Poreč atrakcje, plaże, co zobaczyć w mieście na rzymskim planie ulic.

Poreč panorama miejska

1.O Poreč.

Poreč zostało założone w V w p.n.e. przez plemiona Ilirów, zaś w II w p.n.e. przeszedł pod panowanie rzymian. Największy rozkwit miasta miał miejsce od V w n.e. pod panowaniem Bizancjum. Obecnie Poreč zamieszkuje około 10000 mieszkańców, czyli jest on pięć razy mniejszy od podwarszawskiego Piaseczna. W Poreč atrakcje są praktycznie na każdym kroku. Poreč jest to miasto żyjące głównie z turystyki, stąd za sprawą olbrzymich kompleksów wypoczynkowych oraz odwiedzających je turystów liczba przebywających w nim mieszkańców w sezonie zwiększa się trzykrotnie.

Dom romański z XIII w, balkon powstał w późniejszym okresie

Z ciekawostek o, których warto wspomnieć, to na pewno oryginalny, pamiętający czasy rzymskie rozkład ulic. Stare miasto ułożone jest w kształt podłużnego półwyspu wchodzącego w głąb morza. Wzdłuż linii brzegowej oraz na przeciwległej wyspie położone są liczne kempingi oraz kompleksy wypoczynkowe. Jeśli idzie o zaplecze hotele w Poreč jest naprawdę w czym wybierać.

Poreč atrakcje, Urząd Miasta
Urząd miasta Poreč, aby do niego dojść trzeba odbić na południe od staówki

Południowa część wybrzeża Poreč obfituje przede wszystkim w liczne tereny zielone, oraz klimatyczne plaże. Po obszarze przemieszcza się kolejka turystyczna. Ponadto w południowej części miasta znajduje się popularny wodny park rozrywki Aquacolors Poreč. Park wodny czynny jest od maja do września. Ponadto warto odwiedzić wyspę sveti Nikola. Dostaniemy się na nią promami wożącymi turystów do położonych na wyspie hoteli. Na wysepce poza kompleksami wypoczynkowymi znajduje się pochodząca z XV wieku, jedna z najstarszych latarni morskich w Chorwacji.

2. Poreč parkingi.

Poreč atrakcje, Bazylika Efrazjusza
Bazylika Eufrazjusza

W Poreč możemy zaparkować bezpośrednio przed starym miastem na jednym z wielkich, ograniczonych szlabanem parkingów. Płatność odbywa się w automatach kasowych, warto pamiętać o zabraniu potwierdzenia dokonania opłaty za parking, gdyż jest to niezbędne przy wyjeździe (automat wypluwa oddzielny bilecik). Ponadto można zaparkować auto przy ulicy, wtedy powinniśmy zlokalizować parkometr.

3.Poreč atrakcje, co zobaczyć:

 1. Bazylika Eufrazjusza, największy zabytek miasta, od 1997r wpisana na listę UNESCO,
 2. Dom Romański, czyli budynek mieszkalny pochodzący z XIII wieku, z dobudowanym drewnianym balkonem,
 3. Świątynia Marsa i Neptuna, zarówno świątynie boga wojny Marsa, jak i boga mórz Neptuna, znajdują się na placu Marafor,
 4. Rozkład ulic oraz fortyfikacje pamiętające czasy rzymskie
 5. Pałac Lion
 6. kościół Matki Bożej Anielskiej
 7. Zielone tereny rekreacyjne oraz plaże
 8. Wody Park Rozrywki – Aquacolors Poreč – przeważnie czynny od maja do września
Bazylika Eufrazjusza

Głównym zabytkiem starówki Poreč jest przede wszystkim bazylika Eufrazjusza powstała w okresie panowania Bizancjum w VI w n.e. Ponadto w bazylice przechowywane są relikwie św Maura, mnicha, ucznia św Benedykta oraz syna rzymskiego senatora Ekwicjusza. Jego największym osiągnięciem było przede wszystkim założenie opactwa Benedyktyńskiego w Galii. Z ciekawości dodam, że św. Maur jest orędownikiem przy chrypce i przeziębieniu. Od 1997r bazylika Eufrazjusza znajduje się na światowej liście dziedzictwa UNESCO, czyli jest to zabytek klasy światowej.

4. Poreč plaże, tereny zielone i toalety.

Poreč atrakcje, marina
Poreč atrakcje – marina

piaszczysta plaża w Poreč:

Piaszczysta plaża w Poreč znajduje się w pobliżu kompleksu Valamar Collection Marea Suits.

Poreč pozostałe godne uwagi plaże:

plaża miejska w Poreč:

 • żwirowa plaża z elementami betonowymi
 • plaża dość tłoczna
 • bogate zaplecze usługowe
 • miejsce z wydzieloną strefą dla naturystów

plaża Zelena Laguna:

 • żwirowa plaża z elementami betonowymi
 • plaża przyjazna rodzinom z dziećmi
 • bogate zaplecze usługowe

plaża Brulo:

 • plaża żwirowa
 • łagodne zejście do wody
 • plac zabaw
 • idealna dla rodzin z dziećmi

plaża Borik Poreč:

 • plaża betonowa
 • widok na panoramę Poreč
 • dostępna wypożyczalnia sprzętów wodnych

W południowej części miasta natrafić można na tereny zielone, z placami zabaw, dostępem do plaż oraz bezpłatnymi toaletami.

Poreč panorama miejska, czyli jeden z piękniejszych widoków na Istrii

Podsumowanie.

Podsumowując Poreč naszym zdaniem z turystycznego punktu widzenia jest stosunkowo niedocenianym miastem. Miasto ponadto poza bogatą ofertą hoteli i kompleksów wypoczynkowych ma do zaoferowania bardzo ciekawą, pamiętająca rzymskie czasy starówkę. Poreč położony jest w centralnej części wybrzeża Istrii, czyli jest to przede wszystkim wymarzona baza wypadowa do zwiedzania regionu. Ponadto miasto posiada bardzo fajny klimat, jest co robić, ale nie jest za głośno. To miejsce jest absolutnym przepisem na idealnie spędzony urlop. Dla szukających ekstremalnej rozrywki polecamy wizytę w Aquacolors Poreč, lokalnie głównego konkurenta Istrialandii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook