7 najlepszych wysp Chorwacji – piaszczyste plaże wysp Kvarneru i Dalmacji

wyspa Krk - widok z plaży Vela w miejscowości Baška
wyspa Krk – widok z plaży Vela w miejscowości Baška

1. Wyspa Krk – dojazd mostem

 wyspa Krk - plaża Vela w miejscowości Baška
wyspa Krk – plaża Vela w miejscowości Baška

7 powodów aby odwiedzić wyspę Krk.

Wyspa Krk otwiera zestawienie 7 najlepszych wysp Chorwacji, ze względu na siedem kluczowych punktów:

1) wyspa Krk jest największą wyspą Chorwacji i Adriatyku,

2) gdyż z punktu widzenia podróży z Polski, wyspa Krk jest najbliżej położoną wyspą Chorwacji,

3) dlatego, że wyspa Krk z kontynentem połączona jest mierzącym prawie 1,5 km mostem Krčkim, autem dojedziemy bez konieczności podróży promem,

4) ponieważ na wyspie Krk znajduje się międzynarodowe lotnisko, czyli jak nie auto to może samolot,

5)  wyspa Krk posiada dobrą komunikację promową z dwiema pobliskimi wyspami, a mianowicie wyspą Cres oraz wyspą Rab,

6) ze względu na blisko dwu-kilometrową (jedną z najdłuższych w Chorwacji) plażę Vela w miejscowości Baška, która znalazła się w wykonanym przez nas zestawieniu 10 najlepszych plaż Chorwacji.

7) wyspa Krk stanowi dla Chorwatów z historycznego punktu widzenia bardzo ważne miejsce, to tu znajduje się słynna płyta wywodzącą się z ok. 1100r. z inskrypcją w języku głagolickim.

Odwiedzając wyspę KRK warto skorzystać z KALKULATORA KOSZTU DOJAZDU NA WYSPĘ KRK.

O wyspie Krk – 7 najlepszych wysp Chorwacji.

Wybierając miejsce wypoczynku między wyspą, a lądem musimy się określić czy chcemy bardziej wypoczywać, czy zwiedzać. Wyspa Krk za sprawą łączącego ją z lądem Krčkiego mostu, jest idealnym miejscem aby mieć ciastko i zjeść ciastko, aby wypoczywając czerpać z sielankowego wyspiarskiego klimatu i aby wedle ochoty mieć możliwość bezproblemowego opuszczenia wyspy w celu zwiedzania atrakcji na kontynentalnej części Chorwacji.

Popularna Baška na wyspie Krk.

Największą atrakcją lidera rankingu 7 najlepszych wysp Chorwacji jest usytuowana na jej południowym krańcu, niezwykle malownicza miejscowość Baška. Miasteczko słynie z popularnej żwirowej plaży o nazwie Vela. Baška przede wszystkim ma swój własny, niezwykle urokliwy klimat, charakterystyczny dla typowego wyspiarskiego miasteczka. W miejscowości tej życie płynie tak jakby wolniej, przede wszystkim spokojniej, by nie powiedzieć ,że czas się zatrzymuje. Pamiętać należy jednak, że każdy kij ma dwa końce, gdyż wielkiej popularności towarzyszy duża ilość odwiedzających. Baška w sezonie zamienia się w prężny kurort turystyczny. W połączeniu z dość dobrym poziomem skomunikowania wyspy o, którym pisaliśmy na wstępie, w ścisłym sezonie panuje tam dość spory ruch. Miejscowość Baška posiada długą na prawie dwa kilometry plażę Vela na, której odwiedzający powinni bezproblemowo znaleźć miejsce.

plaża Vela w miejscowości Baška na wyspie Krk w oddali widok na chorwacką wyspę 
Prvić 

plaża Vela w miejscowości Baška na wyspie Krk w oddali widok na chorwacką wyspę
Prvić

Baška to niezwykle malownicze miasteczko, ponieważ posiada uroczą ciągnącą się wzdłuż plaży pełną urokliwych knajpek promenadę. Miasteczko znamy z cudownego widoku rozpościerającego się na sąsiednie wyspy oraz przy dobrej widoczności na kontynentalną Chorwację. Baška jest to też bardzo ciekawe miejsce ze względu na walor historyczny. W położonym jakieś dwa kilometry od centrum Baški, kościele św. Łucji, znajduje się historyczna inskrypcja w języku głagolickim, będąca początkowym śladem chorwackiego piśmiennictwa. Droga dojazdowa do miejscowości Baška prowadzi nas między dwoma masywami górskimi dodającymi miejscu klimatu. Biorąc pod uwagę powyższe, nie ma się co dziwić,że Krk należy do grona 7 najlepszych wysp Chorwacji.

Jeśli nie spodoba się Baška, to położona na zachód za masywem górskim, jest Stara Baška z kultową plażą Oprna Bay. Dojazd do Starej Baški prowadzi od strony Miasta Punat.

restauracja Cicibela w miejscowości Baška na wyspie Krk
restauracja Cicibela w miejscowości Baška na wyspie Krk, z klimatycznymi stolikami zaadaptowanymi w formie łodzi

Stolica Krk.

Stolicą Złotej Wyspy, bo tak potocznie miejscowi nazywają wyspę Krk, jest śródziemnomorskie miasto o tej samej nazwie, czyli Krk. Miasto Krk ma historię sięgającą czasów rzymskich. Miasto ma liczne zabytki typu rzymskie mury miejskie, świątynia bogini Wenus, twierdza  Kaštel, XV-wieczny Ratusz Miejski, XII-wieczna romańska Katedra oraz klasztor Franciszkanów.

plaża Vela w miejscowości Baška na wyspie Krk
plaża Vela w miejscowości Baška na wyspie Krk

Piaszczysta plaża na wyspie Krk.

W miejscowości Soline zlokalizowana jest plaża Meline o charakterze piaszczysto-błotnistym. Plaża posiada podobno lecznicze błoto. Woda przy plaży Meline jest dość płytka, co przekłada się na wyższą temperaturę oraz lepsze warunki do kąpieli.

2. Wyspa Pag – dojazd mostem

wyspa Pag - 7 najlepszych wysp Chorwacji
wyspa Pag

8 powodów aby odwiedzić wyspę Pag:

 1. Pag jest wyspą z najdłuższą linią brzegową, gdyż liczy w sumie ponad 300km długości.
 2. Podobnie jak na Krk na wyspę Pag dojedziemy mostem, Paški Most jest przede wszystkim niezwykłym ułatwieniem w komunikacji,
 3. Wyspa Pag jest jedną z najbardziej słonecznych wysp Chorwacji, ponieważ można liczyć na ok dwa i pół tysiąca godzin słońca rocznie,
 4. Pag nazywana jest wyspą księżycową, gdyż posiada dość „surowy” acz malowniczy krajobraz, który będzie świetnym tłem dla zdjęć,
 5. Wyspa Pag jest nazywana Chorwacką Ibizą, ponieważ w sezonie na plaży Zrće w pobliżu miejscowości Novalija, muzykę w przy plażowych klubach i imprezowy klimat czuć jest praktycznie przez całą dobę,
 6. Wyspa Pag jest wyjątkowa, gdyż przebiega przez nią piętnasty południk,
 7. Mamy możliwość odwiedzenia liczącego ponad tysiąc lat gaju oliwnego w Lun;
 8. Będąc na wyspie Pag, przede wszystkim trzeba skosztować pysznego owczego sera noszącego nazwę Paški Sir, produkowanego w mleczarni w Kolan.

O wyspie Pag – 7 najlepszych wysp Chorwacji.

Wyspa Pag podobnie jak Wyspa Krk jest świetnym rozwiązaniem dla osób lubiących wyspiarski klimat oraz ceniących sobie swobodę przemieszczania, gdyż połączona jest z kontynentem mostem. Drugie miejsce w rankingu 7 najlepszych wysp w Chorwacji, to też zasługa wyżej wspomnianego mostu. Nazywana potocznie księżycową wyspą, wyspa Pag cechuje się dość surowym krajobrazem, co przede wszystkim w moim mniemaniu dodaje jej uroku. Szczególnie surowo prezentuje się wschodnia część wyspy. Cechą charakterystyczną wyspy Pag są specyficzne kamienne murki, wygraniczające tereny pastwisk dla owiec.

wyspa Pag

Stolicą wyspy Pag jest malownicze miasteczko o nazwie Pag. Miasto Pag poza urokliwymi uliczkami i piękną architekturą ma do zaoferowania odwiedzającym całkiem fajną plażę.

Imprezową stolicą wyspy jest plaża w Zrće nieopodal miejscowości Novalija. Plaża ma imprezowy charakter, ponadto w pobliżu znajduje się kilka bardzo fajnych klubów. Dla osób chcących poczuć imprezowy klimat, pozycja obowiązkowa.

Poza wspomnianą „chorwacką Ibizą” Pag to także plaże dla najmłodszych. Piaszczysto-żwirowa plaża Sveti Duh to bardzo fajne miejsce dla rodzin z dziećmi. W pobliżu plaży znajduje się kemping. Niedaleko na północ od plaży Sveti Duh, znajduje się druga bardzo fajna plaża. Čista Plaża podobnie jak Sveti Duh ma charakter rodzinny. Jakieś 27km od Paški-ego Mostu, na kontynencie, znajduje się piaszczysta plaża Ninska Laguna w miejscowości Nin, która znalazła się w naszym zestawieniu TOP 10 najładniejszych plaż Chorwacji.

Podsumowanie.

Reasumując Wyspa Pag jest wymarzonym miejscem dla wielbicieli pustynnych, iście egipskich krajobrazów i pięknego lazurowego morza. Wyspa jest świetną bazą wypadową, gdyż łączy się z kontynentem mostem. Wyspa Pag za sprawą plaży Zrće nieopodal Novaliji, uchodzi za „chorwacką Ibizę”, gdyż jest rajem dla imprezowiczów stąd nie ma się co dziwić, że należy do 7 najlepszych wysp Chorwacji. Pag to także miejsce znane z produkcji owczego sera, gajów oliwnych, mega klimatycznego miasta Pag oraz paru naprawdę fajnych plaż.

3. Wyspa Korčula

panorama miasta Korčula
panorama miasta Korčula

6 powodów aby odwiedzić wyspę Korčula:

 1. Stolicą wyspy Korčula jest miasto Korčula, zwane potocznie małym Dubrownikiem, odwiedzający będą zachwyceni otoczonym murami obronnymi pięknym starym miastem.
 2.  Korčula jest jedną z najbardziej zielonych wysp Adriatyku, gdyż cieszy się wspaniałą roślinnością śródziemnomorską, można spotkać tam liczne gaje oliwne oraz drzewa cytrusowe,
 3. Podobno na Korčuli urodził się znany podróżnik Marco Polo, jedną z atrakcji Korčuli jest dom Marco Polo,
 4. Korčula znana jest także jako wyspa wina, gdyż łagodne zbocza oraz spore nasłonecznienie sprzyjają powstawaniu winnic.
 5. W sezonie można liczyć na ciekawe wydarzenia kulturalne, przedstawienia i inscenizacje w tym legendarny taniec z mieczami.
 6. Korčula to też liczne plaże od piaszczystych po kamieniste;
Korčula
Korčula

O wyspie Korčula – 7 najlepszych wysp Chorwacji.

Aby dotrzeć na trzecią wyspę z naszego rankingu 7 najlepszych wysp Chorwacji, trzeba posiłkować się promem. Miasto Korčula często przyrównywane jest do Dubrownika, ze względu na piękną architekturę. Starówka Korčuli ma do zaoferowania szeroką paletę zabytków, począwszy od Klasztoru Wszystkich Świętych, przez Katedrę św. Marka, po port oraz Ratusz na rynku miejskim. Ciekawymi atrakcjami są dom legendarnego podróżnika Marco Polo oraz pałac Arneri. Nad starówką górują baszty Balbi i Barbario. Na wyspie ponadto warto odwiedzić miasta Vela Luka i Smokvica. Korčula całkiem zasłużenie znajduje się w gronie 7 najlepszych wysp Chorwacji.

Przebywając na Korčuli możemy odwiedzić piaszczystą plażę Vela Pržina, zlokalizowaną na południowym – wschodzie wyspy, nieopodal miasteczka Lumbarda oraz oddaloną o kilkaset metrów na północnym brzegu, piaszczystą plażę Bilin žal. Piaszczysta plaża Bilin žal jest szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi.

4. Wyspa Rab

wyspa Rab
wyspa Rab

5 powodów aby udać się na wyspę Rab:

 1. Na wyspę Rab warto jechać ze względu na wspaniałe piaszczyste plaże, w tym legendarną Paradise Beach zlokalizowaną na pierwszym miejscu naszego rankingu najładniejszych plaż Chorwacji oraz znajdujące się w sąsiedztwie plaże Lopar oraz Shara Beach,
 2. Rab jest dość różnorodną wyspą, gdyż we wschodniej części wyspy dominuje surowy, skalisty krajobraz zaś zachodnia część wyspy skąpana jest w soczystej, śródziemnomorskiej zieleni.
 3. Stolicą wyspy Rab jest malownicze miasteczko o nazwie Rab, założone za czasów Cesarza Oktawiana Augusta.
 4. Wyspa Rab to fantastyczne miejsce do uprawiania wszelakiej maści sportów wodnych w tym do nurkowania.
 5. Warto odwiedzić park Komrčar, gdyż jest jednym z najpiękniejszy leśnych parków Kvarneru.
wyspa Rab
wyspa Rab

O wyspie Rab – 7 najlepszych wysp Chorwacji .

Wyspa Rab jest bardzo wszechstronnym miejscem, gdyż łączy w sobie bujną śródziemnomorską roślinność na zachodzie, z surowym skalistym obliczem wschodniej części wyspy. Stolica wyspy miasto Rab ma fantastyczne tarasy z panoramą na morze.

Na północy wyspy w okolicy miejscowości Lopar spotkać możemy fantastyczne piaszczyste plaże takie jak Paradise Beach, Sahara Beach czy plaża Lopar.

Reasumując wyspa Rab to fajne miejsce dla rodzin z dziećmi ze względu na fantastyczne piaszczyste plaże zlokalizowane w północnej części wyspy. Na wielbicieli sportów wodnych czeka bogata oferta atrakcji, gdyż Rab ma świetne warunki do uprawiania żeglarstwa, nurkowania czy windsurfingu. Nie ma się co dziwić, że Rab uplasowała się w doborowym towarzystwie 7 najlepszych wysp Chorwacji. Wyspa Rab jest miejscem o bardzo zróżnicowanym krajobrazie tak ,że zarówno wielbiciele skalistych wybrzeży jak i lubujący zieleń i bujną roślinność powinni coś dla siebie znaleźć.

5. Wyspa Brač

plaża Zlatni Rat w okolicach miasta Bol
plaża Zlatni Rat w okolicach miasta Bol

7 powodów aby odwiedzić wyspę Brač:

 1. Na wyspie Brač w okolicach miasta Bol zlokalizowana jest jedna z najsłynniejszych plaży Chorwacji a mianowicie kultowy Zlatni Rat, która znalazła się na drugiej pozycji w naszym zestawieniu najładniejszych plaż w Chorwacji,
 2. Wyspa Brač jest największą wyspą Dalmacji (trzecią co do wielkości w Chorwacji);
 3. Brač jest znana od czasów rzymskich jako źródło kamienia budowlanego (brački kamień) z, którego powstały budowle takie jak Pałac Dioklecjana w Splicie, czy bardziej współcześnie Biały Dom w Waszyngtonie. Polecamy odwiedzić szkołę rzeźby z kamienia w miejscowości Pučišća,
 4. Można skorzystać z oferty sportów wodnych i życia nocnego miasta Bol oraz położonego na północy wyspy miasta Supetar,
 5. Dla wytrawnych chodziarzy warto odbyć pieszą wędrówka do pustelni Blaca, dawnego klasztoru obronnego, obecnie muzeum zlokalizowanego w południowej części wyspy,
 6. Można wdrapać się na szczyt Vidova Gora, w celu podziwiania panoramy plaży Zlatni Rat oraz Miasta Bol,
 7. Warto odwiedzić pamiętającą czasy Cesarza Dioklecjana, położoną w centralnej części wyspy, urokliwą miejscowość Škrip, gdyż jest najstarszą wioską na wyspie.
wyspa Brač

wyspa Brač

O wyspie Brač – 7 najlepszych wysp Chorwacji .

Wyspa Brač znana jest z wyjątkowej, ponieważ położonej pod kątem prostym do linii brzegowej, plaży Zlatni Rat. Zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie miasto Bol to duży ośrodek wypoczynkowy, przede wszystkim miejsce w, którym można skosztować wszelakiej maści imprez kulturalnych oraz życia nocnego. Wyspa Brač zasłużenie znajduje się w gronie 7 najlepszych wysp w Chorwacji.

Nieopodal miejscowości Postira na północy wyspy znajduje się bardzo fajna piaszczysta plaża Lovrečina. Plaża jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla rodzin, ponieważ pobliski lasek daje schronienie przed upałem.

6. Wyspa Hvar

wyspa Hvar
wyspa Hvar

5 powodów aby odwiedzić wyspę Hvar:

 1. Hvar znana jest jako lawendowa wyspa, gdyż jednym z głównych źródeł jej dochodu jest porastająca wyspę lawenda,
 2. Stolicą wyspy Hvar jest malownicze miasto Hvar z mega klimatyczną starówką, portem, jednym z najstarszych teatrów w Europie oraz górującym nad miastem fortem,
 3. Na wyspie znajdują się klimatyczne, warte odwiedzenia miasta takie jak Stari Grad i Jelsa;
 4. Niezwykłą atrakcją jest przejazd mierzącym 1,4 km tunelem Pitve – Zavala (tylko dla wprawnych kierowców o mocnych nerwach)
 5. Wartym rozważenia jest możliwość odwiedzenia niezwykle urokliwej wyspy Šćedro.

O wyspie Hvar – 7 najlepszych wysp Chorwacji .

Skoro była Wyspa Brač, była Korčula to jak mogłoby nie być w gronie 7 najlepszych wysp Chorwacji, lawendowej wyspy Hvar. Wyspa Hvar, przede wszystkim szeroko znana jest za sprawą, licznie występującej na niej lawendy. Stolica wyspy posiada wyjątkowo ładną małą starówkę, port oraz jeden z najstarszych teatrów w Europie. Ponad miastem Hvar góruje fort z, którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na archipelag wysp Paklińskich. Poza miastem Hvar na wyspie warte zobaczenia są miasta Stari Grad oraz Jelsa, gdyż podobnie mają do zaoferowania wspaniały wyspiarski klimat i ciekawą architekturę. Dla kierowców (oraz pasażerów) o mocnych nerwach istnieje możliwość przejazdu autem przez wydrążony tunel Pitve – Zavala. Przejażdżka mrozi krew w żyłach, gdyż tunel liczy 1,4 km i jest bardzo wąski.

Na północnym wschodzie wyspy Hvar zlokalizowana jest bardzo fajna piaszczysta plaża Mlaska. Plaża ze względu na swój piaszczysty charakter, łagodne dno oraz znajdujące się w pobliżu drzewa jest fajnym miejscem dla rodzin.

7. Wyspa Vis

wyspa Vis
wyspa Vis

5 powodów aby odwiedzić wyspę Vis:

 1. Wyspa Vis znana jest jako plan filmowy dla kultowej produkcji „Mamma Mia 2”,
 2. Stolicą wyspy jest miasto Vis, z urokliwą częścią zabytkową, muzeum archeologicznym oraz fajną promenadą obsadzoną palmami,
 3. Wyspę Vis warto zwiedzić dla malowniczego portowego miasteczka Komiža, z twierdzą powstałą za czasów Wenecjan,
 4. Na wyspie Vis warto odwiedzić plażę Stiniva, która znalazła się w naszym zestawieniu Top 10 najładniejszych plaż Chorwacji,
 5. Przede wszystkim jedną z ciekawszych atrakcji, jest możliwość odwiedzenia błękitnej jaskini znajdującej się na wyspie Biševo;

O wyspie Vis – 7 najlepszych wysp Chorwacji.

Wyspa Vis mocno zaistniała po światowej produkcji „Mamma Mia 2” w, której przyszło jej w udziale zastąpić grecką wyspę Skopelos. Wyspa Vis jest stosunkowo daleko oddalona od lądu stąd podróż statkiem z kontynentu trwa dość długo. Na szczególną uwagę zasługuje portowe miasteczko Komiža, z klimatyczną zabudową oraz malowniczymi łodziami rybackimi. W Komižie zlokalizowana jest twierdza pamiętająca czasy Wenecjan. Wyspa Vis całkowicie zasłużenie znajduje się w gronie 7 najlepszych wysp w Chorwacji.

W południowej części wyspy Vis, w okolicach miasta Milna, znajduje się piaszczysta plaża Zaglav. Ze względu na piaszczysty charakter, plaża Zaglav jest ciekawą propozycją dla rodzin.

7 najlepszych wysp Chorwacji – piaszczyste plaże wysp Kvarneru i Dalmacji
5 (100%) 45 vote[s]
Polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *