Pustynna wyspa Pag w Chorwacji – most, piaszczyste plaże co zobaczyć?

ruiny forteca Pag, Paski most, Chorwacja autem
widok na Paski most, z fortecy na wyspie Pag – Chorwacja autem

1. O wyspie Pag.

Wyspa Pag podobnie jak Wyspa Krk jest świetnym miejscem dla osób lubiących wyspiarski klimat oraz ceniących sobie swobodę przemieszczania, gdyż połączona jest z kontynentem mostem.

punkt widokowy powyżej miasta Pag
wyspa Pag, widok z punktu widokowego, ponad stolica wyspy

Wiatr Bora podrywa i nanosi cząsteczki wody, która po odparowaniu pozostawia na powierzchni wyspy sól, stąd tak surowe oblicze wyspy Pag.

wyspa Pag, mapa, plan

Nazywana potocznie księżycową wyspą, wyspa Pag cechuje się dość surowym krajobrazem, co przede wszystkim w moim mniemaniu dodaje jej uroku. To taka pustynia w środku Europy.

wyspa Pag most, Chorwacja autem
Paski most na wyspę Pag – Chorwacja autem

Szczególnie surowo prezentuje się wschodnia część wyspy. Cechą charakterystyczną wyspy Pag, są występujące powszechnie kamienne murki, które wygraniczały tereny pastwisk dla owiec.

plaża Novalja, Pag, domki na wodzie, najlepsze plaże
plaża Novalja, wyspa Pag

Wyspa Pag to ponadto wspaniałe plaże, z bajecznie przejrzystą wodą i zapierającymi dech w piersiach widokami.

Fortica Pag

Wypoczynek na Paskich plażach nabiera wyjątkowego charakteru, gdyż trudno będzie znaleźć w Europie drugie miejsce z tak pustynnymi krajobrazami, które można podziwiać plażując nad bajecznie przejrzystym morzem.

2. Wyspa Pag, 8 powodów aby ją odwiedzić:

Wyspa Pag co zobaczyć, atrakcje forteca, ruiny
wyspa Pag co zobaczyć – Fortica Pag
 1. Pag jest w Chorwacji wyspą z najdłuższą linią brzegową, gdyż liczy w sumie ponad 300km długości.
 2. Podobnie jak na Krk na wyspę Pag dojedziemy mostem, Paški Most ponadto bezpłatnie zapewni nam mobilność między wyspą a kontynentem,
 3. Wyspa Pag jest jedną z najbardziej słonecznych wysp Chorwacji, ponieważ można liczyć na ok dwa i pół tysiąca godzin słońca rocznie, co jest absolutnym rekordem,
 4. Pag nazywana jest wyspą pustynną, gdyż posiada dość „surowy” acz malowniczy krajobraz, który będzie świetnym tłem dla zdjęć i fotorelacji,
 5. Wyspa Pag jest nazywana chorwacką Ibizą, ponieważ w sezonie na plaży Zrće w pobliżu miejscowości Novalja, muzykę w przy plażowych klubach i imprezowy klimat czuć jest praktycznie przez całą dobę,
 6. Ponadto na wyspie Pag, mamy masę wspaniałych plaż począwszy od plaży Zrce, przez plażę w Novalja, plażę Povljana, plażę sv Duh, po spektakularną plażę Beritnica.
 7. Mamy ponadto możliwość odwiedzenia liczącego ponad tysiąc lat gaju oliwnego w Lun na północy wyspy;
 8. Będąc na wyspie Pag, przede wszystkim trzeba skosztować uchodzącego za miejscowy rarytas Paškiego sera, powstającego z owczego mleka w mleczarni w Kolan w centralnej części wyspy.
plaża Povljana, Pag, najlepsze plaże
plaża Povljana, wyspa Pag

3. co warto zobaczyć i zwiedzić, top atrakcje:

 1. Po pierwsze miasto Pag w tym Składy Solne, kościoły Wniebowzięcia NMP oraz św. Jerzego oraz wieżę Skrivanat;
 2. Po drugie imprezową plażę Zrće „Chorwacką Ibizę” w pobliżu miejscowości Novalija;
 3. Ponadto gaj oliwny w Lun, z drzewami liczącymi po tysiąc lat;
 4. Plażę Beritnica, popularną szczególnie wśród par, gdyż obfituje w piękne widoki oraz posiada romantyczny charakter (można się poczuć jak na innej planecie);
 5. Jeśli planujemy spędzić czas rodzinnie, to przede wszystkim plaża Sveti Duh (ala plaża piaszczysta), plaża w Povljana lub plaża w Novalja;
 6. Legendarne koronki oraz odbyć degustację owczego sera (Paški Sir);
 7. Przy wjeździe na wyspę zatrzymać się, aby podziwiać pozostałości Fortecy oraz panoramę Paskiego mostu (w pobliżu mostu są parkingi).
fortica Pag, Paski most, ruiny
fortica Pag, w tle Paski most

4. Stolice wyspy.

Stolicą wyspy Pag jest malownicze miasteczko o nazwie Pag. Miasto Pag poza urokliwymi uliczkami i piękną architekturą ma do zaoferowania odwiedzającym rewelacyjną plażę. Stolica jest swoistym węzłem komunikacyjnym wyspy, gdyż łączy położoną na północy Novalja z Paskim mostem. Punktem obowiązkowym odwiedzając miasto Pag jest imponująca panorama, którą możemy podziwiać z górującego nad miastem punktu widokowego.

miasto Pag, Chorwacja autem
miasto Pag, stolica Pag, Chorwacja autem

Nie trzeba specjalnie odbijać, ponieważ punkt widokowy położony jest przy głównej drodze prowadzącej na północ, w kierunku Novalja.

wyspa Pag droga na Kolan
droga w kierunku Kolan

5. Plaża Zrce koło Novalja – chorwacka Ibiza, imprezowa stolica wyspy.

Rozrywkową stolicą wyspy jest plaża Zrće nieopodal miejscowości Novalija. Plaża ma imprezowy charakter, ponadto w pobliżu znajduje się kilka bardzo fajnych klubów. Dla osób chcących poczuć typowo wyspiarski, imprezowy klimat, pozycja obowiązkowa.

plaża Zrce, chorwacka Ibiza, imprezowa plaża, koło Novalja
imprezowa plaża Zrce, Novalija, wyspa Pag

Przed plażą Zrce znajduje się sporej wielkości płatny parking, który ograniczony jest szlabanami.

plaża Zrce, mapa, plan
plan imprezowej plaży Zrce na wyspie Pag

Na plaży Zrce spotkać możemy mnogość klubów oraz miejsc w, których możemy rozerwać się i zaimprezować. Przy plaży Zrce ponadto spotkaliśmy sporej wielkości skupisko bankomatów, które jak mniemam w szczycie sezonu miały za zadanie obsłużyć masy imprezujących plażowiczów.

imprezowa plaża Zrce,
promenada plaży Zrce, na wyspie Pag

Tłumy można spotkać szczególnie podczas mających miejsce cyklicznie festiwalów muzycznych. Promenada plaży Zrce obfituje w liczne punkty usługowe o charakterze rozrywkowym. W niektórych klubach zamiast parkietu możemy spotkać baseny taneczne.

plaża Zrce koło Novalja
teren festiwalowej plaży Zrce na wyspie Pag

Plaża ma charakter żwirowo-kamienisty, zaś woda zachwyca przejrzystością, błękitem i magią barw. Ponadto z plaży Zrce rozpościera się malowniczy widok na pozostałą część wyspy Pag oraz na Park Narodowy Paklenica.

6. Wyspa Pag, piaszczyste plaże.

piaszczysta plaża Sv Duh, wyspa Pag
piaszczysta plaża Sv Duh na wyspie Pag

Poza wspomnianą „chorwacką Ibizą” Pag to także plaże dla najmłodszych. Piaszczysto-żwirowa plaża Sveti Duh to bardzo fajne miejsce dla rodzin z dziećmi.

plaża Sv Duh, idealna dla rodzin,
Sv Duh – ala piaszczysta plaża na Pag, fajne miejsce dla rodzin

W pobliżu plaży znajduje się kemping. Plaża jest atrakcyjna dla rodzin, gdyż ma stosunkowo łagodne zejście do wody. Ponadto na miejscu znajduje się trawiasty parking oraz knajpka. Na plażę dojedziemy jadąc główną drogą z miejscowości Novalja w stronę Kolan. Odbijamy z głównej, jedziemy kilkaset metrów stromą asfaltową drogą i jesteśmy na miejscu. Niedaleko na północ od plaży Sveti Duh, znajduje się druga bardzo fajna plaża. Čista Plaża podobnie jak Sveti Duh ma charakter rodzinny oraz zbliżony charakter kąpieliska.

rodzinna piaszczysta plaża Sv Duh, Pag
piękny krajobraz wyspy Pag na plaży Sv Duh

Jakieś 27km od Paški-ego Mostu, na kontynencie, znajduje się piaszczysta plaża Ninska Laguna w miejscowości Nin, która znalazła się w naszym zestawieniu TOP 10 najładniejszych plaż Chorwacji.

Ninska Laguna w miejscowości Nin

7. Fajne plaże na wyspie Pag.

7.1. Plaża w Novalja.

Novalja fajna plaża, wyspa Pag,
plaża w Novalja, na wyspie Pag

Nowo poznana plaża w miejscowości Novalja na północy wyspy, okazała się prawdziwym hitem. Woda kusi przejrzystością, błękitem oraz w miarę łagodnym zejściem, zaś prawdziwą furorę robiły położone na wodzie niczym na Malediwach domki.

plaża w Novalja, Pag, najlepsze plaże
klimatyczny domek na wodzie na plaży Novalja, na wyspie Pag

Plaża ma charakter żwirowo-kamienisty, ponadto obecna w pobliżu zieleń zapewnia w upalne dni ochronę przed słońcem.

plaża w Novalja

Plaża znajduje się blisko bezpośredniego centrum Novalja, stąd można liczyć na szeroką bazę hotelową, usługową oraz sklepy.

Chorwacja autem, plaża Novalja, wyspa Pag
Plaża w Novalja na wyspie Pag

Uroku miejscu dodają obecne w pobliżu cykady. Plaża jest żwirowa jednakże za sprawą względnej płytkości woda dość szybko się nagrzewa.

fajne plaże, plaża w Novalja
wyspa Pag, plaża w Novalja

7.2 Plaża w Pvljana.

plaża Povljana, fajne plaże, palmy
plaża Povljana na wyspie Pag, południowo zachodnia część wyspy

Ponadto na południowym zachodzie wyspy natknęliśmy się na miejscowość Povljana z malowniczą, obsadzoną tropikalnymi palmami miejską plażę. Miejscowość jest trochę na uboczu, stąd zapewne odrobinę mniejszy ruch turystyczny.

plaża Povljana Pag, palmy
urokliwa, porośnięta palmami plaża Povljana

Plaża w miejscowości Povljana ma charakter żwirowy, zaś błękit wody cieszy oczy odwiedzających plażowiczów. Ponadto w pobliskim lasku (widocznym) w kadrze zdjęcia, mamy zacieniony parking. W bezpośredni sąsiedztwie plaży znajduje się miasto, czyli możemy liczyć na bliskość bazy hotelowej oraz lokali usługowych.

8. Fortica Pag – ruiny twierdzy na wyspie Pag.

Paski most
widok na Paski most

Forteca na wyspie Pag powstała w XVII wieku. Podstawowym zadaniem załogi twierdzy, była przede wszystkim ochrona pobliskiej cieśniny Ljubac przed piratami. Ponadto twierdza pełniła funkcję kontroli ruchu statków przepływających przez cieśninę, która oddziela wyspę od kontynentu.

Pag, forteca, twierdza
forteca na wyspie Pag

Wstęp do fortecy jest darmowy, zaś auto zostawić możemy na pobliskim bezpłatnym parkingu. Aby dojechać do Forticy Pag musimy skręcić w pierwszą asfaltową drogę w lewo, po przejechaniu Paskiego mostu. Zarówno droga dojazdowa jak i parking są asfaltowe.

Pag, forteca, atrakcje, zabytki, co zobaczyć
twierdza na wyspie Pag

Z twierdzy rozpościera się przede wszystkim, niesamowity widok na Paski most, księżycowe oblicze wyspy Pag oraz górzyste krajobrazy Parku Narodowego Paklenica. Warto poświęcić chwilę na zwiedzanie Forticy Pag.

ruiny fortecy
panorama na ruiny fortecy na wyspie Pag

Fortecę Pag można podziwiać z perspektywy postoju przed wjazdem na most. Przed wjazdem na most znajduje się szutrowy parking.

9. Paski most – bezpłatny dojazd na wyspę Pag.

Pag, Paski most, bezpłatny dojazd
Paski most na wyspie Pag z perspektywy pobliskiej Fortecy

Otwarcie mostu miało mejsce 17 listopada 1968 roku i wprowadziło wyspę w nową erę, gdyż uniezależniło mieszkańców od transportu promowego. Paski most, jest bezpłatnym i jedynym mostem łączącym wyspę Pag z kontynentem, czyli stanowi najlepszą możliwą przeprawę. Alternatywę dla mostu stanowi prom w północno-wschodniej części wyspy.

most na Pagu
wyspa Pag, most od strony kontynentu

Most mierzy ponad 300m długości, 9m szerokości oraz prawie 30m wysokości. W pobliżu zdarzają się bardzo silne wiatry Bora, za sprawą, których bywa, że most zostaje zamknięty. Prędkość wiatru potrafi osiągać tam w porywach nawet 300km/h.

Paski ser
Paski ser, czyli lokalny rarytas.

Podsumowanie.

Reasumując Wyspa Pag jest wymarzonym miejscem dla wielbicieli pustynnych, iście rodem z egipskiego Synaju krajobrazów i pięknego lazurowego morza. Ponadto wyspa jest świetną bazą wypadową, gdyż łączy się z kontynentem bezpłatnym mostem. Wyspa za sprawą plaży Zrće nieopodal Novaliji, uchodzi za „chorwacką Ibizę”, gdyż jest rajem dla imprezowiczów. Pag to także miejsce znane z dużej ilości słońca, produkcji owczego sera, prastarych gajów oliwnych, mega klimatycznego miasta Pag oraz paru naprawdę fajnych plaż.

Zobacz też:

Wyspa Krk, dojazd mostem, piaszczyste plaże

Hvar, lawendowa wyspa Chorwacji

Wyspa Korčula, piaszczyste plaże

Najpiękniejsze piaszczyste plaże, Wyspa Rab

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook