Wyspa Krk, piaszczyste plaże, dojazd mostem

Wyspa Krk plaża Vela w miejscowości Baska
wyspa Krk, plaża Vela w miejscowości Baska

1. Wyspa Krk, 7 powodów aby ją odwiedzić:

Jedną z najciekawszych destynacjach wypoczynkowych w Chorwacji jest wyspa Krk, przede wszystkim ze względu na siedem kluczowych punktów:

1) wyspa Krk jest największą wyspą Chorwacji i Adriatyku,

2) gdyż z punktu widzenia podróży z Polski, wyspa Krk jest najbliżej położoną wyspą Chorwacji,

miasto Vrbnik, wyspa Krk

3) autem dojedziemy bez konieczności podróży promem, ponieważ wyspa Krk z kontynentem połączona jest mierzącym prawie 1,5 km mostem Krčkim,

4) ponieważ na wyspie Krk znajduje się międzynarodowe lotnisko, czyli jak nie auto to podróż samolotem,

5)  wyspa Krk posiada dobrą komunikację promową z dwiema sąsiednimi wyspami, a mianowicie wyspą Cres oraz wyspą Rab,

plaża Vela w miejscowości Baška na wyspie Krk
plaża Vela w miejscowości Baška na wyspie Krk

6) ze względu na blisko dwu-kilometrową (jedną z najdłuższych w Chorwacji) plażę Vela w miejscowości Baška, która znalazła się w wykonanym przez nas zestawieniu 10 najlepszych plaż Chorwacji.

7) wyspa Krk stanowi dla Chorwatów bardzo ważne miejsce z historycznego punktu widzenia, gdyż właśnie tam znajduje się legendarna płyta wywodzącą się z ok. 1100r. z inskrypcją w języku głagolickim.

Odwiedzając wyspę KRK warto skorzystać z KALKULATORA KOSZTU DOJAZDU NA WYSPĘ KRK.

most Kricki łączący wyspę z kontynentem

2. O wyspie Krk.

Wybierając miejsce wypoczynku między wyspą, a lądem musimy się określić czy chcemy bardziej wypoczywać, czy zwiedzać. Wyspa Krk za sprawą łączącego ją z lądem Krčkiego mostu, jest idealnym miejscem aby mieć ciastko i zjeść ciastko, aby wypoczywając czerpać z sielankowego wyspiarskiego klimatu i aby wedle ochoty mieć możliwość bezproblemowego opuszczenia wyspy w celu zwiedzania atrakcji na kontynentalnej części Chorwacji.

 wyspa Krk - plaża Vela w miejscowości Baška - 7 najlepszych wysp Chorwacji - piaszczyste plaże wysp Kvarneru i Dalmacji
wyspa Krk, miasto Baska

top atrakcje, co warto zobaczyć:

  1. Po pierwsze, zlokalizowaną na południowym wybrzeżu wyspy Krk, malowniczą nadmorską miejscowość Baška oraz znajdującą się w niej 2km plażę Vela;
  2. Po drugie, stolicę wyspy, miasto Krk z liczącymi bagatela 2000 lat murami obronnymi, placem Kamplin wraz z Kasztelem Frankopańskim;
  3. Ponadto położone na skałach miasto Vrbnik, z malowniczą starówką, wspaniałym lokalnym winem oraz jaskiniami za sprawą, których stanowi raj dla nurków;
  4. Przede wszystkim miasto Omišalj pochodzące z III w., z romantyczną promenadą;
  5. Kameralną plażę Oprna Bay w miejscowości Stara Baška;
  6. Piaszczystą plażę Meline w miejscowości Soline;

3. Popularna Baška na wyspie Krk.

Największą atrakcją wyspy Krk jest usytuowana na jej południowym krańcu, nadmorska miejscowość Baška. Miasteczko słynie z popularnej żwirowej plaży o nazwie Vela. Baška przede wszystkim ma swój własny, wyspiarski klimat, urzekający odwiedzających turystów. W nadmorskiej miejscowości życie płynie tak jakby wolniej, przede wszystkim spokojniej, by nie powiedzieć, że czas się zatrzymuje.

Baška w sezonie zamienia się w prężny kurort turystyczny. W połączeniu zaś z dość dobrą komunikacją wyspy z kontynentem, o czym pisaliśmy we wstępie, w ścisłym sezonie panuje tu spory ruch. Miejscowość Baška posiada długą na prawie dwa kilometry plażę Vela na, która powinna bez problemu pomieścić odwiedzających. Z miejscami parkingowymi może być zaś ciut gorzej.

restauracja Cicibela w miejscowości Baška na wyspie Krk - 7 najlepszych wysp Chorwacji - piaszczyste plaże wysp Kvarneru i Dalmacji
restauracja Cicibela w miejscowości Baška na wyspie Krk, z klimatycznymi stolikami zaadaptowanymi w formie łodzi

Baška posiada uroczą, ciągnącą się wzdłuż plaży, pełną urokliwych knajpek promenadę. Z miasteczka rozpościera się cudowny widok na sąsiednie wyspy oraz przy dobrej widoczności Chorwację w części kontynentalnej.

wyspa Krk - widok z plaży Vela w miejscowości Baška
wyspa Prvic, widok od strony miasta Baska

Baška ponadto posiada bogaty walor historyczny. W położonym jakieś dwa kilometry od centrum Baški, kościele św. Łucji, znajduje się zaś historyczna inskrypcja w języku głagolickim, będąca początkowym śladem chorwackiego piśmiennictwa. Droga dojazdowa do miejscowości Baška prowadzi nas między dwoma masywami górskimi, które dodają miejscu klimatu odosobnienia.

Jeśli szukamy alternatywy dla plaży Vela w miejscowości Baška, to położona na zachód za masywem górskim, jest Stara Baška z kultową plażą Oprna Bay. Dojazd do Starej Baški prowadzi od strony Miasta Punat.

miasto Krk, stolica wyspy Krk

4. Stolica Krk.

Stolicą Złotej Wyspy, bo tak potocznie miejscowi nazywają wyspę Krk, jest śródziemnomorskie miasto o tej samej nazwie, czyli Krk. Miasto Krk ma ponadto, historię sięgającą czasów rzymskich. Krk ma liczne zabytki typu rzymskie mury miejskie, świątynia bogini Wenus, twierdza  Kaštel, XV-wieczny Ratusz Miejski, XII-wieczna romańska Katedra oraz klasztor Franciszkanów.

5. Piaszczysta plaża na wyspie Krk.

W miejscowości Soline zlokalizowana jest plaża Meline o charakterze piaszczysto-błotnistym. Ponadto plaża posiada podobno lecznicze błoto. Woda przy plaży Meline jest dość płytka, co przekłada się na wyższą temperaturę oraz ogólnie lepsze warunki do kąpieli.

Zobacz też:

Wyspa Pag, dojazd mostem, fantastyczne plaże

Plaża Zlatni Rat, na wyspie Brač

Wyspa Korčula, piaszczyste plaże

Lawendowa wyspa Hvar

Wyspa Rab, najpiękniejsze piaszczyste plaże Chorwacji

5.0
09
Polub nas:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *