Północna Dalmacja

Starigrad, Tribanj i Modrič – plaże, atrakcje w okolicy PN Paklenica.

1. Podstawowe informacje o Starigrad Paklenica.

atrakcje Starigrad Paklenica
główna droga przebiegająca przez Starigrad Paklenica

Starigrad Paklenica atrakcje ma na każdym kroku począwszy od górskich szlaków Parku Narodowego Paklenica, aż po malownicze plaże Adriatyku. Miasteczko położone jest około 30min jazdy od wylotu tunelu Sveti Rok, zaś liczbę jego mieszkańców szacuje się obecnie na około 1800 osób.

Starigrad Paklenica
okolice supermarketu Tommy w Starigradzie

Ślady pierwszego osadnictwa w obszarze obecnego Starigradu sięgają prehistorii a dokładniej okresu Mezozoiku. Ponadto od około I wieku w miejscu obecnego Starigradu funkcjonowała rzymska osada o nazwie Argyruntum.

Starigrad Paklenica supermarket Tommy
supermarket Tommy w Starigradzie

Starigrad jest to idealne miejsce dla osób ceniących sobie aktywny wypoczynek. W dosłownie chwilę możemy przenieść się na szlak górski masywu Welebit.

Supermarket Tommy Starigrad Paklenica atrakcje
ponadto przed supermarketem Tommy w Starigradzie mamy sporej wielkości parking

Całość obszaru składa się na Rivierę Paklenica, która docelowo łączy się z Rivierą Zadar tworząc wspólnie wybrzeże Kanału Velebitskiego. Na terenie Starigradu mamy liczne sklepy, restauracje oraz stację paliwową INA, czyli zaplecze jest świetnie przygotowane na zwiększony ruch turystyczny w sezonie.

2. Starigrad atrakcje, czyli co warto zobaczyć.

Stargirad Paklenica atrakcje muzeum Winnetou
Muzeum Winnetou w Starigrad Paklenica atrakcje

Atrakcje w Starigrad czyli, co warto zobaczyć:

  1. Park Narodowy Paklenica
  2. Muzeum Winnetou
  3. Warto odwiedzić, którąś z malowniczych plaż schowanych u podnóża Welebitu
  4. Spłynąć kanionem rzeki Zrmanja
  5. Odkryć z przewodnikiem tajemnice jaskini Modrič
  6. Odwiedzić pustynną wyspę Pag, piaszczystą plażę w Nin, oraz Zadar.
muzeum Winnetou Starigrad Paklenica atrakcje
muzeum zlokalizowane jest na terenie hotelu Alan

W latach 1962-1968 w obszarze Parku Narodowego Paklenica pracowała ekipa filmowa, która zrealizowała w Chorwacji w sumie 10 części Winnetou. Ponadto w Starigradzie obok hotelu w, którym na co dzień nocowała ekipa filmowa powstało Muzeum Winnetou.

Muzeum Winnetou Starigrad Paklenica atrakcje
Muzeum Winnetou – Starigrad Paklenica atrakcje

Muzeum jest czynne od kwietnia do października w godz 12:00-13:00, oraz 17:00-18:00, zaś sam wstęp jest bezpłatny. Dla osób, które chcą zobaczyć miejsca w, których kręcono Winnetou polecamy wycieczkę w formie jeep safari. Przykładowo wyjazd jest o godz 9:00, zaś powrót o 17:00. W zakresie jeep safari mamy odwiedziny tak spektakularnych miejsc jak kanion Zrmanja, czy grede Tulove, które znamy z ekranizacji książek Karola Maya. Szacunkowy koszt całodniowej wycieczki to około 50€.

Parking przed punktem widokowym na kanion Zrmanja, Mapy Google

W przypadku gdybyśmy chcieli sami pozwiedzać miejsca w, których kręcono serię Winnetou to polecamy punkt widokowy na kanion Zrmanja w okolicach miejscowości Jasenice. Punkt widokowy funkcjonuje pod nazwą Pueblo Plateau. Jest to około 15 min na wschód od zjazdu z autostrady A1 na bramce Rovanjska (zaraz za tunelem sv. Rok po ciepłej stronie mocy). Aby dojechać do parkingu trzeba przejechać kilkaset metrów szutrową drogą, więc zakurzenie auta gwarantowane.

3. Starigrad plaże.

hotel Anal plaże w Starigradzie
okolice hotelu Alan w Starigradzie

Bardzo ciekawa plaża żwirowa w Starigradzie znajduje się na południe począwszy od hotelu Alana. W pobliżu znajduje się spory parking.

Starigrad Paklenica plaże
zaplecze do sportów wodnych na terenie hotelu Alan w Starigradzie

Ponadto do ciekawszych plaż w południowej części Starigradu należą żwirowe plaże Večka Kula, oraz Seline.

Starigrad Paklenica plaże
plaże w Starigradzie Paklenica

Plaża Večka Kula jest przy brzegu płytsza, a co za tym idzie woda będzie lepiej nagrzana.

Starigrad Paklenica hotel Alan
hotel Alan w Starigradzie, czyli miejsce w, którym przebywała ekipa filmowa kręcąca serie Winnetou

4. Park Narodowy Paklenica.

Park Narodowy Paklenica powstał w 1949 roku. Ponadto na terenie parku znajdują się liczne ścieżki tematyczne w tym oznaczone miejsca w, których kręcono kultową serię filmów Winnetou.

Park Narodowy Paklenica
kierunkowskaz prowadzący do Parku Narodowego Paklenica

Odwiedzając PN Paklenica przede wszystkim warto odwiedzić kaniony Velika i Mala Paklenica. Ponadto warta odwiedzenia jest jaskinia Manita peć. Dla bardziej wytrawnych wspinaczy proponujemy wejście na Vaganski Vrh (1757 m n.p.m.), czyli najwyższy szczyt Welebitu.

atrakcje w Starigradzie
wejście z terenu hotelu Alan, zaś w oddali widać szczyty górskie masywu Welebit

Ponadto będąc na szlaku możemy spotkać bunkier Tita, oraz schronisko Planinarski dom. Bilet wejścia od czerwca do września dla osoby dorosłej to koszt rzędu 10, zaś dzieci (do lat 14) płacą 5.

5. Modrić.

jaskinia Modrič
główną atrakcją miejscowości Modrič są jaskinie

Miejscowość Modrič położona jest w niedalekiej odległości od zjazdu z autostrady A1 Rovanjska w kierunku na Starigrad.

miejscowość Modrič
do miejscowości Modrič wjeżdżamy zaraz za zjazdem z autostrady na bramkach Maslenica

Malownicza miejscowość Modrič oprócz skojarzenia z nazwiskiem popularnego chorwackiego piłkarza znana jest przede wszystkim za sprawą jaskini Modrič cave.

miejscowość Modrič
Modrič jest to przede wszystkim niezwykle klimatyczna miejscowość

Jaskinię zwiedzamy w towarzystwie przewodnika. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat jaskiń masywu Velebit. Ponadto będzie to urozmaicenie i fajna alternatywa dla typowo plażowego wypoczynku.

jaskinia Modrič
Modrič znajduje się na trasie prowadzacej do Starigradu

W ramach zwiedzania będziemy musieli pokonać około 830m trasy podziemnego świata. Zwiedzanie z przewodnikiem powinniśmy rezerwować z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Modrič koło Starigradu
w okolicy Modrič występują w miarę płytkie plaże

Ponadto w okolicy jest też parę bardzo sympatycznych plaż, zaś sama miejscowość za sprawą bliskości autostrady jest ciekawą bazą wypadową do zwiedzania Dalmacji.

6. Tribanj.

camp Sibuljina plaża
plaża na campingu camp Sibuljina w Tribanj

Tribanj jest to przede wszystkim klimatyczna miejscowość zamieszkała przez około 300 mieszkańców, która jest zlokalizowana na północ od Starigradu.

Tribanj
atrakcje w okolicach Tribanj

W Tribanj znajdziemy parę ciekawych kempingów. Ponadto są fajne, żwirowe plaże usytuowane w sąsiedztwie dającego osłonę przed słońcem lasu piniowego.

Tribanj plaża
plaża w Tribanj

W okolicy spotkamy niewielkie choć przyzwoicie zaopatrzone sklepy spożywcze. Na większe zakupy możemy wybrać się do dużego marketu w pobliskim Starigradzie.

plan atrakcji w okolicach Tribanj

Na miejscu znajdziemy też parę bardzo fajnych, przystępnych cenowo restauracji.

plan Parku Narodowego archipelagu wysp Kornati

Podsumowanie.

Starigrad Paklenica jest to bardzo fajne miejsce dla osób ceniących sobie połączenie błogiego plażowania w śródziemnomorskim klimacie z aktywnym wypoczynkiem na górskich trasach. Do dyspozycji mamy przemierzanie górskich szlaków Parku Narodowego Paklenica,rafting rzeką Zrmanja, zwiedzanie jaskiń, oraz błogie plażowanie nad cudownym Adriatykiem. W przerwie pomiędzy aktywnościami możemy zwiedzić muzeum Winnetou. Ponadto nie należy zapominać, iż Starigrad jest świetną bazą wypadową do zwiedzania Dalmacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *