top 10 najładniejszych piaszczystych i kamienistych plaż w Chorwacji!

ostatnia aktualizacja:

1. Plaża Paradise Beach na wyspie Rab – najpiękniejsza piaszczysta plaża Chorwacji

piaszczyste plaże Chorwacja
najpiękniejsze piaszczyste plaże Chorwacji

Zwycięzcą zestawienia najładniejszych plaż w Chorwacji jest naszym zdaniem popularna plaża Paradise Beach zlokalizowana na wyspie Rab w miejscowości Lopar.

Paradise Beach jest idealnym miejscem na spędzanie czasu z dziećmi, ze względu na piaszczysty charakter plaży oraz piaszczyste długo płytkie dno, za sprawą czego wspólna zabawa jest bezpieczniejsza a woda nawet o kilka stopni cieplejsza. Jest to duża plaża o długości około 2 km, w sezonie z dość dobrym zapleczem gastronomiczno-usługowym. W pobliżu plaży są dwa spore kempingi. Więcej na temat wyspy Rab możez przeczytać we wpisie Wyspa Rab, najpiękniejsze piaszczyste plaże.

Planując wyjazd do Chorwacji warto skorzystać z KALKULATORA KOSZTU DOJAZDU DO CHORWACJI.


2. Plaża Zlatni Rat na wyspie Brač – najbardziej znana plaża Chorwacji

plaża Zlatni Rat

Nowy Jork ma Statuę Wolności, Paryż Wieżę Eifla a symbolem wypoczynku w Chorwacji nad morzem jest Zlatni Rat. Jest to przede wszystkim najbardziej rozpoznawalna plaża Chorwacji, charakterystyczny kształt półwyspu jest wizytówką plaż chorwackiego wybrzeża Adriatyku.  Zlatni Rat jest jedną z nielicznych, jeśli nie jedyną plażą na świecie położoną prostopadle do nabrzeża. Jest to plaża typu żwirowego.

plaża Zlatni Rat

Plaża położona jest na wyspie Brač ok 2km od miasta Bol, który to dystans można pokonać pieszo, kolejką turystyczną bądź taksówką wodną.

widok w kierunku plaży Zlatni Rat

W pobliżu znajdują się kempingi. Plaża Zlatni Rat zasłużenie znajduje  się w ścisłej czołówce najpiękniejszych plaż Adriatyku. Większą ilość informacji o wyspie Brač znajdziesz we wpisie Wyspa Brač, plaża Zlatni Rat.


3. Plaża Punta Rata w Breli – jedna z top plaż Chorwacji

Najniższe medalowe miejsce zajmuje plaża Punta Rata w miejscowości Brela na Riwierze Makarskiej. Plaża ta według magazynu Forbes w 2004r została uznana za 6stą na świecie i 1wszą w Europie według kategorii najpiękniejszych plaż. Cechą charakterystyczną plaży jest możliwość skrycia się przed męczącym skwarem w pobliskim ciągu drzew. Ze względu na niezwykły klimat, plaża Punta Rata w Breli jest skarbem południowej Dalmacji.


4. Plaża Ninska Laguna w mieście Nin – duża piaszczysta plaża w Chorwacji

Ninska Laguna jest wymarzoną plażą na pobyt rodzin ze względu na piaszczysty charakter oraz stosunkowo łagodne zejście dna. Plaża Ninska Laguna przybiera kształt półwyspu. Kąpielisko od strony kontynentu jest stosunkowo płytkie i można długo iść z wodą po kolana, zaś kąpielisko od strony miasta Nin jest jeszcze płytsze, gdzie woda nieraz potrafi sięgać do kostek.

Piasek na plaży ma prozdrowotne właściwości ze względu na występowanie leczniczego błota. Ze względu na szelfowy charakter woda potrafi się fajnie nagrzewać.

Ninska laguna, plac zabaw na plaży

Przed plażą jest całkiem spory płatny parking. Na plaży dostępne są bezpłatne przebieralnie, natryski, sanitariaty oraz plac zabaw dla najmłodszych. Na miejscu znajduje się knajpka oraz parę straganów i sklepików, zaś w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się miasto Nin, z piękną starówką oraz bogatą ofertą kulinarno-noclegową. Ninska Laguna znana jest jako plaża królów, ponieważ jest to jedna z najpiękniejszych piaszczystych plaż północnej Dalmacji. Możesz poczuć się jak nad bałtycką plażą w, której żyłach płynie adriatyckie morze.


5. Plaża Vela w mieście Baska na wyspie Krk

top 10 najładniejszych plaż Chorwacji, plaża Vela na wyspie Krk
plaża Vela w miejscowości Baska na wyspie KRK

Vela w mieście Baska na wyspie Krk jest to przede wszystkim długa, żwirowo kamienista plaża otoczona przez dwa masywy górskie z pięknym widokiem na kontynentalną Chorwację oraz sąsiadujące wyspy. Wprawdzie plaża jest kamienista ale dno morskie jest piaszczyste. W pobliżu znajduje się kemping, zaś wokół plaży funkcjonuje bogata oferta gastronomiczno-usługowa. Więcej o wyspie Krk dowiesz się we wpisie Wyspa Krk, piaszczyste plaże, dojazd mostem.


6. Plaża w Prapratno na półwyspie Pelješac

półwysep Pelješac

Szóste miejsce w zestawieniu najlepszych plaż w Chorwacji zajmuje piaszczysta plaża w Prapratno na półwyspie Pelješac. Jest to plaża żwirowo-piaszczysta.

W pobliżu plaży znajduje się sporej wielkości kemping co w połączeniu z okalającymi ją wzgórzami daje przede wszystkim niezwykły klimat.


7. Plaża Bellevue w mieście Dubrownik

linia Brzegowa okolic Dubrownika

Plaża Bellevue w regionie południowa Dalmacja w mieście Dubrownik jest częściowo żwirowo-piaszczysta, otaczające ją skały zapewniają w upalne dni ochronę przed słońcem. W celu załapania się na największe możliwe nasłonecznienie należy zameldować się na plaży do południa. Przede wszystkim, bardzo fajna plaża południowej Dalmacji, idealna w przerwie zwiedzania Dubrownika. Aby dowiedzieć się więcej na temat atrakcji Dubrownika możemy wejść TUTAJ.


8. Saplunara piaszczysta plaża na wyspie Mljet

wyspa Mljet

Legenda głosi ,że w okolicach plaży Saplunara na wyspie Mljet schronienie znalazł sam Odyseusz. Nie wiem co na ten temat miałby do powiedzenia Odyseusz ale pewnym jest ,że piaszczysta plaża w połączeniu z licznymi płyciznami będzie idealnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi.


9. Bijeca plaża w mieście Medulin

piaszczysta plaża Bijeca w mieście Medulin na Istrii

Plaża Bijeca w mieście Medulin jest to plaża piaszczysta z łagodnym wejściem do morza za sprawą, którego dedykowana jest przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. W pobliżu znajdują się kempingi, zaś dodatkowym atutem jest bogata oferta gastronomiczno usługowa. Po drugie, plaża znajduje się w urokliwym mieście Medulin, z licznymi knajpkami i malowniczą promenadą prowadzącą wzdłuż mariny. Ponadto w pobliżu znajduje się legendarny półwysep Kamenjak, z masą dzikich plaż.

Medulin, Istria

Jest to dość popularna plaża na Istrii. Plaża Bijeca jest dość ciekawą opcją, gdyż w pobliżu znajduje się miasto Pula, którego główną atrakcją jest bliźniak koloseum o którego zwiedzaniu więcej dowiemy się TUTAJ.


10. Plaża Stiniva na wyspie Vis znanej z filmu „Mamma Mia 2”

plaża Stiniva na wyspie Vis

Na zakończeniu zestawienia plasuje się plaża Stiniva na wyspie Vis, gdyż ma swój klimatyczny i niepowtarzalny charakter. Dojście pieszo do plaży jest mocno utrudnione, więc radzimy aby nie zabierać, ze sobą dzieci. Jest to przede wszystkim urocza, kameralna, ukryta za skałami żwirowo-kamienista plaża. Wyspa Vis jest znana z filmu „Mamma Mia 2”. Więcej o wyspie Vis dowiesz się we wpisie Wyspa Vis, znana z hoolywoodskiej superprodukcji „Mamma Mia 2”.

Przedstawione powyżej zestawienie jest naszym własnym rankingiem, zaś brak którejś z plaż Chorwacji, bądź układ pozycji w żaden sposób konkretnej plaży nie deprecjonuje, wypisaliśmy te, które nam się spodobały najbardziej. Po drugie, zestawienie ma charakter czysto poglądowy. Parametry plaży oraz dostępne usługi mogą się różnić ze stanem faktycznym, w związku z powyższym sugeruje się aby w celu uzyskania bliższych wiadomości na temat konkretnej plaży zaczerpnąć informacji w serwisie, który dokładniej i aktualnie opisze konkretną lokalizację.

Zobacz też:

Istria pogoda w maju. Czy warto w maju jechać na Istrię?

Polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *