Miasto Pag, czyli stolica wyspy Pag – atrakcje, co zobaczyć.
Spis treści:
- 1. Miasto Pag, na wyspie Pag – podstawowe informacje.
- 2. Historia miasta Pag.
- 3. Miasto Pag atrakcje, czyli co warto zobaczyć.
- 4. Plaże w mieście Pag.
- 5. Sklepy w mieście Pag.
- 6. Miasto Pag restauracje, czyli gdzie warto zjeść.
- 7. Imprezy plenerowe w mieście Pag.
- 8. Punkt widokowy na miasto Pag.
- Podsumowanie.
1. Miasto Pag, na wyspie Pag – podstawowe informacje.
Miasto Pag jest przede wszystkim stolicą i głównym ośrodkiem miejskim wyspy Pag. Miejscowość zamieszkuje obecnie około 4tyś stałych mieszkańców. Miasto administracyjnie podlega pod Żupanię Zadarską, czyli stolica regionu jest miasto Zadar.
Miasto Pag znane jest przede wszystkim za sprawą produkcji soli, sera, wina oraz legendarnej paskiej koronki.
Paska koronka została ponadto w 2009 roku wpisana na niematerialną listę dziedzictwa UNESCO.
2. Historia miasta Pag.
Słowo Pagus z łaciny oznacza wioskę, stąd też potocznie wywodzi się nazwa Pag. W starożytności osada zlokalizowana była w miejscu o nazwie Caska.
Na skutek trzęsienia ziemi w IV wieku osadę przeniesiono na południe do lokalizacji znanej obecnie jako Stari Grad. Niestety w skutek zniszczeń wynikających z licznych wypadów wojennych z Pobliskiego Zadaru, oraz za sprawą potrzeb logistyki zaistniała potrzeba, aby po raz drugi przenieść lokalizację miasta.
Miasto Pag, które znamy w obecnej formie powstało w XV wieku. Budowa nowego miasta była prowadzona w latach 1443-1474 według planu wybitnego chorwackiego architekta i rzeźbiarza Juraja Dalmatinaca.
Do XX wieku głównym motorem rozwoju miasta była przede wszystkim produkcja soli, oraz związany z nią przemysł.
W drugiej połowie XX wieku w mieście zaczęła rozwijać się turystyka.
3. Miasto Pag atrakcje, czyli co warto zobaczyć.
atrakcje w mieście Pag:
- XV-wieczny Pałac Rektorów (Kneževni Dvor), czyli m.in. miejsce w, którym zorganizowana jest galeria paskiej koronki,
- Kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny z 1433r, czyli świątynia przy głównym placu miejskim,
- Główny Plac Miejski im. króla Petra Krešimira IV,
- Pozostałości murów obronnych, oraz wieże Kamerlengo i Skrivanat,
- Kościół św. Franciszka, oraz klasztor Benedyktyński,
- Magazyn i wystawę soli (czynne od 10:00 do 13:00),
- Kościół św. Jerzego, czyli XV-wieczna świątynia poświęcona patronowi miasta,
- most Katine, czyli przeprawa łącząca dwie części miasta Pag,
- pomnik Juraja Dalmatinca, czyli rzeźbiarza i architekta, który miał spory wpływ na rozwój miasta,
Kościół NMP
Kościół Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny powstał w XV wieku i miał docelowo pełnić funkcję katedry. Ponadto cechą charakterystyczną kościoła jest połączenie elementów 3 stylów, a mianowicie romańskiej fasady, gotyckich łuków i okien, oraz elementów typowo renesansowych.
Plac miejski
Głównym miejscem spotkań jest przede wszystkim główny plac miejski im. króla Petra Krešimira IV. Poza kościołem NMP są tu też Pałac Rektorów, Muzeum Koronki, oraz liczne kawiarnie.
Kościół św. Jerzego
Patronem miasta jest św. Jerzy stąd nie można się dziwić, że w mieście spotkamy XV-wieczny kościół św. Jerzego. Ponadto w pobliżu kościoła swoją siedzibę ma bractwo św. Jerzego.
Pałac Rektorów
Jednym z najbardziej okazałych budynków w całym mieście jest XV-wieczny Pałac Rektorów. Budynek, aż do 1905 roku służył jako siedziba administracji całej wyspy. Obecnie w Pałacu Rektorów swoją siedzibę ma Galeria Koronki (czynna od 20.06-01.09 w godz 20:00-22:30, zaś w okresie od 01.05-20.10 w godzinach 10:00-12:00).
Mury obronne
Mury obronne szczelnie otaczały Pag, zaś dodatkowy walor obronny stanowiły liczne wieże z, których po dziś dzień przetrwały zaledwie dwie.
Most Katine
Wybudowany z białego kamienia most Katine łączy magazyny soli ze starym miastem. Wcześniej w tym miejscu był betonowy most, który powstał na początku XX wieku. Most Katine jest repliką mostu weneckiego z 1737 roku.
Wieża Skirvanat oraz Kamerlengo
Wieże Skirvanat oraz Kamerlengo należą do ostatnich ocalałych wież w mieście. Wieże wyposażone były w artylerię, która broniła dostępu do miasta, oraz składów solnych.
Magazyny oraz Muzeum Soli
Tradycja magazynowania soli w obszarze zatoki sięga XIV wieku. W XIX wieku w mieście mieliśmy, aż 5 dużych magazynów soli. Obecnie w jednym z magazynów mamy Muzeum Soli, które odwiedzać możemy w godzinach od 10:00 do 13:00.
4. Plaże w mieście Pag.
Plaża miejska zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie starego miasta. Ponadto na miejscu dostępne są liczne natryski, oraz przebieralnie.
Woda w miarę fajnie się nagrzewa co morze pośrednio wynikać z zamkniętego ukształtowania zatoki. Dodatkowo na miejscu wodny plac zabaw, wodne zjeżdżalnie, oraz zaplecze do uprawiania sportów wodnych.
W pobliżu plaży zlokalizowane są liczne miejsca parkingowe, stąd z zaparkowaniem nie powinno być problemu.
5. Sklepy w mieście Pag.
Poza mniejszymi sklepikami pokroju Konzum na miejscu mamy dostępny duży sklep Plodine, czyli z zakupami nie powinniśmy mieć większego problemu. Ponadto w okolicy jest sporo lokalnych piekarni z miejscowymi przysmakami.
6. Miasto Pag restauracje, czyli gdzie warto zjeść.
W przypadku jeśli chcecie skosztować pysznej pizzy, oraz owoców morza mogę z czystym sumieniem polecić konobę Gušti Pag. Ponadto mam dobrą wiadomość dla wielbicieli tradycyjnego polskiego schabowego, gdyż będą mogli go skosztować w restauracji „Polska Konoba”.
7. Imprezy plenerowe w mieście Pag.
Przez cały lipiec i sierpień w mieście organizowane są wieczorem liczne imprezy plenerowe.
8. Punkt widokowy na miasto Pag.
Jedną z podstawowych okolicznych atrakcji jest przede wszystkim punkt widokowy ponad miastem Pag.
Do punktu widokowego dojedziemy jadąc główną drogą łączącą Pag z Novalja, stąd dojazd autem nie stanowi większego problemu.
Ponadto na miejscu dostępny jest sporej wielkości szutrowy parking.
Podsumowanie.
Miasto Pag ze względu na centralne położenie jest przede wszystkim świetną bazą wypadową do zwiedzania wyspy. Zarówno od położonej na północy Novalji jak i do położonego na południu mostu dzieli nas raptem 20 min jazdy autem. Po drugie stare miasto ma niesamowity klimat ze względu niesamowite widoki i staromiejską zabudowę wykonaną z litego kamienia. Ponadto dla wielbicieli plażowania mamy dobra wiadomość, gdyż w pobliżu starego miasta znajduje się bardzo przyjemna plaża miejska.