Wyspa Krk, piaszczyste plaże, atrakcje, dojazd bezpłatnym mostem!

Stara Baska

1. Wyspa Krk dojazd bezpłatnym mostem.

Wyspa Krk jest świetnie skomunikowana z kontynentem, ponieważ łączy ją z resztą Chorwacji Kricki most. Od 15.06.2020r przejazd mostem na wyspę Krk jest bezpłatny.

most Kricki łączący wyspę z kontynentem

2. Wyspa Krk, co zobaczyć – 7 powodów aby ją odwiedzić:

Wyspa Krk, plan, mapa turystyczna

Jedną z najciekawszych destynacjach wypoczynkowych w Chorwacji jest wyspa Krk, przede wszystkim ze względu na siedem kluczowych punktów:

miasto Vrbnik, wyspa Krk
 1. Wyspa Krk jest największą wyspą Chorwacji i Adriatyku,
 2. Z punktu widzenia podróży z Polski, wyspa Krk jest najbliżej położoną wyspą Chorwacji,
 3. Autem dojedziemy bez konieczności podróży promem, gdyż wyspa Krk z kontynentem połączona jest mierzącym prawie 1,5 km mostem Krčkim,
 4. Na wyspie Krk znajduje się międzynarodowe lotnisko, czyli jak nie autem to może samolotem,
 5. Wyspa Krk posiada dobrą komunikację promową z dwiema sąsiednimi wyspami, a mianowicie z wyspą Cres oraz wyspą Rab,
 6. Ze względu na blisko dwu-kilometrową (jedną z najdłuższych w Chorwacji) plażę Vela w miejscowości Baška, która znalazła się w wykonanym przez nas zestawieniu 10 najlepszych plaż Chorwacji.
 7. Wyspa Krk stanowi dla Chorwatów bardzo ważne miejsce z historycznego punktu widzenia, gdyż właśnie tam znajduje się zabytkowa płyta wywodzącą się z ok. 1100r. z inskrypcją w języku głagolickim. Ponadto wyspa Krk jest domem dla wielu wspaniałych, starożytnych zabytków.
plaża Vela w miejscowości Baška na wyspie Krk
plaża Vela w miejscowości Baška na wyspie Krk

3. O wyspie Krk.

Wybierając miejsce wypoczynku między wyspą, a lądem musimy się określić czy chcemy bardziej wypoczywać, czy zwiedzać.

promenada w miejscowości Baška

Wyspa Krk za sprawą łączącego ją z kontynentem Krčkiego mostu jest idealnym miejscem aby mieć ciastko i zjeść ciastko, aby wypoczywając czerpać z sielankowego wyspiarskiego klimatu i aby wedle ochoty mieć możliwość bezproblemowego opuszczenia wyspy w celu zwiedzania atrakcji w kontynentalnej części Chorwacji.

 wyspa Krk - plaża Vela w miejscowości Baška - 7 najlepszych wysp Chorwacji - piaszczyste plaże wysp Kvarneru i Dalmacji
wyspa Krk, miasto Baska

top atrakcje, co warto zobaczyć:

 1. Po pierwsze, zlokalizowaną na południowym wybrzeżu wyspy Krk, malowniczą nadmorską miejscowość Baška oraz znajdującą się w niej 2km plażę Vela;
 2. Po drugie, stolicę wyspy, miasto Krk z liczącymi bagatela 2000 lat rzymskimi murami, placem Kamplin wraz z Kasztelem Frankopańskim;
 3. Ponadto położone na skałach miasto Vrbnik, z malowniczą starówką, wspaniałym lokalnym winem oraz jaskiniami za sprawą, których stanowi raj dla nurków;
 4. Miasto Omišalj pochodzące z III w., z romantyczną promenadą;
 5. Kameralną plażę Oprna Bay w miejscowości Stara Baška;
 6. Piaszczystą plażę Meline w miejscowości Soline;

4. Popularna Baška na wyspie Krk.

wyspa Krk, plaża Vela w miejscowości Baska

Największą atrakcją wyspy Krk jest usytuowana na jej południowym krańcu, nadmorska miejscowość Baška. Miasteczko słynie z popularnej, żwirowej plaży o nazwie Vela. Cechą charakterystyczną plaży Vela jest nietypowe, gdyż piaszczyste dno przy żwirowym charakterze plaży.

plaża Vela, w miejscowości Baška

Baška przede wszystkim ma swój własny, wyspiarski klimat, urzekający odwiedzających turystów. W nadmorskiej miejscowości życie płynie tak jakby wolniej, przede wszystkim spokojniej, by nie powiedzieć, że czas się zatrzymuje.

restauracja Cicibela w miejscowości Baška na wyspie Krk - 7 najlepszych wysp Chorwacji - piaszczyste plaże wysp Kvarneru i Dalmacji
restauracja Cicibela w miejscowości Baška na wyspie Krk, z klimatycznymi stolikami zaadaptowanymi w formie łodzi

Baška w sezonie z cichej nadmorskiej miejscowości, zamienia się w tętniący życiem kurort. Miejscowość Baška posiada długą na prawie dwa kilometry plażę Vela, która powinna bez problemu pomieścić spragnionych słońca turystów. Ciut gorzej może być z miejscami parkingowymi, gdyż ich dostępność jest mocno ograniczona.

wyspa Krk - widok z plaży Vela w miejscowości Baška
wyspa Prvic, widok od strony miasta Baska

Baška posiada uroczą, ciągnącą się wzdłuż plaży, pełną urokliwych knajpek promenadę. Z miasteczka rozpościera się cudowny widok na sąsiednie wyspy oraz przy dobrej widoczności na odległy kontynent.

Baška ponadto posiada bogaty walor historyczny. W położonym jakieś dwa kilometry od centrum Baški, kościele św. Łucji, znajduje się historyczna inskrypcja w języku głagolickim, czyli początkowy ślad chorwackiego piśmiennictwa. Droga dojazdowa do miejscowości Baška prowadzi nas między dwoma masywami górskimi, które dodają miejscu klimatu odosobnienia.

Jeśli szukamy alternatywy dla plaży Vela w miejscowości Baška, to położona na zachód za masywem górskim, jest Stara Baška z kultową plażą Oprna Bay. Dojazd do Starej Baški prowadzi od strony Miasta Punat.

miasto Krk, czyli stolica wyspy Krk

5. Stolica Krk.

Stolicą Złotej Wyspy, bo tak potocznie miejscowi nazywają wyspę Krk, jest śródziemnomorskie miasto o tej samej nazwie, czyli Krk. Miasto Krk posiada ponadto, historię sięgającą czasów rzymskich. Krk ma liczne zabytki typu rzymskie mury miejskie, świątynia bogini Wenus, twierdza  Kaštel, XV-wieczny Ratusz Miejski, XII-wieczna romańska Katedra oraz klasztor Franciszkanów.

5. Piaszczysta plaża na wyspie Krk.

W miejscowości Soline zlokalizowana jest plaża Meline o charakterze piaszczysto-błotnistym. Ponadto plaża posiada podobno lecznicze błoto. Woda przy plaży Meline jest dość płytka, czyli przekłada się to na wyższą temperaturę oraz ogólnie lepsze warunki do kąpieli.

Zobacz też:

Wyspa Pag, dojazd mostem, fantastyczne plaże

Plaża Zlatni Rat, na wyspie Brač

Wyspa Korčula, piaszczyste plaże

Lawendowa wyspa Hvar

Wyspa Rab, najpiękniejsze piaszczyste plaże Chorwacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook