Dalmacja pogoda we wrześniu. Wrzesień temperatura wody w Dalmacji?

Chorwacja pogoda we wrześniu, pusta plaża w miejscowości Povljana na wyspie Pag

Dalmacja pogoda we wrześniu.

Wrzesień to nasz ulubiony miesiąc, aby odwiedzać Dalmację. Temperatura powietrza jest wciąż bardzo przyjemna, choć już nie tak upalna jak w miesiącach lipiec czy sierpień, zaś widocznie mniejsza ilość turystów, pozytywnie wpływa na komfort pobytu. Temperatura wody w Adriatyku, po upalnym lecie wciąż jest w miarę wysoka, co zachęca w słoneczne dni do kąpieli w morzu. Wrzesień jest to poza sezonem, chyba najlepszy możliwy miesiąc do wypoczynku w Dalmacji. Ponadto we wrześniu, mamy zbiory wielu owoców i warzyw, w tym winogron z lokalnych winnic. Mniejsza ilość turystów, to przede wszystkim niższe ceny oraz większa dostępność miejsc noclegowych. Dalmacja, pogoda we wrześniu powinna być wolna od upałów, słoneczna i w miarę przyjemna, choć mogą zdarzyć się chłodniejsze, wietrzne i deszczowe dni.

Chorwacja, pogoda we wrześniu
Chorwacja, wrzesień 2018, nasze pomiary z pobytu
wrzesień 2019, nasz pomiar pogody, Dalmacja

Jadąc do Chorwacji we wrześniu trochę ryzykujemy, gdyż stawiamy ładną pogodę, a w zamian możemy zyskać niższe ceny, mniej turystów, a w konsekwencji mniej korków na drogach oraz lepszą dostępność przepraw promowych. Zyskać możemy bardzo wiele, ryzykiem jest trochę pogoda, gdyż jest to już po ścisłym sezonie. Moim zdaniem jadąc we wrześniu można ugrać bardzo wiele. Stąd w tym okresie my sami też jeździmy i bardzo sobie chwalimy. Nie da się zawczasu przewidzieć pogody, można trochę oprzeć się na danych historycznych z lat wcześniejszych. Pogoda do końca zawsze jest to trochę niewiadoma. W minionym sezonie będąc we wrześniu w Chorwacji, mieliśmy ładną, słoneczną, mega stabilną pogodę, zaś dopiero w drugiej połowie miesiąca, pojawiły się zimniejsze dni. Dwa lata temu, z kolei wrzesień był w kratkę. Jak już wspominałem, decydując się na pobyt we wrześniu, trochę się ryzykuje, ale można sporo zyskać.

Dalmacja pogoda we wrześniu

Wrzesień temperatura wody w Dalmacji.

Temperatura Adriatyku w Dalmacji we wrześniu utrzymuje się powyżej 20’C, zaś temperatura powietrza średnio oscyluje w granicach 25’C. Ogólnie średnio najcieplejszym miastem Dalmacji jest Split. Wschód słońca jest ok. 06:30, zaś zachód ok. godz. 18:50. Dzień trwa ok. 12h 20min. Jeśli idzie o plusy i minusy wrześniowego pobytu w Dalmacji to:

PLUSY:

 • przeważnie brak strasznych upałów,
 • w miarę ciepła woda w Adriatyku,
 • znacznie niższe ceny pobytu,
 • mniej turystów,
 • luźniejsze plaże,
 • mniej aut na drogach,
 • łatwiejsza dostępność przepraw promowych,
 • mniej korków na granicy,
 • raczej ładna pogoda,

MINUSY:

 • niektóre sklepy, knajpki mogą być już zamknięte, ogólnie atmosfera zwijania biznesu,
 • osoby z dziećmi w wieku szkolnym raczej nie mogą sobie pozwolić na dodatkowy urlop po sezonie,
 • z pogodą nigdy nie ma pewności,

Podsumowując.

Podsumowując wrzesień to nasza ulubiona pora roku odwiedzania Chorwacji. Adriatyk nagrzany, zaś temperatura powietrza jest przyjemna, co w połączeniu z mniejszą ilością turystów i niższymi cenami daje receptę na udany urlop. Do pełni szczęścia przydałaby się gwarancja pogody, jednakże jak to powiadają, jest ryzyko jest zabawa. Do zobaczenia w Chorwacji!

Zobacz też:

Istria pogoda w maju.

Dalmacja Top 5 miast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook