Hum czyli najmniejsze miasto świata. Istria z rekordem Guinessa!
Spis treści:
1. Hum, z rekordem Guinessa za najmniejsze miasto świata.
Często ludzie podróżując po świecie poszukują miejsc ekstremalnych, przede wszystkim najwyższych, największych, najdłuższych, najdroższych, długo by wymieniać… My zaś mieliśmy przyjemność odwiedzić miejsce małe, a mianowicie najmniejsze miasto świata. Mowa tu o mieście Hum wpisanym do księgi rekordów Guinessa jako najmniejsze miasto świata. Hum położone jest w północno-wschodniej Istrii, kilkanaście kilometrów od miasta Buzet.
Przed rozpoczęciem rozpisywania się na temat historii Hum chciałbym zwrócić uwagę, że miasto jest naprawdę małe (rekord Guinessa w końcu) i nie ma tam zbyt wiele do chodzenia. Mimo małych rozmiarów Hum jest punktem obowiązkowym przy zwiedzaniu Istrii, gdyż oferuje klimat odciętego azylu na końcu świata. Ponadto najmniejsze miasto świata ma do zaoferowania karczmę, dwa kościoły, dwie wieżyczki, parę sklepów, kilka domów, a wszystko to w zabudowie średniowiecznej otoczone nad wyraz wysokimi murami. Myślę, że jak na populację liczącą raptem kilkunastu mieszkańców całkiem nieźle.
2. Historia Hum.
Historia Hum sięga XI wieku. Ponadto miasto dla lokalnej społeczności stanowi niezwykle cenny ośrodek kultury, gdyż jest miejscem w, którym rozwijane było pismo Głagolica. Początkowo miasto funkcjonowało jako strażnica, wieża obronna, zaś dopiero po dłuższym okresie rozpoczęła się jego urbanizacja. W przedsionku bramy wjazdowej można znaleźć repliki tablic zawierających inskrypcje w języku Głagolickim.
Jadąc do Hum warto wybrać trasę odbijającą od głównej drogi na Buzet na wysokości miasta Roč, gdyż pozwoli nam to odwiedzić aleję Glagoljaša. Przy aleji Glagoljaša stoją pomniki opisane pismem Glagolicą, czyli najstarszym pismem słowiańskim.
3. Wybory Burmistrza (Żupana) podczas dorocznych dni Hum.
Hum właściwie nie jest miastem, gdyż formalnie jest gminą wiejską. Ponadto fakt, że Hum nie posiada praw miejskich nie przeszkadza wybierać Burmistrza (Żupana).
Burmistrza wybiera się podczas dorocznych dni Hum. Głosowanie odbywa się na zasadach tradycyjnych, nie praktykowanych już nigdzie indziej w kraju. Żupana wybiera jedenastu sędziów. Ponadto wybór odbywa się spośród dwóch kandydatów poprzez wykonanie nacięcia na kołku. Każdy z kandydatów ma swoją stronę kołka po, której sędziowie robią nacięcia. Zliczamy nacięcia, zaś wygrywa ten, który ma ich więcej. Żupan wybierany jest na rok, zaś jego władza ma charakter symboliczny.
4. Podsumowując – Hum, dojazd pociągiem.
Do Hum można dojechać pociągiem. Tak, pociągiem. Podróż trwa około 1h 38 minut ze stacji kolejowej w Puli. Jedziemy w kierunku Buzet, zaś wysiadamy na staci „Hum u Istrii”. Koszt biletu to około 57kun. Ze stacji kolejowej do miasta jest około 2,9km. W miejscowych sklepach bez problemu płaciliśmy kartą.
Hum jest bardzo ciekawą opcją dla osób poszukujących odrobiny odosobnienia. Jak już wspominałem na miejscu jest karczma, są sklepy z lokalnymi przysmakami, są miejsca hotelowe i jest niesamowity klimat.
Zobacz, też:
Bylismy .Urokliwe miejsce.Babusiowe jedzenie w bardzo dostepnej cenie .Przepiekne muzeum budownictwo oraz uliczki.Romantyka i powrót do przeszlosci .Warto zobaczyc .