Dalmacja top 5 miast w, których kręcono serial Gra o Tron.

1. Dubrownik perła Adriatyku

mury Dubrownika od strony morza

Dubrownik jest najbardziej znanym miastem Chorwacji, by nie powiedzieć swoistym symbolem Adriatyku. Dubrownik jest nazywany „Perłą Adriatyku” ponieważ ma do zaoferowanie odwiedzającym szeroką paletę atrakcji, od zapierających dech w piersiach widoków przez wspaniałe zabytki, po bogate życie nocne i kulturalne miasta.

Droga lądowa z północy Chorwacji do Dubrownika, prowadzi przez terytorium Bośni i Hercegowiny. W związku z powyższym, warto zapoznać się z wymogami dotyczącymi przejazdu przez terytorium Bośni i Hercegowiny (przede wszystkim Zielona Karta itp.).

plan Dubrownika

Stari Grad (starówka) Dubrownika, wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stare miasto otoczone jest murami miejskimi, co znacznie usprawni nam zwiedzanie, ponieważ wytyczy zamknięty obszar najlepszych atrakcji.

Dubrownik panorama mariny

Do najważniejszych punktów zwiedzając Dubrownika zaliczamy:

 • wejście oraz dwu kilometrowy spacer po murach obronnych z możliwością podziwiania czerwonych dachów staromiejskiej zabudowy Dubrownika, doskonale komponujących się z widocznym w oddali błękitem Adriatyku,
 • spacer główną aleją  Stradun, ponieważ stanowi dominujący punkt odniesienia starego miasta,
 • zobaczenie najstarszej działającej apteki Europy, dlatego by podziwiać średniowieczne wyposażenie alchemiczne oraz księgi,
 • zwiedzenie wielkiej oraz małej fontanny Onofria, aby poznać dawny system wodociagów,
 • zobaczenie pałacu Rektorów,
 • odwiedzenie muzeum Morza ( w górującej nad murami twierdzy św. Jana),
 • czerpanie pełnymi garściami z klimatu starego miasta, poprzez leniwe przemierzanie malowniczych uliczek odbijających od głównej miejskiej promenady,
 • warto jest wejść na punkt widokowy na wzgórzu Srđ, ponieważ jest bardzo fajna panorama na Dubrownik. Wejście możliwe jest w trójnasób: pieszo, autem lub kolejką linową – w zależności od aktualnej dyspozycji.
 • podziwianie murów Dubrownika od strony morza, gdyż jest tu bardzo bogata oferta turystyczna począwszy od wycieczek łódką, po (dla bardziej wprawionych) podziwianie miasta z perspektywy kajaku.
mury Dubrownika oraz fontanna Onofria


Dubrownik miasto w, którym kręcono serial Gra o Tron

Dubrownik fanom serialu „Gra o Tron” jest bliżej znany jako sceneria dla „Królewskiej Przystani” serialowej stolicy siedmiu królestw. Za lokalizację dla górującej nad miastem serialowej „Czerwonej Twierdzy” posłużył fort Lovrijenac, składający się na zespół umocnień Dubrownika. Fort Lovrijenac nie dysponował właściwymi dla potrzeb serialu ogrodami. Dlatego sceny  ogrodu w Czerwonej Twierdzy, kręcone były w oddalonym o ponad 15 km ogrodzie botanicznym w Tresteneo.  Istnieje możliwość przejścia serialowymi schodami do „Wielkiego Septu Baleora”. Baszta Minčeta funkcjonowała jako serialowy „Dom Nieumarłych”. Do zwiedzenia w mieście, jest cała masa innych ciekawych lokalizacji, przewijających się w kadrach serialu „Gra o Tron”.

panorama Dubrownika oraz wyspa Lokrum

Można samodzielnie zwiedzać miejsca związane z serialem. Na miejscu można skorzystać z usług oferowanych przez specjalizujących się w tematyce serialu  „Gra o Tron” miejscowych przewodników. Bardzo fajną opcją, jest wycieczka na oddaloną o jakieś 600m wyspę Lokrum, która posłużyła filmowcom za serialowe miasto „Quarth” . Polecamy zwiedzanie wyspy Lokrum, ponieważ z jej perspektywy jest fajny widok na Dubrownik od strony morza.


2. Trogir jedno z najpiękniejszych miast Dalmacji

Trogir, promenada Riva, Twierdza Kamerlego, Chorwacja autem
Trogir, promenada Riva, w kierunku Twiedzy Kamerlego – Chorwacja autem

Rozłożony na dwóch wyspach oraz kontynentalnej części Chorwacji Trogir, należy do grona najbardziej klimatycznych miast regionu Dalmacja. Trogir kusi pięknymi widokami, dlatego jest pozycją obowiązkową przy zwiedzaniu Dalmacji. Położone na mniejszej wyspie stare miasto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W III wieku p.n.e., w miejscu obecnego Trogiru funkcjonowała grecka kolonia. Obok malowniczej zabudowy starego Miasta charakterystycznym punktem Trogiru jest ciągnąca się wzdłuż nabrzeża palmowa promenada. Zwieńczeniem urokliwego deptaku jest górująca nad starówką Twierdza Kamerlego.

Trogir, promenada Riva z twierdzy Kamerlego, starówka, Chorwacja autem
Trogir panorama starego miasta oraz promenady Riva z wieży Twierdzy Kamerlego

Wyspa Čiovo połączona z Trogirem podnoszonym mostem stanowi wspaniałą bazę wypoczynkową, gdyż cechuje się bogatym zapleczem turystycznym. Trogir jest wyjątkową lokalizacją ponieważ łączy w sobie wspaniałe stare miasto, bliskość lądu i możliwość wypoczynku na wyspie.

Trogir mapa turystyczna, plan miasta

Do najważniejszych punktów zwiedzając Trogir zaliczamy:

 • zwiedzanie górującej nad starym miastem katedry św. Wawrzyńca, będącej III-nawową bazyliką z XIII wieku,
 • spacer po kameralnej starówce z uwzględnieniem wizyty pod wieżą zegarową na placu Jana Pawła II,
 • przejście palmową promenadą nadmorskiego bulwaru Riva mijając malowniczy kościół św. Dominika,
 • odwiedzenie strzegącej Trogiru Twierdzy Kamerlego będącej dawniej siedzibą gubernatora Wenecji,
 • odwiedzenie baszty św. Marka.
Trogir, stare miasto, starówka - Chorwacja autem
Trogir, widok starego miasta od strony wyspy Ciovo – Chorwacja autem


Trogir miasto w, którym powstawał serial Gra o Tron – Chorwacja autem.

Trogir, kościół św. Dominika
kościół św. Dominika w Trogir, ponadto promenada Riva – Chorwacja autem

Chorwacki Trogir był planem zdjęciowym dla znanego jako „Królowa Miast” miasta „Quarth” z serialu „Gra o Tron”. Trogir był planem tylko dla części zdjęć, gdyż uzupełniająco za plan zdjęciowy służyła wyspa Lokrum. Miasto „Quarth” w serialu „Gra o Tron” znane było jako „Dom Nieśmiertelnych”.


3. Split stolica i największe miasto Dalmacji

Dalmacja miejsca w których kręcono serial "Gra o Tron"
Split promenada Riva

Drugim pod względem wielkości miastem Chorwacji, właściwie stolicą Dalmacji jest Split. Miasto Split jest przede wszystkim najważniejszym węzłem komunikacji promowej kraju. Starożytny Split założony przez greków, rozwijany zaś przez rzymian, słynie z legendarnego Pałacu Dioklecjana. Pałac wzniesiono na planie obozu wojskowego w III do IV wieku n.e. Cesarz Dioklecjan wzniósł majestatyczny kompleks pałacowy, ponieważ myślał o rezydencji w kontekście abdykacji. Oblewany wodami Adriatyku Split, może pochwalić się niezwykle malowniczym  nadmorskim, wypełnionym ponadto licznymi palmami deptakiem Riva. Split jest potocznie nazywany miastem muzeów, dlatego odwiedzając można liczyć na kulturową ucztę.

Dalmacja miejsca w których kręcono serial "Gra o Tron"
Split widok na Pałac Dioklecjana

Do najważniejszych punktów zwiedzając Split zaliczamy:

 • przede wszystkim Pałac Dioklecjana, wielki niczym małe miasto, wizytówka i flagowa atrkcja Splitu,
 • nadmorska promenada Riva, (bo ma cudowny śródziemnomorski klimat, po części za sprawą rosnących wzdłuż okazałych palm)
 • Galerię Mestrović gdyż słynie ze wspaniałych rzeźb najsłynniejszych w Chorwacji rzeźbiarzy,
 • Muzeum Archeologiczne poświęcone sztuce greckiej i rzymskiej oraz Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych o tematyce bliżej związanej z okresem średniowiecza w konsekwencji bogate źródło wiedzy.
Split podziemia Pałacu Dioklecjana, Dalmacja miejsca w których kręcono serial "Gra o Tron"
podziemia Pałacu Dioklecjana


Split miasto w, którym nagrywano serial Gra o Tron

Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie przede wszystkim dały się poznać jako tzw „Dom Smoków” oraz sala tronowa Daenerys Targaryen  z epickiej powieści George R.R. Martina. Ponadto ulica Papalićeva na czas kręcenia serialu „Gra o Tron” stała się serialową ulicą Mereen, miejscem buntu niewolników. Po drugie na północ od Splitu znajduje się twierdza Klis. Twierdza w serialu „Gra o Tron” odrywała rolę wyzwolonego przez Daenerys Targaryen Miasta „Meereen”.


