Top 10 najciekawszych miejsc na Istrii – co zobaczyć?

Istria top 10 atrakcji

1. Rovinj – top 1/10 atrakcji Istrii

Rovinj Istria Chorwacja
panorama Rovinj

Rovinj takie Chorwackie Saint Tropez, albo Chorwacka Wenecja, lub po prostu Chorwackie Rovinj, naszym zdaniem pozycja numer jeden na Istrii. Malownicze, romantyczne miasteczko położone nad samym brzegiem lazurowego Adriatyku jest pełne klimatycznych brukowanych uliczek, w upalne dni przyjemnie zacienionych przez bajecznie kolorowe kamieniczki. W starożytności Rovinj było wyspą, obecnie pełne uroku portowe miasteczko stało się miejscem szeroko uwielbianym przez wszelakiej maści artystów i malarzy.

Rovinj, perła Istrii

Rovinj ponadto jest  jednym z bardziej popularnych kurortów regionu do, którego co sezon zawijają liczne wycieczkowce, jest ono jednym z najpiękniejszych miejsc Istrii. Naszym zdaniem pozycja absolutnie obowiązkowa w zestawieniu top 10 atrakcji Istrii oraz tego co warto zobaczyć w regionie Istria.

TIP. U podnóża starego miasta znajduje się przyzwoicie wyposażony plac zabaw dla dzieci.

Więcej na temat malowniczego miasta Rovinj, możesz dowiedzieć się we wpisie o ROVINJ.

Ponadto w pobliżu miasta Rovinj znajduje się miasteczko Bale Valle o, którym możemy poczytać we wpisie Bale Valle turystyczne odkrycie roku.


2. Pula – top 2/10 atrakcji Istrii

koloseum w Chorwacji Pula Istria top 10 atrakcji
rzymska Arena w Puli, Istria co zobaczyć

Pula obecnie port oraz największe miasto Istrii. Głównym znakiem rozpoznawczym Puli jest pamiętający czasy starożytnego Rzymu  “bliźniak rzymskiego Koloseum” . Tu napomknę, iż używanie nazwy „Koloseum” jest całkowicie nie na miejscu, gdyż Koloseum znajduje się w Rzymie zaś Pula szczyci się rzymskim Amfiteatrem zwanym przez mieszkańców Areną. Poza dawną areną zmagań gladiatorów Pula ma przede wszystkim do zaoferowania mnogość starożytnych zabytków pokroju Świątyni Oktawiana Augusta, Łuku Sergiusza oraz bramy Herkulesa. Dla miłośników starożytności jest to zaś punk podstawowy przy zwiedzaniu Istrii.

TIP. W pobliżu rzymskiego Amfiteatru w parku Titov zlokalizowany jest bardzo fajny plac zabaw dla dzieci.

Więcej na temat zwiedzania Areny oraz innych starożytnych zabytków w Puli, możemy dowiedzieć się przede wszystkim we wpisie Chorwacja Koloseum. Rzymska arena w starożytnej Puli.


3. Poreč – top 3/10 atrakcji Istrii

Ratusz w Poreč - Istria top 10 atrakcji
Ratusz w Poreč

Poreč jest to niezwykle malownicze nadmorskie miasteczko z czystymi plażami, ponadto jedną z większych baz hotelowych Istrii. Stare miasto położone jest na planie półwyspu, zaś pozostałością z czasów rzymskich jest zachowany oryginalny rozkład ulic. Atrakcje Poreču to bazylika Eufrazjusza, ruiny Świątyń Marsa i Neptuna oraz dom Romański, zaś na południe od centrum miasta znajduje się popularny wodny park rozrywki Aquacolors Poreč. Miejsce bardzo fajne zarówno do wypoczynku jak i aktywnego spędzania wolnego czasu. Więcej na temat można przeczytać we wpisie o Poreč.

TIP. W południowej części miasta położony wzdłuż linii brzegowej znajduje się park z licznymi ścieżkami spacerowymi, placem zabaw dla dzieci oraz ogólnodostępną toaletą.


4. Buzet i Motovun – top 4/10 atrakcji Istrii, co trzeba zobaczyć

Motovun Istria top 10 atrakcji
Motovun, Istria, co powinniśmy zobaczyć

Motovun uznawane jest chorwacką stolicą TRUFLI. To co wyróżnia położone na szczycie stromego wzgórzu miasto o gotyckiej aparycji, to idylliczny spokój oraz możliwość podziwiania cudownej panoramy porośniętych winnicami wzgórz zielonej Istrii. W miejscowych restauracjach można skosztować zarówno czarnych jak i  białych  trufli z lasu Motovun. Białe trufle uchodzą za większy rarytas, jednakże okres ich zbiorów ogranicza się do późnej jesieni oraz zimy. W starożytności Motovun było górskim miastem/fortecą. Punktem obowiązkowym wycieczki jest panorama na Motovun z przeciwległego wzgórza.

Motovun, najciekawsze miejsca na Istrii
Motovun

U podnóża Motovun znajduje się sporej wielkości parking. W związku z ograniczoną ilością miejsc parkingowych na górze, w szczycie sezonu auto najlepiej zostawić na dolnym parkingu. Bezpośrednio z zlokalizowanego u podnóża góry dużego parkingu, powinien odchodzić autobus miejski wspinający się na szczyt. W związku z wyłączeniem części ulic z ogólnego ruchu (wysuwane słupki), bezpośrednio na sam szczyt tak czy owak nie da się podjechać autem.

Buzet wzniesione na wzgórzu oddalonym o 19km od Motovun, zaś często mylone z sąsiadem, podobnież słynie ze zbiorów trufli. W Buzet na przełomie września i października ponadto można załapać się na świętowanie Dni Trufli. Oba Miasta zlokalizowane są w centralnej części Istrii z dala od adriatyckich kurortów.


5. Hum – top 5/10 atrakcji Istrii

Hum najmniejsze miasto na świecie Istria top 10 atrakcji
Hum najmniejsze miasto świata

Zwiedzając różne regiony świata lubimy odwiedzać miejsca naj… przeważnie największe, najwyższe, najstarsze… zaś takim naj… jest HumNAJMNIEJSZYM miastem na świecie. Zlokalizowane w samym sercu Istrii kilkanaście kilometrów od miejscowości Pazin ma do zaoferowania zwiedzającym przede wszystkim przemierzenie dwóch przecinających je ulic, oraz możliwość poczucia lokalnego, mikro-miasteczkowego klimatu. Ponadto miasto Hum liczy obecnie kilkunastu mieszkańców, co daje mu wpis do księgi Guinessa, jako najmniejszemu.

Hum najmniejsze miasto świata Istria top 10 atrakcji
Hum najmniejsze miasto na świecie – rekord Guinessa

Jadąc do Hum przede wszystkim polecamy przejazd aleją Glagoljaša, która odbija od głównej drogi prowadzącej na Buzet. Między miastem Hum, a cmentarzem znajduje się płatny parking, zaś za zakupy w miejscowych sklepikach mogliśmy płacić kartą.

Więcej na temat dowiesz się we wpisie Hum czyli najmniejsze miasto świata.


6. Grožnjan – czyli co zobaczyć w mieście artystów, top 6/10 atrakcji Istrii

Istria top 10 atrakcji
Grožnjan miasto artystów

Miasteczko Grožnjan, usytuowane jest pomiędzy Buje i Motovun na winnym szlaku Istrii. Prawdę mówiąc, na początku je zignorowaliśmy i jakoś specjalnie nie chcieliśmy go odwiedzać… jednakże był to błąd, który na szczęście szybko naprawiliśmy. Miasto Grožnjan ma przede wszystkim, niesamowity, artystyczny klimat. Jeśli mam być szczery to znacznie bardziej podobało nam się niż Motovun czy Hum.

Grožnjan Istria co zobaczyć top 10 atrakcji
Grožnjan winny szlak regionu Istria, co warto zobacyć

Miasto w drugiej połowie XX wieku, w związku z zachodzącymi przemianami społecznymi zaczęło systematycznie wymierać. Przede wszystkim, gdyby nie inicjatywa lokalnych środowisk artystycznych, które wspólnie z władzami postanowiły uratować miasto, czyniąc zeń swoistą artystyczną enklawę, miasteczko zapewne podzieliłoby los innych podobnych po ,których pozostały jedynie ruiny.

W urokliwych miejskich kamieniczkach powstały liczne artystyczne pracownie, miejsca spotkań i kawiarnie. W sezonie letnim w Grožnjan odbywają się liczne festiwale kulturalne. Miejsca parkingowe znajdują się przy ulicy prowadzącej do miasta oraz bezpośrednio przy samym centrum. Ponadto do miasta prowadzą dwie drogi, sugerujemy aby wybrać dojazd drogą asfaltową.


7. Kanał Limski i Wyspy Brijuni – top 7/10 atrakcji Istrii

kanał Limski Istria co zobaczyć fiord top 10 atrakcji
kanał Limski, co trzeba zobaczyć w regionie Istria

Jeżeli będąc w słonecznej Chorwacji zatęsknimy za krajobrazami bliskimi skandynawskim fiordom to znajdujący się między miejscowościami Vrsar i Rovinj Kanał Limski będzie właściwym miejscem. Kanał limski jest przede wszystkim miejscem hodowli owoców morza m.inn. ostryg i małż.

kanał Limski

Panoramę kanału limskiego można podziwiać zaś, ze zlokalizowanych w pobliżu punktów widokowych, bądź udać się na wycieczkę statkiem. Znajdująca się u początku kanału restauracja, oferuje specjały kuchni śródziemnomorskiej.

wyspy Brijuni

Wyspy Brijuni mogą pochwalić się przede wszystkim wyjątkowym funkcjonującym w formie parku safari ZOO. Archipelag składający się z 14 mniejszych bądź większych wysepek jest ponadto parkiem narodowym, który za sprawą niezwykle łagodnego klimatu cechuje bujna roślinność śródziemnomorska oraz subtropikalna.

wyspy Brijuni

Po wyspie można przemieszczać się kolejką turystyczną. Na wyspę kursują zorganizowane wycieczki statkiem z Fazany oraz Puli.


park safari na wyspach Brijuni

8. Jaskinia Baredine, Istria co warto zobaczyć – top 8/10 atrakcji Istrii

Świetnym pomysłem na niepogodę jak również na zbyt udaną pogodę (bezlitosny skwar lejący się z nieba) jest odwiedzenie jaskini Baredine. Po drugie, panująca w jaskini stała temperatura 14’C pozwoli odpocząć od upału, a imponujące efekty działalności zjawisk krasowych nacieszą oczy zwiedzających. W jaskini znajduje się zaś podziemne jezioro zamieszkałe przez niewielkiego pozbawionego pigmentu oraz narządu wzroku płaza nazywanego odmieńcem jaskiniowym. W dawnych czasach miejscowi uważali odmieńca za potomka smoków. Jeżeli postanowimy odwiedzić odmieńca w jego jaskini pamiętajmy o zabraniu ciepłych ciuchów, gdyż można zmarznąć.


9. Odwiedzić winnicę Kozlović – top 9/10 atrakcji Istrii

Istria winnica
winnica Kozlović, co zobaczyć w Istria

Być w Istrii i choć raz nie odwiedzić lokalnej winnicy to jak być w Rzymie i nie zobaczyć Koloseum, niby można ale po co. Istria słynie z białego wina wywodzącego się ze szczepu malwazja. Odwiedzenie paru winnic poznanie procesu w jaki wina powstają, jak się je przechowuje, (dla nie kierowców) degustacji może być przede wszystkim niepowtarzalnym doświadczeniem i fantastycznym sposobem poznania odrobiny Istrii od zaplecza. W regionie Istria jest zatrzęsienie winnic, zaś z bardziej znanych to Kabola Winery, Kozlović Winery czy Matosevic Winery. My ze swojej strony gorąco polecamy odwiedzenie położonej w okolicach Umag winnicy Kozlović.

Istria co zobaczyć odwiedziny winnicy
degustacja wina w winnicy Kozlović, Istria co warto zobaczyć

Winnica Kozlović z wyłączeniem niedzieli oraz świąt, jest ponadto otwarta przeważnie od 10:00-19:00. Na terenie winnicy znajduje się przede wszystkim bardzo fajna infrastruktura, w tym malowniczy taras do degustacji wykwintnych trunków. Winnica zlokalizowana jest, mijając Buje, w miejscowości Momjan, w pobliżu granicy Słoweńskiej. W celu organizacji wizyty, przede wszystkim najlepiej kontaktować się poprzez serwis internetowy winnicy www.kozlovic.hr.

winnice Istria co zobaczyć
odwiedziny w winnicy, Istriaco zobaczyć

10. Aquapark Istrialandia lub Aquacolors Poreč – top 10/10 atrakcji Istrii

wodny park rozrywki Istralandia Istria co zobaczyć top 10 atrakcji
aquapark Istralandia

Od czerwca do września aquaparki Istralandia oraz Aquacolors Poreč oferują swoim gościom rozrywkę na ekstremalnych zjeżdżalniach i olbrzymich kompleksach basenowych. Dla spragnionych ekstremalnej rozrywki oraz podniesienia poziomu adrenaliny są to przede wszystkim pozycje obowiązkowe. Szczegółowe informacje znajdują się ponadto na stronach obu gigantycznych Aquaparków albo właściwie w tym wypadku wodnych parków rozrywki.

Zobacz też:

TOP 10 najładniejszych piaszczystych i kamienistych plaż Chorwacji.

One thought on “Top 10 najciekawszych miejsc na Istrii – co zobaczyć?

  • 19 sierpnia, 2020 o 6:05 am
    Permalink

    Kapitalny blog! Max wiedzy przy kompaktowej ilości tekstu. Dziękuję Wam baaaardzo!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook