Hum czyli najmniejsze miasto świata. Istria z rekordem Guinessa!

ostatnia aktualizacja:

Hum, najmniejsze miasto świata
Hum najmniejsze miasto świata

1. Hum, z rekordem Guinessa za najmniejsze miasto świata.

Często ludzie podróżując po świecie poszukują miejsc ekstremalnych, przede wszystkim najwyższych, największych, najdłuższych, najdroższych, długo by wymieniać… My zaś mieliśmy przyjemność odwiedzić miejsce małe, a mianowicie najmniejsze miasto świata. Mowa tu o mieście Hum wpisanym do księgi rekordów Guinessa, ponieważ jest to najmniejsze miasto świata. Hum położone jest w północno-wschodniej Istrii, kilkanaście kilometrów od miasta Buzet.

Hum najmniejsze miasto na Istrii, główna ulica
Hum, jedna z głównych ulic miasta

Przed rozpoczęciem rozpisywania się na temat historii Hum, chciałbym zwrócić uwagę, że miasto jest naprawdę małe (rekord Guinessa w końcu) i nie ma tam zbyt wiele do chodzenia. Mimo małych rozmiarów, Hum jest punktem obowiązkowym przy zwiedzaniu Istrii, gdyż oferuje klimat odciętego azylu na końcu świata. Ponadto najmniejsze miasto świata ma do zaoferowania karczmę, dwa kościoły, dwie wieżyczki, parę sklepów, kilka domów, wszystko w zabudowie średniowiecznej otoczone nad wyraz wysokimi murami. Myślę, że jak na populację liczącą raptem kilkunastu mieszkańców, całkiem nieźle.

miasto Hum, azyl na krańcach świata

2. Historia Hum.

Historia Hum sięga XI wieku, miasto dla lokalnej społeczności jest niezykle cenny ośrodkiem kulturowym, gdyż jest miejscem w, którym rozwijane było pismo Głagolica. Początkowo miasto było rozpatrywane jako strażnica, wieża obronna, zaś dopiero po jakimś czasie rozpoczęła się jego urbanizacja. W przedsionku bramy wjazdowej można znaleźć repliki tablic zawierających inskrypcje w języku Głagolickim.

Hum, najmniejsze miasto na świecie, mury obronne
mury obronne miasta Hum, Istria

Jadąc do Hum, warto wybrać drogę odbijającą od głównej drogi na Buzet, na wysokości miasta Roč, gdyż pozwoli nam to odwiedzić aleję Glagoljaša. Przy aleji Glagoljaša stoją pomniki z pismem Glagolicą, najstarszym pismem słowiańskim.

Hum główna droga
Hum, druga główna droga

3. Wybory Burmistrza (Żupana) podczas dorocznych dni Hum.

Hum jest miastem, które właściwie to nie jest miastem, gdyż formalnie to jest gminą wiejską. Fakt, że Hum nie posiada praw miejskich, nie przeszkadza ponadto wybierać Burmistrza (Żupana).

Hum plan miasta

Burmistrza wybiera się co roku podczas dni Hum. Głosowanie odbywa się na zasadach tradycyjnych, nie praktykowanych już nigdzie indziej w kraju. Żupana wybiera jedenastu sędziów. Ponadto wybór odbywa się spośród dwóch kandydatów, poprzez wykonanie nacięcia na kołku. Każdy z kandydatów ma swoją stronę kołka po, której sędziowie robią nacięcia. Zliczamy nacięcia, wygrywa ten, który ma ich więcej. Żupan wybierany jest na rok, jego władza ma charakter symboliczny.

panorama miejska

4. Podsumowując – Hum, dojazd pociągiem.

Do Hum można dojechać pociągiem. Tak, pociągiem. Podróż trwa około 1h 38 minut, ze stacji kolejowej w Puli w kierunku Buzet, wysiadamy na staci „Hum u Istrii”, zaś koszt biletu to około 57kun. Ze stacji kolejowej do miasta jest ponadto około 2,9km. W miejscowych sklepach bez problemu płaciliśmy kartą.

Hum, pokój hotelowy

Hum jest bardzo ciekawą opcją dla osób poszukujących odrobiny odosobnienia. Jak już wspominałem na miejscu jest karczma, są sklepy z lokalnymi przysmakami, są miejsca hotelowe i jest niesamowity klimat.

Zobacz, też:

Top 10 najciekawszych miejsc na Istrii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *