Wyspa Vis, znana z filmu „Mamma mia 2”, co zobaczyć, piaszczyste plaże.

O wyspie Vis.

Wyspa Vis wizerunkowo mocno zyskała po światowej produkcji „Mamma Mia 2” w, której przyszło jej w udziale zastąpić grecką wyspę Skopelos. Vis jest wyspą stosunkowo daleko położona od lądu, gdyż podróż promem samochodowym z kontynentu trwa ok 2h 20min (50km w linii prostej od Splitu, 150km od włoskiego wybrzeża). Na szczególną uwagę zasługuje portowe miasteczko Komiža, z klimatyczną zabudową oraz malowniczymi łodziami rybackimi w tle.

wyspa Vis

Jedną z głównych atrakcji Komižy jest twierdza pamiętająca czasy Wenecjan. Wyspa Vis oferuje odwiedzającym prawdziwy wyspiarski klimat, jednej z najdalej wysuniętych w głąb Adriatyku wysp Chorwacji.

historia wyspy

Początki osadnictwa na wyspie Vis sięgają III tysiąclecia p.n.e., zaś około V w.p.n.e. datuje się powstanie pierwszego Iliryjskiego państwa na Adriatyku. W IV w.p.n.e. na wyspie powstała pierwsza grecka kolonia o nazwie Issa, która do I w.p.n.e. funkcjonowała jako niezależne miasto-państwo. Ponadto Grecy z wyspy Issa mają w swoim dorobku założenie kolonii takich jak popularne w obecnych czasach Korčula czy Trogir. Issa w I w.n.e. została włączona w poczet Imperium Rzymskiego, zaś od V w.n.e. znalazła się we władaniu Bizancjum. W czasach świetności wyspę zamieszkiwało około 14 000 mieszkańców, co było imponującym wynikiem jak na czasy starożytne. Obecnie populację wyspy szacuje się na 17 000 osób. Do czasu rozpadu dawnej Jugosławii wyspa była zamknięta dla ruchu turystycznego, stąd wydaje się być mniej popularna od czołowych chorwackich wysp.

wyspa Vis
Kościół św. Mikołaja – Komiza

5 powodów aby odwiedzić wyspę Vis:

  1. Wyspa Vis znana jest jako plan filmowy dla kultowej produkcji „Mamma Mia 2”,
  2. Stolicą wyspy jest miasto Vis, z urokliwą częścią zabytkową, muzeum archeologicznym oraz fajną promenadą obsadzoną palmami,
  3. Wyspę Vis warto zwiedzić dla malowniczego portowego miasteczka Komiža, z twierdzą powstałą za czasów Wenecjan,
  4. Na wyspie Vis warto odwiedzić plażę Stiniva, która znalazła się w naszym zestawieniu Top 10 najładniejszych plaż Chorwacji,
  5. Przede wszystkim jedną z ciekawszych atrakcji, jest możliwość odwiedzenia błękitnej jaskini znajdującej się na wyspie Biševo;
  6. Ponadto na wyspie Vis warto odwiedzić Zieloną Jaskinię oraz Jaskinię Tito;
  7. Panoramę wyspy Vis warto podziwiać z położonego w centralnej części wyspy, wzgórza Hum;
  8. Warto odwiedzić Zatokę Barjaska, która stanowiła scenerię dla kultowej produkcji „Mamma Mia2”
  9. Dla wielbicieli piaszczystych plaż, na wyspie Vis mamy plażę Milna oraz Plażę Stoncica z latarnią morską na cyplu.
  10. Warto w miejscowości Komiža odwiedzić kościół Matki Boskiej Pirackiej.
wyspa Vis, mapa turystyczna, plan

Myślę ,że po kultowej hoolywoodskiej produkcji „Mamma mia 2” wyspa Vis przede wszystkim zyskała na popularności. W parze z rosnącą popularnością niestety idzie większa ilość turystów, stąd nie jest to już tak bardzo kameralne miejsce jakim było przed paroma laty.

zabudowa Vis

Co by nie mówić, ogólnie Chorwacja stała się miejscem bardzo popularnym wśród licznych ekip filmowych z całego świata. Ponadto daleko patrzeć hitowe produkcje ostatnich lat pokroju Gry o Tron czy Templariusze, nakręcono właśnie w Chorwacji.

klimatyczna plaża Stiniva

Nie mniej jednak wyspa jest naprawdę godna polecenia. Przede wszystkim urokliwa Komiža w dalszym ciągu oddaje klimat urzekającej, nadmorskiej miejscowości. Będąc na wyspie Vis w dalszym ciągu poczuć możemy swoisty klimat odludzia, gdyż mimo rosnącej popularności jest to wciąż miejsce nie zadeptane przez turystów. Wyspa Vis, jest przede wszystkim miejscem, które na pewno warto odwiedzić. W wolnej chwili polecam wycieczkę na klimatyczną plażę Stiniva.

wyspa Vis, morze
wyspa Vis

Wyspa Vis, piaszczyste plaże.

W południowej części wyspy Vis, w okolicach miasta Milna, znajduje się piaszczysta plaża Milna. Ze względu na piaszczysty charakter, plaża Milna jest ciekawą propozycją dla rodzin. Ponadto alternatywę stanowi położona na północnym wschodzie plaża Stoncica.

wyspa Vis promy, ceny, rozkład

Vis promy ze Splitu:

RozkładPełen CennikCENY (od 04.06-03.10.2021)
Rozkład Split-VisCeny Split-VisBilet Normalny: 54 HKR
Bilet (3-12): 27 HKR
Auto od: 340 HKR
Vis wyspa ciągle nie odkryta

Chorwacka wyspa Vis, a książka „Bieguni” Olgi Tokarczuk.

Motyw wyspy Vis ponadto przewija się na kartach książki Olgi Tokarczuk „Bieguni”. Poruszony jest temat oliwkowego buszu oraz żony i dziecka Kunickiego. Oliwkowy busz na wyspie Vis okazał się pułapką dla żony i dziecka Kunickiego. Powieść „Bieguni” skupia się ponadto na wątku człowieka w podróży. Zachęcam do przeczytania, gdyż jest to dość ambitna i ciekawa pozycja, warta uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Facebook