4. Šibenik malownicze miasto Dalmacji

Šibenik Twierdza sv. Nikola, Dalmacja miejsca w których kręcono serial "Gra o Tron"

Šibenik Twierdza sv. Nikola

Šibenik jest to niezwykle malownicze miasto położone w środkowej Dalmacji. Przez prawie 1000 lat istnienia miasto dorobiło się bogatej i różnorodnej architektury dlatego, że przenikały się tam kultury z pogranicza Europy, Azji i Afryki.

Šibenik katedra św. Jakuba, Dalmacja miejsca w których kręcono serial "Gra o Tron"
Šibenik katedra św. Jakuba

Do najważniejszych punktów zwiedzając Šibenik należą:

 • przede wszystkim odwiedzenie Katedry św Jakuba – obiektu wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO, gdyż powstawał przez 124 lata łącząc w sobie antagonistyczne style gotyku i renesansu,
 • zwiedzanie Muzeum Archeologicznego w Pałacu Książęcym,
 • odwiedzenie ogrodu we franciszkańskim klasztorze św Wawrzyńca, gdyż jest niezwykłym miejscem ze względu na swój ponadwymiarowy klimat,
 • obejrzenie Twierdzy sv Nikola strzegącej wejścia do Portu (przede wszystkim panoramę),
 • podziwianie panoramy Šibenika z górującej nad miastem twierdzy św Michała, gdyż jest jednym z najstarszych elementów miasta,

Šibenik  miasto w, którym realizowano produkcję serialu Gra o Tron

Šibenik w serialu „Gra o Tron” odgrywał zaś rolę intrygującego miasta „Braavos”. Ponadto w budzącej grozę „Świątyni boga o wielu twarzach”, niezwykłych umiejętności nabywała Aryia Stark.
Šibenik w serialu „Gra o Tron” przede wszystkim był planem zdjęciowym dla „Żelaznego Banku”. Żelazny Bank pojawił się w serialu, gdyż udzielił swego czasu sporej pożyczki rodowi Lanisterów. Ród Lanisterów znany był z tego, że zawsze oddawał swoje długi, dlatego trudne do spłaty zobowiązanie było dla nich uciążliwe.

Dalmacja miejsca w których kręcono serial "Gra o Tron"
Šibenik widok na katedrę św. Jakuba


5. Kaštel Gomilica miasto w, którym realizowano zdjęcia do serialu Gra o Tron

Kaštel Gomilica, Dalmacja, Gra o Tron
Kaštel Gomilica, jedna ze scenerii Gry o Tron

Najmniejszym, zarazem najmniej znanym i może dlatego ostatnim miastem na liście lokalizacji przedmiotowej produkcji jest Kaštel Gomilica. Miasto można odwiedzić zaliczając lokalne atrakcje, gdyż położone jest w pobliżu drogi łączącej Trogir ze Splitem. Już na pierwszy rzut oka widać analogię do kadrów znanych z serialu Gra o Tron. Atutem miejsca jest fajna plaża, z przyzwoitym zapleczem.

Kaštel Gomilica koło Trogiru
Kaštel Gomilica, ponadto w pobliżu znajduje się klimatyczna plaża oraz marina.

Ponadto Kaštel Gomilica było planem dla serialowego „Braavos”. Po drugie Kaštel Gomilica zostało założone przez zakon Benedyktynek. Może właśnie dlatego, początkowo miasto nosiło nazwę Kaštel Opatica.

Kaštel Gomilica w pobliżu Splitu
Kaštel Gomilica, koło Trogiru

Zobacz też:

TOP 10 plaż Chorwacji.

Wyspa Krk, dojazd mostem.

Pag ,wyspa na, którą dojadę mostem.

Wyspa Korcula, dom Marco Polo.

Piękne piaszczyte plaże, Wyspy Rab.

Wyspa Brać, legendarna plaża Zlatni Rat.

Kraina lawendy na wyspie Hvar.

Wyspa Vis na, której powstawał film „Mamma Mia 2”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook