Wyspa Murter – atrakcje, piaszczyste plaże, dojazd mostem.
Spis treści:
1. Malownicza wyspa Murter – podstawowe informacje.
Wyspa Murter położona jest w odległości około 25km na północny-zachód od Szybenika. Na wyspę składają się cztery główne miasta, czyli Jezera, Tisno, Betina oraz Murter. Ponadto wyspę zamieszkuje obecnie około 5000 mieszkańców.
Wyspa Murter ma około 11km długości, zaś jej szerokość waha się od 3km w najszerszym do 600m w najwęższym miejscu. W związku z powyższym wyspę można śmiało zwiedzać na rowerze. Wyspa od 1740r uznawana była za jeden z ważniejszych ośrodków stoczniowych w zakresie produkcji drewnianych łodzi typu Lađa, Kaić, Leut oraz Gajeta.
Dodatkowo wyspa połączona jest ze stałym lądem za pomocą 40m mostu, który zapewnia sprawną komunikację z kontynentalną częścią Chorwacji.
2. Historia wyspy.
Historia osadnictwa na wyspie Murter sięga czasów starożytnych. Około I wieku rzymscy osadnicy założyli w okolicach wzgórza Gradina osadę o nazwie Colentum. Około IX wieku, w okresie wielkiej wędrówki ludów na wyspę przybywali pierwsi Słowianie. Wyspa przez lata była chętnie zasiedlana przez uchodźców szukającą schronienie przed siejącymi spustoszenie wojskami tureckimi, które na przestrzeni wieków prowadziły intensywną ekspansje w obszarze półwyspu bałkańskiego.
W XIII wieku powstała pierwsza większa miejscowość, czyli Jezera. Od XVIII wieku Murter był ważnym ośrodkiem stoczniowym w zakresie produkcji łodzi drewnianych. Na początku XX wieku na Murterze powstała nowoczesna farbyka oliwy.
3. Wyspa Murter – most.
Na wyspę dojedziemy mostem, który zlokalizowany jest w miejscowości Tisno. Most powstał w 1842 roku, jest to most zwodzony i mierzy około 40m długości. Przeprawa od XIX wieku była wielokrotnie modernizowana, stąd też most w obecnej odsłonie jest efektem świeżo przeprowadzonych prac modernizacyjnych.
Co do zasady most na wyspę podnoszony jest od 1 czerwca do 15 września (w sezonie) w godz. 9:00-9:20 oraz 18:00-18:20, zaś w okresie od 16 września do 31 maja (poza sezonem) w poniedziałki i piątki w godz. 9:00-9:20.
4. Miasto Murter, czyli stolica wyspy – podstawowe informacje.
Miasto Murter, czyli stolica i największe miasto położone jest w północno-zachodniej części wyspy.
Miejscowość zamieszkuje aktualnie około 2000 stałych mieszkańców.
Dodatkowo za sprawą niewielkich odległości oraz rozwoju urbanistycznego miejscowości Murter oraz Betina łączą się ze sobą.
5. Historia stolicy wyspy.
Gdy wymawiamy słowo „Kurnatari” mamy na myśli mieszkańca stolicy wyspy, czyli Murteru. „Kurnatari” są właścicielami większej części archipelagu wysp Kornati. Kolonizacja Kornatów przez mieszkańców Murteru była konsekwencją ekspansji wojsk tureckich, a co za tym idzie odcięcia od posiadłości ziemskich na stałym lądzie. W związku z powyższym rolnicy zaczęli przeobrażać się w rybaków, szkutników i marynarzy.
Pierwsze wzmianki o miejscowości Murter pochodzą z XIII wieku. W XVII wieku mieszkańcy Murteru rozpoczęli ekspansję na Kornaty, zaś pod koniec XIX wieku prawie wszystkie wyspy były już w ich posiadaniu.
6. Murter atrakcje.
atrakcje, czyli co warto zobaczyć będąc na Murterze:
- Warto zobaczyć ruiny starożytnego rzymskiego miasta, czyli Colentum,
- Ponadto warto odwiedzić XVI-wieczny kościół św. Michała,
- Dodatkowo warto odwiedzić XVIII-wieczny kościół NMP,
- Warto udać się na wycieczkę na malowniczy archipelag wysp, czyli do Parku Narodowego Kornati,
- Ze względu na kompaktowy rozmiar świetnym pomysłem jest zwiedzanie Murteru z perspektywy jednośladu, stąd będąc na miejscu warto wybrać się na rowerową wycieczkę.
Jedną z głównych atrakcji Murteru jest możliwość odwiedzenia pobliskiego archipelagu wysp Kornati, stąd można tu spotkać bogatą ofertę rejsów.
7. Plaże w miejscowości Murter.
W zachodniej części miasta zlokalizowana jest bardzo fajna żwirowa plaża miejska. W bezpośrednim sąsiedztwie plaży mamy sklep Konzum oraz sporo restauracji i knajpek.
Ponadto w pobliżu plaży umiejscowiony jest całkiem przyzwoicie wyposażony plac zabaw.
Dodatkowo na miejskiej plaży dostępne są przebieralnie oraz bezpłatne natryski.
8. Piaszczyste plaże na wyspie Murter.
Jeżeli podróżujecie z dziećmi i poszukujecie piaszczystych plaż wymarzonym miejscem na wypoczynek będzie plaża Slanice.
Choć sama plaża jest żwirowa to dno jest piaszczyste i długo płytkie, stąd jest to wymarzone miejsce do wypoczynku dla najmłodszych.
Kolejnym atutem plaży Slanice jest jest fakt, iż długo płytka woda dość dobrze się nagrzewa, a co za tym idzie nawet październikowa kąpiel może być tu bardzo przyjemna.
Dodatkowo z perspektywy plaży Slanice możemy podziwiać w oddali panoramę archipelagu wysp Kornati.
Ponadto w pobliżu do dyspozycji jest zaplecze gastronomiczno-usługowe oraz zjeżdżalnie wodne dla dzieci. W okolicach plaży spotkamy liczne miejsca parkingowe.
Podsumowanie.
Wyspa Murter jest położona w pół drogi pomiędzy Zadarem a Trogirem, czyli stanowi wspaniałą bazę wypadową do zwiedzania Dalmacji. Zwodzony most w Tisno zapewnia sprawną komunikację pomiędzy wyspa a kontynentem, stąd będziemy mogli czerpać pełnymi garściami z wyspiarskiego charakteru nie tracąc na swobodzie przemieszczania. Wyspa ze względu na kompaktowe rozmiary nadaje się do zwiedzania z pomocą roweru, stąd na trasie spotkać możemy liczne grupy rowerzystów. Z wyspy mamy wycieczki na archipelag wysp Kornati, czyli jedną z flagowych atrakcji tej części Dalmacji. Jeżeli zależy nam na wyspiarskim klimacie, cenimy spokój, ale chcemy też mieć dobrze skomunikowaną bazę wypadową do zwiedzania Dalmacji to wyspa Murter będzie idealną lokalizacją.