Istria pogoda w maju. Czy warto w maju jechać na Istrię?

Istria pogoda w maju
Istria pogoda w maju

Chorwacja czy warto jechać w maju?

Maj, czerwiec i wrzesień należą do naszych ulubionych miesięcy w, których odwiedzamy Istrię. Zarówno maj, czerwiec jak i wrzesień, są to idealne miesiące do zwiedzania. Optymalna temperatura, dużo słońca, mniej turystów a w konsekwencji więcej Chorwacji na wyłączność dla siebie.

Począwszy od maja, aż do października pogoda stabilizuje się, jest mniej dynamiczna. Dla regionu Istria pogoda w maju może być zmienna, ale co do zasady powinno być ładnie.

W przypadku Istrii musimy pamiętać o różniących się warunkach klimatycznych dla terenów nadmorskich i śródlądowej części półwyspu. Tereny nadmorskie charakteryzują się klimatem śródziemnomorskim. W głębi lądu panuje klimat kontynentalny w terenach górskich przechodzący na górski. Przy analizie pogody podczas wypoczynku majowego rozpatrujemy tereny nadmorskie. Gdyby ktoś kazał mi wybierać, zapewne wskazałbym na wrzesień. W maju przeważnie Adriatyk po zimie jest jeszcze niedostatnio nagrzany aby myśleć o kąpielach. Wrzesień jeśli idzie o kąpiele byłby zapewne lepszym miesiącem. Maj i czerwiec po zimie, z piękną pogodą, małą ilością turystów stanowi świetny zastrzyk energetyczny. Dzień jest dość długi. Przeważnie temperatura w ciągu dnia oscyluje w granicach 20’C. Ze względu na pogodę, najoptymalniej planować wyjazd na Istrię w drugiej połowie maja bądź w czerwcu. Co do zasady, im bliżej czerwca tym cieplej.

Istria pogoda w maju.

Pogoda to nie tylko temperatura, lecz także ilość słońca, wiatru ect. Nie ma możliwości aby określić jaka dokładnie będzie pogoda. Co by się dłużej nie rozwodzić moi mili, w pewnym sensie bierzecie ryzyko na siebie. Stawiacie ładną pogodę, a w zamian możecie wygrać brak tłumów i niższe ceny. Jak to powiadają, kto nie ryzykuje ten nie ma.  Trzeba uwzględnić ryzyko, iż zarówno może być bardzo ciepło, jak i deszczowo, zimno. Nawet Indianin nie byłby w stanie miesiąc w przód przewidzieć dla Istrii dokładnej pogody. Mając jednak wiedzę na temat pogody panującej w podobny okresie, w latach wcześniejszych, możemy wyciągnąć odpowiednie wnioski.  Odniesienie do tego jaka pogoda historycznie dla regionu Istria była w maju, pomaga określić czego miej więcej możemy się spodziewać.

Nie da się bezpośrednio odpowiedzieć czy jechać, czy nie jechać. Dużo zależy od preferowanej przez nas formy wypoczynku. Jeżeli lubimy spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu, zwiedzać, maj będzie to wymarzony okres. Przy dobrej pogodzie możemy też trochę poplażować, jednakże na kąpiele raczej nie ma co liczyć. Wieczory mogą być chłodne. Pogoda może być nieprzewidywalna, jednakże tendencja w drugiej połowie maja jest raczej dobra. Dla pewniejszej pogody zawsze można celować w czerwiec. Najlepsze warunki do kąpieli w morzu, poza sezonem będzie miał wrzesień.

Reasumując gdybym miał jechać dwa razy w ciągu roku, wybrałbym drugą połowę maja lub czerwiec i pierwszą połowę września. Gdybym miał jechać tylko raz, stawiałbym na wrzesień.

Zobacz też:

Top 10 najciekawszych miejsc na Istrii.

Chorwacja czy Bałtyk? Wakacje nad polskim morzem czy w Chorwacji?

Dalmacja pogoda we wrześniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook