Wenecja z Istrii. Wycieczka do Wenecji z Chorwacji.

1. Wstęp.

widok na Canale Grande z mostu Ponte dell’Accademia

Turyści z najdalszych zakątków świata pokonują samolotem nieraz pół globu, aby móc przepłynąć się gondolą, czy przejść placem św. Marka. Co by tu dużo mówić, Wenecja jest atrakcją na skalę światową. Wydać się to może ciut trywialne, ale człowiek często nie potrafi docenić tego co ma na wyciągnięcie ręki. Dla wielu mieszkańców Ameryki, Australii, Azji możliwość odwiedzenia Wenecji łączy się ze sporym wydatkiem finansowym, aby nie powiedzieć, że pozostaje w sferze marzeń.

mapa Wenecji tramwaj wodny

Wenecja przede wszystkim jest częstym tłem dla produkcji filmowych, przewija się w powieściach literackich, to położone na wodzie miasto ma w sobie coś baśniowego. Będąc na Istrii rozmawiałem kiedyś ze starszym Amerykaninem, który przyjechał do Europy aby spędzić z żoną wakacje życia. Dla nas czymś odległym mogą być Hawaje, Malediwy, Mauritius czy Wielki Mur Chiński, zaś dla nich była to podróż po Europie i  właśnie zwiedzanie Wenecji. Dla wielu osób Wenecja ma w sobie coś mistycznego, niczym zaginiona Atlantyda. Miasto położone na morzu z całym swym romantyzmem, wspaniałą architekturą i niezwykłą historią, jest flagową atrakcją Europy.

plac św. Marka w Wenecji
plac św. Marka z widokiem na bazylikę św. Marka

2. Wenecja z Istrii w Chorwacji.

Będąc w Chorwacji na Istrii mamy Wenecję praktycznie na wyciągnięcie ręki. Jadąc do Wenecji z Istrii możemy się zdecydować na jazdę własnym autem bądź wycieczkę statkiem.

2.1. Podróż Statkiem z Chorwacji do Wenecji.

Rejs statkiem z chorwackiego Rovinj do Wenecji może trwać około 3 godzin. W ofercie jest sporo jednodniowych wycieczek, czyli wypływamy rano, wracamy wieczorem. Podróż do Wenecji z Chorwacji przez morze ma niezwykły urok, po drugie nie będziemy tak umęczeni jak przy podróży autem. Zasadniczym plusem podróży statkiem jest fakt, że często w ofercie lokalnych operatorów są promocje dla dzieci. Ceny wycieczek statkiem z Istrii do Wenecji oscylują w granicach 70€ od osoby dorosłej.

Wenecja gondolą
Canale Grande oraz mniejszy kanał w Wenecji

Minusem podróży statkiem w przypadku większej grupy osób dorosłych jest z pewnością aspekt ekonomiczny (autem przeważnie wychodzi taniej). Po drugie podróżując statkiem tracimy elastyczność jaką daje nam auto. Mamy określony termin powrotu, czyli musimy się go trzymać.

2.2. Dojazd Autem z Chorwacji do Wenecji.

Decydując się na jazdę własnym autem zyskujemy przede wszystkim niezależność oraz to, że możemy wziąć ze sobą więcej bagażu. Jadąc autem z Chorwacji do Wenecji, od granicy Chorwacko-Słoweńskiej mamy do pokonania ok. 200km (czyli powinno to zająć ok. dwie i pół godziny). Aby planować podróż z Chorwacji do Wenecji powinniśmy w sezonie uwzględnić możliwe korki na granicy Chorwacko-Słoweńskiej. Dojeżdżamy do Wenecji, przemieszczamy się prawie 4km mostem Ponte della Libertà, aby dojechać do parkingów zlokalizowanych na obrzeżach centrum Wenecji. W pobliżu znajdują się przystanki i kasy w, których można kupić bilety na Vaporetto czyli tramwaj wodny kursujący po miejskich kanałach.

gondolą w Wenecji
gondola płynąca bocznymi kanałami w Wenecji

2.3. Parking Wenecja, gdzie zaparkować:

Tronchetto Parking znajduje się blisko centrum Wenecji, czyli pod adresem Isola Nova del Tronchetto, 33 – 30135 Venic. Z parkingu w parę minut dojdziemy do przystanku tramwajów wodnych Vaporetto. Ceny parkingu wynoszą 3€ za godzinę, zaś za 24h odpowiednia 21€ . Zalecamy aby przed podróżą sprawdzić aktualne ceny na stronie www.tronchettoparking.it.

Parking Garage San Marco to kolejny parking zlokalizowany blisko centrum, czyli pod adresem Piazzale Roma 467/F – 30135 Venezia. Parking położony jest przede wszystkim bardzo blisko tramwajów wodnych Vaporetto. Cena za 24h to 32€ jednakże zalecamy, aby przed przyjazdem zapoznać się z aktualnym cennikiem na stronie www.garagesanmarco.it.

Parking Garage Comunale AVM podobnie jak dwa wcześniejsze znajduje się blisko centrum, czyli pod adresem Santa Croce 496 – 30135 Venice. Z aktualnymi cenami możemy zapoznać się na stronie http://avm.avmspa.it/en/content/autorimessa-comunale-city-parking-garage.

Opcją alternatywną (my tak zrobiliśmy) jest przyjazd z noclegiem do Wenecji, aby na pobliskim kempingu zostawić auto i podjechać autobusem komunikacji miejskiej do centrum. My akurat byliśmy na Campingu Venezia Village. Autobusy miejskie miały przystanek obok wejścia na kemping. Kemping był dość dobrze wyposażony, domki były wygodne, było gdzie auto zostawić, był basen czyli reasumując przystępnie cenowo i komfortowo.

przystanek Vaporetto przy moście Rialto
przystanek Vaporetto przy moście Rialto

3. Vaporetto czyli wodna komunikacja miejska w Wenecji.

Tramwaje wodne (Vaporetto) w sposobie funkcjonowania nie wiele różnią się od  tradycyjnej komunikacji miejskiej, znanej z innych europejskich miast. Tramwaj wodny przemieszcza się po stanowiącym główną arterie Canale Grande, zaś  przystanki zlokalizowane są przy kluczowych atrakcjach Wenecji. Należy pamiętać o skasowaniu biletu przed wejściem.

tramwaj wodny w Wenecji
podróż Vaporetto po Canale Grande w Wenecji

Przy zwiedzaniu centrum Wenecji, przede wszystkim rozpatrujemy dwie linie Vaporetto, kursujące z Piazzale Roma do Placu św. Marka:

Linia nr 1 – czyli wolniejsza, zatrzymuje się na wszystkich przystankach (kurs trwa ok. 40 minut).

Linia nr 2 – czyli ekspresowa, zatrzymuje się tylko na 6 przystankach.

Przykładowo ceny biletów to:

7,5 € – bilet jednorazowy (75min)

20 € – bilet jednodniowy (24h)

30 € – bilet dwudniowy (48h)

40 € – bilet trzydniowy (72h)

60 € – bilet siedmiodniowy

Wenecja gondole opłaty
taryfy gondoli w Wenecji

Po Wenecji można przemieszczać się również wodną taksówką lub gondolą. Przejażdżka Gondolą w zależności od pory dnia, to koszt około 80-100 € za 40 minut.

Uwaga! Aby zwiedzić główne atrakcje Wenecji, nie trzeba korzystać z tramwajów wodnych. Na plac św. Marka dojdziemy bez problemu korzystając z łączących poszczególne części miasta mostów. Czyli dla wprawnego piechura przejście spod przystanków początkowych przy Piazzale Roma do placu św Marka, powinno zająć około pół godziny. Przemieszczanie osobom z wózkiem może być mocno utrudnione, gdyż przy mostach często występują schodki.

4. Co koniecznie warto zobaczyć w Wenecji:

plac św. Marka
plac św. Marka z widokiem na Bazylikę św. Marka w Wenecji
 1. Plac św. Marka (Piazza San Marco) wraz z Bazyliką św. Marka, jest to przede wszystkim jedna z głównych atrakcji Wenecji. Sporej wielkości plac z górującą nad nim Bazyliką św. Marka oraz Pałacem Dożów, jest jedną z większych przestrzeni płaskich dostępnych suchą stopą na terenie starego Miasta. Na placu św. Marka czasami stosuje się specjalne podesty, gdyż jest on okresowo zalewany. Bazylika św. Marka została wybudowana w stylu Bizantyjskim na wzór konstantynopolitańskiego kościoła Dwunastu Apostołów. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny, zaś dodatkowo płatne jest zwiedzanie skarbca oraz muzeum.
 2. Most Rialto – jest to przede wszystkim najstarszy i najpiękniejszy most na Canale Grande w Wenecji,
 3. Pałac Dożów jest dawną siedzibą władz Wenecji, zlokalizowaną w pobliżu placu św. Marka. Obecnie w Pałacu Dożów funkcjonuje muzeum.
 4. Most westchnień – jest to most łączący Pałac Dożów z więzieniem. Nazwa pochodzi zaś od idących nim skazańców, którzy mogli po raz ostatni spojrzeć na Wenecję.
 5. Canale Grande stanowi główną arterią komunikacyjną Wenecji. Wzdłuż kanału przemieszczają się tramwaje wodne na trasie Piazzale Roma – plac św. Marka.
 6. Most Ponte dell’Accademia – most na Canale Grande z ładnym widokiem na Bazylikę di Santa Maria della Salute,
 most Rialto
most Rialto na Canale Grande w Wenecji

Przede wszystkim warto czasem zwolnić, zejść z oklepanego szlaku, pobłądzić, powłóczyć się bez celu. W pędzie zaliczając kolejne zabytki zatracamy klimat miejsca. Wenecja jest miejscem niezwykłym, gdyż jest przepełniona mistycznym romantyzmem, z tymi swoimi małymi mostkami, kanałami, ciasną zabudową i kameralnymi kawiarenkami. Czasami warto się zatrzymać, aby przysiąść na ławeczce, zjeść pizze czy napić się przy stoliku pysznej, włoskiej kawy. Nie zapomnijcie, aby będąc w Wenecji przywieźć pamiątkową maskę karnawałową.

Zobacz:

Top 10 najciekawszych miejsc na Istrii

KALKULATOR kosztu dojazdu do Chorwacji

One thought on “Wenecja z Istrii. Wycieczka do Wenecji z Chorwacji.

 • 28 marca, 2019 o 8:31 pm
  Permalink

  Jestem zachwycony że wyszukałem to miejsce w sieci. Wielu osobom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Chyba powinienem wyrazić uznanie za Twoją pracę . Zdecydowanie będę polecał to miejsce i często odwiedzał by zobaczyć nowe posty.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook