednakże razem tworzą fajny pakiet do zwiedzania.

6.1 Muzeum wypału węgla

muzeum wypału węgla

Muzeum wypału węgla, czyli piec składowisko, tablica informacyjna z odrobiną historii oraz miejsce aby zaparkować. Całość jest rzut beretem od zagrody żubrów.

6.2 Zagroda Żubrów w Mucznem

zagroda żubrów w Mucznem

Jest to dolina na której wypasają się żubry, obok jest ładny taras widokowy. Jest ładna tablica informacyjna, parking, całość jest schludna i ogrodzona, fajnie wpaść i popatrzeć.

6.3 Chatka Rebrowa z serialu Wataha

Jadąc w stronę Torfowisk Tarnawa możemy zajechać do punktu widokowego oraz chatki Rebrowa. Niestety bunkier został już rozebrany, zaś całkiem prawdopodobne, że również i chatka w niedalekiej przyszłości podzieli jego los. Jeżeli chcecie poznać dokładna lokalizacje chatki Rebrowa, wpiszcie w mapy google „Wataha 2 sezon kryjówka Rebrowa”.

6.4 Torfowiska Tarnawa

torfowiska Tarnawa

Torfowiska zlokalizowane są bezpośrednio przy granicy z Ukrainą. Właściwie Ukrainę mamy na wyciągnięcie reki. Torfowiska możemy zwiedzać po specjalnych drewnianych pomostach. Na miejscu dostępny jest parking.

7. Odwiedziny w fabryce piwa, browar Ursa Maior

W browarze Ursa Maior produkowane jest regionalne bieszczadzkie piwo oraz ocet. Wprawdzie obecnie ze względu na obostrzenia sanitarne nie ma w ofercie zwiedzania linii produkcyjnej, jednakże mimo to można wejść do środka, obejrzeć ekspozycję, udać się na degustację, bądź kupić coś w firmowym sklepie.

Miejsce jest modernistyczne i cechuje się ciekawym wystrojem. Można wejść z ulicy, pooglądać.

Browar zlokalizowany jest w miejscowości Uherce Mineralne, nieopodal stacji z, której wyjeżdżają popularne drezyny rowerowe.

Browar Ursa Maior jest czynny jest codziennie od 10:00-17:00, zaś w soboty do 17:30. Wstęp jest bezpłatny.

8. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe – Bieszczady atrakcje dla dzieci,

Ciekawą atrakcją w ostatnich latach w Bieszczadach stały się popularne Drezyny Rowerowe. Drezyny wyjeżdżają ze stacji w Uhercah Mineralnych. W opcji mamy do wyboru dwie trasy:

 1. Uhrece Mineralne – Łukawica – Uherce Mineralne, trasa 18km, czas trwania 2,5h cena ok 108zł,
 2. Uherce Mineralne – Jankowce – Uherce Mineralne, trasa 12km, czas trwania 1,5h cena ok 108zł,
 3. Ukrece Mineralne – Olszanica – Uherce Mineralne, trasa 8,5km, czas trwania 1h, cena ok 90zł.

9. Bieszczadzka Kolejka Leśna – Bieszczady atrakcje dla dzieci,

Jest to klasyczna ciuchcia, z klimatycznymi wagonami, która przemierza las. Bieszczadzka Kolej Leśna wyjeżdża z miejscowości Majdan i są dwie opcje trasy. Pierwsza to 12km do miejscowości Przysłup, podróż trwa 1h 10min, zaś druga do miejscowości Balnica to 9km, tu podróż trwa 45 min. Bilet Normalny w dwie strony to koszt rzędu 27zł, zaś ulgowy 22zł.

10. Przemyśl – co zobaczyć, atrakcje.

Przemyśl rynek, Bieszczady atrakcje dla dzieci
Przemyśl i pochyły rynek,

Odwiedzany Przemyśl może się poszczycić niezwykłym rynkiem, który cechuje się znacznym spadkiem terenu. Wokoło podziwiać możemy pięknie odrestaurowane kościoły oraz cukierkowe kamieniczki. Pod rynkiem funkcjonuje podziemna trasa zwiedzająca. Nad starówką w otoczeniu parku miejskiego dominuje Zamek Kazimierzowski.

Zamek Kazimierzowski, Bieszczady atrakcje dla dzieci
Zamek Kazimierzowski, czyli jedna z twierdz króla Kazimierza Wilekiego

Jest tam ciekawa ekspozycja poświęcona królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Zamek pochodzi z XI wieku, w między czasie był wielokrotnie przebudowywany.

Auto zostawiliśmy na dużym parkingu koło wyciągu na sto narciarski oraz miejskiego wodnego placu zabaw. Swoją drogą fajne miejsce dla dzieciaków.

wodny plac zabaw w Przemyślu, Bieszczady atrakcje dla dzieci
wodny plac zabaw w Przemyślu, czyli raj dla dzieciaków

Wokoło zamku Kazimierzowskiego, rozciąga się malowniczy park z licznymi placami zabaw dla najmłodszych. Jest sporo ścieżek i zieleni, tak, że można uznać to za fajny obszar pod rekreację.

Przemyśl plac zabaw, Bieszczady atrakcje dla dzieci
plac zabaw w parku przy zamku Kazimierzowskim

W parku dostępna była automatyczna toaleta na monety. Trzeba uważać, gdyż toaleta nie wydaje reszty.

2 myśli na temat “Bieszczady atrakcje dla dzieci, TOP 10 – Podkarpacie, co zobaczyć.

 • 19 lutego, 2021 o 7:21 am
  Permalink

  Zamek Krasiczyn jest przepiękny, szkoda że tak stosunkowo mało znany i na tle innych nie tak gęsto odwiedzany. Już przed wjazdem do niego robi wrażenie architektonicznie, nietypowy w zdobieniach jak i ogólnej bryle. Jeśli ktoś się zastanawia czy warto go zwiedzić to śmiało mogę powiedzieć że tak, choć jeden raz. Za dużo tam nie ma zwiedzania jako różne elementy to więc powinien być tylko punkt wyprawy na dzień.

  Odpowiedz
  • 20 lutego, 2021 o 3:48 pm
   Permalink

   Racja, bardzo fajne miejsce, zamek pięknie wkomponowany w zamkowy ogród, idealne miejsce pod sesję zdjęciową nowożeńców. Na plus zwiedzanie z przewodnikiem mimo pandemii oraz przystępna cenowo zamkowa restauracja. Dodatkowo przy zamku plac zabaw w kształcie zamku. 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook