Bale Valle – turystyczne odkrycie roku, Istria atrakcja, koło miasta Rovinj!

Bale-Valle

1. Ukryte miasto.

Do miasteczka Bale na półwyspie Istria, trafiliśmy zupełnie przypadkiem, gdyż szukaliśmy objazdu dla zablokowanej drogi łączącej nadmorskie Rovinj z autostradą. Jechaliśmy do Rovinj, jednego z najpiękniejszych nadmorskich miast Adriatyku, zaś sama podróż przebiegała bezproblemowo, nie licząc spowodowanej wypadkiem, blokady drogi kilkanaście km przed miejscem docelowym .

Bale Valle, kierunkowskaz przy wjeździe do miasta, Istria
Bale Valle, kierunkowskaz przy wjeździe do miasta

Jakieś 18km przed miastem zatrzymał nas korek i przez prawie godzinę ani w jedną, ani w drugą. Czyli nic pomyślałem, trzeba poszukać objazdu. Znalazłem na mapie miasto Bale od, którego odbijała alternatywna droga do Rovinj, trzeba trochę trasy nadrobić, ale nie po to tłukliśmy się tyle kilometrów aby tkwić bezcelowo na poboczu. I to był strzał w dziesiątkę…

Bale ul. La Grisa Istria
Bale ul. La Grisa

Miejsce na mapie, które mieliśmy minąć, aby dotrzeć do Rovinj, okazało się samo w sobie ukrytą mega atrakcją. Miasto Bale zachwyciło nas przede wszystkim wszechobecną ciszą, pięknie brukowanymi uliczkami, z wyłaniającymi się gdzieniegdzie palmami. Życie w Bale biegnie wolniej, jest mniej turystów, super miejsce aby się zatrzymać i rozkoszować lokalnym klimatem.

Bale, malownicze uliczki

2. O Bale, Istria.

Obecnie dystrykt Bale Vale zamieszkuje nieco ponad 1000 osób. Miasto Bale położone jest na zachodnim wybrzeżu Istrii, w pobliżu miasta Rovinj, jednakże zlokalizowane jest w głębi lądu, z dala od morza. Historyczne centrum miasta znajduje się 145m nad poziomem morza.

Bale, Kastell

Starożytne Bale pamięta czasy rzymskie, ponieważ jako ówczesny fort miało za zadanie ochraniać drogę handlową z Puli. Ponadto miasteczko początkowo funkcjonowało pod rzymską nazwą Castrum Vallis.

Bale, Kastell, brama, Istria
Bale, Kastell, brama

W średniowieczu miasto Bale wzbogaciło się o mury obronne. Z włoska Vallis ozacza dolinę. Dolinę przede wszystkim otaczały wzgórza Monleme, Skvacota, Pizanovac i Veli Majan oraz Pastrovicev vrh. Obecnie Bale słynie ponadto z produkcji rękodzieła, oliwy, sera i wina.

Bale starówka

Przez Bale Vale przechodzi 45 równoleżnik, czyli znajduje się dokładnie w pół drogi między biegunem północnym a równikiem.

Bale, malownicze stare miasto

3. Co warto zobaczyć w Bale?

 1. Po pierwsze odwiedzić znajdujące się przy wjeździe do miasta Oil Mill Museum.
 2. Po drugie Ratusz z XIV wieczną logią.
 3. Ponadto gotycko-renesansowy Kastel Soardo-Bembo oraz XIX wieczną wieżę w centrum miasta.
 4. Przede wszystkim zobaczyć Park Historia Aromatica.
 5. W bezpośrednim centrum znajdują się kościół św Ducha, kościół św Heleny i kościół Lapidarium, zaś kawałek za miastem kościół świętego Antoniego.
Bale starówka, prace porządkowe

4. Podsumowując Bale, Istria.

Moim zdaniem Bale z jednej strony zyskuje na bliskości do Rovinj, zaś z drugiej mając w pobliżu atrakcję tak wielkiego kalibru, gdzieś tam znika. Jest to z mojej perspektywy plus, gdyż dzięki temu miejsce wciąż pozostaje kameralne, dziewicze, nie zadeptane.

Bale, ruiny zabudowań

Miasto Bale nie posiada bezpośredniego dostępu do morza, więc z plażowania nici. Bale przede wszystkim ma niesamowity klimat, zaś kamienna zabudowa, z licznymi knajpkami, kameralnymi uliczkami i brakiem natłoku turystów urzeka.

miasto Bale, Istria, Oil Mill Museum
miasto Bale, Oil Mill Museum

Jeżeli szukamy odrobiny spokoju, klimatu minionych lat, to właśnie w Bale je znajdziemy. Odwiedzając Bale polecamy zakup od miejscowych producentów, produktów takich jak oliwa, ser czy lokalne wino.

2 thoughts on “Bale Valle – turystyczne odkrycie roku, Istria atrakcja, koło miasta Rovinj!

 • 20 sierpnia, 2019 o 10:02 pm
  Permalink

  Zgadzam się w 100%. Trafiliśmy tam w 2018 roku. Urokliwa, klimatyczna miejscowość. Warto zobaczyć i poznać prawdziwą Chorwację.

  Odpowiedz
 • 3 sierpnia, 2020 o 7:55 pm
  Permalink

  Byliśmy tam wczoraj (2 sierpnia 2020), urocze miejsce pod każdym względem 💕

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook