Brno, co zobaczyć, atrakcje, przystanek w drodze do Chorwacji.

1. Brno, idealne miejsce na przystanek w drodze do Chorwacji.

Brno jest przede wszystkim idealnym miejscem na przystanek dla osób podróżujących z północnej części Polski (czyli takich jak my). Powodów dla, których warto zrobić przerwę w podróży akurat w Brnie jest kilka. Jednym z nich jest odległość. Jadąc z Gdańska do Brna czeka nas ok 9h drogi, zaś z Brna do Zadaru ok 8h. Można zatem uznać, iż jest to punkt w pół drogi, zapewniający w miarę cywilizowaną podróż. Po drugie, kawałek za Brnem, aż do granicy austriackiej nie ma autostrady, czyli jechać trzeba drogami „ala krajowymi”, między innymi przez miasteczka. Po pokonaniu całej Polski i praktycznie całych Czech, dalsza jazda wydaje się być udręką. No i kolejnym powodem są oczywiście miejscowe atrakcje. Jeśli idzie o Brno atrakcje oraz miejsca, które warto zobaczyć są dostępne w tak dużej ilości, iż postaram się jedynie pokrótce streścić.

Brno atrakcje - plac Morwaski, rycerz na koniu
Brno, plac Morawski, rzeźba rycerza na koniu, czyli symbol odwagi, w tle galeria Morawska

2. Brno, toalety, jak dojechać oraz gdzie zaparkować.

Jadąc do Brna, warto mieć na uwadze, co chcemy w tym Brnie robić. W południowej części miasta zlokalizowane są sporej wielkości centra handlowe z dużymi parkingami. Tam też można zrobić zakupy.

Brno parking
plac nad parkingiem podziemnym JD Parking Brno

W przypadku jeśli bylibyśmy zainteresowani zwiedzaniem miasta, to polecam podziemny parking „JD Parking Brno”. Parking zlokalizowany jest bezpośrednio przy wejściu na stare miasto. Za postój płaci się w automacie.

Brno toalety
Brno, bezpłatna toaleta publiczna naprzeciwko parkingu

W pobliżu parkingu znajdują się BEZPŁATNE, miejskie toalety. Zresztą gdzie nie wchodziliśmy i czego nie zwiedzaliśmy (może akurat, takie nasze szczęście), wszędzie toalety były darmowe, co uważam za atut. Nic tylko brać przykład.

4. Brno, atrakcje na mieście, czyli co warto zobaczyć.

ulice starego miasta

Brno, co warto zobaczyć:

  1. Przede wszystkim górujący nad starym miastem, XIII wieczny Zamek Spilberk, z otaczającym go parkiem,
  2. Ratusz Miejski,
  3. Targ Kapuściany,
  4. Plac Wolności,
  5. Plac Morawski z charakterystyczną rzeźbą rycerza na koniu, która to symbolizować ma odwagę,
  6. Kościół św. Jakuba oraz Ossunarium,
  7. Schron przeciwatomowy w, którym mieści się ponadto hostel,
  8. Miejskie Zoo.
  9. Położone w sąsiedztwie termy Aqualand Moravia.

5. Zamek Spilberk – w otoczeniu magicznego parku.

wejście do parku przed zamkiem Spilberk

Zamek Špilberk, czyli jak kto woli Zamek Królewski, barokowa Twierdza, koszary wojskowe lub więzienie mieszczące legendarne, okrutne kazamaty. Forteca powstała w XIII wieku jako rezydencja królewska dynastii Przemyślidów. W XVII wieku po odparciu Potopu Szwedzkiego zamek został przebudowany na twierdzę.

zamek Spilberk plan
Zamek Špilberk plan parku

Twierdza znajduję się na masywnym, otoczonym malowniczym parkiem wzgórzu. Ścieżki prowadzą serpentynami na szczyt oferując spacerowiczom wspaniałą panoramę miasta.

drogowskazy w parku pod zamkiem

Po drodze mijamy poletko winorośli oraz liczne tematyczne ścieżki edukacyjne. Wszystko jest bardzo estetyczne i fajnie wkomponowane w zieleń.

Brno atrakcje, park zamek Spilberk
małe wodospady na szczycie wzgórza, pod zamkowymi murami

Na szczycie wzgórza można usiąść sobie w pobliżu parkowych wodospadów, bądź okrążyć mury Twierdzy celem podziwiania malowniczych widoków rozpościerających się na miasto.

widok ze wzgórza zamkowego na XIII wieczną katedrę świętych apostołów Piotra i Pawła w Brnie

Można wejść na mury obronne wokół twierdzy, aby przy filiżance pysznej kawy delektować się fantastycznymi widokami. Na terenie zamku mają też miejsce liczne koncerty oraz wydarzenia kulturalne.

Brno atrakcje, co zobaczyć, zamek Spilberk
Zamek Špilberk z poziomu korony murów obronnych – Brno atrakcje

zamek, twierdza, więzienie – Brno atrakcje

W Zamku Špilberk funkcjonowały legendarne kazamaty, czyli najstraszniejsze więzienie monarchii habsburskiej. Ponadto ma reputację twierdzy, której nikomu za wyjątkiem Napoleona nie udało się zdobyć, stąd motywacja aby dokonać tego chociażby w roli turysty.

działa na murach obronnych Zamku Špilberk

Z atrakcji warto odwiedzić wspomniane Kazamaty oraz wieżę zamkową. Zwiedzanie powyższych atrakcji odbywa się w grupach nie większych niż 45 osób i jest odpłatne. Wejście to koszt rzędu 120Kč, czyli ok 20zł. Bilety ulgowe dla osób w wieku 7-12lat to koszt rzędu 70Kč, zaś bilet rodzinny 2+3 to koszt rzędu 275Kč. Dla dzieci w przedziale 2-6lat, koszt wstępu to 10Kč, czyli ok 1,70zł.

Brno atrakcje, zamek
most ponad wewnętrzną fosą

Kazamaty są czynne dla zwiedzających w okresie od września do marca z wyłączeniem poniedziałków, zaś od kwietnia do sierpnia codziennie między 9:00 a 17:00.

Brno atrakcje, co zobaczyć, zamek
wejście na dziedziniec zamkowy

Ponadto w zamku mieści się Muzeum Miasta Brno z obszerną ekspozycją. Pozycją obowiązkową są odwiedziny na wieży zamkowej.

Brno kazamaty, atrakcje, co zobaczyć
w wewnętrznej fosie ponadto widoczna jest ekspozycja więzienna, w tym szubienica

Teren zamkowy za wyjątkiem Kazamatów oraz pomieszczeń wschodniego skrzydła jest względnie dostępny dla zwiedzania z wózkiem.

wejście do wnętrza Zamku Špilberk

Na dziedzińcu zamkowym co godzinę kuranty odgrywają inny utwór. Poza dziesięcioma wystawami stałymi w ofercie znajdują się ponadto wystawy czasowe. Na terenie zamku zlokalizowana jest ogólnodostępna toaleta.

Brno atrakcje, Zamek
most prowadzący z korony murów, czyli do wnętrza zamku

Podsumowanie.

Brno jest to przede wszystkim ciekawa opcja na postój dla osób podróżujących do Chorwacji z północnej Polski. Pokonanie na raz całości trasy nad Adriatyk podróżując z dziećmi jest praktycznie nie wykonalne, zaś Brno leży mniej więcej w pół drogi. Ponadto za Brnem kończy się autostrada i do granicy austriackiej zmuszeni jesteśmy podróżować drogą jednopasmową. Stąd, biorąc pod uwagę powyższe warto na tym etapie zrobić przerwę w podróży. Brno jest to arcy malownicze miasto, z piękną starówką oraz majestatycznym zamkiem górującym na otoczonym parkiem wzgórzu. W mieście Brno atrakcje spotkamy praktycznie na każdym kroku. Ponadto na miejscu dostępne są centra handlowe w, których możemy się dodatkowo zaopatrzyć jadąc na wakacyjny wypoczynek.

a dla dzieci Brno atrakcje…

Jeżeli zależy nam na dodatkowej rozrywce dla najmłodszych to możemy wybrać się do miejskiego ZOO, bądź odwiedzić położone kawałek dalej popularne termy Aqualand Moravia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook