Bezludne wyspy w Chorwacji. Czyli, kupno lub wynajem bezludnej wyspy.

1. Bezludne wyspy w Chorwacji.

Śródziemnomorska Chorwacja jest prawdziwym wyspiarskim potentatem, gdyż posiada około tysiąca wysp. W większości są to wyspy bezludne, gdyż raptem kilkadziesiąt jest zamieszkałych. Chorwacja pod względem ilości wysp ustępuje jedynie Grecji, stąd bezludne wyspy w Chorwacji stanowią częsty obrazek. W ofercie agencji pośrednictwa nieruchomości można spotkać oferty na kupno lub wynajem bezludnej wyspy.

chorwackie wyspy, czyli raj dla żeglarzy i szukających ucieczki od cywilizacji

Największą wyspą Chorwacji jest wyspa Krk o powierzchni ponad 400km2, zaś najmniejsze z wysp mogą mieć wymiary nawet kilkudziesięciu metrów. Występują archipelagi wysp takie jak Kornati w okolicach Zadaru, które częściowo stanowią chroniony park narodowy.

kościółek na wyspie Lošinj

Mowa tu o południowej części archipelagu, która składa się na objęty ochroną Nacionalni park Kornati, zaś w pozostałej części można spotkać się z wyspami zabudowanymi domkami o charakterze sezonowym.

Generalnie wzdłuż całego wybrzeża Dalmatyńskiego występuje bogactwo bezludnych wysp, o czym niejednokrotnie mogły się przekonać osoby spędzające urlop pod żaglami nad Adriatykiem.

bezludne wyspy w Chorwacji
wyspy Kornati, archipelag

2. Kupno bezludnej wyspy w Chorwacji.

Oferta kupna bezludnej wyspy na polskim rynku nieruchomości byłaby z pewnością egzotycznym widokiem, zaś w Chorwacji nie jest niczym nowym. Jest to opcja dla osób, które szukają ucieczki od cywilizacji, własnego azylu na końcu świata i mają na zbyciu odpowiednią ilość czasu, cierpliwości i gotówki.

bezludne wyspy w Chorwacji
wyspa Maslinovik

Przykładowo mając 3 200 000 euro można stać się właścicielem bezludnej wyspy z pośród archipelagu wysp Kornati. Wyspa ma powierzchnię 200tyś m2 i położona jest 8 mil od miasta Biograd, oraz 12 mil od wyspy Murter. Jak nie trudno się domyśleć dominuje na niej roślinność śródziemnomorska, ponadto wyspa wznosi się 40 m.n.p.m.

Około 20% wysp w Chorwacji znajduje się w prywatnych rękach. Procedura sprzedaży jest zawiła, gdyż lokalne władze mają w przypadku chęci sprzedaży prawo pierwokupu. W tym kontekście łatwiejszą wydaje się opcja najmu, bądź dzierżawy wyspy.

Ponadto przy zakupie wyspy w Chorwacji należy uwzględnić ograniczenia w prawie, w zakresie zabudowy mieszkalnej. W tym kontekście ciekawe wydają się być wyspy posiadające już istniejące zabudowania, które można modernizować. Nowy właściciel ma prawo władać wodami w odległości 6m od linii brzegowej wyspy.

3. Wynajem bezludnej wyspy w Chorwacji.

Jak już wspominaliśmy łatwiejszą i z pewnością szybszą drogą jest opcja wynajęcia wyspy. Jest na rynku sporo ofert dotyczących wynajmu całych wysp, jak i poszczególnych apartamentów. Często na mniejszych wyspach w postaci budynku mieszkalnego funkcjonują specjalnie zaadaptowane na potrzeby hotelowe latarnie morskie.

kupno lub wynajem bezludnej wyspy
bezludne wyspy w Chorwacji, wyspa Smokvica

Przykładowo w miarę luksusową ofertę pobytową oferuje wyspa Vela Sestrica położona w pobliżu wyspy Korcula. Latarnię z 1871 roku zaadaptowano na luksusowy willę, z 4 sypialniami i dwoma łazienkami, pokojem zabaw dla dzieci, prywatnym basenem, śniadaniem oraz osobistym lokajem 24h na dobę.

zabudowa na wyspie

Goście mają do dyspozycji całą wyspę od 800 euro za dzień. No może na nasz portfel tanio nie jest, ale jeśli rozbić na cztery apartamenty… cóż prywatność, z elementami luksusu kosztuje. Są zapewne i tańsze lokalizacje.

bezludne wyspy w Chorwacji
bezludne wyspy w Chorwacji

4. Podsumowując

Możliwość przebywania na prywatnej, bezludnej wyspie na pewno jest ciekawym doświadczeniem dla osób szukających ucieczki od cywilizacji, spokoju, azylu. Rynek nieruchomości w Chorwacji jest niestety stosunkowo hermetyczny jeśli idzie o możliwość kupienia wyspy i występują pewne obostrzenia. W ostatnich latach sprzedano raptem kilkanaście wysp.

archipelag wysp Kornati

Pomijając ceny wysp, funkcjonuje jeszcze prawo pierwokupu przez lokalne władze oraz wiążące się z tym prawem procedury. Ponadto przy zakupie stosunkowo nietypowej nieruchomości jaką jest wyspa, warto mieć wsparcie dobrej kancelarii prawnej, w celu weryfikacji bezsporności prawa własności sprzedającego. W powyższym kontekście ciekawą opcją wydaje się być mimo wszystko wynajem. Z drugiej strony, patrząc na cenę przykładowo domu w stanie surowym w Gdyni na Kamiennej Górze za 7.200.000,00 zł... własna, bezludna wyspa w Chorwacji może być inwestycją jak najbardziej korespondencyjną.

kalkulator tro

Źródła:

www.croatiaweek.com

croatia-estate.com

www.privateislandsonline.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook