Top 10 najciekawszych miejsc na Istrii

Istria w pigułce

1. Rovinj – top 1/10 atrakcji Istrii

Rovinj Istria Chorwacja
panorama Rovinj

Rovinj takie Chorwackie Saint Tropez albo Chorwacka Wenecja albo po prostu Chorwackie Rovinj, naszym zdaniem pozycja numer jeden na Istrii. Malownicze, romantyczne miasteczko położone nad samym brzegiem lazurowego Adriatyku jest pełne klimatycznych brukowanych uliczek, w upalne dni przyjemnie zacienionych przez bajecznie kolorowe kamieniczki. W starożytności Rovinj było wyspą, obecnie pełne uroku portowe miasteczko stało się miejscem szeroko uwielbianym przez wszelakiej maści artystów i malarzy. Rovinj ponadto jest  jednym z bardziej popularnych kurortów regionu do, którego co sezon zawijają liczne wycieczkowce, jest ono jednym z najpiękniejszych miejsc Istrii. Naszym zdaniem pozycja absolutnie obowiązkowa.

Odwiedzając Istrię warto skorzystać z KALKULATORA KOSZTU DOJAZDU NA ISTRIĘ.

TIP. U podnóża starego miasta znajduje się przyzwoicie wyposażony plac zabaw dla dzieci.

Więcej na temat malowniczego miasta Rovinj, możesz dowiedzieć się we wpisie ROVINJ Wenecja Chorwacji.


2. Pula – top 2/10 atrakcji Istrii

koloseum w Chorwacji Pula
rzymska Arena w Puli

Pula obecnie port oraz największe miasto Istrii. Głównym znakiem rozpoznawczym Puli jest pamiętający czasy starożytnego rzymu  “bliźniak rzymskiego Koloseum” . Tu napomknę, iż używanie nazwy „Koloseum” jest całkowicie nie na miejscu gdyż Koloseum znajduje się w Rzymie zaś Pula szczyci się rzymskim Amfiteatrem zwanym przez mieszkańców Areną. Poza dawną areną zmagań gladiatorów Pula ma do zaoferowania mnogość starożytnych zabytków pokroju Świątyni Oktawiana Augusta, Łuku Sergiusza oraz bramy Herkulesa. Dla miłośników starożytności punk podstawowy przy zwiedzaniu Istrii.

TIP. W pobliżu rzymskiego Amfiteatru w parku Titov zlokalizowany jest bardzo fajny plac zabaw dla dzieci.

Więcej na temat zwiedzania Areny oraz innych starożytnych zabytków w Puli, możemy dowiedzieć się we wpisie Chorwacja Koloseum. Rzymska arena w starożytnej Puli.


3. Poreč – top 3/10 atrakcji Istrii

Ratusz w Poreč - Istrii top 10
Ratusz w Poreč

Poreč jest to niezwykle malownicze nadmorskie miasteczko z bardzo szeroką ofertą turystyczną,czystymi plażami oraz jedną z większych baz hotelowych Istrii. Stare miasto położone jest na planie półwyspu, pozostałością z czasów rzymskich jest zachowany oryginalny rozkład ulic. Atrakcje Poreču to bazylika Eufrazjana, ruiny Świątyń Marsa i Neptuna oraz dom Romański zaś na południe od centrum miasta znajduje się popularny wodny park rozrywki Aquacolors Poreč. Miejsce bardzo fajne zarówno do wypoczynku jak i aktywnego spędzania wolnego czasu.

TIP. W południowej części miasta położony wzdłuż linii brzegowej znajduje się park z licznymi ścieżkami spacerowymi, placem zabaw dla dzieci oraz ogólnodostępną toaletą.


4. Buzet i Motovun – top 4/10 atrakcji Istrii

Motovun

Motovun uznawane jest chorwacką stolicą TRUFLI. To co wyróżnia położone na szczycie stromego wzgórzu miasto o gotyckiej aparycji to idyliczny spokój oraz możliwość podziwiania  cudownej panoramy porośniętych winnicami wzgórz zielonej Istrii. W miejscowych restauracjach można skosztować zarówno czarnych jak i  białych  trufli z lasu Motovun. Białe trufle uchodzą za większy rarytas jednakże okres ich zbiorów ogranicza się do późnej jesieni oraz zimy. Punktem obowiązkowym wycieczki jest panorama na Motovun z przeciwległego wzgórza.

Buzet wzniesione na wzgórzu oddalonym o 19km od Motovun często mylone z sąsiadem, podobnież słynie ze zbiorów trufli. W Buzet na przełomie września i października można załapać się na świętowanie Dni Trufli. Oba Miasta zlokalizowane są w centralnej części Istrii z dala od adriatyckich kurortów.


5. Hum – top 5/10 atrakcji Istrii

Zwiedzając różne regiony świata lubimy odwiedzać miejsca naj… przeważnie największe, najwyższe, najstarsze… takim naj… jest Hum… NAJMNIEJSZYM miastem na świecie. Zlokalizowane w samym sercu Istrii kilkanaście kilometrów od miejscowości Pazin ma do zaoferowania zwiedzającym przemierzenie dwuch przecinających je ulic oraz możliwość poczucia lokalnego, mikro-miasteczkowego klimatu.


6. Wyspy Brijuni – top 6/10 atrakcji Istrii

Wyspy Brijuni mogą pochwalić się wyjątkowym funkcjonującym w formie parku safari ZOO. Archipelag składający się z 14 mniejszych bądź większych wysepek jest parkiem narodowym, który za sprawą niezwykle łagodnego klimatu cechuje bujna roślinność śródziemnomorska oraz subtropikalna. Po wyspie można przemieszczać się kolejką turystyczną. Na wyspę kursują zorganizowane wycieczki statkiem z Fazany oraz Puli.


7. Kanał Limski – top 7/10 atrakcji Istrii

kanał Limski

Jeżeli będąc w słonecznej Chorwacji zatęsknimy za krajobrazami bliskimi skandynawskim fiordom to znajdujący się między miejscowościami Vrsar i Rovinj Kanał Limski będzie właściwym miejscem. Kanał limski jest miejscem hodowli owoców morza m.inn. ostryg i małż. Panoramę kanału limskiego można podziwiać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów widokowych bądź udać się na wycieczkę statkiem.


8. Jaskinia Baredine – top 8/10 atrakcji Istrii

Świetnym pomysłem na niepogodę jak również na zbyt udaną pogodę (bezlitosny skwar lejący się z nieba) jest odwiedzenie jaskini Baredine. Panująca w jaskini stała temperatura 14’C pozwoli odpocząć od upału, a imponujące efekty działalności zjawisk krasowych nacieszą oczy zwiedzających. W jaskini znajduje się podziemne jezioro zamieszkałe przez niewielkiego pozbawionego pigmentu oraz narządu wzroku płaza nazywanego odmieńcem jaskiniowym. W dawnych czasach miejscowi uważali odmieńca za potomka smoków. Jeżeli postanowimy odwiedzić odmieńca w jego jaskini pamiętajmy o zabraniu ciepłych ciuchów.


9. Odwiedzić lokalną winnicę – top 9/10 atrakcji Istrii

winnice Istria
odwiedziny w winnicy

Być w Istrii i choć raz nie odwiedzić lokalnej winnicy to jak być w Rzymie i nie zobaczyć Koloseum, niby można ale po co. Istria słynie z białego wina wywodzącego się ze szczepu malwazja. Odwiedzenie paru winnic poznanie procesu w jaki wina powstają, jak się je przechowuje, (dla nie kierowców) degustacji może być niepowtarzalnym doświadczeniem i fantastycznym sposobem poznania odrobiny Istrii od zaplecza. W regionie Istria jest zatrzęsienie winnic z bardziej znanych to Kabola Winery, Kozlovic Winery czy Matosevic Winery.


10. Aquapark Istrialandia lub Aquacolors Poreč – top 10/10 atrakcji Istrii

W okresie od czerwca do września aquaparki Istralandia oraz Aquacolors Poreč oferują swoim gościom rozrywkę na ekstremalnych zjeżdżalniach i olbrzymich kompleksach basenowych. Dla spragnionych ekstremalnej rozrywki oraz podniesienia poziomu adrenaliny są to pozycje obowiązkowe. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach obu gigantycznych Aquaparków albo właściwie w tym wypadku wodnych parków rozrywki.

Zobacz też: TOP 10 najładniejszych piaszczystych i kamienistych plaż Chorwacji.

Top 10 najciekawszych miejsc na Istrii
5 (100%) 63 vote[s]
Polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *