Pomysł na własną firmę w Chorwacji. Może rzemieślnik?

1. Pomysł na własną firmę w Chorwacji.

nocna panorama Zagrzebia

Mimo, że Chorwacja bardziej znana jest jako destynacja wypoczynkowa niż biznsowo-zawodowa, jest sporo przykładów na udanie rozkręcony biznes przez rodaków nad Adriatykiem. Powodem aby rozważyć pomysł na własną firmę w Chorwacji może być też fakt, iż Chorwacja podobnie jak Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Ponadto Chorwacja zainwestowała w udogodnienia, zachęcające do otwarcia firmy nad Adriatykiem. Postaramy się na wstępie w sposób ogólny opisać parę szczegółów dotyczących prowadzenia firmy w Chorwacji.

Split – miasto w, którym dość prężnie działa Polonia.

Nie jest to łatwy rynek, ponieważ istnieją problemy takie chociażby jak PKB, czy stopa bezrobocia. Jest tu jednak światełko w tunelu, gdyż Chorwacja w ostatnim czasie uzyskała od Komisji Europejskiej zielone światło, aby wstąpić do strefy Schengen. Obecnie piłeczka znajduje się po stronie państw członkowskich, które muszą JEDNOMYŚLNIE wyrazić zgodę na włączenie Chorwacji do wspólnej strefy.

Zagrzeb i barwny biurowiec

Na początek może opowiemy trochę o formie w jakiej nasza firma mogłaby funkcjonować nad Jadranem.

Split, polonia, Polska szkoła
Split, miasto w, którym znajduje się Polska Szkoła, ponadto organizowany jest Festiwal Filmów Polskich w Splicie – Chorwacja autem.

Naszą własną firmę w Chorwacji możemy prowadzić jako spółkę (kapitałową lub osobową) oraz jeśli dotyczy, jako działalność rzemieślniczą. Decyzja o wyborze konkretnej formy prowadzenia firmy powinna być podyktowana, wcześniejszą analizą specyfiki planowanej działalności.

Trogir mecz boisko
Osiągnięcia sportowe, pomogły chorwackiej gospodarce poprzez wzmocnienie marki.

2. Działalność rzemieślnicza w Chorwacji.

Praca w Chorwacji w roli rzemieślnika wymaga wcześniejszego wpisania do właściwego rejestru (Obrtni registar). Aby móc realizować pomysł na własną firmę w Chorwacji jako rzemieślnik, musimy uzyskać pozwolenie na pobyt oraz pracę w Chorwacji. Sama rejestracja, to dopiero początek ścieżki formalnej jaką należy spełnić aby możliwa była działalność w formie rzemieślnika w Chorwacji.

Zagrzeb – budynek z freskiem wieloryba

Potrzebować będziemy jeszcze odpowiedniego miejsca prowadzenia działalności rzemieślniczej, które spotka się z aprobatą jednostki terytorialnej właściwej dla lokalizacji prowadzonej działalności. Działalność rzemieślnicza może wiązać się w pewnych kategoriach z koniecznością przystąpienia do egzaminu zawodowego lub mistrzowskiego jeśli dotyczy. Zdarzają się też koncesjonowane formy prowadzenia działalności rzemieślniczej. W tym wypadku trzeba sprawdzić czy niezbędna będzie konieczność ubiegania się o koncesję do odpowiedniego ministerstwa.

Split stolica Dalmacji, Chorwacja autem
Split drugie co do wielkości miasto Chorwacji i stolica Dalmacji

Po spełnieniu wszystkich wymaganych przez przepisy warunków możemy uzyskać niezbędny dokument, który potwierdzi ,że jesteśmy rzemieślnikiem. Teraz już nic tylko założyć konto i zaopatrzyć się w pieczątkę. Trzeba pamiętać o terminach związanych z  rozpoczęciem działalności, wykonaniem odpowiednich zgłoszeń, w tym zgłoszenia do chorwackiego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, emerytalnych oraz urzędu skarbowego. W przypadku pytań, szczególnie jeśli chcemy zatrudnić pracowników, najlepiej zaczerpnąć wiedzy z serwisu HITRO.HR oraz zapoznać się z obowiązującymi w Chorwacji przepisami. Portal HITRO.HR jest to tzw. instytucja jednego okienka, stworzona po to aby pomagać przedsiębiorcom.

własna firma w Chorwacji
własna firma w Chorwacji

3. Własna firma w Chorwacji w formie spółki.

W pierwszej kolejności, powinniśmy mieć pomysł na to jak naszą firmę nazwać. W tym celu powinniśmy sprawdzić dostępność nazw w odpowiednim rejestrze sądowym. Nazwa naszej firmy nie powinna być podobna do innych zarejestrowanych firm w Chorwacji bądź niezgodna z obowiązującymi przepisami. Jeżeli mamy już nazwę firmy to powinniśmy mieć pomysł w jakiej formie chcielibyśmy prowadzić w Chorwacji naszą własną firmę. Poniżej rozróżniamy następujące formy prowadzenia działalności gospodarczej:

  1. d.o.o.  (društvo s ograničenom odgovornošću) – u nas funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. z o.o.,
  2. d.d. (dioničarsko društvo) – u nas znana jako spółka Akcyjna S.A.
  3. j.t.d. (javno trgovačko društvo) – u nas jest to spółka jawna Sp. j.
  4. k.d. (komanditno društvo ) – u nas odpowiednikiem będzie spółka komandytowa Sp.k.
Novalja drugie co do wielkości miasto wyspy Pag, Chorwacja autem
Novalja, drugie co do wielkości miasto wyspy Pag. Wyspa Pag słynie z przemysłowej produkcji soli – Chorwacja autem.

Nie będę się tu szerzej rozpisywać na temat spółek, gdyż dla każdej z osobna powinien być oddzielny temat. Co do zasady jeśli planujecie własną firmę dla mniejszego biznesu to raczej Sp. j. lub Sp. z o.o. Gdy już mamy pomysł w jakiej formie prowadzić będziemy naszą własną firmę, konieczna będzie wizyta u notariusz.

Mapa – Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia i Czarnogóra czyli obszar dawnej Jugosławii

Rzeczy takie jak statut, oświadczenie dyrektora o przyjęciu nominacji, umowa spółki czy dokumenty rejestracyjne itp powinny być poświadczone przez notariusza. Donosimy ponadto wszelkie wymagane przepisami dokumenty. Firma potrzebuje konta bankowego, gdyż jego założenie jest niezbędne. Ponadto powinniśmy zgłosić się do urzędu skarbowego celem rejestracji.  Naszą własną firmę, należy jeszcze zarejestrować w chorwackim zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych oraz zakładzie ubezpieczeń emerytalnych.

Kastel Gomilica obok Splitu, Chorwacja autem
Kastel zajmuje pas wybrzeża pomiędzy Portem Lotniczym a Splitem – Chorwacja autem.

Otwierając naszą firmę w Chorwacji powinniśmy mieć księgowego. Koniecznym jest stosowanie się do obowiązujących przepisów oraz określonych w nich terminów. Podobnie jak w przypadku otwierania działalności rzemieślniczej, zaleca się w celu pozyskania aktualnej wiedzy zajrzeć na portal HITRO.HR oraz zapoznać z obowiązującymi przepisami.

4. Duże polskie firmy działają na terenie Chorwacji w następujących branżach:

  1. W rozwiązaniach informatycznych dla bankowości oraz telekomunikacji;
  2. Przy dystrybucji części do aut w Chorwacji;
  3. W produkcji szkła fasadowego, szyb zespolonych
  4. Przy projektowaniu oraz budowie oczyszczalni ścieków komunalnych m.in. dla szkół, osiedli, gmin oraz miast.


5. Przykłady mniejszych pomysłów na firmę realizowanych przez Polaków w Chorwacji:

najlepsza lodziarnia w Splicie
najlepsza lodziarnia w Splicie
  1. Najlepszą lodziarnię w Splicie otworzył nie kto inny jak Polak. Lodziarnia otworzona w Splicie oferuje pyszne, lody tradycyjne. Zyskująca pozycja branży lodów tradycyjnych, świadczy o coraz wyższych oczekiwaniach i samoświadomości konsumenta oraz sporym potencjale na ambitny produkt.
  2. Ślub w Chorwacji, czemu nie. Dość ciekawy pomysł na własną firmę ma usługodawca, oferujący ceremonie ślubne nad Adriatykiem. Firma organizuje śluby kościelne jak i cywilne śluby w plenerze. Przyjemny klimat, niesamowite widoki, wspaniałe zabytki, ponadto Chorwacja podobnie jak Polska to kraj katolicki. W przeciwieństwie do większości kierunków południowych, Chorwacja jest realnie osiągalna z polski autem. Jeżeli, komuś zamarzy się ślub w stylu filmowego „Mamma mia 2”, to scenerie znajdzie na chorwackiej wyspie Vis.
zarobki w Chorwacji
zarobki

6. Zarobki w Chorwacji.

Średni zarobek w Chorwacji w 2018 wynosił miesięcznie ok 8.500,00 kun brutto co daje ok 6.270,00 kun netto gdzie w przeliczeniu mamy około 3.600,00 zł netto. Średnia krajowa w Polsce w czerwcu 2018 wyniosła ok 4.848,16 zł brutto czyli ok 3.450,00 zł netto. Nie trudno zauważyć że, nasze zarobki są zbliżone, zaś ceny w Chorwacji są wyższe. Pamiętajmy, że to tylko statystyka a rzeczywistość może być całkiem inna, gdyż są to tylko uśrednione pobory. Po drugie zarobki w Chorwacji są zróżnicowane pod kątem lokalizacji miejsca pracy. W dużych miastach oraz nadmorskich miejscowościach turystycznych, w sezonie można zarobić więcej jak na prowincji, we wschodnich regionach kraju.

Panorama Zagrzebia -Zarobki w Chorwacji uzależnione są ściśle od branży, turystyka jest w tym zakresie prężną gałęzią gospodarki.

7. Praca w Chorwacji.

Jeszcze z cztery lata temu Chorwacja borykała się z ok 17% bezrobociem. Hiszpania i Grecja w tym samym okresie także miały problemy na rynku prac, ponieważ notowały bezrobocie na poziomie ok 27%. W ostatnich latach sytuacja w Chorwacji systematycznie poprawia się, gdyż możemy mówić aktualnie o bezrobociu na poziomie ok 7,8%. Działając w branży usługowej dobrze jest znać język niemiecki, angielski oraz włoski, ponieważ spore grono odwiedzających włada właśnie tymi językami.

gospodarka Chorwacji
istotną gałęzią chorwackiej gospodarki jest rynek morski

8. Liczba turystów w Chorwacji.

W 2018 roku tylko do końca sierpnia Chorwację odwiedziło prawie 16 milionów turystów. W 2017r na pierwszym miejscu jeśli idzie o kraj pochodzenia odwiedzających uplasowali się Niemcy z wynikiem ok. 2,7 miliona, potem Austriacy, Słoweńcy, Włosi i z wynikiem około miliona odwiedzających Polacy. Jeśli idzie o ilość noclegów, to króluje Istria. Wynik mimo, że zaskakujący, nie jest dla mnie zaskoczeniem.

pomysł na własną firmę w Chorwacji
turystyka w Chorwacji

9. Podsumowanie.

Przebrnęliśmy przez formalny wstęp, gdyż wiemy ,że możemy realizować pomysł na własną firmę w Chorwacji w formie spółki lub działalności rzemieślniczej. Po pierwsze, nakreśliliśmy zarys procedury zakładania firmy jako działalności rzemieślniczej. Wiemy, że działalność rzemieślnicza może funkcjonować jako wolna, wiązana oraz koncesjonowana. Opisaliśmy w skrócie sposób zakładania spółki. Przedstawiliśmy zarówno kilka wielkich jak i drobnych polskich przedsięwzięć w Chorwacji. Wiemy, że wiele spraw związanych z założeniem działalności gospodarczej jesteśmy w stanie zrobić poprzez skorzystanie z państwowego punktu doradztwa HITRO.HR. Opisaliśmy pokrótce warunki gospodarcze panujące w Chorwacji. Zakładając firmę w Chorwacji warto postarać się o kartę FINA E-kartica, gdyż jest to karta typu smart znacznie ułatwiająca przedsiębiorcy prowadzenie firmy. W kolejnych wpisach przytoczymy kilka pomysłów na biznes w Chorwacji ze szczegółowym opisem niezbędnych formalności oraz procedur.

Źródło: HITRO.HR, www.hitro.hr

Zobacz:

2 thoughts on “Pomysł na własną firmę w Chorwacji. Może rzemieślnik?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook