Na wakacje lepsza Chorwacja Autem czy Turcja Samolotem?

Wstęp.

Chorwacja czy Turcja
Turcja vs. Chorwacja

Na wakacje lepsza Chorwacja autem czy Turcja Samolotem? Jest to pytanie, które przy planowaniu wakacyjnego wypoczynku może często zaprzątać nam głowę. Obie destynacje dzieli praktycznie wszystko, począwszy od sposobu organizowania wyjazdu, przez wybór środka lokomocji po sposób spędzania wolnego czasu na miejscu.


Chorwacja czy Turcja – podobieństwa? Przejścia Graniczne.

Skoro tak wiele rzeczy dzieli oba kraje, to może zaczniemy od tego co je łączy. Po pierwsze, aby odwiedzić zarówno Turcję jak i Chorwację trzeba liczyć się z koniecznością przejścia kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy. Tak, moi mili, mimo ,że Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, to wciąż obowiązują kontrole graniczne, gdyż nie jest w strefie Schengen. Jest, to o tyle istotne, gdyż w ścisłym sezonie trzeba liczyć się z kolejkami do przejść granicznych (szczególnie przy wymianie turnusów). W przypadku Turcji z racji dominującej roli transportu lotniczego, w przypadku ruchu turystycznego, z przekraczaniem granicy mamy do czynienia na lotniskach.

Chorwacja, Poreč
miasto Poreč w Chorwacji

Palmy, wyspy, góry, piękne morze i rekiny.

Zarówno w Turcji jak i w Chorwacji możemy spotkać dużo słońca, egzotyczne palmy, świetne plaże oraz piękne morze. Chorwacki Adriatyk, jak i morze Egejskie należą do akwenu Morza Śródziemnego, stąd można natknąć się tam również na rekiny. Zarówno Chorwacja jak i Turcja mają w posiadaniu piękne wyspy. Cechą charakterystyczną krajobrazów Chorwacji i Turcji, są wyłaniające się z czeluści morza przybrzeżne pasma górskie. Zarówno w Chorwacji jak i w Turcji można spotkać piękne palmy, które przede wszystkim dodają uroku wakacyjnemu wypoczynkowi.

Chorwacja Koloseum
Amfiteatr oraz świątynia Oktawiana Augusta w Puli, Chorwacja

Starożytne rzymskie oraz greckie zabytki.

Zarówno w Turcji jak i w Chorwacji możemy spotkać zabytki pamiętające czasy starożytnej Grecji oraz starożytnego Rzymu. W Turcji możemy zwiedzić starożytne miasto Efez, zaś w Chorwacji pałac Cesarza Dioklecjana w Splicie, oraz rzymską Arenę w Puli.

Alanya Turcja
Alanya Turcja

Jakie są różnice między Chorwacją i Turcją?

Turcja raczej samolotem, zaś Chorwacja autem. Najczęściej do Turcji latamy samolotem, gdyż ze względu na odległość jest to jedyna optymalna forma podróży. Najbardziej popularnymi kierunkami wypoczynku w Turcji są tzw. Riwiera Turecka (południowa część wybrzeża Turcji – od strony Cypru) oraz Riwiera Egejska (zachodnie wybrzeże Turcji – od strony Grecji). Czas przelotu do Antalya to między 3-4 godziny w zależności od miejsca wylotu, na lotnisku najlepiej stawić się co najmniej 2 godziny przed odlotem, zaś transfer do hoteli w Alanya może trwać nawet między 2-3 godzin. W sumie nasza podróż na wypoczynek w Turcji może zająć 7 – 9 godzin (w przypadku braku opóźnień na lotnisku). Plusem lotu samolotem jest fakt, że nie musimy się o nic martwić. Minusem podróży samolotem, jest konieczność zmieszczenia się w ustalonym limicie bagażu oraz mniej elastyczny grafik wyjazdu. Ponadto w kontekście sytuacji epidemiologicznej bardziej optymalnym wyborem wydaje się być Chorwacja, gdyż jadąc własnym autem nie jesteśmy uzależnieni od zewnętrznego przewoźnika. Po drugie, jeśli idzie o pomoc medyczną, mimo wszystko bezpieczniej czuję się na terenie kraju członkowskiego UE w, którym obowiązują karty EKUZ. Podróż autem z  południa Polski na Istrię w Chorwacji, może zająć 8 godzin.

Alanya Turcja
Alanya Turcja

Minusem podróży autem, jest fakt, że będziemy musieli trochę wysiedzieć. Plusem jest to, że będziemy mogli zabrać tyle bagażu ile pomieści nasze auto. Jadąc autem możemy zachować elastyczność podróży, gdyż to my decydujemy o której, gdzie i czy w ogóle jedziemy. Decydując się na podróż autem, możemy korzystać z niego na miejscu, bez potrzeby wypożyczania. W przypadku podróży samolotem dość optymalnym wariantem jest podróż we dwoje. W przypadku podróży z dziećmi, bądź większą grupą optymalniejszym rozwiązaniem może okazać się auto, gdyż koszt przejazdu jest względnie stały i nie trzeba opłacać indywidualnych biletów.

Utopia Alanya Turcja
hotel Utopia nieopodal Alanya w Turcji

Z biurem czy samemu.

Co do zasady podróżując do Turcji przeważnie korzystamy z bogatej oferty biur podróży. Biura podróży często organizują przelot, transfer do hotelu oraz oferują pełne wyżywienie. Nakarmią, wszędzie przywiozą, odwiozą, hotele mają fajne – tak ,że można cały pobyt spędzić nie wychodząc. W przypadku gdyby komuś znudził się pobyt w hotelu, biura oferują liczne wycieczki objazdowe itp.

Alanya
wycieczka „jeep safari” – okolice Alanya w Turcji

Samodzielna organizacja wyjazdu do Chorwacji, jest wyzwaniem, trochę przygodą, gdyż trzeba samemu zadbać o hotel, sprawdzić jak jechać. W Chorwacji, szczególnie na Istrii, jest sporo świetnie zorganizowanych kompleksów wypoczynkowych, kempingów z fajnym zapleczem i masą atrakcji. Organizując samemu wyjazd do Chorwacji, ma się możliwość poznać więcej z odwiedzanego kraju, gdyż siłą rzeczy jest większa możliwość interakcji z lokalną kulturą i otoczeniem. Odwiedzając Chorwację autem możemy dowolnie kształtować nasz urlop, mamy większą elastyczność i jesteśmy bardziej samodzielni.

plaże na Istrii
Chorwacja – plaże na Istrii

Jaka pogoda i kiedy jechać?

Co do zasady najcieplejszym regionem Chorwacji jest Dalmacja. Optymalny okres na odwiedzanie Dalmacji jest praktycznie od maja do października, zaś ścisły sezon plażowy jest od czerwca do września.

W Turcji za cieplejszy obszar uchodzi Riwiera Turecka. Optymalny okres aby odwiedzić Riwierę Turecką, to czas od kwietnia do listopada, zaś ścisły sezon plażowy jest od maja do października.

Poreč
Ratusz w Poreč, Istria, Chorwacja

Podsumowanie.

Podsumowując, wyjazd do Chorwacji autem może być korzystniejszy finansowo przy większej grupie, bądź rodzinie z dziećmi. Dla osób, które wolą wyjazdy organizowane lub nie czują się na siłach aby samemu cokolwiek organizować, zapewne lepszą opcją byłaby wycieczka organizowana przez biuro podróży.

Wybierając się autem do Chorwacji zapewniamy sobie większą elastyczność w zakresie zabieranych bagaży, terminu, lokalizacji oraz długości pobytu. Zabranie ze sobą na wakacje własnego auta, pozwoli więcej zwiedzić oraz da poczucie niezależności.

Jeśli idzie o pogodę to z racji lokalizacji, optymalny sezon wypoczynkowy dłużej trwa w Turcji. Chorwacja jest fajną destynacją, jeżeli chcemy trochę pozwiedzać na własną rękę. Lepszą opcją gdy planujemy dłuższy urlop jest Chorwacja, gdyż możemy wziąć ze sobą więcej rzeczy. W przypadku krótkich wypadów urlopowych (do tygodnia), szczególnie gdy jedziemy z północy Polski, lepszym rozwiązaniem wydaje się być podróż samolotem. Chorwacja i Turcja różnią się także, jeśli idzie o popularność formuły wyżywienia. W Chorwacji bardzo popularne są apart-hotele z aneksami kuchennymi, zaś w Turcji popularna jest formuła All-inclusive.

Zobacz:

Chorwacja czy Bałtyk? Wakacje w Chorwacji czy nad polskim morzem.

Istria czy Dalmacja? Chorwacja, jechać do Dalmacji czy na Istrię?

One thought on “Na wakacje lepsza Chorwacja Autem czy Turcja Samolotem?

  • 2 września, 2020 o 8:27 pm
    Permalink

    Chciałabym tylko powiedzieć, ze nie mam auta i fajnej zgranej ekipy, bo Chorwacja wydaje się być bajeczna , nawet na dłużej, przezyć coś inaczej.
    Agnes.T.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook