Wyspa Vir – dojazd mostem, co zobaczyć, atrakcje, twierdza, klify, plaże.

fajne plaże na wyspie Vir
wyspa Vir, fajne plaże

1. Wyspa Vir, czyli wyspa skryta między Pag a Zadarem na, którą dojedziemy mostem.

wyspa Vir widok na wyspę Pag
wyspa Vir, widok na wyspę Pag

Odwiedzona przez nas wyspa Vir liczyła około 1600 mieszkańców, zaś jej stolicą jest miasto Vir. Jest to przede wszystkim niewielka wyspa, jednakże świetnie skomunikowana z miejscami typu Nin, Zadar, czy też wyspa Pag. Wyspa pokryta jest licznymi gajami oliwnymi oraz drzewami figowymi.

plaże w południowo-zachodniej części miasta Vir

W najwęższym miejscu, w mieście Vir, wyspa ma ponadto około 450m szerokości (tyle dzieli wschodnią od zachodniej części wybrzeża). Na wyspie Vir znajdują się 3 miejscowości tj. Vir, Torovi i Lozice.

wyspa Vir, miasto, palmy, plaże
miasto Vir, plaże od strony południowo-zachodniej

Wyspa połączona jest z kontynentem bezpłatnym mostem. Na wyspie występują ponadto gaje oliwne oraz drzewka figowe. Na terenie wyspy znajdują się liczne plaże w tym legendarna plaża przy czerwonych klifach Duboka Draga Beach.

Wyspa Vir dysponuje fenomenalnym tarasem widokowym na pobliską wyspę Pag. Cała północno wschodnia część wybrzeża sąsiaduje widokowo z wyspą Pag.

wyspa Vir
wyspa Vir, przydałoby się więcej chodników

2. Sześć powodów dla, których warto odwiedzić wyspę Vir.

  1. Wyspa Vir połączona jest z kontynentem bezpłatnym mostem, czyli zyskujemy na mobilności, nie tracąc uroków wyspiarskiego klimatu.
  2. W pobliżu znajduje najlepsza piaszczysta plaża Dalmacji, czyli Ninska Laguna w mieście Nin.
  3. Ponadto bliskość do Zadaru oraz wyspy Pag (piękny widok ze wschodniego wybrzeża).
  4. Będąc na wyspie Vir możemy odwiedzić ruiny XVIwiecznej twierdzy, podziwiać charakterystyczne czerwone klify oraz plażę Duboka Draga.
  5. Latarnia morska na południowo zachodniej części wyspy (warto zobaczyć szczególnie podczas zachodów słońca).
  6. Zobaczyć na wzgórzach sv. Juraj i Gradina pozostałości starożytnego osadnictwa.
  7. Zobaczyć XII-wieczny kościół św. Jerzego oraz kościół św. Jana Chrzciciela z XIII wieku.
  8. Jest przede wszystkim wciąż w miarę świeżym miejscem na turystycznej mapie Dalmacji oraz świetną bazą wypadową.
wyspa Vir palmy, miasto Vir
południowo-zachodnia promenada miasta Vir

3. Co warto zobaczyć na wyspie Vir.

wyspa Vir, forteca
ruiny fortecy, widok w kierunku wyspy Pag oraz Parku Narodowego Paklenica

Będąc na wyspie Vir warto odwiedzić twierdzę, czyli ruiny dawnej Fortecy. Fortecę w XVI wieku wznieśli Wenecjanie, celem obrony przed Turkami.

forteca na wyspie Vir
wnętrze fortecy, podmywany przez morze otwór wejściowy

Ponadto po dziś dzień na murach fortecy można dostrzec dawne znaki heraldyczne. Właściwie w przypadku rzeczonej twierdzy można mówić o ruinach, gdyż właśnie tyle pozostało z czasów świetności.

wyspa Vir forteca
pozostałości fortecy na wyspie Vir

Twierdza jest dosłownie z roku na rok zabierana przez morze. Niemniej jednak jest to atrakcja udostępniana całkowicie za darmo, zaś samo miejsce ma też swój urok i klimat.

forteca wyspa Vir wejście
wejście do wnętrza fortecy na wyspie Vir

Jest to miejsce z pewnością warte odwiedzenia. W pobliżu fortecy znajduje się ponadto plaża z leczniczym błotem peloidowym. Pod samą twierdzę nie da się podjechać, więc trzeba uwzględnić 400m spaceru brzegiem morza.

twierdza na wyspie vir
odbierane przez morze ruiny twierdzy

Jeśli chodzi o plaże to najbardziej charakterystyczną plażą na wyspie, jest Duboka Draga Beach, czyli plaża przy czerwonych klifach.

forteca
znaki heraldyczne na jednej z wież

Aby odwiedzić czerwone klify musimy kierować się na mniej zamieszkałą, północną część wyspy. Czerwone klify oraz plaże położone w północno zachodniej części są same w sobie niezwykle malownicze i pięknie komponują się z masywami górskimi okolicy Velebitu.

fortca
widok z wnętrza wieży, fortecy

Dodatkowo lokalną atrakcją jest pobliska niewielka wysepka Island Skoljic z laskiem oraz piaszczystą plażą. Wysepka jest na wysokości mostu na wyspę Vir. Ponadto położona jest około 300 m od brzegu wyspy Vir, czyli dla osób dysponujących odpowiednim sprzętem pływającym może być to fajny pomysł na plażowanie z dala od tłumów na piaszczystej plaży.

wyspa Vir czerwone klify
charakterystyczny czerwony odcień ziemi

4. Inne atrakcje w pobliżu wyspy Vir:

4.1. Ninska Laguna -największa piaszczysta plaża w Dalmacji.

piaszczysta plaża Ninska Laguna w Nin

Nieopodal wyspy Vir, w miejscowości Nin, położona jest największa piaszczysta plaża Dalmacji, czyli popularna Ninska Laguna. Jest to plaża z dostępem do sanitariatów. Woda jest dość ciepła i płytka, czyli są to idealne warunki dla rodzin z dziećmi.

piaszczysta plaża w Nin – plan plaży

W pobliżu plaży znajduje się płatny parking za, który płaciliśmy 30kun za dzień. W przypadku braku wolnych miejsc parkingowych zawsze można zaparkować w pobliżu murów miasta Nin. Polecamy odwiedziny najlepszej piaszczystej plaży w Dalmacji, czyli NINSKIEJ LAGUNY.

4.2. Pustynna wyspa Pag.

plaża w Povljana na wyspie Pag

Pustynna wyspa Pag, czyli sąsiadująca z Vir wyspa, połączona z kontynentem bezpłatnym mostem wielu osobom bardziej przypomina egipski Synaj, niż typową wyspę chorwackiego Adriatyku. Wyspa charakteryzuje się niesamowitymi widokami oraz paroma naprawdę bardzo fajnymi plażami. Polecamy odwiedziny PUSTYNNEJ WYSPY PAG.

wyspa Pag – widok na Paski Most

4.3. Zaton Holiday Resort – olbrzymi kompleks wypoczynkowy z prywatną piaszczystą plażą.

Zaton Holiday Resort baseny, koło wyspy Vir
baseny w Zaton Holiday Resort

Ciekawą opcją spędzania czasu w okolicach wyspy Vir jest teren ośrodka Zaton Holiday Resort. Ośrodek jest położony w miejscowości Zaton, nieopodal Nin.

Zaton Holiday Resort baseny, aquapark, koło wyspy Vir
kompleks basenów w Zaton Holiday Resort

Jest to sporej wielkości kompleks wypoczynkowy, można by powiedzieć, że małe miasto. Na miejscu jest bardzo fajna piaszczysta plaża, z płytką, dość ciepłą wodą, czyli idealną dla rodzin z dziećmi. W ośrodku dostępne są restauracje, toalety, supermarket, place zabaw, nawet jest mała stadnina koni.

Zaton Holiday Resort – plan ośrodka

Ponadto goście apartamentów mogli korzystać z kompleksu basenów. Wjazd na teren ośrodka był płatny coś koło 200HRK za auto, lub 20HRK osoba piesza. Cena uzależniona od okresu sezonu i nie była stała, bodajże w drugiej połowie września, pod koniec sezonu, z tego co pamiętam nawet za darmo wpuszczali.

Zaton Holiday Resort - apartamenty
apartamenty na terenie ośrodka Zaton Holiday Resort

7. Wyspa Vir – kontrowersje – zawirowania samowoli budowlanych.

Wyspa Vir znalazła się ponadto na języczkach uwagi za sprawą ogromnej ilości postawionych samowoli budowlanych. Cała południowa część wyspy jest dość intensywnie zabudowana. Według posiadanych danych na wyspie Vir doliczono się około 8000 nielegalnie postawionych budynków. W związku z powyższym władze Chorwacji przystąpiły do systematycznej rozbiórki samowoli budowlanych. Z pośród 8000 nielegalnie postawionych budynków, znaczna część właścicieli złożyła wnioski o ich legalizację.

6. Podsumowując.

Wyspa Vir, jest bardzo ciekawą opcją szczególnie w szczycie sezonu, gdyż zdaje się jest tam odrobinę mniejszy ruch w stosunku do bardziej popularnych turystycznie rejonów.

miasto Vir, pomost
wyspa Vir jako fajne miejsce na urlop

To co nas odrobinę uderzyło na niekorzyść, to względnie mała ilość deptaków i chodników. Na wyspie Vir jest sporo domków jednorodzinnych, w z lekka chaotycznej zabudowie.

plan wyspy Vir

Ogólnie bardzo cenimy sobie wyspy połączone z kontynentem mostem, gdyż zyskujemy na mobilności, nie tracąc na wyspiarski klimacie miejsca. Jest to o tyle ważne, gdyż wyspa Vir jest stosunkowo dobrze skomunikowana zarówno z sąsiednim miastem Nin, jak i z autostradą.

koło wyspy Pag
wyspa sprawia wrażenie wciąż odkrywanej przez turystów

W pobliżu, w mieście Nin, znajduje się ponadto, bodajże najlepsza piaszczysta plaża w Dalmacji, popularna Ninska Laguna.

widok na Pag
widok na odległą wyspę Pag

Będąc na tej wyspie, nie wyobrażam sobie, nie odwiedzić Nin, wyspy Pag, czy też Zadaru. Główną atrakcję wyspy stanowią ponadto ruiny Twierdzy, Latarnia oraz Czerwone Klify z fantastyczną plażą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook