Wyspa Hvar lawendowa wyspa Chorwacji, co zobaczyć, atrakcje, promy!

miasto Hvar, co musimy zobaczyć – widok na fort

O wyspie Hvar, co zobaczyć.

Skoro była Wyspa Brač, była Korčula to jak mogłoby nie być w gronie 7 najlepszych wysp Chorwacji, lawendowej wyspy Hvar. Wyspa Hvar, przede wszystkim szeroko znana jest za sprawą, licznie występującej na niej lawendy.

Wyspa Hvar stolica
miasto Hvar, widok z hiszpańskiego fortu na port oraz wyspy Paklińskie

Stolica wyspy posiada wyjątkowo ładną małą starówkę, port oraz jeden z najstarszych teatrów w Europie. Ponad miastem Hvar góruje fort z, którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na archipelag wysp Paklińskich.

wyspa Hvar, mapa, plan

Wyspa Hvar promy ze Splitu:

CennikRozkładceny okres (04.06-03.10.2021)
Pełen CennikRozkład Normalny: 47 HKR
Ulgowy (3-12): 23,50 HKR
Auto od: 310 HKR

Promy Drvenik – Sucuraj (Wyspa Hvar)

CennikRozkładceny okres (04.06-03.10.2021)
Pełen CennikRozkład Normalny: 16 HKR
Ulgowy (3-12): 8 HKR
Auto od: 108 HKR

Poza miastem Hvar, na wyspie warte zobaczenia są miasta Stari Grad oraz Jelsa, gdyż podobnie mają do zaoferowania wspaniały wyspiarski klimat i ciekawą architekturę. Dla kierowców (oraz pasażerów) o mocnych nerwach istnieje możliwość przejazdu autem przez wydrążony tunel Pitve – Zavala. Przejażdżka mrozi krew w żyłach, gdyż tunel liczy 1,4 km, wiedzie przez środek góry i jest bardzo wąski.

wyspa Hvar
wyspa Hvar co warto zobaczyć

Na północnym wschodzie wyspy Hvar zlokalizowana jest bardzo fajna piaszczysta plaża Mlaska. Plaża ze względu na swój piaszczysty charakter, łagodne dno oraz znajdujące się w pobliżu drzewa, jest fajnym miejscem dla rodzin.

wyspa Hvar co zobaczyć
miasto Sucuraj na wschodzie wyspy Hvar

5 powodów aby odwiedzić wyspę Hvar:

  1. Hvar znana jest jako lawendowa wyspa, gdyż jednym z głównych źródeł jej dochodu była porastająca wyspę lawenda,
  2. Stolicą wyspy Hvar jest malownicze miasto Hvar z mega klimatyczną starówką, portem, jednym z najstarszych teatrów w Europie oraz górującym nad miastem fortem,
  3. Na wyspie znajdują się niezwykle urokliwe, warte odwiedzenia miasta takie jak Stari Grad i Jelsa,
  4. Niezwykłą atrakcją jest przejazd przejazd przez środek góry, ciasnym, mierzącym 1,4 km tunelem Pitve – Zavala (tylko dla wprawnych kierowców o mocnych nerwach),
  5. W wolnej chwili warto odwiedzić wyspę Šćedro oraz wysp Paklińskich.
miasto Sutivan, na północnym zachodzie wyspy Hvar

Velo Grablje, czyli stolica lawendy na wyspie Hvar.

Na wschodzie wyspy Hvar, znajduje się dawna stolica chorwackiej lawendy, czyli XV-wieczna miejscowość Velo Grablje. Masowa produkcja lawendy na wyspie Hvar należy już do przeszłości. Szczyt produkcji lawendy na wyspie Hvar miał miejsce na początku drugiej połowy XXwieku, jednakże od tego czasu wiele się zmieniło. O latach świetności lawendowych pól Velo Grablje przypomina festiwal lawendy, organizowany na przełomie czerwca i lipca. Ponadto podczas festiwalu można zwiedzić muzeum lawendy w Velo Grablje, zobaczyć pokaz zbiorów oraz proces pozyskiwania olejku z lawendy. Na miejscowym jarmarku można zakupić produkty na bazie lawendy. XI Festiwal Lawendy w Velo Grablje organizowany był 28-29.06.2019r.

Hvar lawendowe pola, czyli gdzie rośnie lawenda.

Lawendowe pola można spotkać przede wszystkim w okolicach miejscowości Brusje na północny wschód od Velo Grablje.

Kiedy kwitnie lawenda na wyspie Hvar?

Najbardziej optymalny termin, aby odwiedzić kwitnące pola lawendy, to okres między połową czerwca a połową lipca.

Podsumowanie.

Na wyspę Hvar na pewno warto jechać, aby poczuć zniewalający klimat wyspiarskiego świata i lawendy. Ponadto wyspa Hvar to piękne stare miasto Hvar oraz miasta Stari Grad i Jelsa. Nad miastem Hvar, góruje fort z, którego rozpościera się panorama starego miasta i wysp Paklińskich. Przede wszystkim sporo osób odwiedza wyspę Hvar dla niezwykłego klimatu lawendowego królestwa. Przepyszna, lokalna kuchnia oraz piękne widoki, stanowią dla podróżujących ofertę nie do odrzucenia. Dopełnieniem oferty kulturalnej wyspy Hvar, jest ponadto jeden z najstarszych teatrów w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook