Istria czy Dalmacja? Chorwacja, jechać do Dalmacji czy na Istrię?

Na wstępie.

Co lepsze Istria czy Dalmacja, odpowiedziałbym przewrotnie ,że Kvarner, gdyż jest pośrodku. O tym, gdzie leży Kvarner opowiem w innym temacie, ponieważ w tym zajmiemy się dwoma skrajnymi względem siebie regionami.

Pałac Dioklecjana w Splicie, Dalmacja

W poruszanym wpisie postaram się przede wszystkim, pokrótce scharakteryzować oba regiony. Mam zamiar przytoczyć podobieństwa i różnice, co w konsekwencji mam nadzieję pomoże dokonać wyboru miejsca, spędzenia wymarzonego urlopu.

wybrzeże Istrii
wybrzeże Istrii

Jaka jest Istria.

Spotkałem się wielokrotnie z porównaniami sugerującymi, jakoby Istria była podobna do wybrzeża Bałtyku. Byłem na Istrii, mieszkam nad Bałtykiem, okularów nie noszę, podobieństw nie widzę. Zacznijmy od tego, że Istria jest półwyspem zlokalizowanym w północnej części Adriatyku. Owszem Istria potrafi być zielona, nie ma tam też, aż tak strasznie wysokich gór wyłaniających się z morza, jak to ma miejsce w Dalmacji, jednakże region ten to przede wszystkim odczuwalny wpływ kultury włoskiej.

klimatyczne uliczki Rovinj na Istrii

Na Istrii znajdziemy wspaniałe nadmorskie miasteczka takie jak Rovinj,  Poreč, Novigrad, Rabac czy też zabytki pokroju starożytnej rzymskiej areny zmagań gladiatorów w Puli. W przypadku jeżeli nie chodzi ani o wspaniałe zabytki, ani o malownicze miasteczka, lecz o bardziej plażowo-rozrywkowy charakter wypoczynku, to mogę  potwierdzić, że też warto pojechać, gdyż na Istrii są zarówno plaże jak i palmy.

Istria Toskania Chorwacji
Istria niczym Toskania Chorwacji – po prawej na zdjęciu Rovinj

Toskania Chorwacji – Istria.

Istria to nie tylko plaże, palmy ale także gaje oliwne oraz wspaniałe winnice, zlokalizowane w centralnej części półwyspu. Za sprawą tych ostatnich Istria jest przede wszystkim potocznie nazywana Toskanią Chorwacji. Zwiedzając nadmorskie miasteczka, nie trudno dopatrzyć się włoskich wpływów w architekturze, szczególnie zaś weneckich. Spora część mieszkańców Istrii mówi po włosku, ponadto występuje nazewnictwo miast w języku chorwackim oraz włoskim (przykładowo Rovinj –  Rovigno). Możemy śmiało stwierdzić, że Istria będzie bliska sercu miłośnikom Italii.

miasto Poreč na Istrii

Baza pobytowa na Istrii.

Nie da się ukryć, że w zachodniej części Istrii dominuje łagodniejsza rzeźba terenu. W przypadku gdyby zależało nam na krajobrazach i klimacie bliższym Dalmacji, polecam wschodnie wybrzeże Istrii, szczególnie Opatija i Mošćenička Draga. Można mieć coś z widoków i egzotycznego klimatu Dalmacji będąc na Istrii. Skoro ciągle po głowie chodzi nam ta Dalmacja to czemu akurat Istria. Ano temu, iż zaletą Istrii jest odległość, gdyż jest nam tam po prostu bliżej. Zachęcam do skorzystania z naszego KALKULATORA KOSZTU DOJAZDU, kilometry nie kłamią a Dalmacja (szczególnie południowa) jest niestety dalej. Z podobnego założenia musieli wyjść Niemcy, Włosi, Austriacy i Holendrzy, gdyż między innymi to oni często goszczą na Istrii.

wypoczynek na Istrii

Istria wielkie, kompleksy wypoczynkowe.

Istria jest wymarzonym miejscem dla osób ceniących sobie wypoczynek w wielkich, świetnie wyposażonych, kompleksach hotelowych, o wysokim standardzie. W rywalizacji z kierunkami takimi jak Baleary, Wyspy Kanaryjskie czy Grecja, atutem Istrii jest dogodna lokalizacja oraz brak konieczności podróży samolotem. Od granicy austriackiej na Istrię są niecałe dwie godziny, zaś jadąc spod granicy włoskiej jesteśmy w niecałe 30 minut na Istrii. W tym wypadku odległość oraz czas przejazdu mają decydujące znaczenie.

wodny plac zabaw na Istrii

więc…

Co do zasady najbardziej obleganym miesiącem na Istrii jest sierpień, gdyż Włosi wybiera się na wakacyjny wypoczynek. W związku z tym, ceny w sierpniu, też potrafią pójść do góry. Nie mniej jednak w miesiącach maj, czerwiec, wrzesień można cieszyć się bardzo dobrą bazą hotelową, w przystępnych cenach.

Jaka jest Dalmacja.

W przypadku Dalmacji możemy mówić przede wszystkim o Dalmacji Północnej, Dalmacji Środkowej, Dalmacji Południowej oraz o Wyspach. Dalmacja jest to region, który zdobywa serca zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, bardziej egzotycznym klimatem oraz wspaniałymi zabytkami. Po pierwsze krajobrazy, krajobrazy i jeszcze raz krajobrazy, gdzie indziej zobaczę te wspaniałe góry wyłaniające się z turkusowego morza jak nie w Dalmacji. Region Dalmacja jest to obszar znacznie większy od Istrii, gdyż  licząc od wyspy Pag droga do Dubrownika to ponad 400km. Dalmacja jest bardzo różnorodna pod każdym względem.

Dalmacja – Baska Voda i okolice

cudowne krajobrazy…

Weźmy chociażby wyspy, mamy wyspę Pag na, której dominują iście „egipskie”, wręcz księżycowe krajobrazy, zaś Korčula uznawana jest za jedną z bardziej zielonych wysp Adriatyku. Niezwykłe widoki, egzotyka, w miastach imponujące promenady palmowe. Pod względem krajobrazowym Dalmacja robi naprawdę wrażenie, trudno to opisywać słowami, zaś zdjęcia tego nie oddadzą, trzeba zobaczyć samemu. Co do zasady z racji bardziej południowego położenia Dalmacja, szczególnie południowa może być odrobinę cieplejsza niż Istria. Paradoksalnie za jedno z najcieplejszych miast uchodzi Split, zlokalizowane w centralnej części Dalmacji. Dalmacja to też wspaniałe miasta i zabytki, takie chociażby jak Dubrownik, pałac Cesarza Dioklecjana w Splicie, Trogir czy Zadar.

Dubrownik

Dalmacja – baza pobytowa.

Wybierając lokalizację wypoczynku w Dalmacji, najlepiej określić jak długi urlop mamy do zagospodarowania, aby wybrać miejsce pod kątem długości dojazdu. W przypadku, krótkiego urlopu trudno jest poświęcić więcej niż jeden dzień na podróż. Odległości między poszczególnymi częściami Dalmacji mogą wynosić nawet kilkaset kilometrów, stąd różnica czy wybieram północną czy południową Dalmację.

Trogir, zaś w oddali widok na twierdzę Kamerlengo.

W przypadku dłuższego urlopu, można podróż rozbić na dwa dni, zaś po drodze coś zwiedzić. Pamiętajmy, wyjazd to ma być przede wszystkim wypoczynek, a nie udręka. Dobre rozplanowanie trasy oraz rozłożenie sił na zamiary ma szczególne znaczenie podczas podróży z dziećmi. Na zamieszczonym przez nas KALKULATORZE kosztu DOJAZDU, można porównać orientacyjne odległości. Po drugie, dobrze jest określić się, czy chcemy spędzać urlop na kontynencie, czy na którejś z wysp.

Trogir starówka
Trogir widok z Twierdzy Kamerlego

a może wyspa…

Wyspy Dalmacji mają bezsprzecznie niepowtarzalny klimat, każda jest wyjątkowa począwszy od Korčuli, przez lawendową wyspę Hvar, wyspę Brač z legendarną plażą Zlatni Rat, po znaną z kultowej produkcji „Mamma Mia 2” wyspę Vis. Ogólnie wyspy mają niesamowity klimat, często odwiedzając je mamy wrażenie ,że czas zwalnia, przede wszystkim życie toczy się własnym, wolniejszym rytmem.

pustynna wyspa Pag, Novalja

Wyspy przy sprzyjającej pogodzie są świetnym miejscem na wypoczynek. Decydując się na wypoczynek na wyspie, musimy liczyć się z ograniczoną mobilnością, gdyż podróż na stały ląd, często jest niemożliwa bez wykorzystania promu. W przypadku gdybyśmy chcieli trochę pozwiedzać, najlepiej zlokalizować bazę wypadową na kontynencie bądź na którejś z wysp połączonych mostem (np. wyspa Pag lub wyspa Ciovo koło Trogiru).

Zlatni Rat na wyspie Brač

Podsumowanie.

Dalmacja jest piękna, wręcz zniewalająca krajobrazowo, góry praktycznie wyłaniają się z Adriatyku, zaś w miastach możemy podziwiać piękne palmowe promenady. W Dalmacji możliwe, że jest odrobinę cieplej niż na Istrii. Dalmacja w przeciwieństwie do Istrii ma duże wyspy pokroju Korčula, Brač, Hvar, Pag, Mljet, Vis czy Dugi Otok. Dalmacja jest dużo bardziej rozległa niż Istria.

Istria na pewno ma świetną bazę pobytową, gdyż potężne kompleksy hotelowe, olbrzymie kempingi ze świetnym zapleczem, przypominają nieraz małe miasta. Kompleksy wypoczynkowe mają na swoim terenie świetne baseny, prywatne plaże, wodne place zabaw dla dzieci tak, że przy dobrej pogodzie można równie dobrze nie opuszczać terenu kompleksu. Na Istrii możemy poczuć niepowtarzalny, włoski klimat. Popularne są wycieczki z Istrii do położonej nieopodal Wenecji. Niepodważalnym atutem Istrii jest na pewno to, że mamy tam po prostu bliżej. Mając dłuższy urlop można śmiało odwiedzić Dalmację, ze wszystkimi jej urokami, pięknymi krajobrazami, egzotyką.

Dalmacja jest wspaniała i jest to region, którego zwiedzanie warto podzielić sobie na parę pobytów urlopowych. Dysponując, krótszym urlopem, bądź jadąc z małymi dziećmi, moim zdaniem lepiej wybrać Istrię, gdyż jest bliżej, też jest piękna, ma świetną bazę hotelową i na miejscu też spotkamy palmy.

Zobacz:

Top 10 najciekawszych miejsc Istrii

Top 5 miast Dalmacji

Istria, czy warto jechać w maju

Wenecja z Istrii

Chorwacja czy Turcja?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook