Ninska Laguna, najlepsza piaszczysta plaża w Dalmacji, koło miasta Nin.

Ninska Laguna, piaszczysta plaża w Nin, koło Zadaru
Ninska Laguna, piaszczysta plaża w Nin, koło Zadaru

1. Piaszczysta plaża jak nad Bałtykiem, woda piękna jak nad Adriatykiem, czyli Ninska Laguna.

piaszczysta plaża w Nin, Dalmacja
piaszczysta plaża w Nin, zaś w oddali góry Parku Narodowego Paklenica

Nie od dziś wiadomo, że w Chorwacji przede wszystkim dominują plaże o podłożu żwirowym, kamienistym, bądź skalistym. Dla wielbicieli piaszczystych plaż mamy dobrą wiadomość, gdyż takowe również możemy spotkać nad Adriatykiem. Plaż piaszczystych w Chorwacji jest nieproporcjonalnie mnie jak nad Bałtykiem, ale są. Prym jeśli idzie o wielkość wiedzie piaszczysta plaża w Nin, znana też jako Plaża Królów, czyli Ninska Laguna.

Nin, plan piaszczystej plaży, Ninska Laguna
plan plaży w Nin, z podziałem na strefy aktywności

Piaszczysta plaża w Nin w żaden sposób nie ustępuje jakością piasku bałtyckim plażom, zaś piękny Adriatyk i zniewalający widok na pasma górskie Parku Narodowego Paklenica, są dodatkowym atutem.

Nin, najlepsza piaszczysta plaża Dalmacji
Nin, najlepsza piaszczysta plaża Dalmacji

Piaszczysta plaża w Nin przybiera kształt półwyspu do złudzenia przypominającego plaże w Rewie, nad Zatoką Gdańską. Podobnie jak w Rewie, czy na Helu, w Nin nad Adriatykiem spotkać możemy wielu kitesurferów.

Ninska Laguna, czyli idealne miejsce na beztroską zabawę w piasku

Dla wielbicieli śródziemnomorskiego ciepła i bałtyckich klimatów jest to pozycja obowiązkowa, może dlatego też spotkaliśmy na miejscu tak wielu rodaków.

2. O piaszczystej plaży w Nin w Dalmacji.

Plaża Ninska laguna zlokalizowana jest na północny wschód od starego miasta Nin. Bezpośrednio przy plaży znajduje się płatny parking za, który płaciliśmy 30kun za dzień.

Ninska Laguna, zaplecze plaży

Na plaży znajduje się bardzo czysta, bezpłatna toaleta, przebieralnie oraz natryski. Ponadto przy wejściu na plaże mamy plac zabaw dla dzieci, knajpkę oraz kilka stoisk usługowych z pamiątkami i gastronomią.

Dalmacja, piaszczysta plaża
piaszczysta plaża w Nin, przede wszystkim idealnie nadaje się do budowy zamków z piasku

Piaszczysta plaża w Nin jest miejscem popularnym nie tylko wśród plażowiczów ale również wśród kitesurferów, dlatego też została podzielona na strefy w, których dane aktywności można wykonywać.

Chorwacja, Dalmacja, piaszczysta plaża
Ninska Laguna, czyli piaszczysta plaża w kształcie półwyspu

Przykładowo aby jeździć na kajcie i nie przeszkadzać rodzinom z dziećmi mamy na mapce wyznaczony obszar. Ponadto w głąb plaży prowadzi drewniany podest, który pomoże przemieszczać się osobom z wózkami.

piaszczysta plaża Dalmacja, Nin, Zadar, Wyspa Pag
piaszczysta plaża w Nin, idealna dla rodzin

Poza dostępnymi odpłatnie parasolami, na plaży nie uświadczymy cienia, gdyż jest to piaszczysty półwysep otoczony przez morze.

Ninska Laguna, woda jest stosunkowo płytka

W przypadku większych odpływów, zdarza się, że plaża znacząco potrafi zwiększyć swoją powierzchnie, gdyż sprzyja temu szelfowy charakter wybrzeża.

3. Ninska Laguna, piaszczysta plaża idealna dla rodzin z dziećmi.

Dalmacja plaża królów
drewniany deptak umożliwia komunikację po plaży

Jak już wspominaliśmy piaszczysta plaża w Nin ma kształt półwyspu, czyli od północnej strony mamy górskie pasma Parku Narodowego Paklenica, a od południa wewnętrzną zatokę i malownicze miasto Nin. Od strony północnej plaża cechuje się płytkim szelfem z wodą sięgającą do kolan, zaś od południa mamy wodę sięgającą kostek.

plaża w Nin toalety
piaszczysta plaża w Nin posiada świetne zaplecze usługowe

Płytka woda szybciej się nagrzewa, czyli mamy idealne warunki kąpielowe dla rodzin z dziećmi. Można naprawdę długo iść w głąb, zaś woda jest rzeczywiście niesamowicie płytka. Płytsza, południowa część plaży, cechuje się ponadto występowaniem tzw „leczniczego błota”.

plac zabaw, Ninska Laguna, Dalmacja
plac zabaw, Ninska Laguna

Poza płytkością akwenu oraz względnie ciepłą wodą, kolejnym atutem jest stosunkowo duża piaszczysta przestrzeń, na, której pociechy będą mogły budować wspaniałe zamki z piasku.

Dla najmłodszych na miejscu, znajduje się w miarę nowy, dobrze wyposażony plac zabaw. Ninska laguna, jest to naszym zdaniem najlepsza, piaszczysta plaża w Dalmacji, a ponadto jedna z lepszych rodzinnych plaż w Chorwacji.

4. Starożytne miasto Nin, czyli nie tylko plażujemy.

Nin, najmniejsza katedra świata
stare miasto, w oddali najmniejsza „katedra” świata

Zaledwie kilkaset metrów od plaży znajduje się Nin, czyli starożytne miasto z najmniejszą „katedrą” świata.

Nin, brama dolna,
Nin, brama dolna,

Nin położone jest na wyspie, zaś komunikację zapewniają dwa mosty oraz dwie bramy. Początki miasta sięgają osadnictwa Ilirów w IX w p.n.e. Miasto przechodziło w między czasie w ręce Rzymian oraz Wenecjan.

Nin rzymskie ruiny
Nin, ruiny rzymskiej świątyni

Po obecności rzymskiej pozostały starożytne ruiny, murów, forum, świątyni oraz willi rzymskiej. Ponadto w mieście znajduje się muzeum starożytności z bogatą paletą zbiorów.

pomnik Grgru Ninskiego w Nin
pomnik Grgru Ninskiego

W Nin spotkamy znany ze Splitu pomnik Grgru Ninskiego, czyli Biskupa Grzegorza Ninskiego, promotora języka chorwackiego w liturgii katolickiej.

Nin, najmniejsza katedra świata
Nin, wejście do dawnej, najmniejszej katedry świata.

W zamierzchłych czasach Nin pełniło funkcję rezydencji królewskiej. Miasto Nin ma do zaoferowania bardzo przyjemną starówkę oraz bogate zaplecze usługowo-gastronomiczne. Szczególnie polecamy miejscową pizzerię. Bezpośrednio przed murami miejskimi Nin, dostępny jest płatny parking. Miasto obecnie ma też gospodarcze znaczenie, gdyż znajduje się w nim spory zakład produkcji soli.

4.1. Najmniejsza „katedra” świata w Nin czyli kościół św Krzyża.

VII wieczny kościół św Krzyża, czyli najmniejsza "katedra" świata
VII wieczny kościół św Krzyża, czyli najmniejsza „katedra” świata

Pisząc „katedra” mam na myśli kościół św Krzyża w Nin z VII wieku, czyli dawną trzy nawową katedrę. Aby obejść niegdysiejszą, najmniejszą katedrę świata, wystarczyło pokonać 40m co jest absolutnym rekordem. Ponadto kościół św Krzyża w Nin, pełnił funkcję zegara słonecznego.

4.2 Kościół w formie wieży obronnej, czyli kościół św Mikołaja koło Nin.

kościół św Mikołaja koło Nin - w formie wieży obronnej z blankami
kościół św Mikołaja – w formie wieży obronnej z blankami

Połączenie budowli o charakterze sakralnym, z walorem obronnym, czyli mowa o kościele św Mikołaja z XII wieku, przy wjeździe do Nin.

miejsca koronacji chorwackich królów, kościół na wzgórzu koło Nin,

Kościół św Mikołaja był świadkiem koronacji chorwackich królów, gdyż nowo mianowani monarchowie, z jego blanek pozdrawiali licznie zebranych poddanych. Kościół mimo niewielkich rozmiarów ok. 6m x 6m, posiada bardzo grube, gdyż pół metrowe mury. W pobliżu kościoła św. Mikołaja znajduje się ponadto przydrożny parking.

4.4 Zaton Holiday Resort – kompleks z basenami.

Zaton Holiday Resort - baseny, aquapark Dalmacja

W pobliżu Nin, znajduje się Zaton Holiday Resort, czyli pokaźnych rozmiarów camping/kompleks wypoczynkowy z basenami i piaszczystą plażą. Do dyspozycji najmłodszych są liczne zjeżdżalnie wodne, baseny z płytszą wodą oraz wodny plac zabaw.

Zaton Holiday Resort, baseny, aquapark Dalmacja, Chorwacja

Atutem plaży jest bardzo długo płytka woda z piaszczystym dnem, która bez problemu bardzo szybko, fajnie się nagrzewa. Dzieci miejscem będą zachwycone.

4 myśli na temat “Ninska Laguna, najlepsza piaszczysta plaża w Dalmacji, koło miasta Nin.

 • 6 lutego, 2021 o 7:56 am
  Permalink

  A jak z kwestią ilości ludzi? Bardzo wcześnie trzeba tam być w sezonie letnim zeby znaleźć kawałek wolnego miejsca? Kwatere mamy w Bibinje wiec tez trochę mamy do dojazdu :/

  Odpowiedz
  • 7 lutego, 2021 o 10:11 am
   Permalink

   My byliśmy w Zatonie i tam przeważnie pieszo do Nin chodziliśmy, ewentualnie podjeżdżaliśmy autem na parking przy plaży. Gdy byliśmy na przełomie koniec sierpnia, początek września 2019r to było w miarę pustawo, podobnie było w 2020r. ale wiadomo, że to specyficzny sezon był. Na początku sierpnia w szczycie sezonu, w weekendy wiadomo, że może być więcej osób na plaży. Generalnie miejsca parkingowe są zarówno przy plaży jak i przy murach miasta Nin. Plaża jest dość duża, nie ma w pobliżu jakiegoś większego miasta. My mieliśmy u nas na kempingu Zaton Holiday Resort prywatną plażę piaszczystą. Jeżeli na plaży w Nin byłoby zbyt tłoczno zawsze można podjechać na camping do Zatonu. Tam za wstęp na teren ośrodka płaciło się chyba 200kun za auto, był duży, ładny parking. Obiekt bardzo zadbany, z placami zabaw, restauracjami, toaletami, terenami zielonymi, stadniną koni oraz ładną piaszczystą plażą idealną pod dzieci. Morze jest długo płytkie, fajnie się latem nagrzewa.

   Odpowiedz
   • 7 lutego, 2021 o 3:01 pm
    Permalink

    I normalnie można wejsc na teren kempingu i korzystać z basenów itp wtedy? Nawet jeśli się tam nie mieszka?

    Odpowiedz
    • 8 lutego, 2021 o 1:10 pm
     Permalink

     Można korzystać z plaży i całej infrastruktury, za wyjątkiem basenów. Tam generalnie był taki problem, że wejście na baseny było bezpłatne dla osób mieszkających w apartamentach na terenie ośrodka (tam były takie opaski). Nie było opcji zapłacenia za wejście. W praktyce widzieliśmy, że sporo osób wchodziło bez opasek i też się nic nie działo.

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook